Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2017., 17:10   #21
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Nije stvar tako jednostavna. Ti misliš da znaš da je Zemlja okrugla zato što su ti tako rekli, a u stvari ne radi se o znanju, nego o vjerovanju - TI ne znaš, nego vjeruješ da je istina ono što su ti rekli. Nisi sam došao do toga kao neki nekad davno. Je li Zemlja zaista okrugla? Ja vjerujem da jest, iako osobnim iskustvom to ne mogu potvrditi. Vjerujem autoritetima. Argumentum magister dixit.
To je točno. No pri tom treba nadodati da ako netko želi konzistentno sumnjati u tvrdnju da je Zemlja okrugla, tada mora sumnjati i u gomilu drugih standardnih znanstvenih tvrdnji (koje isti nije osobno provjerio) jer su sve povezane u jednu jedinstvenu interno konzistentu sliku svijeta. Problem je u tome što oni koji ne vjeruju da je Zemlja okrugla najčešće nisu u stanju razumjeti logičku povezanost sa svim tim ostalim znanstvenim tvrdnjama.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 23.11.2017., 17:31   #22
Malo sam pogledao jednu razrađeniju verziju teorije ravne zemlje:
https://wiki.tfes.org/Frequently_Asked_Questions

Moram priznati, mnogo toga su uspjeli "objasniti", čak su uzeli u obzir i specijalnu teoriju relativnosti. No nisu objasnili kako radi GPS (kojeg danas svaka tuka ima na mobitelu). Ako radi pomoću satelita, zašto sateliti ne padnu na Zemlju? Ako nema satelita, kako onda radi?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 23.11.2017., 17:35   #23
Ono sto sam procitao, sateliti ne postoje, vec obicne antene i to kao objasnjava kako je u nekim regijama los signal.
jednoumlje is offline  
Old 23.11.2017., 17:41   #24
Evo sad sam malo proguglao i za GPS i našao ovo:
https://www.reddit.com/r/flatearthso...th_flat_earth/

Citat:
- By what mechanism are the satellites in your hypothesis able to remain in their circles?
- It might be thrusters/jet power, it might hitch a ride on the same force that keeps the sun in its circle. At this point we're delving into something science can't fully explain.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 23.11.2017., 17:54   #25
Quote:
jednoumlje kaže: Pogledaj post
Ono sto sam procitao, sateliti ne postoje, vec obicne antene i to kao objasnjava kako je u nekim regijama los signal.
da uz toliko dokaza da je zemlja okrugla ima ljudi jos vjeruju u to da je Zemlja ravna Boze sačuvaj
cro vojnik is offline  
Old 23.11.2017., 18:32   #26
Quote:
cro vojnik kaže: Pogledaj post
da uz toliko dokaza da je zemlja okrugla ima ljudi jos vjeruju u to da je Zemlja ravna Boze sačuvaj
Uz dovoljnu količinu teorija zavjere i argumenata tipa "to znanost još nije objasnila" može se braniti bilo koja tvrdnja. A kad ti "zdrav razum" govori da bi tvrdnja trebala biti točna, tada se povlačenje takvih argumenata čini kao najprirodnija stvar.

Uostalom, i mainstream znanstvenici često koriste argument tipa "to znanost još nije objasnila". A ponekad koriste i teorije zavjere, kao npr. u diskusiji ovog oblika:
- Ako je znanost dokazala da je Zemlja okrugla, zašto onda neki inteligentni ljudi to pobijaju?
- Jer su se dogovorili da malo zajebavaju nas normalne znanstvenike.

Da me se ne shvati pogrešno, ja ne branim teoriju ravne Zemlje. Samo pokušavam shvatiti psihologiju koja leži u pozadini takvih tvrdnji, i čini mi se da je sada razumijem. Svaki čovjek ima neke svoje "zdravo razumske" predrasude koje su toliko jake da će ih radije pokušati racionalizirati nego odbaciti kao nezdrave. Ravno-zemljaši su samo malo ekstremniji primjer te opće-ljudske osobine.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 23.11.2017., 18:42   #27
na youtube se ravnozemljaški kanali i videa kote kao gljive poslije kiše. bilo je nekoliko godina zatišje, a sad su opet počeli. šta im bi?
strange quark is offline  
Old 23.11.2017., 19:33   #28
Quote:
cro vojnik kaže: Pogledaj post
da uz toliko dokaza da je zemlja okrugla ima ljudi jos vjeruju u to da je Zemlja ravna Boze sačuvaj
A koji su to dokazi da je Zemlja okrugla? Ozbiljno pitam, ne zato što su ti rekli u školi da je zemlja okrugla nego koji konkretno dokazi podupiru tu teoriju? To je stajalište ravnozemljaša (ako ih mogu tako nazvati), i iskreno, intelektualno je nepoštano obrecnuti se na njih da su budale, neobrazovani ili ih ignorirati, već bi im trebalo pojasniti dokaze o okrugloj zemlji.

Druga stvar je ako ravnozemljaši ignoriraju dokaze tipa, lalala, to je globalna zavjera.

Početak knjige počinje inače "senzacionalnim" obaranjem Mercatorove projekcije, i mislio sam si kako će stvar biti laganica, pa pomislio kako bi mogao mogao pitati za pomrčine, mjesečev kalendar itd onda se iznenadim na nekim stranicama na netu da oni i za imaju "objašnjenje", čak imamo tvrdnje o hologramskom nebu
jednoumlje is offline  
Old 23.11.2017., 19:53   #29
Quote:
jednoumlje kaže: Pogledaj post
A koji su to dokazi da je Zemlja okrugla? Ozbiljno pitam, ne zato što su ti rekli u školi da je zemlja okrugla nego koji konkretno dokazi podupiru tu teoriju? To je stajalište ravnozemljaša (ako ih mogu tako nazvati), i iskreno, intelektualno je nepoštano obrecnuti se na njih da su budale, neobrazovani ili ih ignorirati, već bi im trebalo pojasniti dokaze o okrugloj zemlji.

Druga stvar je ako ravnozemljaši ignoriraju dokaze tipa, lalala, to je globalna zavjera.

Početak knjige počinje inače "senzacionalnim" obaranjem Mercatorove projekcije, i mislio sam si kako će stvar biti laganica, pa pomislio kako bi mogao mogao pitati za pomrčine, mjesečev kalendar itd onda se iznenadim na nekim stranicama na netu da oni i za imaju "objašnjenje", čak imamo tvrdnje o hologramskom nebu
našao sam video gdje pokazuju kako godišnja doba funkcioniraju na ravnoj zemlji, evo ti link:https://www.youtube.com/watch?v=R52_PdZlSq8 (totalni debilizam po meni)
još sam jedan našao gdje objasne kako na ravnoj zemlji funkcioniraju vremenske zone i zvijezde (o Bože još veći debilizam) link : https://www.youtube.com/watch?v=Sgm2QV52MZc
cro vojnik is offline  
Old 23.11.2017., 20:12   #30
Quote:
jednoumlje kaže: Pogledaj post
A koji su to dokazi da je Zemlja okrugla? Ozbiljno pitam, ne zato što su ti rekli u školi da je zemlja okrugla nego koji konkretno dokazi podupiru tu teoriju? To je stajalište ravnozemljaša (ako ih mogu tako nazvati), i iskreno, intelektualno je nepoštano obrecnuti se na njih da su budale, neobrazovani ili ih ignorirati, već bi im trebalo pojasniti dokaze o okrugloj zemlji.

...
Kako koji dokazi!?! Pa najbolji dokaz ti je to da je Zemlja preteška za one slonove koji je drže. Koji bi slon mogao to izdržati?
I drugo, ako su nekad ti slonovi i držali na leđima tu zemlju, do sad su sigurno krepali! I ko sad drži tu zemlju? Reci ti meni, ko!?!
Eto ti dokaza!

(Mislim, kad pričaš s nekim takvim ravnozemljašem trebaš se prilagoditi jer drukčije dokaze neće shvatiti.)
__________________
Human
Human1 is offline  
Old 23.11.2017., 20:24   #31
Heh, to kod nas ne bi prošlo jer mi se čini su slonovi iz indijske mitologije

Zapravo mi to jeste interesantno kod ravnozemljaša. AKo smo mi na ravnoj zemlji nadsvođenoj čvrstom kupolom (kao one snježne kugle), pa svemir ni ne postoji, što misle da se nalazi van te snježne kugle? Neki duhovni svijet, što li?
jednoumlje is offline  
Old 23.11.2017., 20:27   #32
Imaju li kakvo objašnjenje za izlazak i zalazak Sunca i Mjeseca ?
Neće baš biti da su to reflektori koji kruže po nebu iznad ravne Zemlje...

Što se tiče teorija urote, padaju mi na pamet sljedeće urote:

1. Ekipa se sprda kako vjeruje u to te ih zabavlja vjerovat da druga ekipa koja se sprda zaista vjeruje u to
2. Ekipa trola znanstvenike iz kojekakvih razloga (mogao bih smislit popriličan broj) , a kako bi znanstvenici trošili vrijeme na obuku trolova umjesto na znanstveni rad
3. Ekipa trola neuk i naivan narod iz kojekakvih razloga (opet, mogao bih smislit popriličan broj)

I zadnje, ali ne i manje značajno:
4. Ekipa doista vjeruje u to

Ovo zadnje je po mom osjećaju najmanje vjerojatno, jer vjerujem u bazični nivo inteligencije svakog onog sposobnog da se sam obuče. Ali skrušeno priznajem da me taj osjećaj premnogo puta prevario, i da ljudi često (i za mene nenadano) iskazuju nivo inteligencije niži od onog kojeg bih smatrao zagarantiranim za nekog ko se može obući bez tuđe pomoći
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Old 23.11.2017., 20:51   #33
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
Imaju li kakvo objašnjenje za izlazak i zalazak Sunca i Mjeseca ?
Neće baš biti da su to reflektori koji kruže po nebu iznad ravne Zemlje...

Što se tiče teorija urote, padaju mi na pamet sljedeće urote:

1. Ekipa se sprda kako vjeruje u to te ih zabavlja vjerovat da druga ekipa koja se sprda zaista vjeruje u to
2. Ekipa trola znanstvenike iz kojekakvih razloga (mogao bih smislit popriličan broj) , a kako bi znanstvenici trošili vrijeme na obuku trolova umjesto na znanstveni rad
3. Ekipa trola neuk i naivan narod iz kojekakvih razloga (opet, mogao bih smislit popriličan broj)

I zadnje, ali ne i manje značajno:
4. Ekipa doista vjeruje u to

Ovo zadnje je po mom osjećaju najmanje vjerojatno, jer vjerujem u bazični nivo inteligencije svakog onog sposobnog da se sam obuče. Ali skrušeno priznajem da me taj osjećaj premnogo puta prevario, i da ljudi često (i za mene nenadano) iskazuju nivo inteligencije niži od onog kojeg bih smatrao zagarantiranim za nekog ko se može obući bez tuđe pomoći
ovo sam pronašao na youtube za objašnjenje izlaska i zalazka sunca na ravnoj Zemlji: https://www.youtube.com/watch?v=T_Kl5T1Ob6M
za mjesec još tražim
cro vojnik is offline  
Old 23.11.2017., 21:01   #34
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
...
Dakle, još jednom - tvrdnja da se Galileo botio protiv "ravne ploče" je titoističko-partizanska podvala.
...
Pa može bit da sam zeznuo jer sam pisao taj odgovor na brzinu (događa mi se to češće nego što izgleda )
Nisam bio zapravo uvjerenja da se Galileo borio protiv ravne ploče, jer mi je poznat skupa s onim "ipak se kreće" a ne "ipak je okrugla". Tako da, lapsus

Ali što se tiče partizanske i titoističke podvale, šta ja znam. Ne sjećam se da su mi išta podvaljivali, a opet može bit da su mi podvalili tako vješto da nisam ni primijetio, a onda ni ovaj lapsus s Galilejem nije bio slučajan. Majstori su to bili i partizani i Tito, ko ih ne zna skupo bi ih platija
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Old 23.11.2017., 21:16   #35
Quote:
cro vojnik kaže: Pogledaj post
ovo sam pronašao na youtube za objašnjenje izlaska i zalazka sunca na ravnoj Zemlji: https://www.youtube.com/watch?v=T_Kl5T1Ob6M
za mjesec još tražim
Nije loše, ali pošto je potrebno da kamera bude ispod razine stola da bi to funkcioniralo, jasno je da živimo pod zemljom a ne na njoj kako nam znanstvenici pokušavaju prodat pozdravim im majku

Nestrpljivo čekam istinu o izlasku i zalasku Mjeseca, a također i za zvijezde koje nisu cirkumpolarne
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Old 23.11.2017., 21:40   #36
Smile

Imate na youtubu toliko tih video sadrzaja o ravnoj Zemlji i oni koji misle da je zemlja ravna i oni koji to opovrgavaju.

Ja idem na logiku a to je da ako je zemlja ravna svo more bi se prelilo vani u svemir posebno ono na rubu zemlje,isto bi bilo i sa podmornicama,sa brodovima itd.
Da ne spomenem avione,lete avioni ravno i odlete u svemir jer na kraju zemlje je svemir ako se ravnamo po teoriji ravne zemlje ,nema granice.
Tako da je to cista glupost.
Mozete se zamisliti da sjedite na rubu zemlje i gledate ravno u svemir i zvjezde a ne prema nebu..Isto tako ako bi busili naftu jako duboko dosli bi do svemira ..
__________________
Be a good person
Xxmen is offline  
Old 23.11.2017., 22:08   #37
Quote:
Xxmen kaže: Pogledaj post
Imate na youtubu toliko tih video sadrzaja o ravnoj Zemlji i oni koji misle da je zemlja ravna i oni koji to opovrgavaju.

Ja idem na logiku a to je da ako je zemlja ravna svo more bi se prelilo vani u svemir posebno ono na rubu zemlje,isto bi bilo i sa podmornicama,sa brodovima itd.
Da ne spomenem avione,lete avioni ravno i odlete u svemir jer na kraju zemlje je svemir ako se ravnamo po teoriji ravne zemlje ,nema granice.
Tako da je to cista glupost.
Mozete se zamisliti da sjedite na rubu zemlje i gledate ravno u svemir i zvjezde a ne prema nebu..Isto tako ako bi busili naftu jako duboko dosli bi do svemira ..
Heh, nije tako jednostavno

Po ravnozemljašima, odnosno Duspari nalazimo se u zatvorenoj kupoli nešto kao Trumanov show (btw, sad se sjetio, onaj svod iznad nas odjeljuje vode koje bog razdvojio), jug kao takav ne postoji kaoni Antarktika, pogledaj link koji je dao crovojnik

https://www.youtube.com/watch?v=R52_PdZlSq8

da vidiš kako zamišljaju razmještaj kontinenata, a kao ne postoje letovi ni plovidbe prema jugu, odnosno prema kraju svijeta, pa tako ni ne mogu odletjeti ravno u svemir (koji ne postoji), već bi se zabili u kupolu

Nije mi previše jasno, ali čini se da se ravnozemljaši hvataju za to da navodno ne postoje direktni letovi između južnih kontinenata preko oceana jer bi na modelu ravne zemlje time imali duži put nego preko Bliskog istoka. No to ne znam kako provjeriti.
jednoumlje is offline  
Old 23.11.2017., 22:16   #38
Quote:
Xxmen kaže: Pogledaj post
Imate na youtubu toliko tih video sadrzaja o ravnoj Zemlji i oni koji misle da je zemlja ravna i oni koji to opovrgavaju.

Ja idem na logiku a to je da ako je zemlja ravna svo more bi se prelilo vani u svemir posebno ono na rubu zemlje,isto bi bilo i sa podmornicama,sa brodovima itd.
Da ne spomenem avione,lete avioni ravno i odlete u svemir jer na kraju zemlje je svemir ako se ravnamo po teoriji ravne zemlje ,nema granice.
Tako da je to cista glupost.
Mozete se zamisliti da sjedite na rubu zemlje i gledate ravno u svemir i zvjezde a ne prema nebu..Isto tako ako bi busili naftu jako duboko dosli bi do svemira ..
ova zadnja rečenica makes no sense "ako bi bušili naftu jako duboko došli bi do svemira"to nema logike uopće što si napisao da i bušimo dovoljno duboko došao bi do lave,magme ili nešto slično sigurno.Slažem se s ovim da bi se more prelilo.Ali ako je već Zemlja ravna kako ti teoretičari zavjera govore davno bi se našla granica takve Zemlje.Neko vozilo npr. Avion,brod ili čak i raketa bi se trebali zabiti ili barem naći neku granicu da je Zemlja ravna
cro vojnik is offline  
Old 23.11.2017., 22:17   #39
Quote:
jednoumlje kaže: Pogledaj post
Nije loše, i razotkriva još jednu urotu pizda im ma*erina
Kako oni prodaju nama skuplje recimo stanove okrenute prema jugu kao aj platite skuplje to vam je sunčana strana zgrade. A sebi ostave one okrenute ka sjeveru za manje para jer ka ono sjeverna strana je zaqrac, a ustvari većinu vremena oni vide sunce a ne mi šta smo skupo platili
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Old 23.11.2017., 22:21   #40
Quote:
jednoumlje kaže: Pogledaj post
Heh, nije tako jednostavno

Po ravnozemljašima, odnosno Duspari nalazimo se u zatvorenoj kupoli nešto kao Trumanov show (btw, sad se sjetio, onaj svod iznad nas odjeljuje vode koje bog razdvojio), jug kao takav ne postoji kaoni Antarktika, pogledaj link koji je dao crovojnik

https://www.youtube.com/watch?v=R52_PdZlSq8

da vidiš kako zamišljaju razmještaj kontinenata, a kao ne postoje letovi ni plovidbe prema jugu, odnosno prema kraju svijeta, pa tako ni ne mogu odletjeti ravno u svemir (koji ne postoji), već bi se zabili u kupolu

Nije mi previše jasno, ali čini se da se ravnozemljaši hvataju za to da navodno ne postoje direktni letovi između južnih kontinenata preko oceana jer bi na modelu ravne zemlje time imali duži put nego preko Bliskog istoka. No to ne znam kako provjeriti.
Meni to sve zvuči kao jedna velika glupost.Ti ljudi misle da NASA lažira slike,da sateliti ne postoje,da je slijetanje na mjesec lažno i sl.I nemoguće bi bilo da ne postoje putovi prema jugu.Usput ako je već sve kupola kako onda meteori dospijevaju na Zemlju?
cro vojnik is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:13.