Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2006., 14:32   #61
LCD ili plasma ili CRT je pitanje toliko vec isfurano po casopisima i forumima, a smislenog odgovora još nisam našao. Tko ima para neka si kupi najbolje što može, slika je na svim ovim televizorima jednako dobra ili loša. Ja osobno imam Philips LCD, kritiziram raširenost slike u odnosu na klasicni CRT, nepostojanje audio out (o.k. ima scart) i VGA in (o.k imam 2 hdmi). Opet, nakon vremena navikavanja sve je super, slika cista i svijetla, ja prezadovoljan. Dok radi. Sto se tice novih tehnologija (HDTV, BLU RAY i ostalih vrhunskih izvora) dok one dodu ja cu vec mijenjati tv. Ako budem mogao to financijski podnijeti naravno.
Isto tako usporedivanje slike po nasim trgovinama tipa Technomax je bezsmisleno, jer sto uređaja na jednom kabelu ne jamči vrhunsku kvalitetu usporedbe. Tko voli oštriju sliku sa masu podešenja i konektivnosti SONY V i SHARP, tko voli malu mekšu sliku PHILIPS, PANASONIC,LG ma svejedno....
omni is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 20:40   #62
Ne znam zašto nitko ne spominje problem korištenja LCD-a sa slikom drugačije rezolucije od one za koju je napravljen.

Svi LCD-i koje sam do sada vidio imaju katastofalno lošu sliku sa običnim TV signalom. Slika sa DVD-a ovisno o modelu... ništa naručito. Ne mislim na boje i kontrast, nego problemi LCD-a da prikaže sliku drugačije rezolucije.

Da kupujem, kupio bih sigurno plazmu. Iako tek najskuplji modeli (npr. Pioneer PDP506) imaju solidnu sliku. LCD u svijetu računala je definitivno najbolji i ne zamjenjiv, ali izvan toga svijeta za sada... ne upotrebljiv.

Stojim kraj ljudi koji bulje u tu lošu sliku, i nakon toga kupuju... a kraj njega CRT, 72, puno bolja slika (i sa DVD-a), trećina cjene. Jednostavno, to je sada u modi... pa ajmo po LCD.

Ljudi čitaju razne časopise i ne žele vjerovati svojim očima. Kad sam jednom otišao u trgovinu s prijateljem koji je čvrto odlučio kupiti LCD, i stali ispred LCD-a i plazme side by side, iste cjene, na kojima se vrtio DVD film. I kad sam ga nakon 5 min pitao što sad kaže kad je sve vidio, a očito je bilo da je slika na plazmi neusporedivo bolja... on je i dalje ostao pri svome, jer eto pročitao je to i to, i LCD je bolji.

Inače, prodavači imaju običaj puštati demo DVD-e koji dolaze uz uredjaje i koji su prema uređaju jako prijateljski rapoloženi, pa je pri kupovini najbolje ponijeti nekakav DVD iz kućne kolekcije.
smoothjazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2006., 20:50   #63
Quote:
omni kaže:
Isto tako usporedivanje slike po nasim trgovinama tipa Technomax je bezsmisleno, jer sto uređaja na jednom kabelu ne jamči vrhunsku kvalitetu usporedbe.
To je jedini način usporedbe, i nije bezsmislen, ako znaš za neki drugi reci. Isto tako ako to ima loš utjecaj na uređaje, onda ima na sve jednako loš utjecaj, tako da usporedba i dalje ima smisla.
smoothjazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 11:49   #64
Nije mi u interesu nekakvo prepiranje, ali jedan primjer protiv ove zadnje tvrdnje. Brat miima Philips CRT monitor od 22", pro mrcina. ja imam Samsunga CRT od 17". Kad sam ga prvi put spojio na moj komp sa nekom nvidiom i usporedio sa svojim razlika je bila drasticna. Philips mutan i nestabilan pri jednakoj rezoluciji (multisync pa rezolucija ne igra). Kada smo ga prebacili na ATI pri jednakoj rezoluciji vidjelo se zasto je Philips 4000 kn. Hocemo li govoriti o zvucnicima na jadnom pojacalu, lošim kablovima... Itekako ima smisla usporedivati komponente u uvjetima za koje su napravljene. Za plazmu se s tobom slažem, slika je bolja, ali te plazme su u rangu 30000 kn.
Reci da je slika na LCD-u katastrofalna je u najmanju ruku pretjerano. Ja recimo poludim kad vidim treperenje svih onih monitora koje ljudi drže na 60 Hz, ali to njima ni najmanje ne smeta. Ako je tebi slika tako loša onda si zbilja osjetljiv, ali to nije razlog zasto netko drugi sa tom istom slikom bio zadovoljan.
omni is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 12:27   #65
kao što smoothjazz reče, jedan od razloga zašto se plazma proziva boljom gledanje običnog analognog TV programa koji je u jadnoj PAL rezoluciji - na puno višoj rezoluciji LCD ekrana, dok je plazma po rezoluciji puno bliža izvoru. TRENUTNO slika izgleda bolje na običnim keranima, sve dok se ne investira u kvalitetnije izvore tipa DVB-T i ostatak ekipe. a i o tom-potom, HD je još vrlo daleko a do tada su ovo sve samo skupe igračke za veliku djecu

mislim da su obe tehnologije kod nas aktualne više zbog pomodarstva nego potrebe
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 19:24   #66
Quote:
omni kaže:
Nije mi u interesu nekakvo prepiranje, ali jedan primjer protiv ove zadnje tvrdnje. Brat miima Philips CRT monitor od 22", pro mrcina. ja imam Samsunga CRT od 17". Kad sam ga prvi put spojio na moj komp sa nekom nvidiom i usporedio sa svojim razlika je bila drasticna. Philips mutan i nestabilan pri jednakoj rezoluciji (multisync pa rezolucija ne igra). Kada smo ga prebacili na ATI pri jednakoj rezoluciji vidjelo se zasto je Philips 4000 kn. Hocemo li govoriti o zvucnicima na jadnom pojacalu, lošim kablovima... Itekako ima smisla usporedivati komponente u uvjetima za koje su napravljene. Za plazmu se s tobom slažem, slika je bolja, ali te plazme su u rangu 30000 kn.
Reci da je slika na LCD-u katastrofalna je u najmanju ruku pretjerano. Ja recimo poludim kad vidim treperenje svih onih monitora koje ljudi drže na 60 Hz, ali to njima ni najmanje ne smeta. Ako je tebi slika tako loša onda si zbilja osjetljiv, ali to nije razlog zasto netko drugi sa tom istom slikom bio zadovoljan.
Tvoj primjer je dobar, ali on spada u svijet računala. Ne vidim baš preveliku vezu između spajanja različitih monitora na različite grafičke kartice, i spajanja različitih TV uređaja na isti izvor (TV program/DVD film). Radi se o drugačijoj vrsti uređaja.

O zvučnicima nećemo.

Uvijek uspoređujem uređaje iste cijene (jedini fer način), i dalje tvrdim da je LCD jako loš pri gledanju običnog TV programa, lošiji od plazme i CRT-a. Isto mišljenje (nešto blaže) imam u vezi LCD-a pri gledanju DVD filmova. Ako je nekome LCD super, uživa gledajući TV program na njemu, nemam ništa protiv.
smoothjazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 19:26   #67
Ima li netko iskustva sa Lobox lcd-ima?

http://www.bossiz.hr/data/lobox_6.htm
__________________
OFF DUTY
STINGer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2006., 19:58   #68
Quote:
Thurgood kaže:
...HD je još vrlo daleko a do tada su ovo sve samo skupe igračke za veliku djecu
mislim da su obe tehnologije kod nas aktualne više zbog pomodarstva nego potrebe
O HD-u imam mišljenje isto kao o "Designed for Microsoft Windows Vista" naljepnici koja bi se uskoro trebala pojaviti na računalima (ako već nije). Neka mi netko objasni kakve bi konkretne koristi imao običan čovijek u dnevnom boravku od HD tehnologije.

Moći ću gledati Big Brother ili sapunice u 3x većoj rezoluciji, naravno i reklame sa 5.1 zvukom, i prijem signala će biti savršen?

Ili se može pogledati i nekakav film koji će proći tegoban put kroz audio/video miksete studijskih stručnjaka koji se puno bolje snalaze u pečenju kolača i takav invalidni signal doći do moje HD ljepotice?

Industrija je donijela CD i DVD standarde, svaki sa niz mana (i prednosti).

Naravno, teško im pada što je neki klinac razbio alogoritme, pa sad Štefica može presnimiti svoj omiljeni DVD film za 2k. Naravno da oni gube samo 98% zarade jer eto čak 2% ide ljudima koji su film stvorili. Uskoro će dvostranim DVD medijima cijena ići dolje... tako da im se loše piše.

Da postoji potreba za medijem većeg kapaciteta u računalnoj primjeni, definitivno postoji. Ali izvan te priče veliki igrači žele progurati novi standard kako bi im se pružila prilika da ovaj put bolje zaštite "svoja" autorska djela, posao koji su prošli put (sa DVD-om) odradili traljavo.

Da će na kraju priče najviše profitirati običan čovijek koji si je složio kućno kino, čak sa HD podrškom... čisto sumnjam.

Inače, prije par godina slična stvar se dogodila i u audio svijetu. Dva nova audio formata HDCD i SACD trebala su nasljediti starog CD djedicu. Završili su prije nego što su počeli. Donijeli su sve osim onoga što su obećali... boljeg zvuka.

HD će sigurno zaživjeti, ali nadam se ne tako skoro.
smoothjazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2006., 01:24   #69
Quote:
smoothjazz kaže:
...
u americi i japanu HDTV preko odasiljaca, kabla i satelita nije buducnost nego cinjenica. tako ce vjerojetno biti i u europi za 5 godina. a sto se tice HD-DVD playera, prvi su se pojavili ove godine. ima i nekih 100 filmova koje mozes kupiti na HD-DVD, a to ce se vjerojatno i po europi jako brzo prosiriti jer za to ne moras cekati da televizije pocnu emitirati HD. a gledati HD-DVD film u rezoluciji 1920X1080 je ipak puno bolje nego u starom formatu.
lijencina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2006., 09:46   #70
Iskustvo

Isprobana plazma panasonic 42pv-60e HD sa sat resiverom Euro1080/HD1 HDTV-SAT-Receiver Quali-TV QS1080IR ... slika je padneš na .......oatao bez teksta a sada mi se ostali kanali negledaju kad znam kakva može biti slika usporedbe radi kao filim na dvd pirat sniman u kinu i original...
HITNA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2006., 10:56   #71
Quote:
smoothjazz kaže:
Moći ću gledati Big Brother ili sapunice u 3x većoj rezoluciji, naravno i reklame sa 5.1 zvukom, i prijem signala će biti savršen?
a jesi naveo 2 sranja kao primjer. svaka serija ili film ima u originalu barem 2x veću rezoluciju (na DVB-T se i sad vidi razlika i na kvalitetnijem CRT-u), wide format slike i bolji zvuk, ako ne 5.1 onda barem digitalni stereo iz kojeg Pro-logic može bolji posao napraviti. i da, sa DVB-T tehnologijom bi signal trebao biti savršen, bez usmjeravanja antena bi mogao odjednom loviti sa svih odašiljača kojima si u dometu. teoretski. možda i zaživi jednog dana...
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2006., 11:02   #72
Razliku smo uvidjeli na HD kanalima jer je uporedo bio skopčan i drembox 7025 nisam mislio na obične......
HITNA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2006., 11:04   #73
MIslio sam napr. astra HD demo preko dreamboxa 7025 je super slika
ali preko QUALIA HD RESIVERA je opet puno bolja
HITNA is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 05:49   #74
Quote:
Thurgood kaže:
a jesi naveo 2 sranja kao primjer. svaka serija ili film ima u originalu barem 2x veću rezoluciju (na DVB-T se i sad vidi razlika i na kvalitetnijem CRT-u), wide format slike i bolji zvuk, ako ne 5.1 onda barem digitalni stereo iz kojeg Pro-logic može bolji posao napraviti. i da, sa DVB-T tehnologijom bi signal trebao biti savršen, bez usmjeravanja antena bi mogao odjednom loviti sa svih odašiljača kojima si u dometu. teoretski. možda i zaživi jednog dana...

Ako govorimo o TV programu, nabroji mi emisije koje se emitiraju na našim televizijama, a trebale bi u budućnosti profitirati od novog formata.

Ako govorimo o filmovima koji danas dolaze na DVD mediju i i istoj stvari koja će u budućnosti dolaziti na HD DVD mediju, radi se i u jednom i u drugom slučaju o MPEG2 slici sa AC3 zvukom, naravno medij je puno većeg formata pa mogu povećati rezoluciju. Ne vidim tragove ničeg revolucionarnog. Više me brine to što neću moći za sebe napraviti kopiju filma kojeg sam masno platio.

Normalna stvar je da će slika 1920x1080 poslana na plazma/LCD ekran iste rezolucije izgledati savršeno.

Radi se o velikoj količini podataka, pa nisam baš siguran da će sustav odašiljač/prijemnik raditi savršeno bez ikakvih problema. Trebat će to masno platit.
smoothjazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 12:57   #75
Moze mi neko dali u hr postoji hdtv koji ima 1080p koliko sam sazno to je rez 1900x1080?? Ja sam naso samo hdtv sa rez 1366x768
ziginjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 15:27   #76
nije revolucija nego evolucija. potrajat će da dođe do nivoa na kojem će prednosti biti osjetne ali doći će kad tad. zato i kažem da je danas HD LCD ili plazma TV više pomodarstvo. za HD *trenutno* nema neke potrebe, ali mali korak do DVB-T tehnologije donosi dosta veselja za one koji vide razliku. za one koji ne vide je ionako dovoljno dobar najjeftiniji telkač iz Peveca
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 01:55   #77
Quote:
ziginjo kaže:
Moze mi neko dali u hr postoji hdtv koji ima 1080p koliko sam sazno to je rez 1900x1080?? Ja sam naso samo hdtv sa rez 1366x768
rezolucija je 1920X1080

sony KDL-46X2000
http://www.sony.hr/view/ShowProduct....ory=TVP+LCD+TV

vidio sam prije par dana samsung Blu-Ray DVD player sa Blu-Ray DVD snimljenim u 1920X1080 spojen preko HDMI konektora na sony 1920X1080 LCD tv. slika je bila fantasticna.
lijencina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 08:35   #78
Quote:
ziginjo kaže:
Moze mi neko dali u hr postoji hdtv koji ima 1080p koliko sam sazno to je rez 1900x1080?? Ja sam naso samo hdtv sa rez 1366x768
Razlika između 720p i 1080i je u tome što se kod prvog radi o progresivnom prikazu slike rezolucije 1280x720, a kod drugog 1920x1080 u interlaced modu. Kod oba TV standarda radi se frekvenciji 50Hz (Evropa) ili 60Hz (USA).
smoothjazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 09:16   #79
Quote:
smoothjazz kaže:
Razlika između 720p i 1080i je u tome što se kod prvog radi o progresivnom prikazu slike rezolucije 1280x720, a kod drugog 1920x1080 u interlaced modu. Kod oba TV standarda radi se frekvenciji 50Hz (Evropa) ili 60Hz (USA).
nije pitao za 1080i nego 1080p
lijencina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2006., 09:31   #80
Naso sam i ja taj tv i mislim da je to jedini koji podrzava fullhd 1080p,a zato i toliko dodje
ziginjo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:28.