Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba

Glazba Rock around the clock
Podforumi: Stvaranje glazbe, Glazbenici, Glazbena događanja

Pogledaj rezultate ankete: Pet najboljih pjesama Al Greena moglo bi biti:
Back Up Train 0 0%
Tired of Being Alone 2 25.00%
I Can't Get Next to You 0 0%
Let's Stay Together 6 75.00%
How Can You Mend a Broken Heart? 4 50.00%
I've Never Found a Girl (Who Loves Me Like You Do) 0 0%
Love and Happiness 3 37.50%
I'm Still in Love with You 0 0%
Look What You Done for Me 0 0%
Simply Beautiful 1 12.50%
I'm Glad You're Mine 0 0%
For the Good Times 1 12.50%
What a Wonderful Thing Love Is 0 0%
Here I Am (Come and Take Me) 5 62.50%
Call Me (Come Back Home) 1 12.50%
You Ought to Be with Me 1 12.50%
Funny How Time Slips Away 3 37.50%
Have You Been Making Out O.K. 1 12.50%
Let's Get Married 0 0%
Livin' for You 0 0%
Take Me to the River 6 75.00%
Sha-La-La (Make Me Happy) 0 0%
God Blessed Our Love 0 0%
L-O-V-E (Love) 0 0%
I Wish You Were Here 1 12.50%
Full of Fire 1 12.50%
Belle 1 12.50%
People Get Ready 2 25.00%
Everything's Gonna be Alright 1 12.50%
Perfect to Me 0 0%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 8. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2016., 13:55   #41
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Lynyrd Skynyrd
Janis Joplin
Quote:
VodkaM kaže: Pogledaj post
Frank Sinatra
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Frank Zappa
Roy Orbison
Tom Petty
BB King
Leonard Cohen
Parliament
Funkadelic
Earth, Wind & Fire
George Harrison
Joe Cocker
Donovan
+ Grateful Dead

Pa krajnje vrijeme, majku mu, previše je vremena prošlo
Old 05.01.2016., 21:10   #42
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
što me baš rastužuje, jer Paul Simon je megaumjetnik. uspješan i kod kritičara i kod publike, i to bez ikakvih trikova kavima se većina služi. cijeli imudž se svodi isključivo na pjesme koje radi. zato je valjda i nerazumljiv novijim generacijama. i svo vrijeme se nije dodvoravao kojekakvim trendovima, držao se samo onog što je nosio u sebi. prva tri albuma su besprijekoran nastavak onog što je radio uz Garfunkela nizom svevremenih klasika. prvi je put donekle zapeo s albumom One Trick Pony, koji nije loš, ali je cijeli laid back, osim Late in the Evening ništa se baš ne ističe na njemu. sljedeći Heart and Bones nije prepoznat na vrijeme jer se razmimoilazio s tadašnjom glazbom, ali je odličan album. Graceland je pak pravo čudo, definitivno jedan od najboljih albuma osamdesetih, ali i svih vremena, što sam već napisao prije par godina. Rhythm of the Saints je u neku ruku nastavak sličnog izričaja, ali daleko zatvoreniji i teže probavljiv, ja se još mučim s njim, iako je nesumnjivo kvalitetan album. najveće razočaranje mi je Songs from the Capeman, za kojega opravdanje nalazim u tome da se radi o izvacima iz kazališne predstave, ali svejedno, ima odličnih momenata, ali mi je produkcija očajna. trebalo bi ga doraditi i ponovo snimiti. nakon toga moram priznati da ga nisam slušao do ovog tjedna, i iako sam očekivao malo drugačije albume, bliže njegovim klasičnim radovima, on je odlučio otići u eksperimentalnije vode, pa kad se to prihvati, uopće ne zvuči loše. mislim da ću ih morati poslušati još par puta da mi sjednu kako treba, ako stignem.
Lijepe riječi, Dile

Samo se ne bih baš do kraja složio da je solo Simon iz 70ih nastavak onoga što je radio s Garfunkelom. Čini mi se da su ipak ove pjesme i albumi iz solo karijere malo drugačiji, malo življi, više različitih utjecaja, a manje balada koje su obilježile karijeru S&G. Da citiram Simona: Art je odlično pjevao balade, pa sam pisao balade. Ja sam loše pjevao i balade i brže stvari, pa mi je bilo svejedno kakve pjesme pišem.
Old 05.01.2016., 22:11   #43
Quote:
dile kaže: Pogledaj post
što me baš rastužuje, jer Paul Simon je megaumjetnik. uspješan i kod kritičara i kod publike, i to bez ikakvih trikova kavima se većina služi. cijeli imudž se svodi isključivo na pjesme koje radi. zato je valjda i nerazumljiv novijim generacijama. i svo vrijeme se nije dodvoravao kojekakvim trendovima, držao se samo onog što je nosio u sebi.
potpis!

on je pravi primjer kako minimalistički izričaj/pristup može biti MEGA.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 00:13   #44
dvajzdva...pa praznici su, manje raje je pred kompom, smučaju se ili piju, ajmo dalje.
VodkaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 00:42   #45
pričekat ćemo da se vrate. šteta da propuste rundu.
Old 06.01.2016., 14:43   #46

Ajd dile stavi temu u sticky, možda će tako vidljivija lakše pridobit neke nove pratitelje (i glasače)
širim paniku na forumu - Kakva je to istina kad s druge strane je laž, izvrnute vrijednosti, strah, samo strah - Biste li uzeli vrećicu bombona ukoliko bi znali da su samo dva otrovna? - If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear. George Orwell
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 19:28   #47
Ako sretnem Majstora, poslat ću ga da glasa.
Old 07.01.2016., 20:56   #48
http://www.thestar.com/content/dam/t...te_smoke_2.jpg
širim paniku na forumu - Kakva je to istina kad s druge strane je laž, izvrnute vrijednosti, strah, samo strah - Biste li uzeli vrećicu bombona ukoliko bi znali da su samo dva otrovna? - If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear. George Orwell
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 20:57   #49
Napokon
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 20:58   #50
Habemus temum
Old 07.01.2016., 22:21   #51
Odabrano i glasao.
Old 07.01.2016., 22:23   #52
tri za vremensku kapsulu

You Can Call Me Al
Graceland
50 Ways to Leave Your Lover
Old 07.01.2016., 22:23   #53
ROY ORBISON

"His near-operatic voice and dark, broken-hearted songs
influenced a generation of artists."
allmusic

Rođen 23. travnja 1936., umro 6. prosinca 1988. godine

Albumi:
Roy Orbison at the Rock House (1961)
Lonely and Blue (1961)
Crying (1962)
In Dreams (1963)
Orbisongs (1965)
There Is Only One Roy Orbison (1965)
The Orbison Way (1966)
The Classic Roy Orbison (1966)
Roy Orbison Sings Don Gibson (1967)
The Fastest Guitar Alive Original Soundtrack (1967)
Cry Softly Lonely One (1967)
Roy Orbison's Many Moods (1969)
Hank Williams the Roy Orbison Way (1970)
The Big O (1970)
Roy Orbison Sings (1972)
Memphis (1972)
Milestones (1973)
I'm Still in Love with You (1974)
Regeneration (1977)
Laminar Flow (1979)
In Dreams: The Greatest Hits (1987)
Mystery Girl (1989)
King of Hearts (1992)
One of the Lonely Ones (2015)

Žanr: Pop Rock, AM Pop, Rock & Roll, Rockabilly

Roy Kelton Orbison rođen je 23. travnja 1936. godine u Vernonu u Texasu. U potrazi za poslom, obitelj se za vrijeme Velike depresije neko vrijeme preselila u Fort Worth, te kasnije u Wink. Roy je, kao i njegova braća, od ranih dana zbog slabog vida nosio naočale, a opterećen svojim izgledom svijetlu je kosu bojao u crno. Od malih je nogu privlačio pažnju kad bi zapjevao. Za šesti je rođendan od oca dobio gitaru i već je tada znao da će glazba biti njegov život. Prve je uzore našao u country glazbi, tex mexu, R&B-u i zydecu. U srednjoj je školi s prijateljima osnovao grupu The Wink Westerners s kojom je nastupao na radio postaji KERB u Kermitu. Nakon srednje škole započeo je studirati geologiju u Dentonu, ali se nakon godine dana vratio u Wink i nastavio svirati s grupom, koja se uskoro preselila u Odessu, gdje su se nastavili školovati i promijenila ime u The Teen Kings. U Odessi su upoznali Johnnyja Casha koji im je predložio da se jave Samu Phillipsu iz Sun Recordsa za koji su snimali on, Elvis Presley, Carl Perkins i Jerry Lee Lewis. Phillips je bio impresioniran njihovom izvedbom pjesme Ooby Dooby, pa su 1956. sklopili ugovor.

Grupa se preselila u Memphis, gdje je bilo sjedište diskografske kuće i snimila singl Ooby Dooby, koji je dospio na 59. mjesto američke top liste. Grupa je snimila još nekoliko svojih pjesama, ali su se razišli zbog autorstva i honorara. Orbison je ostao u Memphisu u Phillipsovoj kući, gdje mu se pridružila djevojka Claudette Frady. Njoj je posvetio pjesmu Claudette, koju je prodao Everly Brothersima, a oni su ju objavili na B strani hit singla All I Have to Do Is Dream. Nezadovoljan svojim položajem u Sun Recordsu, 1958. je prestao snimati i nastupati, pa je neko vrijeme bio ovisan o pomoći rodbine i prijatelja. Krajem pedesetih kratko je vrijeme zarađivao pišući pjesme za country glazbenike, da bi u malom apartmanu uzdržavao suprugu i malo dijete. Tu je sreo Joea Melsona s kojim je napisao i snimio nekoliko pjesama, s kojima se predstavio Fredu Fosteru iz Monument Recordsa. Za novu je diskografsku kuću snimio singl Paper Boy, ali bez uspjeha na top listama. Nakon toga je snimio tri nove pjesme s tada novim Nashville Soundom, kombinacijom country i pop glazbe, među kojima se istakla Uptown koja se dospjela na 72. mjesto.

Sljedeća pjesma koju su Orbison i Melson napisali bila je Only the Lonely, koju su ponudili Presleyu i Everly Brothersima, ali su ju oni odbili, pa ju je Orbison sam snimio i zauzeo drugo mjesto američke i prvo britanske top liste. Kad ju je čuo, Presley je kupio cijelu kutiju singlova da bi ih podijelio prijateljima. Potražnja za Orbisonom je trenutno porasla, pa je slijedila tromjesečna turneja s Patsy Cline. Slijedili su hit singlovi Blue Angel, I'm Hurtin' i Running Scared, koji je dospio na vrh američke i deveto mjesto britanske top liste. Nakon toga Crying koji je dospio na drugo mjesto u SAD, Candy Man po kojoj je nazvan prateći band, Dream Baby koji je dospio na četvrto mjesto američke i drugo britanske top liste, The Crowd, Working For the Man, Leah, nakon čega se razišao s Melsonom, koji se želio posvetiti vlastitoj karijeri.

1963. godine su se nastavili nizati hit singlovi - In Dreams, Falling, Blue Bayou, Mean Woman Blues, Pretty Paper. Te je godine zamoljen da zamijeni Duane Eddyja na britanskoj turneji s Beatlesima, čija je popularnost bila u usponu, a za koje nikad prije nije čuo, iznenađen što kao već afirmiran izvođač mora nastupiti prije njih. Unatoč svom, za razliku od Beatlesa, statičnom nastupu, publika je počela skandirati „Hoćemo Roya!“ tražeći bis, što su Lennon i McCartney spriječili, držeći ga da se ne vrati na pozornicu. Turneja se nastavila u prijateljskom ozračju, Beatlesi su obožavali Orbisonovu glazbu, a nakon toga su ostali prijatelji. Slijedile su turneje širom svijeta, s Beach Boysima, Rolling Stonesima, gdje god je nastupao opsjedale su ga nezaustavljive mase obožavatelja.

1964. godine je započeo suradnju s Billom Deesom s kojim je napisao pjesmu It's Over koja je dospjela na vrh britanske top liste, te Oh, Pretty Woman koja je zauzela vrhove top lista širom svijeta i prodala se u sedam milijuna primjeraka. Bio je to vrhunac Orbisonove karijere.

U to vrijeme Orbisonov je brak prolazio kroz krizu, a producent Wesley Rose ga je iz Monument Recordsa prebacio u Metro-Goldwyn-Mayer s namjerom da kao Elvis Presley počne snimati i filmove. U vrijeme kad je Britanska invazija uzimala maha, prvi album za MGM prodan je u manje od 200000 primjeraka. U lipnju 1966. dogodila se tragedija kada su Orbison i Claudette, oboje ljubitelji motocikala, vozeći se kući iz Bristola naletjeli na kamionet. Tom je prilikom Claudette poginula. Ožalošćeni Orbison se bacio na posao i s Deesom skladao glazbu za film The Fastest Guitar Alive u kojem je igrao glavnu ulogu. Film je podbacio i kod kritike i kod publike i tako ostao jedini koji je snimio. Albumi koji su slijedili slabo su se prodavali, ali je opstajao nastupajući na turnejama. U rujnu 1968. snašla ga je nova tragedija kada su mu za vrijeme turneje u Engleskoj javili da su u požaru na kući u Tennesseeju stradala dva starija sina. Sljedeće se godine oženio s Barbarom Jakobs s kojom je dobio dva sina, a najmlađi sin s Claudette je odrastao s Orbisonovim roditeljima.

U sedamdesetima je nastavio snimati albume, ali je prodaja išla slabo. Veći su uspjeh imali drugi izvođači s obradama njegovih pjesama, Love Hurts u izvedbi Gram Parsons, Emmylou Harris i grupe Nazareth, Only the lonely u izvedbi Sonnyja Jamesa, Dream Baby u izvedbi Glen Campbella, Blue Bayou u izvedbi Linde Ronstadt i Crying u izvedbi Dona McLeana. 1977. godine je kompilacija s najvećim hitovima dospjela na prvo mjesto britanske top liste. Iste je godine nastupao kao predgrupa na koncertima grupe Eagles, a krajem godine je zbog zdravstvenih problema završio u bolnici gdje je podvrgnut trostrukom bypassu. 1980. godine je održao turneju u Bugarskoj, gdje se morao skrivati od mase obožavatelja, kao na vrhuncu karijere. Iste je godine osvojio nagradu Grammy za pjesmu That Lovin' You Feelin' Again koju je snimio u duetu s Emmylou Harris. 1982. godine grupa Van Halen je imala hit s obradom pjesme Oh, Pretty Woman.

1986. godine je odbio ustupiti pjesmu In Dreams Davidu Lynchu za film Blue Velvet, ali ju je Lynch svejedno iskoristio. Orbison je time bio zaprepašten, ali je nakon odgledanog filma zaključio da je pjesma dala novu dimenziju filmu, kao i film pjesmi. 1987. godine je objavljen album In Dreams: The Greatest Hits s ponovo snimljenim hitovima, snimio je pjesmu Life Fades Away za film Less Than Zero i osvojio nagradu Grammy za pjesmu Crying, koju je snumio u duetu s k.d. lang. Iste je godine uveden u Nashville Songwriters Hall of Fame i Rock and Roll Hall of Fame, gdje ga je najavio Bruce Springsteen, s kojim je par mjeseci kasnije surađivao na koncertu u losanđeleskom noćnom klubu Cocoanut Grove. Na koncertu su im se priključili Jackson Browne, T Bone Burnett, Elvis Costello, Tom Waits, Bonnie Raitt, Jennifer Warnes, James Burton i k.d. lang. Na koncertu je snimljen film koji je prenošen na Cinemaxu.

1987. godine je započeo suradnju s Jeffom Lynneom na novom albumu. U isto je vrijeme Lynne producirao album Cloud Nine Georgea Harrisona. Na zajedničkom ručku su se dogovorili da Orbison gostuje na Harrisonovom albumu, a Bob Dylan im je dozvolio da snimaju u njegovom studiju. Na putu prema studiju su se zaustavili kod Toma Pettyja koji je pratio Dylana na turneji. Tom su prilikom petorica snimila pjesmu Handle With Care i došli na ideju da snime cijeli album. Nazvali su se Traveling Wilburys, predstavljajući se kao polubraća od istog oca, pa su si nadjenuli i umjetnička imena. Orbison je bio Lefty Wilbury. Album Traveling Wilburys Vol. 1 objavljen je u listopadu 1988. i dospio na prvo mjesto australske, 16. britanske i treće američke top liste, na kojoj se zadržao 53 tjedna, te osvojio nagradu Grammy.

Orbison je ponovo bio jedan od najtraženijih izvođača za koncerte i intervjue, te je započeo rad na novom albumu surađujući sa starijim i novim suradnicima. Album je dovršen u studenom 1988. U to se vrijeme požalio Johnnyju Cashu da osjeća bol u prsnom košu i da će morati nešto poduzeti, ali je morao odraditi snimanje videa za pjesmu You Got It i nastupiti u Bostonu i u Front Row teatru u Ohio-u 4. prosinca. Iscrpljen nakon nastupa se vratio kući da se odmori prije odlaska u London na snimanje novog videa s Traveling Wilburys. 6. prosinca je proveo dan sa sinovima, a nakon ručka kod majke u Hendersonvilleu je preminuo od srčanog udara u 52. godini.

Album Mystery Girl objavljen je u veljači 1989. i dospio na peto mjesto američke, drugo britanske i prvo australske top liste, praćen hit singlom You Got It. U studenom je objavljen koncertni album A Black & White Night s koncerta u Cocoanut Groveu 1987. godine.
Old 07.01.2016., 22:27   #54
Neće valjda slijedeći Garfunkel.
Old 07.01.2016., 22:44   #55
Old 07.01.2016., 22:58   #56
Dok još stignem:

Old 08.01.2016., 00:50   #57
Nema na čemu!
Old 08.01.2016., 00:57   #58
i drugi put
Old 08.01.2016., 01:01   #59
https://www.youtube.com/watch?v=xtjiVTSs8pc Ovo je tek legendarno.
jpm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 01:20   #60
Eh da, čini mi se da će i ovo bit duuuugi tjedan
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:36.