Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2004., 21:06   #1
Arrow Pasivne i niskoenergetske kuće

Gdje se mogu naci informacije kako napraviti niskoenergetsku kucu?
Izgleda da to nije jako interesantna tema iako cijene goriva rastu iz godine u godinu.
Ima li tko kakvih iskustava?
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2004., 17:23   #2
Sto, zar nitko nista?
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2004., 17:57   #3
ne znam gdje zivish - ja radim sa tzv nisko - energetskim kucama i sama gradim jednu

imash bezbroj opcija

pocni citajuci ovo
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2004., 18:01   #4
Pogledaj Majstor i odi na Retrovizor ( clanci iz starih brojeva). Imas dosta clanaka o tome.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2004., 18:20   #5
Hvala za linkove.
Posebno mi se svidja Majstor jer detaljno objasnjava sve aspekte. Sada da jos to procitam, pa idem graditi.
Mene vise zanima hladjenje kuce za vrijeme vrucih ljetnih mjececi, jer mislim da za to ne trebam dati puno novaca.
Inace, u Zagrebu sam.
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2004., 18:37   #6
Quote:
Flo_Master kaže:
Hvala za linkove.
Posebno mi se svidja Majstor jer detaljno objasnjava sve aspekte. Sada da jos to procitam, pa idem graditi.
Mene vise zanima hladjenje kuce za vrijeme vrucih ljetnih mjececi, jer mislim da za to ne trebam dati puno novaca.
Inace, u Zagrebu sam.
evo ti neke "generalne" odrednice

jako je bitno koliko kuca "dishe" - dakle sto je bolje zatvorena i shto manje ima mogucnosti za zrak da izlazi ili ulazi u kucu (oko prozora, vrata, pukotine u materijalu) to ces manje energije troshiti i na hladjenje i na grijanje

ne znam za Cro ali ovdje se dosta paznje posvecuje detaljima kod ugradnje prozora i vrata, termickoj izolaciji i hidro izolaciji

ali ovdje je standard i da se mora imati mehanicki ventilacijski sistem jer to omogucava dovoljnu cirkulaciju zraka

dalje - jako cesto se upotrebljava i TZV Heat Recovery Ventilator - koji kntrolira sav zrak koji ide iz kuce i u kucu kroz taj ventilacijski sitem. taj HRV ima sistem mebrana koje omogucavaju da zrak koji izlazi iz kuce (koji dakle ima temperaturu koja je udobna za ukucane) prenese tu temperaturu na svjez zrak koji ulazi u kucu



uglavnom pitaj ako te jos shto zanima - jer ja bih mogla o detaljima do ponoci profesionalna deformacija
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2004., 18:53   #7
Quote:
margarita kaže:
...ja bih mogla o detaljima do ponoci profesionalna deformacija
Odlicno.
U CRO se sve vise pazi na izolaciju, pa je stolarija (prozori i vrata) sve bolja i bolja. Prozori su pogotovo dobri. Danas se samo ugradjuju "izo" prozori, tj. prozori sa vakuumom izmedju stakala, a neki taj prostor pune i plinom (skuplja varijanta).
Uglavnom, ne brinem se za prozore i vrata.
Spremam se na gradnju kuce (pocinjem pred kraj ljeta) pa me interesira kako da rijesim neke stvari koje ljudi ovdje ne koriste bas previse cesto. Zidati cu sa ciglom od 30 cm, i na to cu staviti stiropor kao izolaciju (vjerojatno 8 cm). Znam da je kamena vuna bolja jer propusta paru, ali je i skuplja. Ukoliko napravim ventiriranje kuce, onda ce mi stiropor biti sasvim OK. To ventiliranje mislim iskoristiti i za hladjenje kuce tijekom ljeta. Zadnjih godina temperature cesto dosizu 34-35 stupnjeva C, pa bi mi trebao klima uredjaj. To mogu izbjeci ukoliko iskoristim ventiliranje kuce. Mislim poloziti cijevi u zemlju i kroz njih propustati zrak iz kuce. Nece biti potrebe za hladiti cijelu kucu, nego samo par prostorija (posto su druge okrenute prema sjeveru).
Znam da ih trebam zatrpati na nekih 1.5 m dubine (iskoristiti cu temelje za to), a sada moram saznati i kolika duzina mi treba te koliki je profil cijevi potreban za taj zadatak.
Sto se tice solarnog grijanja, to takodje mislim napraviti (tj. grijanje vode za tusiranje i pranje),
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2004., 19:38   #8
pa ti si odlicno informiran

kad kazem prozori i vrata mislim na ugradnju - pazi da majstori koji ti budu to ugradjivali obrate paznju da dobro zcepe sve rupe oko prozora rije nego fasadu stave i da prozori dihtuju dobro

taj plin imedju stakala je argon - i on zaista puno pomaze posebno zimi - ali zima tu nije tako strashna

te cijevi u zemlji je neshto na principu geo termalnih pumpi

i vuna i stiropor imaju svoje prednosti i mane

to shto propushta paru ne mora nuzno biti dobra osobina - jer kad se vunea koristi kao izolacija preporucuje se zashtiti je prema unutrasjnosti sa PVC slojem da ne bi propushtala vlagu - jer ako se vlaga zadrzi dolazi do stvaranja mema a cesto i otrovnog mema

stiropor je opet sasvim otporan na vlagu - ja cu stiroporom izolirati kompletan podrum - ispod poda i zidove : prvo do zida stavljamo tzv Platon sistem koji je hidro izolacija

ako koristish polystyrene type IV ovo onda ti cak ni ne treba Platon sistem
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2004., 11:31   #9
Trenutno se dvoumim da li da cijevi kroz koje ce se kuca ventilirati ugradim u pod ili da ih stavim na strop. U podu cu imati nekih 10-12 cm koje ce uzeti toplinska izolacija i glazura, pa tu mogu staviti te cijevi. To ce biti malo teze napraviti, ali se nece vidjeti kada bude gotovo. Dalje, ne znam gdje cu kupiti HRV sustav, tj. kutiju u kojoj ce biti ventilatori i u kojoj ce cisti zrak primati energiju od necistoga (i obrnuto u slucaju hladjenja).
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2004., 02:25   #10
Flo

ovdje se te cijevi za zrak ugradjuju i pod i u zid - ovisno jel prizemlje - kat ili podrum

josh je dobra fora izolirati i te cijevi za zrak, 1 cm izolacija i izolir traka

imate li predstavnishtvo Lennox-a, Carrier-a, Armana-e?

oni imaju HRV

isto i VenMar, a mislim i Bosch
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2004., 14:20   #11
Quote:
Flo_Master kaže:
Odlicno.
U CRO se sve vise pazi na izolaciju, pa je stolarija (prozori i vrata) sve bolja i bolja.
Je, provozaj se malo oko Zagreba i možda nađeš selo koje ima više od 1/3 kuća s fasadom...

Gledam, ima kuća gdje ljudi stanuju godinama, uređena ukućnica, auto srednje klase - i nema fasade. Mogu mislit kako je ugodno unutra....
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2004., 14:26   #12
Quote:
Flo_Master kaže:
Spremam se na gradnju kuce (pocinjem pred kraj ljeta) pa me interesira kako da rijesim neke stvari koje ljudi ovdje ne koriste bas previse cesto.
Ono što moraš jako paziti - je naći dobre radnike, tj. firmu koja će ti to raditi. Imam prijatelja projektanta, radi u u praksi i kaže - radnici obično znaju napraviti samo standardne stvari, čim je nešto malo neobičnije (a on ima takvih projekta, bavi se i restauracijom), onda on kao gazda i dipl.ing. lijepo odjene trliš pa na gradilište - jednostavno nema kome dati da neke stvari kvalitetno napravi...

Problem Hrvatske gradnje je izuzetno velika konzervativnost i klasika.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2004., 17:21   #13
Flo_master..... i margarita....

....ma ste me pogodili sa temom!

Odoh pootvarati sve linkove koje ste postavili, pa se javim.

Ma ste si sada 'zlo' natovarili na vrat
Kad sve to isprenjuškam, navalit ću na vas sa milijardu pitanja

Flo... molba.....
Kako si mi bliže od Margi...ajd sve što na tu temu nađeš - čuvaj!

Imena arhića, telefonske brojeve majstora...gdje misliš da si pogriješo (naročito to)..... sa čime si oduševljen, praktična, pametna rješenja, improvizacije...materijali, dućani...ma sve!



By, Dea
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2004., 19:10   #14
Cool

Pitam se da li je bolje postaviti cijevi za hladjenje u temelje kuce, ili napraviti podzemnju cisternu nekih 2x2x2 m (8 m3), napuniti je vodom i u nju poloziti cijev kroz koju ce cirkulirati zrak. To bih mogao popraviti ukoliko se pokvari, tj. pukne.
Voda ima puno veci toplinki kapacitet od zemlje, pa bi to hladjenje bilo puno bolje. U toku noci bi se voda opet ohladila ukoliko bi se zagrijala tijekom dana.
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2004., 19:12   #15
Re: Flo_master..... i margarita....

Quote:
deatwin kaže:
[BFlo... molba.....
Kako si mi bliže od Margi...ajd sve što na tu temu nađeš - čuvaj!
[/B]
Nema problema.
Sve sto saznam, podijeliti cu sa tobom.
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2004., 13:57   #16
Flo_Master...

Kako ide??

Napreduješ li?

Čisto da apdejtam temu, možda ljudi kada vide je na vrhu, dodaju nešto u prilog


Margarita, zaboravih te pitati, a zapelo mi za oko u tvome prvom postu na ovu temu, to ti je profesija? Kako ti napreduješ?

Aj, gladna sam čitati o tome. A ničime se ne mogu uključiti u raspravu-kad još skoro pa ništa ne znam

Ali budem, budem, pa javim.....jedva čekam
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2004., 18:56   #17
Quote:
Flo_Master kaže:
Pitam se da li je bolje postaviti cijevi za hladjenje u temelje kuce, ili napraviti podzemnju cisternu nekih 2x2x2 m (8 m3), napuniti je vodom i u nju poloziti cijev kroz koju ce cirkulirati zrak. To bih mogao popraviti ukoliko se pokvari, tj. pukne.
Voda ima puno veci toplinki kapacitet od zemlje, pa bi to hladjenje bilo puno bolje. U toku noci bi se voda opet ohladila ukoliko bi se zagrijala tijekom dana.
to sa polaganjem cijevi funkcionira dobro kolko sam cuo al to treba kilometar cijevi skoro ukopat a to nije bas jeftino.
inace najbolja stvar za grijanje a onda i za hladjenje je klima...i to od ne tako davno otkako je Daikin izbacio vrv2 sustav koji radi na -20 vanjske temperature. klima ima iskoristivost najmanje 4 puta vecu od svih ostalih (dobis 4kw toplinske energije za 1kw el. energije. npr. el pec daje oko 950 w za kilowat el energije) i to je cini najpogodnijom za grijanje a bogme bus se i hladio na nju.
"mali" problem je isto cijena. to je multisplit sistem u kojem vanjska jedinica kosta oko 50 tak tisuca kuna, a unutrasnje od 6 k kuna pa na dalje. znaci cijena bi za prosjecnu kucu mogla dosec cijenu od 100 000 kuna. mozda nesto manje...
al koje su sve pogodnosti u regulaciji grijanja klimom i klasicnim centralnim ne moram ni naglasavat.
mozda cijena padne za koju godinu kad i drugi proizvodjaci iskopiraju daikin kao i uvjek, pa postane prihvatljivije, makar mozda i ovako nije neprihvatljivo s obzirom da bi mjesecna rata za struju trebala bit nekoliko puta manja nego za npr. loz ulje i sl....
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 11:48   #18
Evo nekoliko recenica da brief-iram zainteresirane i vratim ovaj topic u zivot.

Ukratko, poceo sam graditi i sad ohmah mogu reci: od pasivne kuce nema nista. Niskoenergetska kuca je jos uvijek u igri (mada ne znam koliko ce "niska" biti).

Naime, zbog toplinske izolacije i zbog kvalitete stambenog prostora odlucio sam se zidati sa phorotermom (30-tica). Cigla je jako topla, a ima i veliku sposobnost upijanja pare i njenog postupnog vracanja u prostor (to mi je vazno zbog kvalitete zraka i vlaznosti) mada je skupa k'o sam vrag.
Na tu ciglu cu staviti 5-8 cm stiropora da bih dobio dobru toplinsku izolaciju zida. Time ce kuca biti i hermeticki zatvorena sto nije dobro, ali nadam se da ce phoroterm cigla pomoci u tome, tj. da ce ublaziti ili otklonuti taj problem. Vrlo vjerojatno, necu odmah imati love za tu fasadu, pa cu je staviti tek nakon godinu - dvije.


U pod mislim staviti 5 cm stiropora, a ispod crijepa 14 cm debelu izolaciju, no do krova jos nisam dosao.
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 14:22   #19
upravo tako. od pasivne kuce nema nista. to je cista utopija.previse para kosta. to je isto kao i stavit solarne celije za grijat vodu za kucanstvo. neisplativo do bola...jedino ak imas bazen.

ja sam isto gradio sa poroterm 30-com i dosao sam do krova za sad. u fasadu cu strpat 10 cm stiropora tako da ce koeficijent prolaza topline biti oko 0.3 w/m2k.
stolariju sam uzeo drvenu sa low-e staklom koji ima manji k od 1.5 za razliku od normalnog izo stakla koji ima k oko 3, sta automatski znaci duplo manje gubitke kroz stakla koja su otprilike trecina gubitaka cijele kuce. na zadnju deku mislim da cu stavit 20 cm stiropora.
problem je jedino ventilacija.frend mi predlaze da si napravim ventilaciju, kao nekakve toplinske pumpe koja nije skupa a ubacuje zrak koji je ipak zagrijan na neku temp, koja je puno veca od vanjske i tako cu smanjit gubitke na ventilaciju koji se isto uzimaju negdje oko trecine ak mislis provjetravat da nije stalno zagusljivo. to zauzme negdje u cosku stropa oko 25 cm kolko je sirok taj kanal al to bi se nekak zatvorilo sa gips plocama.

ak bi sa svim tim trosio oko 10 l po m2 godisnje ulja, uz nekakvu nutarnju temp od 24 stupnja, ja prezadovoljan.
mislim da je nekakvu trolitrenu kucu jako tesko izvest...

nije mi jasno ovo kaj si reko za hermeticku zatvorenost. ja sam mislio da je stiropor paropropusan i da zadovoljava s te strane?
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2004., 15:38   #20
Ak imaš viška novca:

Ugradi na krov fotovoltaičke module koji pretvaraju sunčevu energiju u električnu, i solarne module koji skupljaju toplinsku energiju.
Zatim ugradi vodikov elektrolizer da tijekom dana skupljaš vodik koji možeš po potrebi skladištiti.
Zatim ugradi gorivne članke da konvergiraš kemijsku energiju (vodik) u električnu ili brener za vodik ak' trebaš toplinu.
Jedino kaj ti treba je sunce i voda, prvo je besplatno, drugo jeftino.

Takav sustav možeš naći na stranici:
http://www.absak.com/alternative-ene...r-systems.html
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.