Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Pogledaj rezultate ankete: Kupujete li čaj u čajoteci?
Da 52 42.62%
Ne 42 34.43%
Ako su cijene pristupačne 28 22.95%
Ne pijem čajeve 0 0%
Glasovatelji: 122. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2003., 14:27   #101
ja sam cajni pocetnik
tek sam sinoc otkrila cari caja od ruzmarina

ma spavala sam ko beba
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2003., 16:07   #102
Ajme, kako je ovo dobar topic.

Moj najomiljeniji je ostao biljni caj (Kräutertee). Uvijen nesto novo isprobam (kao npr. caj od limete nedavno), ali se uvijek vracam svojemu Kräutertee-u.

Zeleni caj sam jedno vrijeme pila, pa mi je dosadio.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2003., 16:27   #103
Sto se tice ovih nasih cajeva i uvaraka - pliva, franck, belupo i podravka su definitivno grozni. Svi mi imaju isti okus ( na piljevinu ). Mislim na standardne cajeve sipak - metvica - hibiskus i sl. Ne volim ove aromatizirane vocne skroz su mi umjetni.

Najdraza mi je metvica to non stop pijem. Nekad dodam stolisnik ili kadulju ili neku drugu biljku cisto da isprobam drugi okus.

Ljeti znam napraviti 1 vrecicu caja ( crnog - bilo kojeg ) na litru vode pa ohladiti - to mi je super za zedj.

Jos jednu stvar ako ikako mozete probati svakako nemojte odbiti. Ne znam kako se zove ta biljka ili sto vec. Uglavnom to je "caj" od nekog ploda slicnog osusenom limunu, razmrvi se i prelije vrucom vodom. Pila sam ga u Iraku u Bagdadu. Boje je je kao crni caj ali okus je nesto neponovljivo.

Inace oni tamo ne piju kavu, vec caj (pravi crni caj) u svakoj prilici, ljudi nose cajnike na ledjima i prodaju kome treba salica caja za osvjezenje. Pije se iz plitkih zdjelica ili iz malih casa kao prije nase za rakiju. Vrlo zgodno
Bubili is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2003., 17:53   #104
Quote:
FFE kaže:
Uvijen nesto novo isprobam (kao npr. caj od limete nedavno), ali se uvijek vracam svojemu Kräutertee-u.

Zeleni caj sam jedno vrijeme pila, pa mi je dosadio.
Nedavno sam pronasla neki uvozni njemacki caj od limuna i limete! Bio je odlican!!

Da, i ja imam faze od jednog caja, do drugog...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2003., 11:19   #105
Quote:
Shoki kaže:
ekipo, molim pomoć:

Gdje da ja u Zagrebu nabavim dobar zeleni čaj???
Od onog podravkinog i plivinog mi se okreće želudac. Tražim pravi zeleni čaj.
Dakle? Pliiiiz?????
U ducanu zdrave hrane.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2003., 11:22   #106
inace ja sam u Pragu kupila zeleni caj ( japanski) i onaj koji Rita spominje i to za 1/4 cijene koje su u Njemackoj.

Ovaj vikened ima tee party
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2003., 22:49   #107
Epilog ovoj temi

Jao, Fritz vonAchtung!! Sto si mi se dobro namjestio za ovaj zavrsni backhand.

Pocelo je ovako:

Quote:
Zanimljivo kako na se na "gastronomiji" malo piše o čajevima. Ljudi često imaju potpuno pogrešnu predodžbu o tome šta je uopće čaj, i misle da je dovoljno npr. nabrati šaku lišća od lipe , baciti ga u vrelu vodu i dobiti čaj od lipe. To je najobičnija budalaština i uvreda za svakog pravog ljubitelja čaja!
prvo smo dobili pljusku, onda malo pokusaja da nas impresioniras podacima koje si odnekud prepisao a poneki caj mozda i probao...

onda je slijedilo malo natezanja, u kojima se pokazalo kako ne znas bas puno, ali imas motiva pokazati drugima kako su neuki, da bi zavrsilo sa ovim biserima:

Quote:
Pa naravno da se samo određeni čajevi mogu naći u filter vrećicama i da npr. gunpowder nećete naći. Fiter vrećice su nužno zlo. I ja ih izbjegavam, ali npr. na poslu krknem u šalicu vrećicu Earl Greya i odmah mi je lakše A iako imam dugogodišnje iskustvo u guštiranju najboljih čajeva, mislim da još nemam tako istančan ukus da prepoznam okus papira u čaju.
Nije stvar u tome da ces Earl Grey pokvariti filter vrecicom. STvar je da u Earl Grey u vrecici ide listic losije kvalitete, previse izlomljeni u iz tako slomljenih listova se otpusta previse tanina, dok nema svjezine cijelog listica.

Nije samo gunpowder taj koji je preporuceno piti iz listica. Svaki je neusporedivo bolji kad je napravljen od listica, sa filter vrecicom.

Ne samo Earl GRey, nego i caj od kamilice i caj od metvice. Probaj filter, pa onda cijeli list... nebo i zemlja.


Slazem se da je filter vrecica nuzno zlo i koristim je svakodnevno. Prakticna i brza.


Onda jos jedan pokusaj da patroniziras sugovornike:

Quote:
Ne čudi me što su cijene čajeva u Japanu visoke, ali npr. u Londonu japanske čajeve možete jeftino kupiti
Bez brige, dragi, i u kineskoj cetvrti u sred San Franciska mozes kupiti caja za sitnicu od cetvrt kile caja za jedan dolar. U istom ducanu prodaju cetvrt kile caja za tisucu dolara. I ta cijena je meni fascinantna, koliko god se trudila biti "cool". I nazalost, jos nisam imala prilike probati tako skupi (i predpostavljam kvalitetan caj. Za sada mogu samo pretpostavljati, jer sam cula pozitivne komentare, ali nisam se odlucila na takvu investiciju.)


Johoj, kako si mi lijepo se smjestio za ovaj epilog. Sad lijepo promijeni nick, promijeni nastup i veselim se daljnjoj razmjeni preporuka!

Inace, smatrat cu te skorojevicem koji je jedva docekao da nauci koristiti slovo a i slovo b i sada svima koji vladaju abecedom a i onima koje citanje ne zanima dijeli prigovore.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 22:02   #108
Re: Epilog ovoj temi

Quote:
Shtefitza kaže:
onda je slijedilo malo natezanja, u kojima se pokazalo kako ne znas bas puno, ali imas motiva pokazati drugima kako su neuki,

E, pa draga Shefitza, moram te razočarati - naravno da mi nije bio cilj pokazati drugima "kako su neuki" ali ipak mi je drago ako se osjećaš bolje zbog svog završnog backhanda.

Nije stvar u tome da ces Earl Grey pokvariti filter vrecicom. STvar je da u Earl Grey u vrecici ide listic losije kvalitete, previse izlomljeni u iz tako slomljenih listova se otpusta previse tanina, dok nema svjezine cijelog listica.

O, smiješna ženo! Nisam mislio reći da ću "pokvariti Earl Grey filter vrećicom". Uostalom, ako se ne varam ti si popljuvala filter vrećice. Stvar je u tome da uvijek kad imam vremena rađe napravim čaj "po pravilu službe", ali filter vrećica je praktičnija kad sam u žurbi.

Nije samo gunpowder taj koji je preporuceno piti iz listica. Svaki je neusporedivo bolji kad je napravljen od listica, sa filter vrecicom.

Gunpowder nisam nikad vidio u filter vrećici - vjerojatno i zbog toga što je u obliku kuglica , pa su možda i prekrupne za filter vrećice. Ti naravno sigurno znaš mnogo više o tome, pa bih volio da za nas neuke riješiš tu zagonetku.


Slazem se da je filter vrecica nuzno zlo i koristim je svakodnevno. Prakticna i brza.

Slažemo se! Sjajno. Nadam se da koristiš samo one koje nisu kancerogene.



Bez brige, dragi, i u kineskoj cetvrti u sred San Franciska mozes kupiti caja za sitnicu od cetvrt kile caja za jedan dolar. U istom ducanu prodaju cetvrt kile caja za tisucu dolara. I ta cijena je meni fascinantna, koliko god se trudila biti "cool". I nazalost, jos nisam imala prilike probati tako skupi (i predpostavljam kvalitetan caj. Za sada mogu samo pretpostavljati, jer sam cula pozitivne komentare, ali nisam se odlucila na takvu investiciju.)

Nemam baš običaj vrijeđati , ali moram ti reći da sereš. Koliko god se trudila biti "cool" i koliko god bila fascinirana , otiđi na web stranice Twiningsa ili Fortnum&Masona, i provjeri cijene čajeva. Ako neki bolesnik i plati tisuću dolara za četvrt kile čaja, to je zadnja stvar koja bi me fascinirala.


Johoj, kako si mi lijepo se smjestio za ovaj epilog. Sad lijepo promijeni nick, promijeni nastup i veselim se daljnjoj razmjeni preporuka!

E, ova ti je najbolja! Buahahahaha! Bez uvrede, ali stvarno si pacijent!

Inace, smatrat cu te skorojevicem koji je jedva docekao da nauci koristiti slovo a i slovo b i sada svima koji vladaju abecedom a i onima koje citanje ne zanima dijeli prigovore.

Ni ova ti nije loša! Ne znam kako ću večeras zaspati- jer Shtefitza bi me mogla smatrati skorojevićem! He, he... stvarno si legenda!
__________________
Ni špijuni nisu što su nekad bili. Ranije - čim ga vidiš , znaš tko je. Danas - čim ga vidiš ,ne znaš tko je.
fritz von achtung is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2003., 14:43   #109
apropos caja

dragi ja od ljetos umjesto vode skoro stalno pijemo ohladjeni caj od mente
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2003., 08:19   #110
A gdje mi je Shtefitza - riznica znanja i šampion arogancije? Ako joj je backhand bio onako smiješan i zabavan, kakav li će tek biti forehand! Daj , javi se i pričaj mi još malo o patroniziranju.
__________________
Ni špijuni nisu što su nekad bili. Ranije - čim ga vidiš , znaš tko je. Danas - čim ga vidiš ,ne znaš tko je.
fritz von achtung is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2003., 08:53   #111
Quote:
fritz von achtung kaže:
A gdje mi je Shtefitza - riznica znanja i šampion arogancije?
ajd ne brabonjaj...zhena uzhiva u chaju, zna o njima i to pishe na topiku koji je i posvecen chaju.

I shto sad nije u redu?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2003., 12:53   #112
Quote:
magic kaže:
ajd ne brabonjaj...zhena uzhiva u chaju, zna o njima i to pishe na topiku koji je i posvecen chaju.

I shto sad nije u redu?

Sve je u najboljem redu. Jedino što je onaj tko me nazove skorojevićem, folirantom i prepisivačem zaslužio da ga malo "izbrabonjam". Ali, nadam se da se naće naljutiti , jer ako je ranije imala problema sa prepoznavanjem sarkazma ( vidi pod " okus papira u čaju u filter vrećici" ) , ne znam zašto bi sad bilo drugačije.
No, dobro. Dosta je prepucavanja , odoh ja. Drago mi je ako smo ikoga zainteresirali i nagovorili da proba neki od boljih čajeva.
__________________
Ni špijuni nisu što su nekad bili. Ranije - čim ga vidiš , znaš tko je. Danas - čim ga vidiš ,ne znaš tko je.
fritz von achtung is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 01:21   #113
a čai?

jel netko zna recept?

slično čaju ali valjda se drugačije pravi, vidjela sam da ide dost nekog korijenja, i puno šećera... nisam obraćala pažnju za vrijeme kuhanja, a kasnije sam bila nesposobna pokrenut mišiće u ustima i priupitat
kunigunda is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 22:39   #114
zeleni caj- priprema
skuha se voda i pusti se da odstoji 5 minuta, onda se stavi vrecica i pusti se da stoji u caju 3 minute..
Najbolji je zeleni caj nekog stranog proizvodjaca, ne mogu se sad sjetiti kojeg..
Meni je jako fini, a bonus je taj sto vas cini vitkima (ako to vec niste).. Ja ne znam osobno, ali znam po ljudima koji ga piju-
eto

__________________
It's funny how when someone doesn't understand its you thats crazy
Kosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 07:51   #115
Evo neki recept za "chai tea"

Boil 5 minutes, then steep 10 minutes:

1 Tbsp fennel or anise seed
6 green cardamom pods
12 cloves
1 cinnamon stick
1/4" ginger root, sliced thin
1/4 tsp black pepper corns
2 bay leaves
7 Cups water
Add, bring to a boil, and simmer 5 minutes:

2 Tbsp Darjeeling tea
Add:

6 Tbsp honey or brown sugar
1 Cup milk
Yum!


Uglavnom ne slazem smjesu za chai sama doma, kupim gotovu. Ima ih raznih. Ima cak i tetrapaka sa svim dodacima i vodom, samo se dolije mlijeka. Te isto nisu lose.

Ali najlakse je otici do Starbucks-a

Ili koristim neki od
Tazo cajeva.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 20:09   #116
Bostonska cajanka

Fric i Stefica su sjajni.





Mogu se sloziti sa onima koji tvrde da je kultura ispijanja caja u nasim krajevima poprilicno niska ali sta se tu moze.


Znam da se moja okolina grozi na sve moguce moje zelene cajeve cak i u najmanjim salicama (nekih 60-80 ml).

Ovisno o raspolozenju favoriti su mi sencha(iz Biovege,organski uzgoj)gyokuro sa svojom predivno svijetlozelenom bojom o blagim okusom,ponekad udjem u fazu kad me teski zemljani okus Pu Erha jako pase...



Eto nedavno nabavih uz veliku muku u Cajoteci u Frankopanskoj,Matcha caj-to je onaj koji se dobiva tako da se biljka uzgaja u sjeni,a nakon obrade i susenja melje u prah nalik djecjem puderu.


Uz njega ide metlica od bambusa koja olaksava pripremu caja...
__________________
Walk on,walk on
with hope in your heart
and you'll never walk alone
Paranoid Android is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 20:16   #117
zbir mojih frustracija

Nedavno u Sarajevu,na Bajramsko jutro sjedih sa prijateljima i narucih caj.

Zeleni. Pomislih bas super da ga imaju ikakvog.


Naravno u filter vrecici.Ali pomislih sta je tu je. Kad ono slovenacki zeleni caj ,1001 i cvet.

Grozota,i kuhana piljevina ima bolji okus......


No postoje kavane/cajane di se moze popiti odlican crni caj,(govorim o Sarajevu).


U Hrvatskoj sam jako sretan ako u kaficima imaju Franckov,nedavno mi kao alternativu konobar ponudio uvarak od metvice.....(kao sve je to kuhana trava.....)
__________________
Walk on,walk on
with hope in your heart
and you'll never walk alone
Paranoid Android is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 20:25   #118
Cajne anegdote

Cuo moj necak od tete iz Kanade da se tamo pije caj sa mlijekom,djetetu je naravno sve caj(po logici hibiskus od kamilice),pa je on odlucio isprobati stvar i skuhao caj(uvarak)od kamilice i dodao mlijeko......
.




Tek sam nedavno saznao za taj eksperiment i objasnio mu da je krivoj biljci dodavao mlijeko.....


Proljetos sam frendu poklonio mali paketic GYOKURA,naravno nije slusao moje upute da se taj caj priprema na jako niskoj temperaturi(50 stupnjeva celzijusa)pa ga je zalio sa najvrelijom mogucom vodom i dobio:
__________________
Walk on,walk on
with hope in your heart
and you'll never walk alone
Paranoid Android is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 23:03   #119
Quote:
Kosa kaže:
zeleni caj- priprema
skuha se voda i pusti se da odstoji 5 minuta, onda se stavi vrecica i pusti se da stoji u caju 3 minute..
Najbolji je zeleni caj nekog stranog proizvodjaca, ne mogu se sad sjetiti kojeg..
Meni je jako fini, a bonus je taj sto vas cini vitkima (ako to vec niste).. Ja ne znam osobno, ali znam po ljudima koji ga piju-
eto

meni su rekli da se voda ne smije kuhati, tj. da se ugrije da je vruca ali ne kipuca. Najbolji zeleni caj mi je onaj japanski.

I, osobno izbacila bi "vrecicu" iz price.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2003., 13:16   #120
Najbolje je probleme sa temperaturom vode za caj rijesiti kupovinom termometra(ja rabim digitalni tzv ubodni,kupih ga davno u Kaptol centru,nazalost taj ducan je negdje preselio ili ne postoji vise)....

Sve je to relativno,mislim kako ja bas mogu onako od oka procjeniti kolike je temperature voda....pogotovo za te neke osjetljivije vrste cajeva kao Gyokuro.


Ja obavezno koristim filtriranu vodu(Britta) jer je Pozeska voda prepuna kamenca i caj jako brzo ne lici na nista..(ako ga pripremam sa vodom iz vodovoda).


A sad idem ispiti jedan Gabalong,japanski,pogorak caj ,ali sa slatkastim okusom nakon ispijanja (after taste).
__________________
Walk on,walk on
with hope in your heart
and you'll never walk alone
Paranoid Android is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.