Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2013., 19:30   #1
Kako se bira izborni predmet u srednjim školama?

Molim savjet... Moj sin je pao iz fizike na kraju razreda srednje škole. Kad sam vidjela da mu je to izborni predmet, pošizila sam na njega riječima je li normalan da je uzeo fiziku za izborni predmet kad je već i ranije jedva prolazio iz nje. On mi je rekao pa nisam lud da izaberem fiziku. Kad sam ga pitala tko mu je izabrao rekao mi je da nema pojma. Mene zanima da li je to po zakonu da se djeci nameće izborni predmet. Iako je mene strah da ju je ipak "izabrao" u neznanju jer je na početku svakog razreda išao bna upis u sljedeći razred. Ali sam milijun posto uvjerena da mu je netko objasnio i napomenuo da će mu fizika biti izborni predmet da nikako ne bi pristao (samo je pitanje da li bi imao takvu mogućnost). Moje pitanje glasi: On sad ide na 2. rok popravnog ispita iz fizike jer je na prvom pao. Pošto me je strah da ju neće savladati, možemo li se mi kao roditelji buniti da mu je taj predmet nametnut, tj. da mu je podmetnut na upisu u sljedeći razred bez obrazloženja, tj. bez mogućnosti biranja između više predmeta? Ja se sjećam da sam imala pravo birati u srednjoj školi između engleskog i biologije, pa sam izabrala engleski, te je škola na osnovu izbornog predmeta formirala 2 odjela. U sinovljevoj školi ima samo jedan odjel njegovog smjera. Može li škola to navesti kao opravdanje što je sama izabrala izborni predmet i smije li škola ponuditi samo jedan izborni predmet i onda ga nametnuti bez da učenike pita žele li ga ili ne. Ispričavam se na duljini posta i hvala na odgovorima
jasmine36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 21:02   #2
Ne znam kako je to zakonom regulirano, ali ovakve situacije nisu neobične. Znam da u nekim školama zbog situacije s brojem profesora i njihovom satnicom razred demokratski bira izborni predmet pa onda imaju onaj predmet za koji je najveći broj učenika glasao. U nekim pak školama postoji samo izborni predmet i učenici su dužni pohađati ga. Nije mi jedna stvar jasna, radili se o obaveznom izbornom predmetu (kao što su to neki stručni predmeti u strukovnim školama ili odabir između drugog stranog jezika i matematika u PM gimnazijama) ili se radi o neobaveznom izbornom predmetu kao što je to vjeronauk u osnovnoj školi?
Computer235 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 01:24   #3
Hvala na odgovoru Provjerila sam u zakonu: Članak 22.

Nastavni plan i program donosi Ministarstvo.
Nastavnim planom utvrđuju se obvezni i izborni predmeti, njihov raspored po razredima, tjedni broj nastavnih sati po predmetima i ukupni tjedni i godišnji broj nastavnih sati i izvannastavne aktivnosti.Izborni predmeti obvezni su za sve učenike koji se za njih opredijele.
(Sin se kune da ih nitko nije ništa pitao za odabir izbornog predmeta, niti da li žele izborni predmet ili ne, znam po tome što svi učenici njegovog razrednog odjela idu na fiziku, a priznat ćete da to nije baš najomiljeniji predmet )

Članak 27.(2) Izborni predmeti obvezni su tijekom cijele školske godine za sve učenike koji se za njih opredijele, a učenik bira izborni predmet ili izborne predmete na početku školske godine.
(3) Učenik može prestati pohađati izborni predmet nakon pisanog zahtjeva i obrazloženja roditelja učenika i učenika učiteljskom vijeću ili nastavničkom vijeću do početka školske godine pod uvjetom da obveznu satnicu zamijeni drugim izbornim predmetom ili aktivnošću u školi.
(Mi kao roditelji uopće nismo znali da mu je to izborni predmet dok nije donio izvješće o neprolasku na prvom popravnom roku na kome je to pisalo. Da smo znali, već bi na početku šk.g. tražili neki drugi predmet. Išla sam redovito na sastanke i informacije i nikada mi razrednica nije rekla da je to izborni )..
Ovo što ste naveli, citiram " U nekim pak školama postoji samo izborni predmet i učenici su dužni pohađati ga."
Ne znam je li to po zakonu, na stranici škole piše, nakon nabrojana 3 ponuđena predmeta Napomena U 1., 2., 3. i 4. razredu bira se jedan od ponuđenih izbornih predmeta.
Smije li škola nametnuti neki predmet,bez obrazloženja samo kako bi popunila satnicu nekom profesoru?
Vjerujem svome sinu da im nisu ništa drugo ponudili jer nije lud izabrati predmet koji mu škripi kroz cijelo školovanje.

Voljela bih da mi netko pomogne, jer u slučaju da ne prođe niti na 2. roku, podnijeli bismo žalbu uz ovaj argument. Možete li me barem uputiti kome bih se mogla obratiti za stručan savjet, naravno uz diskreciju, jer mislim da mu ne gine ponavljanje razreda kada bi došlo do škole. Znate naš sustav, u kojem "pravda" nikada nije na strani pravde i moćnici se međusobno štite, a jado nastrada
jasmine36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 12:06   #4
koja je to skola da ej fizika izborni predmet?

ja znam da su jednoj djevojci, koja je u os ucila engleski i francuski, kao strani jezik u skoli stavili engleski i pocetni njemacki, iako francuski postoji i ona ga je zaokruzila kao izbor.
kad su se zalili, odgovor je bio da oni nemaju ucenika za napredni francuski, a da nije fer prema ostaloj djeci da ona koja je ucila 4 godine sjedi u razredu sa pocetnicima.
jbg, meni to opravdanje ne drzi vodu, ja bih se rukama i nogama borila za jezik koji hocu/moje dijete hoce.
i uz to, logicnije bi mi bilo da se kaze da im je glupo da djetetu uskrate godinu dana ucenja i da cejoj biti dosadno, a ne da kazu da nije fer prema drugoj djeci.

i da, dok se ispisu puste zalbe, obicno u razredu u koji bi se dijete prebacilo, vise nema mjesta, pa skole slegnu ramenima

jasmina, ne znam sto rec u ovom slucaju, al sam imala potrebu napisati novoupisanim roditeljima srednjoskolaca, da dobro provjere sto su birali....i da reagiraju sto prije
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 21:45   #5
Čini mi se da radi tko što hoće u tim školama
jasmine36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 11:53   #6
sjećam se da su i nama prije 15 g. nametnuli fiziku kao izborni predmet. sreća je bila samo što profesora nije bilo previše briga.
nitko nas nije ništa pitao, nego smo dobili blok sat fizike.
-Cruella- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 15:32   #7
Mi smo isto tako u srednjoj birali izborni predmet tako da je izabran predmet čiji je nastavnik imao najmanju satnicu, tako da nam je samo priopćeno kako smo izabrali taj izborni predmet od 3.

To je sve bilo prije državne mature, tako da ne znam što se mijenja.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 18:47   #8
nama nisu dali treci strani jezik umjesto kemije jer se kemicarka bunila da ce joj se smanjit satnica.
__________________
Bolje šutit nego ništa ne reć.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 23:26   #9
nema je ravnatelj došao u razred i rekao "izbrni predmet vam je taj i svi morate ići na njega" jedan kolega se ustao i pitao kad je već izbrni što sam je ponuđeno i ravnatelj se valjda tad našalio ili što i rekao "proći ili past razred"

očito naše škole rade ono što im padne na pamet, nema ti u školama reda..
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2015., 00:20   #10
Da zatvorim temu,nakon 2,5 godine. Poštivali smi pravila škole,ispravio ocjenu i završio srednju školu
jasmine36 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:07.