Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2012., 13:06   #361
Peterina: da.. možda nije toliko teško, ali meni je npr. bio problem dobiti dovoljno veliku plaću koja je uvjet za radnu dozvolu (što je normalno jer nitko neće dati tisuću i nešto eura nekome koga ne poznaje).. i jednostavno ne možeš otići i počet stjecat iskustvo jer su te zabrane koma, a u hr nema posla..

Zadnje uređivanje peter871 : 23.07.2012. at 13:12.
peter871 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 14:10   #362
Quote:
Peterina kaže: Pogledaj post
ne trebas znati da bi radio, ali je korisno znati nekoga da bi uopce cuo za taj posao i dobio ga prije nego sto eventualno osvane oglas... jer nakon oglasa, morati ces konkurirati sa stotinama drugih... i sanse za dobivanje posla su drasticno manje

To nisam znala. Zasto se to ne moze sada napraviti?

"Na kraju imam i ja par pitanja: koliko molbi ste poslali u firme u EU zemlje? Sa koliko ljudi u EU odrzavate redovite kontakte? Ste odgovorili na odbijenice? Ste poslali ponovljeni upit onima od kojih niste dobili odgovor? Ste pokusali dogovoriti sastanak? Bila HR u EU ili ne, ista je procedura nalazenja posla... "


"To nisam znala. Zasto se to ne moze sada napraviti? [/QUOTE]
"


Peterina, sorry, ostro prozivas mnoge, na temi o kojoj nisi upucena u osnovne zakonske odredbe ovdje u zap. Evropi. Forumasi zasluzuju odgovore potkrepljene cinjenicama, osobnih iskustvom ili zakonskim odredbama. Na svu srecu, na postove poput tvojih reagiraju forumasi koji su tematikom upoznati.
mirjanazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 17:24   #363
Quote:
danijeld kaže: Pogledaj post
pa kakvi su ovo podaci, za HR piše da je stopa nezaposlenosti 13.2% u 2011 a u stvarnosti je minimalno u visini pdv-a.
podaci su o anketnoj nezaposlenosti koja je uvijek manja...tj. ne ona registrirana nezaposlenost (preko zavoda) nego anketna....
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 17:50   #364
Quote:
parademann kaže: Pogledaj post
podaci su o anketnoj nezaposlenosti koja je uvijek manja...tj. ne ona registrirana nezaposlenost (preko zavoda) nego anketna....
Tako je. I to su realne brojke. Anketna je oko 13%, a registrirana oko 20%.
Grgica Mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 19:09   #365
Quote:
hulijo đuturum kaže: Pogledaj post
Quote:
Ako poslodavcu treba bas VASE znanje i potencijal, nebitno mu je odakle dolazite! Doduse proces dobivanja papira za EU drzavljane je manje kompliciran, ali jos nisam cula da je poslodavac odustao od PRAVOG kandidata zato sto nije iz EU zemlje.
pa zato što državljani ne-eu država nemaju pravo radit u njemačkoj. poslodavac mora dokazat da ne može naći eu-državljanina za taj posao. a za veliku većinu poslova može ga naći.
Ja u gornjoj formulaciji i ne vidim bas nesto pogresno jer ako poslodavac oce bas moje znanje i potencijal, to i znaci da nema nekog "lokalnog" (zasto bi inace trazio bas moje znanje i moj potencijal). No ti papiri mogu prilicno zakomplicirat zivot.

P.S. Jos malo pa padaju ogranicenja za Bugarsku i Rumunjsku, ovisi o rezultatu "odaziva", to ce se drasticno odrazit na ogranicenja prema nama.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 19:21   #366
ispricavam se ako sam upala sa neba i nekoga uvrijedila, jer to nije bila namjera. Namjera je bila samo poticaj da se ne ceka taj famozni datum druge godine... jer trazenja posla je u vecini slucajeva dugorocan proces i treba se nametnuti, izgraditi odnose ... i peter871 je primjetio da "nitko nece dati tisucu i nesto eura nekome koga ne poznaje"...
Nije valjda da velika vecina misli da je lako naci posao u EU, ili nakon ulaska HR u EU ici od vrata do vrata i traziti posao (da se razumijemo, nista loseg u tome... ali racunica je jako nategnuta dok se ne nadje posao: put, zivot, eventualno podstanarstvo ...)

Quote:
mirjanazg kaže: Pogledaj post
[B]
Peterina, sorry, ostro prozivas mnoge, na temi o kojoj nisi upucena u osnovne zakonske odredbe ovdje u zap. Evropi. Forumasi zasluzuju odgovore potkrepljene cinjenicama, osobnih iskustvom ili zakonskim odredbama. Na svu srecu, na postove poput tvojih reagiraju forumasi koji su tematikom upoznati.
Prozivanje ikoga nije bila moja namjera...

A sto se tice poznavanja zakonskih odredbi i prakse vezno uz dobivanje potvrde (za EU) ili dozvole (za ne-EU) boravka... - hm, to mi je posao.
Peterina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 20:01   #367
peterina, ja bih tebe nešto pitala, ako nije problem. taj posao koji radiš, jesi li ga dobila tako da si se javila na oglas za njega iz hrvatske, pa je institucija odabrala tebe i sredila ti radnu dozvolu, ili je stvar počela nekako drugačije?
spishka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 20:09   #368
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Ja u gornjoj formulaciji i ne vidim bas nesto pogresno jer ako poslodavac oce bas moje znanje i potencijal, to i znaci da nema nekog "lokalnog" (zasto bi inace trazio bas moje znanje i moj potencijal). No ti papiri mogu prilicno zakomplicirat zivot.

P.S. Jos malo pa padaju ogranicenja za Bugarsku i Rumunjsku, ovisi o rezultatu "odaziva", to ce se drasticno odrazit na ogranicenja prema nama.
velika većina ljudi nema neke iznimne vještine i znanja da bi poslodavac htio baš njega. građevinac je građevinac, taksist je taksist,konobar je konobar i tako dalje. ako nemaš papire, neće te uopće uzimat u obzir. ne govorimo ovdje o neurokirurzima i doktorima matematike. govorimo o velikoj većini ljudi koji su zamjenjivi, ali koji isto tako mogu naći posao. kao što su ga poljaci i ostali istočnjaci našli kad su otišli u britaniju i irsku nakon 2004.
hulijo đuturum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 20:22   #369
Quote:
hulijo đuturum kaže: Pogledaj post
velika većina ljudi nema neke iznimne vještine i znanja da bi poslodavac htio baš njega. građevinac je građevinac, taksist je taksist,konobar je konobar i tako dalje. ako nemaš papire, neće te uopće uzimat u obzir. ne govorimo ovdje o neurokirurzima i doktorima matematike. govorimo o velikoj većini ljudi koji su zamjenjivi, ali koji isto tako mogu naći posao. kao što su ga poljaci i ostali istočnjaci našli kad su otišli u britaniju i irsku nakon 2004.
Pa naravno, ali kolegica forumasica je napisala: "Ako poslodavcu treba bas VASE znanje i potencijal"... znaci nekako se podrazumijeva da je osoba posebna/specijalna a ne da ga se zaposli zato sto je rodjak ili zato sto trazi malo love. Obicnog konobara ili gradjevinca poslodavac nece htjet "bas njega". No mislim da se razumijemo pa necu cjepidlacit .
Iako neke drzave imaju popis deficitarnih zanimanja i tu ima prilicno razlicitih profila. Nisu ni medicinske sestre ili njegovatelji starijih ljudi bas atomski fizicari pa ce svejedno lakse uhljebit.

Ono sto je Petirina napisala je nacelno tocno jer se zaista svodi na to da mnogi uocpe ne trebajuc ekat taj datum jer im se nece nsita promjenit. Oni koji su trazeni mogu i prije tog datuma ic van, a oni koji nisu trazeni nece ni nakon tog datuma moc radit u vecini EU zemalja. Neke ce drzave mozda i prije bit tolerantne, ali pravi datum kada sigurno padaju sve granice za slobodu rada je 1.7.2020 (da, za 8 godina).
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 20:43   #370
Ja sam nasa posa i jos sam u njemackoj tocnije u ravensburgu odradija probu gazda prezadovoljan vec me gnjavi da pocnemo rjesavat papire a iskreno me strah da kad dodjem u zg predat papire u njemacku ambasadu da cu dobit odbijenicu jer neznam sto sve trebam od papirologije tj nacin da prodjem sto bolje a sigurno ima nacina da sve to boje upakiram...
Imam zavrseno za bravara a varioca moram ici u split polozit atest, trazi da radim i pjeskarenje i to znam a sve mogu dobit papirnato iz bivse firme...
Pitanje... kako sve to upakirat da se bolje prezentira a da nedobijem odbijeno.......
grmalj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 21:39   #371
Quote:
spishka kaže: Pogledaj post
peterina, ja bih tebe nešto pitala, ako nije problem....
ja vec dugo zivim u EU... trenutno radim, ali sam bila i nezaposlena, i bez obzira na cinjenicu da sam imala sve dozvole, znala jezik i poznavala dosta ljudi, tesko je bilo naci novi posao...

Sada svaki dan vidim zaposljavanje novih ljudi... iz EU i stranaca... i znam da im to nije palo s neba... da je vecina dugo i sustavno radila na tome.

grmalj - svaka cast na poduzetnosti!
Peterina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 22:18   #372
Quote:
grmalj kaže: Pogledaj post
Ja sam nasa posa i jos sam u njemackoj tocnije u ravensburgu odradija probu gazda prezadovoljan vec me gnjavi da pocnemo rjesavat papire a iskreno me strah da kad dodjem u zg predat papire u njemacku ambasadu da cu dobit odbijenicu jer neznam sto sve trebam od papirologije tj nacin da prodjem sto bolje a sigurno ima nacina da sve to boje upakiram...
Imam zavrseno za bravara a varioca moram ici u split polozit atest, trazi da radim i pjeskarenje i to znam a sve mogu dobit papirnato iz bivse firme...
Pitanje... kako sve to upakirat da se bolje prezentira a da nedobijem odbijeno.......
Neka ti gazda napravi radnu dozvolu i onda ti je viza u ambasadi formalnost.

Vec sam ti to napisao, zar ti ne znas citsati sa razumijevanjem??

U ambasadi se ne dobija radne dozvila vec samo viza a vizu neces dobiti ako nemas radnu dozvolu.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 22:34   #373
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Ono sto je Petirina napisala je nacelno tocno jer se zaista svodi na to da mnogi uocpe ne trebajuc ekat taj datum jer im se nece nista promjenit. Oni koji su trazeni mogu i prije tog datuma ic van, a oni koji nisu trazeni nece ni nakon tog datuma moc radit u vecini EU zemalja. Neke ce drzave mozda i prije bit tolerantne, ali pravi datum kada sigurno padaju sve granice za slobodu rada je 1.7.2020 (da, za 8 godina).
I to je to!Sve je rečeno u par riječi.

Ak imaš sreće/kvalifikacije/ostalo možeš i sad ići van raditi.Isti postupak će biti i sada i nakon 01.07.2013.Službeni ulazak u EU ništa bitno neće promijeniti osim šta ćemo biti državljani EU-a ali oni sa ograničenjima!

Možda se dogodi da kao mađari sklopimo ugovore sa nekom zemljom o zapošljavanju ali to i danas postoji prek HZZ-a tak da čarobni 01.07.2013 opće ništa ne mijenja.

Od zemalja koje su do sad ratificirale ugovor o pristupanju (koje nisu lupile zabrane rada od 01.07) jedino Švedsku vidim kao potencijalnim ciljem emigranata.Ostale su manje više slične našim standardima pa nisu zanimljive za emigrirati.

Općenito mislim da je Europa zasićena radnom snagom osim pojedinih deficitarnih zanimanja što je bilo i za očekivati.Dugogodišnja gravitacija radne snage iz zemalja slabijeg standarda ka jačim članicama EU-a je jednostavno morala sa vremenom doći do te točke.

Vrijeme je da se ide dalje.
VkciML is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 23:34   #374
Ne bih se slozio, ulazak u EU dosta toga mijenja, zao mi je ako to ne vidite.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 01:20   #375
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Ne bih se slozio, ulazak u EU dosta toga mijenja, zao mi je ako to ne vidite.
Daj pojasni i rokni linkove!

Kolko sam ja vidio sve ostaje isto.Možda bude, uvjetno rečeno lakše dobit papire u nekoj EU zemlji ali ono šta mnogi misle se neće dogoditi a to je da možemo doć u Njemačku reć dobar dan i počet raditi bez ikakvih papira.
VkciML is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 01:38   #376
Quote:
VkciML kaže: Pogledaj post
Daj pojasni i rokni linkove!

Kolko sam ja vidio sve ostaje isto.Možda bude, uvjetno rečeno lakše dobit papire u nekoj EU zemlji ali ono šta mnogi misle se neće dogoditi a to je da možemo doć u Njemačku reć dobar dan i počet raditi bez ikakvih papira.
Postoje odredjene rupe koje mogu funkcionirat dok ne postane premasovno ili dok druga strana ne odluci tome stati na kraj. Recimo, u nekim drzavama je jos uvijek moguce radit kao poslovni subjekt iz druge drzave za koju jos nije otvoreno trziste rada. Ali opet, ako "inspekcija" nadje recimo jednog takvog "obrtnika" na bausteli, oni imaju pravo ispitivat svjedoke i utvrdjivat cinjenice te diskrecijsko pravo procjene radi li se o fiktivnom ugovoru o samostalnom radu ili se ipak radi o nesamostalnom radu. Ako netko zaista zeli radit samostalno, za njega se otvaraju nove mogucnosti. Ali ona shema da odes u Njemacku radit za nekog, to ce i dalje bit kao sto je do sad bilo (znaci ili legalno kao do sad ili ilegalno).
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 10:24   #377
Quote:
VkciML kaže: Pogledaj post
Daj pojasni i rokni linkove!

Kolko sam ja vidio sve ostaje isto.Možda bude, uvjetno rečeno lakše dobit papire u nekoj EU zemlji ali ono šta mnogi misle se neće dogoditi a to je da možemo doć u Njemačku reć dobar dan i počet raditi bez ikakvih papira.
ako ne iskoriste pravo na prijelazni period od maksimalno 7 godina, to će bit upravo tako. za sad ne znamo tko će koristit taj period a tko neće.

2004. britanija, irska i švedska su odmah otvorile svoja tržišta rada za nove članice. ostali nisu. ali tada je odjednom u eu ulazilo 70 mil ljudi. 4 mil hrvata su neusporedivo manji problem.
hulijo đuturum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 10:38   #378
Petrina dobro veli kaj se tiče kontakata i priprema za preseljenje. Ja već aktivno radim na tome,što se tiče Švedske,pa što bude-bude.
Mislim da je u cijeloj toj priči najbitniji jezik!

Ipka,Zeleni10 je u pravu kaj se tiče mijenjanja dosta toga od ulaska u EU. Sve vam je rekao s onim kako su njega mučili sa svjedodžbama,a Mađarima ih nisu ni gledali.

Kad se samo sjetim koliko me poslodavaca u UK odbilo,jer sam imao studentsku vizu,sa samo 20 sati tjedno dozvoljenog rada.

Quote:
Jos malo pa padaju ogranicenja za Bugarsku i Rumunjsku, ovisi o rezultatu "odaziva", to ce se drasticno odrazit na ogranicenja prema nama.
Yep! I ja se pribojavam toga.
ExAuPair is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 16:56   #379
Sto se tice zdravstvenog osiguranja ulazak u EU nista ne mijenja.
Hrvatska ima relativno malo sklopljenih bilateralnih ugovora o zdravstvenom osiguranju (ima npr. s Belgijom). I u Velikoj Britaniji, svi stranci koji zive u UK imaju pravo na besplatno lijecenje, od najjednostavnijeg do najslozenijeg (protiv raka ili ostalih teskih bolesti).
Dok sam zivjela u Bavarskoj, poslodavac je zahtijevao da si sama placam osnovno i dopunsko u Hrvatskoj (sto sam i placala). Tako bih u slucaju neke bolesti (npr. rak ili leukemija) morala ici na lijecenje u HR, a ne se lijeciti u Njemackoj. Sva sreca da sam bila zdrava. U Njemackoj je zdravstveno osiguranje skuplje nego u RH, dakle mozes ustedjeti ako si placas u RH. Jedino je nezgodno da ako trebas doktoru, moras letjeti ili ici autom (sto u slucaju München-Zagreb nije neki problem), ali moze biti ako ste udaljeniji (npr. Hamburg-Dubrovnik). Bas me zivcira sto ne postoji neko univerzalno EU zdravstveno osiguranje. Previse je razjedinjena ta Unija, vise je razjedninjena nego ujedinjena.

Zadnje uređivanje Alexandra Burek : 24.07.2012. at 17:02.
Alexandra Burek is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2012., 18:08   #380
Quote:
VkciML kaže: Pogledaj post
Daj pojasni i rokni linkove!

Kolko sam ja vidio sve ostaje isto.Možda bude, uvjetno rečeno lakše dobit papire u nekoj EU zemlji ali ono šta mnogi misle se neće dogoditi a to je da možemo doć u Njemačku reć dobar dan i počet raditi bez ikakvih papira.
Linkove nemam ali cu ti pojasniti.

Ako nam uvedu prijelazno razdoblje, posto ce HR biti u EU, imas prednost za dobijanje radne dozvole ispred cijelog svijeta koji nije u EU i poslodavci nece biti pod tolikim pritiskom da dokazu da ne mogu zaposliti nekog iz EU kad zele bas tebe.

Isto tako, mozes otvoriti firmu u HR i ici npr u Njemacku raditi sa svojom firmom, za firme zabrane ne postoje.

Vise nece biti opcija odbijanja radne dozvole jer ti obrazovanje nije po njihovom standardu jer se ulaskom u EU ta klauzula ponistava.

Bugari u Rumunji imaju jos uvijek vazecu zabranu pa ih je puna Njemacka, ljudi nasli nacina, otvore nesto kao obrt (u Njemackoj se to zove "gewerbe") i rade kao sami za sebe a rade kao da su zaposlenici te firme.

Ne brini, samo da mi napokon udjemo u EU, sve ce biti lakse.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:17.