Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2020., 15:38   #941
Kćer (25) nije uspjela upisati slijedeću godinu faksa, i od 11 mjeseca ove godine počinje raditi. Rekla mi je da više ne moram plaćati alimentaciju, i da se želi sa mnom dogovoriti da to ne rješavamo sudskim putem, nego kod javnog bilježnika. Također sam kontaktirao socijalnu radnicu koja je inače zadužena za alimentacije, i rekla mi je da je dovoljna potvrda gdje smo oboje suglasni za prekid plaćanja koja mora biti ovjerena kod javnog bilježnika.

Pa bi me sad interesiralo, da li se sastavlja potvrda, sporazum ili kako već to nazvati...!?!, gdje stoji da smo kćer i ja suglasni da sa tim i tim datumom da više ne plaćam alimentaciju. Inače, ovjera kod bilježnika za sastavljanje takvog sporazuma je neznatnih 47 kn.
Jay Cutler is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2020., 08:56   #942
Quote:
Jay Cutler kaže: Pogledaj post
Kćer (25) nije uspjela upisati slijedeću godinu faksa, i od 11 mjeseca ove godine počinje raditi. Rekla mi je da više ne moram plaćati alimentaciju, i da se želi sa mnom dogovoriti da to ne rješavamo sudskim putem, nego kod javnog bilježnika. Također sam kontaktirao socijalnu radnicu koja je inače zadužena za alimentacije, i rekla mi je da je dovoljna potvrda gdje smo oboje suglasni za prekid plaćanja koja mora biti ovjerena kod javnog bilježnika.

Pa bi me sad interesiralo, da li se sastavlja potvrda, sporazum ili kako već to nazvati...!?!, gdje stoji da smo kćer i ja suglasni da sa tim i tim datumom da više ne plaćam alimentaciju. Inače, ovjera kod bilježnika za sastavljanje takvog sporazuma je neznatnih 47 kn.
mislim da ne morate ništa potpisivati, ako se dobro sjećam alimentaciju se plaća dok se dijete redovno školuje + godinu dana nakon i/ili do 26 godine života.
obzirom da je punoljetna i da kreće raditi, kad krene raditi odmah joj ne treba plaćati alimentaciju.

ako želite biti sigurni možete napisati neki sporazum u kojem navodite da od tad i tad sporazumno ne plaćate više zbog tog i tog..
__________________
παντα ρεϊ
Don`t cry is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2020., 16:43   #943
Cl 290 obiteljskog zakona kaze da je roditelj dizan uzdrzavati punoljetno dijete koke se skoluje, a redovito i uredno ispunjava obveze. Ukoliko se dijete odluci prekinuti studij na jednom faksu i upisati drugi, nesrodni fakultet, da li se smatra da nije redovito i uredno ispunila obveze?

Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk
cuttie_123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2021., 11:34   #944
Da li neko zna ako je bivsi suprug na bolovanju vise od 42 dana da li firma mora skidati alimentaciju. Naime, stalo je primanje i u njegovoj firmi su mi rekli da nemaju u sustavu da skida alimentaciju, rekla je da nazovem za 2-3 dana ako uspije sa nadredenima rijesiti da rucno unese i uplati mi alimentaciju jer nisu znali da je pravo djeteta iznad svih prava.
Pitam se ukoliko to ne rijese, imam opciju da idem preko fine na ovrhu (sta ne bi jer ce mu blokirat cijeli racun) a i mozda i to ne upali pa posli toga preko socijalnog da drzava plati meni a potrazuje od njega, sta bi trajalo dugo.
Naginjem da uzmem advokata radi brzine procesa jer sam gotovo sigurna da mi mora placati alimentaciju cak i kad je na bolovanju, samo mi je nepoznat proces.
Pitanje je, da li firma po zakonu mora uplacivati kao i dosada alimentaciju, bez obzira sto on prima placu za bolovanje od zdravstvenog?
nika72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2021., 11:20   #945
Pozdrav.
Pred razvodim smo.

Možemo li suprug i ja navesti isti iznos alimentacije u podijeljenom skrbništvu?
Dogovorili bi se tako pravno, a između nas sa nitko nikome ne plaća..
__________________
Nekad nekoga vidiš zadnji put.. I nikad ne preboliš, što nisi znao
-Sanjar- is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2021., 01:25   #946
Nikada plaćena alimentacija

Ovakva je situacija.
Suprug i ja smo se vjenčali 1994., U istoj godini smo dobili dijete. Rastali smo se 1997. Dijete je pripalo meni na brigu i odgoj, a bivši suprug i otac djeteta je bio dužan platiti 600 kn i određena su viđenja, svaki drugi vikend i praznici dijelom lijeti i zimi.

Razlog zašto smo se razveli je bilo njegovo rizično ponašanje ( ovisnost).
Naravno da niti je dolazio po dijete, niti je plaćao alimentaciju. Njegovo ponašanje se razvijalo u negativnom smjeru, bilo je tu svega, zatvora i sl. Naravno da sam bila sretna što se ne dira u nas i ne uznemirava. Prolazile su godine, i evo prošlo je 24 godine od razvoda. Kako sam ga se bojala, nikada ga nisam tužila, nekoliko puta sam bila u centru za socijalni rad i ispričala za svoju situaciju. Tada mi je rečeno da tužim njegove roditelje, i tu sam skroz odustala .
Zadnjih 10 god kako čujem, bivši suprug je sredio svoj život, oženio se i ima još jedno dijete.
Moje dijete (jer tako je i ispalo da je samo moje) je još uvijek sa mnom, završen studij u roku, uspjesi na sve strane. Sve je super .

Međutim, mene stalno kopa i proždire. Bojim se da bih morala to svoje dijete zaštititi u budućnosti. Imati napisano dokaz da se otac o njemu nije brinuo. Imati pismeni dokaz o dugu koji taj otac ima prema svom djetetu. Zaštita od tog takvog oca koji bi jednog dana možda mogao nešto tražiti od djeteta o kojem se nije brinuo. Takva je to osoba, treba je se bojati.
Molim vas, da li netko zna na koji način, kuda da odem i gdje da tražim mir za svoje dijete i sebe u budućnosti. Puno je vremena prošlo i ja nisam ništa učinila, sramim se toga, vrijeme je nekako curilo u toj borbi za život . Puno sam sebe kritizirala, zato mi tu ta kritika neće pomoći. Ako netko zna što trebam učiniti, molim za savjet.
Bubeles is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2021., 11:14   #947
Neplaćanje alimentacije

Pozdrav ! Slučaj je ovakav , sud sam pokrenula u 11 mj 2020 rješenje za plaćanje alimentacije smo dobili u 3 mj 2021. Odkad je suđenje krenulo bivši je prestao plaćati namjerno pretpostavljam alimentaciju koju je 3 g unazad plaćao. U 5- om mj ove god smo odselili u Njemačku sa djetetom sam se pridružila muzu .Javijam se odvjetniku da mu kažem da neplaca alimentaciju na sto mi on kaže podnijeti ćemo zahtjev za ovrhu moramo čekati 2 mj da ga fina provjeri . Da Nakon 2 mj ga nazovem i kažem jel šta uplatio ako nije slijedi kaznena prijava ! Zovem ga u 9. Mj sada i kažem da je uplatio 3 rate. Kaže mi on onda nemozemo kaznenu prijavu jer je ipak uplatio nešto . Nije prošlo 6 mj . U 3- em rješenje u 8- om uplatio 3 rate . Jer ga je odvjetnik savjetovao on zna da mu prolazi to ! U rješenju od 3 mj ove god lijepo piše da mora u roku 15 dana podmiriti dugovanje od 11. Mj 2020 sve do 3 jel . On je tek 8 mj 2021 uplatio 3 rate ! I onda mi odvjetnik kaže nije prošlo 6 mj jer gleda vjer odlad je rješenje doneseno a ne sto u njemu piše pa nemamo osnove za kaznenu prijavu !!! Ali sad je 11 mj on ima duga 8 mj sto nije platio ništa !! Kažem to odvjetniku on kaže pa dobro možemo mi podnijeti Zahtjev za Kazneni postupak al onda ćete Morat doći Dat izjavu. Kažem nemam problema dolazim . Tako da u roku od 6 mj cekam poziv od državnog odvjetništva kako li već da idem Dat izjavu . Zanimaju me moja prava tu i njegova koja je prekršio ! Sto mogu očekivati , na sto imam pravo , sto da radim , dali će dobiti kaznenu prijavu i tko će podmiriti dug ? Iskreno najviše bi voljela da ide u zatvor umjesto novaca !!
Wannabesuper is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2023., 09:41   #948
Može li mi netko pojasniti ovu tablicu.

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...03_37_445.html

Znači, konkretno ako ja plaćam alimentaciju. I u platnom razredu sam 7500-8500kn. Koji iznos ja plaćam ? I na ovaj način (i dogovorom?) se određuje visina iznosa alimentacije ?

I je li ovo za 1 dijete samo, i kako je za 2 djece ?
Bundesland is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2023., 16:38   #949
Lijepi pozdrav. Uzima li se u obzir kod izračuna alimentacije štednja koju roditelj ima na štednom računu? Roditelj je u radnom odnosu, osim plaće nema drugog dohotka. Sredstva na štednom računu su stvorena prodajom nekretnine koju je roditelj naslijedio od svojih roditelja za vrijeme braka.

Ako je odgovor da, dal je bitno je li nekretnina prodana za vrijeme braka ili nakon razvoda?

Nevezano uz alimentaciju, je li taj novac bračna stečevina ili je tek nešto kupljeno njime bračna stečevina?
Scipowic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2023., 22:34   #950
Alimentacija se određuje na temelju prihoda.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2023., 17:37   #951
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Alimentacija se određuje na temelju prihoda.
Hvala na odgovoru. Znači štednja na koju mislim se tu ne računa?

Može li mi netko odgovorit na ovo drugo pitanje u vezi bračne stečevine?
Scipowic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2023., 06:05   #952
Quote:
Bundesland kaže: Pogledaj post
Može li mi netko pojasniti ovu tablicu.

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...03_37_445.html

Znači, konkretno ako ja plaćam alimentaciju. I u platnom razredu sam 7500-8500kn. Koji iznos ja plaćam ? I na ovaj način (i dogovorom?) se određuje visina iznosa alimentacije ?
Plaćaš prema sudskoj odluci.

Ova tabela je 'instruktivna', sam naziv je totalno glupav - jer ispada da potrebe djeteta potpouno i isključivo ovise o primanju roditelja koji plaća alimentaciju, sve druge okolnosti su nebitne.

Quote:
I je li ovo za 1 dijete samo, i kako je za 2 djece ?
Kao što sam gore napisao, i kako definira Zakon, iznos alimentacije na kraju se definira sudskom odlukom koja treba uzeti i druge okolnosti . Primarno koliko djece ima obveznik plaćanja alimentacije, ali i druge okolnosti.
Sudovi nerijetko bezobzirno zanemaruju realne životne okolnosti i samo zagorčavaju život i obveznicima alimentacije pa na kraju i djeci koja bi alimentaciju trebala dobiti.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2023., 06:20   #953
Quote:
Scipowic kaže: Pogledaj post
Lijepi pozdrav. Uzima li se u obzir kod izračuna alimentacije štednja koju roditelj ima na štednom računu? Roditelj je u radnom odnosu, osim plaće nema drugog dohotka. Sredstva na štednom računu su stvorena prodajom nekretnine koju je roditelj naslijedio od svojih roditelja za vrijeme braka.
Sredstva na tekućem računu nisu dohodak.
U ovom slučaju su nasljedstvo jednog od supružnika i time osobna imovina te osobe.
Alimentacija se određuje na temelju redovitih primanja.

Štoviše, informacije o stanju računa bilo koje osobe su povjerljive informacije zaštićene zakonom.


Quote:
Ako je odgovor da, dal je bitno je li nekretnina prodana za vrijeme braka ili nakon razvoda?
Nebitno.
Nekretnina je nasljedstvo.
Bračna stečevina definirana je kao imovina stečena za trajanja bračne zajednice radom supužnika, ili potiče od druge imovine stečene radom supružnika.

Quote:
Nevezano uz alimentaciju, je li taj novac bračna stečevina ili je tek nešto kupljeno njime bračna stečevina?
Niti taj novac niti imovina stečena takvim novcem kupljena za trajanja braka ne uazi u definiciju bračne stečecine.
Međutim, ako jest kupljena za trajanja braka mora postojati jasan dokaz da je kupljena sredstvima koja nisu bračna stečevina. Jer se imovina stečena za trajanja braka po defaultu smatra bračnom stečevinom - tko tvrdi da nije tako treba to dokazivati.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2023., 13:46   #954
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Štoviše, informacije o stanju računa bilo koje osobe su povjerljive informacije zaštićene zakonom.
Zar nije da u slučaju razvoda braka jedna strana po pitanju alimentacije i(li) podjele bračne stečevine itekako ima pravo na uvid u stanje računa druge strane?

Jednog poznanika je punoljetno dijete nakon smrti majke tužilo radi uzdržavanja jer je prestao plaćati alimentaciju iza 18 a dijete je mlađe od 26 i na faksu, i rekao mi je da dijete odnosno njegovi odvjetnici itekako imaju pravo na uvid u njegovo stanje računa i imovinsko stanje...
Scipowic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2023., 16:53   #955
Quote:
Scipowic kaže: Pogledaj post
Zar nije da u slučaju razvoda braka jedna strana po pitanju alimentacije i(li) podjele bračne stečevine itekako ima pravo na uvid u stanje računa druge strane?
Podjea bračne stečevine i određivanje visine alimentacije su postupci koji nemaju veze.
Mogu biti riješeni u istom postupku ako se bivši supružnici dogovore.

Ovo za uvid u račun odnosi se na određivanje iznosa alimentacije. Ne može se tražiti 'da vidimo koliko ima na računu, pa da tražimo višu alimentaciju'.

Quote:
Jednog poznanika je punoljetno dijete nakon smrti majke tužilo radi uzdržavanja jer je prestao plaćati alimentaciju iza 18 a dijete je mlađe od 26 i na faksu, i rekao mi je da dijete odnosno njegovi odvjetnici itekako imaju pravo na uvid u njegovo stanje računa i imovinsko stanje...
To je nešto posve drugo.
On nije plaćao alimentaciju, i utjeruje se dug za neplaćenu alimentaciju. U tom slučaju sva imovina dužnika može biti ovrršena dok se ne podmiri dug.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2023., 21:10   #956
Ukoliko ste još u braku i niste za razvod, nego jednostavno da ga više nikad ne vidite...

A on je počinio mali milijun stvari koje nije smio i postoje dokazi o zlostavljanju i zanemarivanju,...

Ostavi vas u trudnoći.


I sad ste vi bezakonik ako ne zatražite alimentaciju.

Ima li smisla otići na Centar/Zavod i čekati nekakav sud? Nakon koliko oni to i je li to uvijek?

Ja bih oduzimanje skrbništva. Mogu li jednostavno dići privatnu tužbu za sve skupa pa da kroz nju ide oduzimanje skrbništva (koliko košta znaš li?)
Ovca Isusova is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2023., 18:44   #957
Pozdrav!

Je li neprimjereno na Zavodu tražiti veću alimentaciju od minimalne ukoliko obveznik uzdržavanja prima socijalnu pomoć, ali ima nekretninu (itd.) za koju Zavod ne zna.
A ne znam ni ja kako ne znaju, izgleda da se potvrda iz katastra odnosi na županiju u kojoj se živi.
U kupusu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2024., 21:03   #958
Ima 150 000 eura imovine i blokiran račun i tvrdi da ima duševne probleme bez dokaza te da skuplja ambalažu i stoga ne može skrbiti o djetetu
U kupusu is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 07:24   #959
Quote:
U kupusu kaže: Pogledaj post
Je li neprimjereno na Zavodu tražiti veću alimentaciju od minimalne
Visinu alimentacije određuje sud, ne CZSS. Za izmjenu/povećanje obraćate se sudu, CZSS vas može savjetovati.

Quote:
...ukoliko obveznik uzdržavanja prima socijalnu pomoć, ali ima nekretninu (itd.) za koju Zavod ne zna. .
Da li on plaća tu alimentaciju koja je utvrđena? Koliko uopće sada konkretno iznosi ta alimentacija?

Quote:
A ne znam ni ja kako ne znaju, izgleda da se potvrda iz katastra odnosi na županiju u kojoj se živi
Ako dobiva neku socijalnu pomoć, CZSS bi trebao znati i trebali bi staviti zabilježbu na tu kuću.
Ako je nekretninu nedavno naslijedio, nitko to redovito ne provjerava.

Quote:
Ima 150 000 eura imovine i blokiran račun i tvrdi da ima duševne probleme bez dokaza te da skuplja ambalažu i stoga ne može skrbiti o djetetu
Pa sad, ako stvarno živi otprilike tako, meni to ne izgleda kao osoba koja nema nekih mentalnih problema... samo kažem...

Imate li dokaz da živi drugačije, da radi i zarađuje, živi i troši više nego je opisano?

A ovo za tu nekretninu koja navodno 'vrijedi' 150000 eura... vrlo često se razne nekretnne u nekoj nedođiji jako precjenjuje... ta kuća možda stvarno vrijedi toliko, ali moguće da kad bi se pokrenula ovrha i javna dražba na kraju bude od porezne procjenjena za dražbu na 65000 eura i bude nakon par godina i nekoliko dražbi prodana za 40000...
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:19.