Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2019., 20:58   #1
Vanučionička nastava-suglasnosti, pravilnici, iskustva

Pitanjce za znalce

Učiteljica u 1. razredu traži da sva djeca idu u kazalište, jednodnevne izlete... Znači roditelji plaćaju, oni vode djecu tamo za vrijeme nastave i svi moraju na to ići.

Zanima me smije li to učiteljica po propisima zahtjevati od roditelja i da li je škola dužna za djecu koja ne idu na ta događanja osigurati taj dan boravak u školi ??

HVALA
maya0101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 21:17   #2
ne moze to zahtijevati. no mene stvarno oduvijek zanimaju razlozi tih roditelja.
konkretno, kod mog djeteta se radilo o jednoj kazalisnoj predstavi, jednom posjetu muzeju i jednom jednodnevnom izletu.
dakle, u cijeloj skolskoj godini nekih 100 kn.
nemojte mi prodavati maglu da ljudi ne mogu izdvojiti tih 100 kn u takve svrhe za svoje dijete u 9 mjeseci.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 21:40   #3
Pa, recimo da je ovdje slučaj da se radi o - svaki mjesec po jedan takav event koji smo dužni platiti (od 50 do 150kn)

Sad to pravda da je riječ o eventima bitnima za nastavni plan

I još me zanima da li je škola dužna osigurati boravak na nastavi za djecu koja ne idu na takve učestale evente ??
maya0101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 21:48   #4
A o tim "eventima" su vas informirali na kojem roditeljskom sastanku? I svi ste bili za? Nikom nije palo na pamet ništa prigovorit/pitat ?
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 21:52   #5
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ne moze to zahtijevati. no mene stvarno oduvijek zanimaju razlozi tih roditelja.
konkretno, kod mog djeteta se radilo o jednoj kazalisnoj predstavi, jednom posjetu muzeju i jednom jednodnevnom izletu.
dakle, u cijeloj skolskoj godini nekih 100 kn.
nemojte mi prodavati maglu da ljudi ne mogu izdvojiti tih 100 kn u takve svrhe dijete u 9 mjeseci.
Ja bih bila jako zadovoljna da moje dijete ide nekud sa školom svaki mjesec. No to sam ja. I još nisam čula da se nekud ide svaki mjesec. Obično je to kako, frupy, ti kažeš: kino/kazalište, muzej, izlet. Eventualno ima neka kazališna družina dođe u školu pa izvanredno plaćamo 10-tak kuna predstavu u dvorani .
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 21:52   #6
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
A o tim "eventima" su vas informirali na kojem roditeljskom sastanku? I svi ste bili za? Nikom nije palo na pamet ništa prigovorit/pitat ?
i to me zanima.

dakle, ako ste svi na to pristali, onda se nemate sto naknadno buniti.
a ako niste svi pristali, ne moze vas uciteljica prisiliti.
i poprilicno mi je tesko vjerovati da je rijec o mjesecnim eventima. al ajde, procitala sam tu i gorih stvari.

skola ce se vec nekako pobrinuti za one koji ne idu, ali nece sigurno jedan ucenik imati individualnu nastavu dok su ostali na izletu.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 22:04   #7
Većina je za te učestale evente, manjina nije. Za svaki izlazak iz škole trebam dati svoj pismeni pristanak. Ja ga ne dam, bar ne tako često.

Zakonski - imam li to pravo i kamo sa djetetom koje bi trebalo tada biti na nastavi ?
maya0101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 22:06   #8
Quote:
maya0101 kaže: Pogledaj post
Većina je za te učestale evente, manjina nije. Za svaki izlazak iz škole trebam dati svoj pismeni pristanak. Ja ga ne dam, bar ne tako često.

Zakonski - imam li to pravo i kamo sa djetetom koje bi trebalo tada biti na nastavi ?
imas pravo uskratiti suglasnost.
dijete moze biti negdje u skoli, ali ne ocekuj da ce imati nastavu ako je cijeli razred negdje drugdje.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 22:13   #9
Vjerojatno će dijete smjestiti u neki drugi razred, zadat nešto za radit, možda učiteljica pripremi listiće za njega. Ako ste već uskraćivali suglasnost za izlazak i posjet "eventima" onda znate gdje je za to vrijeme bilo smješteno dijete.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 22:19   #10
U tome (između ostalog) i je problem - što ne osiguravaju boravak djetetu za vrijeme nastave. nego - snađi se druže, a radni dan i dijete treba biti u školi.

A niš, vrijeme je za posjetu inspekcije Ministarstva obrazovanja pa bu se valjda našlo neko rješenje za ove fiks ideje

PS Malo mi je vaš ton previše razdražljiv za ovakvo zdravorazumsko pitanje. Radite u školi ?
maya0101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 22:28   #11
Talking

Quote:
maya0101 kaže: Pogledaj post
U tome (između ostalog) i je problem - što ne osiguravaju boravak djetetu za vrijeme nastave. nego - snađi se druže, a radni dan i dijete treba biti u školi.

A niš, vrijeme je za posjetu inspekcije Ministarstva obrazovanja pa bu se valjda našlo neko rješenje za ove fiks ideje

PS Malo mi je vaš ton previše razdražljiv za ovakvo zdravorazumsko pitanje. Radite u školi ?
Da, radim. Ne bi li bilo učinkovitije da ste to pitanje postavili na pravom mjestu - djetetovoj školi? Pretpostavljam da ne bi odbili da dijete smjeste nekud ako ne ide s razredom na izlet ili u muzej. Ne razumijem kako se ne borite za svoje dijete na pravom mjestu nego pitate na forumu zdravorazumsko pitanje. Zdravorazumski bi bilo na licu mjesta se založiti za svoje dijete. Kod učiteljice,stručne službe, ravnatelja.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2019., 22:47   #12
Pretpostavljam da ne znate čitati moje postove.
Rečeno mi je od strane učiteljice - nemamo gdje sa djetetom morate se sami pobrinuti za dijete. Trebate pustiti dijete i platiti evente jer se radi o nastavnom planu.

Koji dio nije jasan ?

Nisam znala da je forum.hr zabranjen za postavljanje zdravorazumskih pitanja o neukosti pojedinaca u prosvjeti. Ali očito naši prosvjetni radnici ne vole riječ - zdravorazumski
maya0101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2019., 01:15   #13
Quote:
maya0101 kaže: Pogledaj post
Pitanjce za znalce

Učiteljica u 1. razredu traži da sva djeca idu u kazalište, jednodnevne izlete... Znači roditelji plaćaju, oni vode djecu tamo za vrijeme nastave i svi moraju na to ići.

Zanima me smije li to učiteljica po propisima zahtjevati od roditelja i da li je škola dužna za djecu koja ne idu na ta događanja osigurati taj dan boravak u školi ??

HVALA
meni je super da imate takvu uciteljicu!
cak i da djetetu osiguraju boravak u skoli, ono nece dobiti niti nastavni sadrzaj koji je u planu i programu niti predstavu/muzej sto je vec planirano. nego ce tupo gledat i provest dan bezveze.
i vrlo lako moguce, dijete ce taj ostanak dozivjet ko kaznu i to moze utjecat na socijalizaciju i prihvacanje skole.
ti stvarno to zelis svom djetetu?

ne mogu nac niti jedan zdravorazumski razlog ne pustanja djeteta na izlet, muzej, kazaliste, jer osim obrazovne ima i odgojnu komponentu koja je vrlo vazna za uspostavljanje odnosa s uciteljicom i ostalima u razredu.

onaj novcani dio, vjerujem da je nekad tesko izdvojit ali je jos uvijek manje nego da ju vi vodite jer osim sto sebi trebate platit ulaznicu ove skupne su obicno jeftinije.ako je novac zaista takav problem mozete na nivou skole organizirati neke akcije (izrada nakita pa prodaja,) i umjesto u humanitarne svrhe imaginarnoj djeci u africi i di se to vec salje namjenit ucenicima skole za ovakve evente.
mozete trazit i donaciju nekih firmi
uvijek se moze kad se hoce.
sad kad ce ici opet anketa za uniforme, na nivou grada, treba trazit da se taj novac preusmjeri za vanucionicku nastavu


btw, pogledaj si radna vremena muzeja kao i raspored djecjih predstava: radni dan u radno vrijeme. pitanje kolko od tih dogadjanja bi ti svom djetetu mogla omogucit mimo skole, a jos vaznije, ovakvim stavom bi mnogoj djeci mogla uskratit.
zagrli i izljubi uciteljicu sto ih hoce vodit, mnoge koriste ovakve roditelje kao izgovor da ih ne vode nikamo (jer jedan neda suglasnost pa necu niti ostale vodit jer mi se zapravo neda)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2019., 05:33   #14
Quote:
maya0101 kaže: Pogledaj post

A niš, vrijeme je za posjetu inspekcije Ministarstva obrazovanja pa bu se valjda našlo neko rješenje za ove fiks ideje
da. stvarno razlog za posjet ministarstvu. tuzi uciteljicu koja "precesto" ima volje i entuzijazma voditi djecu po kulturnim ustanovama i na izlete.
gdje ja radim ili ne radim je potpuno nebitno.
citam ovo kao roditelj i zalim djecu kojoj roditelji ne daju da idu u kazaliste, muzej ili na jednodnevni izlet.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2019., 06:53   #15
Ne znam gdje bi dijete trebalo biti, vjerojatno negdje u knjiznici. Kod mojeg ionako to nikad nisu cjelodnevni izleti (za sad - pricam za prvi razred) nego su nakon skole u boravku. Naravno, mi placamo taj boravak. Ako je to vanucionicka nastava, a ona je propisana i pravilnicima (predstava, kino, muzej... - uglavnom mislim da se vodi pod hrvatski ili PID), nije "hir" ili "event" jer se uciteljicki cefnulo, onda dijete izostaje s nastave, a ti ga kao roditelj mozes opravdati ako bas toliko si protiv toga da ti dijete ide u kino/kazaliste/muzej, ili jednostavno, kao sto radis, ne dati privolu...

Makar, po tonu bi rekla da tjeras mak na konac i inatis se, vjerojatno na stetu vlastitog djeteta a ne uciteljice. No svakom svoje...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2019., 07:42   #16
Jezuš Kristuš, učiteljica nas očito informira protivno pravilnicima i uvjetuje nam nešto bez da se pobrinula gdje će sa djecom koja ne žele/ne mogu ići na tako česte evente. Dakle, problem je učestalost i uvjetovanje.
Ova tzv. briga oko kulturnog uzdizanja prvašića i socijalizacije mi je smiješna jer je mali već prošao gotovo sve muzeje, kazališta i kina u Zagrebu i okolici... Budući da se bavim svojim djetetom, a ne prepuštam instituciji da mi odgaja dijete

Ako nam prosvjetni radnici rezoniraju svoj posao kao ovdje neki forumaši - jadna nam majka tko nam djecu uči ...
maya0101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2019., 07:52   #17
znaci problem je u tome sto skola ne organizira boravak tvom djetetu kojeg ne zelis pustiti na izlet? koje bi te rjesenje zadovoljlo, da dijete sjedi u knjiznici 5-6 sati, da sjedi s nekim drugim razredom ili da nitko ne ide na izlete jer ti ne dopustas da dijete ide?
nije provokacija nego me ozbiljno zanima sto bi tebe zadovoljilo?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2019., 08:38   #18
Quote:
maya0101 kaže: Pogledaj post
Jezuš Kristuš, učiteljica nas očito informira protivno pravilnicima i uvjetuje nam nešto bez da se pobrinula gdje će sa djecom koja ne žele/ne mogu ići na tako česte evente. Dakle, problem je učestalost i uvjetovanje.
Ova tzv. briga oko kulturnog uzdizanja prvašića i socijalizacije mi je smiješna jer je mali već prošao gotovo sve muzeje, kazališta i kina u Zagrebu i okolici... Budući da se bavim svojim djetetom, a ne prepuštam instituciji da mi odgaja dijete

Ako nam prosvjetni radnici rezoniraju svoj posao kao ovdje neki forumaši - jadna nam majka tko nam djecu uči ...
Učiteljica ne može uvjetovati odlazak na "evente". Da, namjerno stavljam evente pod navodnike.
Ja bih i dalje na vašem mjestu tražila da se osigura djetetu boravak u školi umjesto odlaska u kazalište/muzej/kamogod, ali tad niste u mogućnosti birati kako će dijete biti smješteno, dok god je pod nadzorom u školi.

Ja sam ja, pa bih se zapitala shvaća li i moje dijete zašto ostatak razreda ide, a ono ne, da to ne shvati kao kaznu. Ako razumije da se radi o roditeljskim principima...

U duhu današnjeg vremena, ako iz principa ne želite da dijete ide, uvijek ga možete ispričati i tražiti da mu se opravda mu dan. Bar sad roditelji imaju to pravo. Ako su financije u igri, ja bih savjetovala da se iskreno porazgovara s učiteljicom i vidi može li se naći rješenje (obično postoji gratis ulaznica, u nekim školama imaju i "fond" iz kojeg se plaća za djecu koja to ne mogu i sl.)

Btw. Prosvjetni radnik u meni se i dalje zalaže da dijete ide na sve moguće "evente" na koje ih je učiteljica voljna voditi. Za dobrobit djeteta. Mak na konac bih tjerala na drugim razinama.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2019., 10:52   #19
Quote:
maya0101 kaže: Pogledaj post
Jezuš Kristuš, učiteljica nas očito informira protivno pravilnicima i uvjetuje nam nešto bez da se pobrinula gdje će sa djecom koja ne žele/ne mogu ići na tako česte evente. Dakle, problem je učestalost i uvjetovanje.
Ova tzv. briga oko kulturnog uzdizanja prvašića i socijalizacije mi je smiješna jer je mali već prošao gotovo sve muzeje, kazališta i kina u Zagrebu i okolici... Budući da se bavim svojim djetetom, a ne prepuštam instituciji da mi odgaja dijete

Ako nam prosvjetni radnici rezoniraju svoj posao kao ovdje neki forumaši - jadna nam majka tko nam djecu uči ...
a koliko cesto je to?
svaki dan?
svaki tjedan?

i sto znaci da je diejte prosao sva kazalista i kina u zagrebu
pa nije repertoar isti
tema predstave je najcesce vezana uz popis iz medijske kulture a moze se desiiti da je vezana i uz lektiru.
i djeca nakon predstava to rade na nekim od satova.

u muzejima kad ih vode obicno imaju i neku radionicu, koja je tematski jako vezana uz sadrzaj koji rade u skoli.

ne bih rekla da djecu vodi bezveze, svaki taj izlazak mora papirnato opravdati i sadrzajno uklopiti u nastavni program.

osobno mislim da je to djeci lakse i zdravije okruzenje za ucenje od klupe i ploce i velim ti, zagrli i izljubi uciteljicu sto ti dijete zeli voditi izvan klupa.

pozivom inspekcije mozes samo zeni napraviti dodatan stres, a dugorocno zajebati cijeli razred (jer i sama kazes da si u manjini, vecina se slozi)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2019., 11:14   #20
Nije isto da li dijete ide negdje sa roditeljima ili sa svojim razredom. Socijalizacija je skoro najbitnija stvar kod djece i ako se dijete u toj dobi odvoji od svojih vrsnjaka postoji sansa da ga se kasnije zbog takvih stvari ismijava. Djeca su takva, znam da smo se mi u osnovnoj skoli ismijavali nekima koji nisu isli tamo gdje smo svi mi isli. Djeca su okrutna, kad covjek odraste tek onda shvati koliko se okrutno ponasao prema nekome iz skole.

Moja djeca idu ponekad na te izlete a osobno bih volio da je to bar dva puta mjesecno. Jer kad vidim slike i kad mi oni ispricaju kako im je bilo i sto su sve vidjeli shvatim koliko to njima treba, to je jedan veliki dio odrastanja i nacin na koji postaju samostalniji.



Ali ok, nismo svi jednaki i svatko ima pravo odlucivati o svojoj djeci. Ja zivim u manjem mjestu i ako dijete nece ici na neki izlet onda ostaje doma, skola je manja i nemaju mogucnosti smjestaja djeteta negdje drugdje. U vrticu ako ne zeli na izlet onda ima mogucnost otici u drugi vrtic koji je isto blizu.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:48.