Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2012., 09:32   #1
Učenje i savladavanje školskog gradiva u predškolskoj dobi

Tražila sam ali nisam našla ništa srodno...

Uglavnom kako mi prvorođena krenula u vrtić na katu je gdje su veliki i uostalom one grupe 'predškolaca'.
Kako ju odvodim svaki dan u grupu čujem roditelje a i djecu kako pričaju kako ta djeca već prije polaska u redovan prvi razred već znaju čitati i pisati...

Iskreno, meni to baš i nije nešto... pa zar se to ne uči u školi

Moje pitanje je slijedeće:

1. da li se u vrtićima uči čitati i pisati ili je to program prvog razreda (ja se sjećam bila sam i ja prvašić ali ja sam naučila čitati i pisati u školi)
2. susjeda ulaz do a pedagoški radnik predškolske nastave (također mama iz vrtića) me uvjerava da današnja djeca kada dođu u prvi razred već znaju i čitati i pisati a da to nije program vrtića.
3. zar nije to malo prerano te tko tu djecu tome uči?

Molim nekoga da mi objasni što se to dogodilo sa školstvom odnosno ne znam ni sama što se uopće dogodilo sa vrtićima.. tko te predškolce uči čitati i pisati i gdje... da već u školi većina njih to zna...

Ako se to i radi u slobodnoj djelatnosti, tko to uči (da li roditelji) ili tete u vrtiću...

i najbitnije pitanje, da li vi opravdavate učenje unaprijed (prije programa) i ako da što vidite u tome?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 28.09.2012., 09:39   #2
Učenje i savladavanje školskog gradiva unaprijed

Sve je poteklo od vrtićke grupe predškolaca...
Današnji predškolci već u vrtiću znaju čitati i pisati... što me je iskreno sablaznilo
ja sam naučila čitati i pisati u školi sa 7-8 godina i ne vidim nijednu manu toga da sam za nešto ostala zakinuta ili da sam nešto propustila...
To pitanje sam postavila na predškolcima...

Mene ovdje zanima slijedeće, da li opravdavate učenje unaprijed (prije programa).. znači kada je ambicija roditelja (ili djeteta) takva da se žuri i uči gradivo tek koje će biti obrađeno za xy sati ili dana...

Ako to radite, moje pitanje je zašto? u čemu vidite djetetovu prednost?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 09:40   #3
koliko je meni poznato, dio roditelja živi u uvjerenju da djeca moraju znati čitati i pisati prije škole, da je danas program toliko teži da ona koja ne znaju, neće moći svladavati gradivo itd.

međutim, čitanje i pisanje se i dalje uče u prvom razredu, a na testiranjima se ne vrednuje čitanje i pisanje, već držanje olovke, sposobnost da se koncentrira na zadatak i sl.


btw ja sam generacija s početka 80ih, nisam znala ni ime napisati (nacrtati ) prije polaska u školu, i mama kaže da je i tada dobar dio njih znao slova (pitali ih na sastanku prije početka školske godine).
međutim, na uspjeh u školi to nije imalo nikakve veze.

a i na forumu imaš popriličan broj mama koje su čitale sa 3-4-5 godina, dakle nije neka novost da roditelji prije škole uče djecu čitati, tj da djeca pokažu interes za učenjem.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 09:43   #4
mogu reci za sebe i svoje dijete. ja sam znala citati i pisati prije skole jer me zanimalo, htjela sam sama citati pa sam ih tlacila da me uce i nije bilo reklame i natpisa u gradu pored kojeg ja nisam stala i slovkala.
Moja zeli "pisati na koputoru".
I pocinje prepoznavati slova na tipkovnici polako, jer me trazi da joj govorim di je koje slovo da napise svoje ime npr.
Pocetno slovo svog imena vec dugo svuda pise i prepoznaje i u stvarima koje nisu slova, tipa zica na podu i ona vice vidi mama L!!! Kuzi i pise i M kao mama i T kao tata.
Uz to, kad joj slovkam nesto sto me pita sto pise, ona jako cetso prepoznaje rijec. Tako da mi nije nevjerojatno ocekivati da ce isto tako nauciti citati i isati prije os.
ali da ju bas ucim, sjednem i ucim, nema sanse

Edit:
dodala bi da mislim da je boje neznati pisati prije osnovne jer sma ja umirala od dosade. doslovno sam plakala nad onim papirom koji je trebalo ispuniti s kosim crtama i nekim slovima
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 09:43   #5
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
koliko je meni poznato, dio roditelja živi u uvjerenju da djeca moraju znati čitati i pisati prije škole, da je danas program toliko teži da ona koja ne znaju, neće moći svladavati gradivo itd.

međutim, čitanje i pisanje se i dalje uče u prvom razredu, a na testiranjima se ne vrednuje čitanje i pisanje, već držanje olovke, sposobnost da se koncentrira na zadatak i sl.


btw ja sam generacija s početka 80ih, nisam znala ni ime napisati (nacrtati ) prije polaska u školu, i mama kaže da je i tada dobar dio njih znao slova (pitali ih na sastanku prije početka školske godine).
međutim, na uspjeh u školi to nije imalo nikakve veze.

a i na forumu imaš popriličan broj mama koje su čitale sa 3-4-5 godina, dakle nije neka novost da roditelji prije škole uče djecu čitati, tj da djeca pokažu interes za učenjem.

ma zato i pitam.. ja sam Titov pionir jest da sam stara ali ipak nisam ishlapila da se ne sjećam da sam ja naučila čitati i pisati u školi.

čemu učenje unaprijed? ja u tome ne vidim nikakav smisao...

ja sam više tip ne oduzmi mu djetinjstvo prije vremena, stići će se i načitati i napisati u školi...

Ali vidim da sa takvim stavom ja danas ne prolazim.... pa mi nije jasno da li ja trebam promijeniti stavove
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 09:49   #6
Dijete mi je još premalo, pa nemam tog iskustva, ali frednica je upisivala dijete u prvi razred i uredno su je špotali kako to da dijete ne zna čitati i pisati.

A u doba kad sam ja kretala u školu, samo ih je par bilo koji su znali slova.
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 09:50   #7
evo ja sam trideset i kusur i čitati i pisati sam naučila u školi

mogu ti reći na primjeru svog sina...on će uskoro 5 godina...veća jako,jako dugo zna sva slova i abecedu...počelo je tako što ih je vidio na tipkovnici na laptopu i počeo ispitivati koje je koje, tražio da tipka i da mu pokažemo kako se piše, pa smo mu i pokazali...stvarno nismo forsali nego kad je htio, pisao je/tipkao...netko je na nekoj temi spominjao potpisivanje razglednica...moj je i prošle i ove godine potpisao sebe i bracu na razglednicama s mora...

pročitati isto zna...od prije par mjeseci zna spojiti riječ ono pročitati par slogova a ponoviti cijelu riječ u slikovnicama tj knjigama...

ja mislim da je prvenstveno "kriva" informatizacija, kompjuteri i to što je postalo normalno da se djeca od najranije dobi služe istima

ono što sam primjetila kod njega je kad to nauči traži dalje, npr. jednom smo krivo kliknuli i pojavio se grčki alfabet pa se oduševio i na kraju je s mm-om naučio cijeli..ono alfa beta gama delta recitirati...mislim to mi je malo previše, a opet ako je zainteresiran

vrtić- krenuo je ove godine znači s nepunih 5 i evo na prvom roditeljskom su nam ponudili vježbenicu koju bi trebali kupiti u njoj se vježbaju slova i posebno ima grafomotoričke vježbe-one kose crte, krugovi i to - ja se to isto sjećam iz škole...e sad to ne rade samo ovi koji nagodinu kreću u školu nego će raditi i moj i ostali koji idu za 2 godine...

takav je plan i program

osobno se bojim da će mom biti dosadno u školi ako dođe potpuno spreman , ne znam bojim se da će to onda utjecati na koncentraciju i ponašanje...jer mislim da još uvijek iako je to rijetkost ima djece koja u školu dođu da ne znaju baš sva slova i tako to...a po bratiću znam da se uči čitati i pisati u školi...
__________________
...draga, ljubavi jedina, s koje si planete..dopusti mi da malo i ja s tobom budem dijete...
disident is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 09:59   #8
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
čemu učenje unaprijed? ja u tome ne vidim nikakav smisao...
pa neka djeca pokažu interes, a negdje vjerojatno i roditelji forsiraju jer je to kul.


u svakom slučaju, mene najviše zanima od odgajateljica s foruma, je li istina ovo što disident piše, da je u programu vrtića učiti slova (tj nisam sigurna što je napisala - uče li u vježbenici samo povlačenje crta i krugova, ili uče abecedu i čitanje).
nisam se baš bavila time, ali iz onog što sam pročitala, čitanje i pisanje je i dalje u programu prvog razreda.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 10:00   #9
mislim da postoji nesto kao priprema za skolu zadnju godinu vrtica.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 10:04   #10
miss daisy


koliko ja sam ja shvatila tete one će s njima povremeno raditi te radne liste + slovaricu + grafomotoričke vježbe s tim da sve ovisi o interesu i sposobnosti djeteta-znači neko dijete će u vrtićkoj godini riješiti sve liste i usput naučiti slova kroz slovaricu, a neko dijete će riješiti za to vrijeme 5 lista npr. znači cilj nije naučiti dijete pisati pogotovo ne čitati, nego vježbati pa koliko ko ulovi...
__________________
...draga, ljubavi jedina, s koje si planete..dopusti mi da malo i ja s tobom budem dijete...
disident is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 10:11   #11
mi idemo u mješovitu montessori grupu u koju ove godine ide i puno predškolaca. na sastanku su tete decidirano rekle da djecu u vrtićima ne uče ni čitati ni pisati jer je to program škole, a ne pripreme za školu. kakve radne liste i slovarice? o čemu vi pričate? dijete ide u školu da bi tamo savladalo školski program koji uključuje čitanje i pisanje. priprema za školu uključuje crtanje, uviđanje detalja, snalaženje u situacijama, prepričavanje priča prema datim slikama i sl...
__________________
"Ljudska je glupost institucionalizirana i poticana od društva, a svaki oblik borbe protiv nje unaprijed je osuđen na propast." - Krleža
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 10:15   #12
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
1. da li se u vrtićima uči čitati i pisati ili je to program prvog razreda (ja se sjećam bila sam i ja prvašić ali ja sam naučila čitati i pisati u školi)
Posao teta u vrtiću NIJE učiti čitati i pisati, ali npr. naše tete u vrtićima uče predškolce (koji žele).

Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
2. susjeda ulaz do a pedagoški radnik predškolske nastave (također mama iz vrtića) me uvjerava da današnja djeca kada dođu u prvi razred već znaju i čitati i pisati a da to nije program vrtića.
istina

Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
3. zar nije to malo prerano te tko tu djecu tome uči?
nije prerano ako dijete to želi i sa zanimanjem uči. nema svrhe učiti na silu i protiv djetetove volje, ako ne želi.

Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
i najbitnije pitanje, da li vi opravdavate učenje unaprijed (prije programa) i ako da što vidite u tome?
Ponavljam: ako dijete želi je opravdano. nisu sva djeca ista i ne zanima svako dijete čitanje i pisanje. Moj ima 4,5 godine i zna napisati sva slova (neka su još uvijek naopako kao N, S, Z... piše i poneke riječi. Prve riječi je tražio da mu ja napišem, pa je prepisivao za mnom. Sada si uzme slikovnicu i sam prepisuje nazive životinja. Engleski ga zanima već dugo i na njegov zahtjev ga učim. Sa matematikom je isto. Na kraju dana kad ga strpam u krevet on mi kaže: Nismo se igrali 1+2, 2+2... Ne forsiram ništa.

Što vidim u tome? Udovoljim njegovoj želji za znanjem, pretvorimo to u igru, pjesmice, crtanje i usput učimo.

Ne kužim zgražanje. Mlađi sin je na primjer totalno drugačiji i ima drugačije želje. S njim ću vjerojatno popravljat bicikle uskoro. Sa slovima će se susresti tek u školi.
gita50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 10:18   #13
Sve to ovisi o roditeljima a dalje o učiteljima. Ja sam za to da znaju barem pisati i prepoznati slova kad krenu u školu.

Moj zna pisati i čita kratke riječi, nije školski obveznik za sljedeću godinu al vjerojatno će ići sa 6,5. Nismo forsirali jer to nema smisla ni učnka kod malih, sam se počeo zanimati i sve smo to odradili kroz igru i nešto što je njemu zanimljivo.
U vrtiću isto rade na slovima i brojevima i meni je to ok.

U našoj školi ovogodišnji prvašići koji su došli kod jedne učiteljice su prvi dan našli na ploči ime i prezime učiteljice, oznaku razreda i još neke info koje su morali napisati u bilježnicu.
Učiteljicu nije bilo briga znaju li svi pisati i čitati..

Nama su baš jučer rekli da donesemo Crtančicu i Pisanku D u vrtić da ima svatko svoje.

Ne mislim da je to nešto što spada u "program", pogotovo ako dijete zanimaju slova i brojevi. To je neka osnova koja nam treba svaki dan.
Sa time se susreću posvuda.

U vrtiću nema zadanog cilja, rade svašta, netko usvoji više, netko manje. Također nema prisile.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 10:20   #14
Kategorično NE!To je za mene bolesna ambicija roditelja.
biscotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 10:23   #15
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
Sve je poteklo od vrtićke grupe predškolaca...
Današnji predškolci već u vrtiću znaju čitati i pisati... što me je iskreno sablaznilo
Čemu sablazan?

Čitanje i pisanje su više vještine nego "znanje". Ako dijete iskaže radoznalost i želju za usvajanjem tih vještina, zašto bi mu bile uskraćene?

Ono što jest loše je guranje djeteta u učenje čitanja i pisanja, a pogotovo grožnje djetetu da mora naučiti čitati i pisati prije škole.
Quote:
da li opravdavate učenje unaprijed (prije programa).. znači kada je ambicija roditelja (ili djeteta) takva da se žuri i uči gradivo tek koje će biti obrađeno za xy sati ili dana...
Ovo je nešto sasvim drugo: ovo je čisti idiotizam.

Vrlo jednostavno: što god netko mislio o prosvjeti i prosvjetarima, bilo koja poduka nije nešto što može svatko (u smislu školovanosti i u smislu sposobnosti za prenošenje znanja); što god netko mislio o didaktici, metodologiji, pedagogiji, demagogiji i otorinolaringologiji, jednostavno je nemoguće da dijete sâmo (pa čak ni uz asistenciju nekompetentnog roditelja) ovlada gradivom jednako kvalitetno kao što će to uspjeti uz kompetentnu poduku.

S druge strane, ne pada mi na pamet ni jedna jedina prednost takvog pristupa - osim možda (potpuno nlesavog) nadanja kako će tako "pripremljeno" dijete pobuditi simpatije nastavnika i dobiti bolju ocjenu.

Današnja djeca imaju sasvim dovoljno posla u svladavanju gradiva prema nastavnom planu, a da bi se radilo nešto takvoga.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 10:24   #16
Quote:
mandy kaže: Pogledaj post
...U našoj školi ovogodišnji prvašići koji su došli kod jedne učiteljice su prvi dan našli na ploči ime i prezime učiteljice, oznaku razreda i još neke info koje su morali napisati u bilježnicu.
Učiteljicu nije bilo briga znaju li svi pisati i čitati...
i ovo je kao pedagoški djelatnik? kao prof. po struci s pedagoškim i didaktičkim obrazovanjem odgovorno tvrdim da je učiteljica napravila krucijalnu pogrešku obrazovnog sustava. ovo je klasična situacija za prijavu ministarstvu.
__________________
"Ljudska je glupost institucionalizirana i poticana od društva, a svaki oblik borbe protiv nje unaprijed je osuđen na propast." - Krleža
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 10:26   #17
meni je svejedno. jel netko uči pisati ili ne uči, jel neka djeca znaju, a moje ne zna. ne forsam ju, ne učim ju, ne mislim da mora znati, ako bude htjela znati - naučit će. sama, uz malo naše pomoći.
ne mislim da je znati čitati i pisati uopće važno i neki kriterij kod upisa u školu, puno su (mi) važnije neke apstraktnije stvari tipa koncentracije, emocionalne zrelosti, a što se tiče jezika isto - nisam stručnjak pa ću sad k'o mujo opisivati (i sve je ovo moj neki polulaički zaključak, ne temeljim na nikakvim znanjima iz pred i školskog obrazovanja), recimo, ja kužim da ona ne zna uvijek kojim slovom počinje riječ, pa, recimo, izgovori t-a-t-a i onda blijedo gleda kad ju pitam koja je to riječ....tak da meni nije važno da uči napisati slova, mi se igramo rime (govorimo naizmjence riječi koje se rimuju), na slovo na slovo, sličnosti (to je ona izmislila kad je skužila što se sve može...riječi koje se ne rimuju nužno, ali se razlikuju samo u jednom glasu)

mislim da je korisnije naučiti dijete kako da uči, zaključuje, da percipira

iako, znam par žena koje imaju sad prvašiće ili drugašiće i one mi govore kako moram raditi s djetetom, kolikogod ja bila protiv toga. da će joj se druga djeca rugati da je glupa ako ne bude znala slova.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 10:41   #18
Ima dva necaka danas su to vec klipano od 20 i 15 godina ali sjecam se kad su oni krenuli u skolu
Sa starijim seka nije nis forsala jer kao naucit ce u skoli
U skoli to ucenje ide takvom brzinom da ako je djete prosjecno - vec odpocetka kaska
Mislim da bide jasno, to djete je sve kasnije razrede zavrsilo sa cetvorkom i upisao se na fax,ali te pevr godine se posteno nahebala s njegovom skolom
Sa mladim je ona ucila i citati i pisati
Sa mladim se sjecam da su u prvom razredu ucili iz geometrije geometrijska tijela i da sam ja ostala jer smo mi to ucili dosta kasnije...
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 10:42   #19
Mandy, na ovu uciteljicu bi trebalo reagirati, znalo dijete slova ili ne
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 10:47   #20
e, da, vidim da se spominje - znanje čitanja i pisanja nije pokazatelj da je dijete spremno za školu. odnosno ne stoji ono ako zna čitati i pisati, doći će u školu spreman. dijete može znat brojat do sto i čitati priče samostalno, a ne biti spremno za školu.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:56.