Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2012., 15:22   #21
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Prijemni si polagala u hr? Za prvi razred?
Sto je bilo na tom prijemnom?
prijemni za srednju skolu sam polagala u splitu. za medicinsku skolu, i bilo je ako se sjecam biologija, kemija, kiki dalje se ne sjecam...sjecam se samo frustracije...to je znaci bila 1989, ako dobro racunam. sta nije tih godina svugdje bilo tako? prijemni za srednje?
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 15:26   #22
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
prijemni za srednju skolu sam polagala u splitu. za medicinsku skolu, i bilo je ako se sjecam biologija, kemija, kiki dalje se ne sjecam...sjecam se samo frustracije...to je znaci bila 1989, ako dobro racunam. sta nije tih godina svugdje bilo tako? prijemni za srednje?
Bilo je u cijeloj državi. Ajd malo, ako ti nije teško, o frustraciji. Što nekomu u osmom razredu znači ispit koji je presudan, možda za cijeli život? Za one koji su za malu maturu, s jednim pokušajem polaganja.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 15:38   #23
vec sam mislila da je to bilo samo u mojoj selendri a frustracija je vise izraz koji sada koristim, kad se sjetim tog doba, tada sa 14 godina su u igri bili strah, trema, uzbudjenje. tada i nije bilo neke druge mogucnosti, mogao si se odlucit za neku skolu, polagat prijemni i jesi ili nisi. taj frustracijski dio je bio vezan uz "netransparentnost" tipa tko koga zna, tko je ciji sin/kcer/unuk=veze. ali to nije bilo jedino. islo se na taj ispit u drustvu barem nekoliko kolega iz osnovne ako ne i iz istog razreda, i to rivalstvo hoce li netko od njih upast, a ti neces, hoce li ti netko od njih "uzet mjesto".
i tih par dana straha i cekanja rezultata, stalno vrtis zadatke u glavi, pitanja, zbrajas prosjeke...
ali na kraju konca, osim prosjeka iz osnovne tu je bilo i to neko mjerilo tvog znanja, taj test. mjereno od strane nekoga tko ti nije ucitelj, nekog neutralnog.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 16:29   #24
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
prijemni za srednju skolu sam polagala u splitu. za medicinsku skolu, i bilo je ako se sjecam biologija, kemija, kiki dalje se ne sjecam...sjecam se samo frustracije...to je znaci bila 1989, ako dobro racunam. sta nije tih godina svugdje bilo tako? prijemni za srednje?
je, bilo je, ja sam polagala 1988.
matematicka gimnazija - mislim da su na prijemnom bile samo matematika i fizika
bez obzira na stres i sl mislim da je to najposteniji nacin i voljela bih da se to uvede ponovo
isto kao i na faksu - na prijemnom za faks bila je masa ljudi koja je imala maksimalan broj bodova na ocjene a nisu bili u stanju preci prag!
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 01:15   #25
prijemni za srednje su ukinuti 1991
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 17:55   #26
Podržavam.

Donedavno nisam ni znala da su počeli bodovati uzorno vladanje!?
Pa ja kad sam se upisivala u srednju školu, 60 je zaista bio maksimum bodova, "viškom" bi se prva tri mjesta državnog natjecanja nagrađivala, ali takvih nije bilo 748. I u gimnazije su se upisivali još s 58 bodova, bar u moju.
Prošle godine mi se sestrična upisivala u tu istu gimnaziju, 10 godina nakon mene, i veli mi "joj imam samo 64 boda, ne znam oću upasti"
Idemo bodovati i visinu, i urednost bilježnica i jel knjige imaju uši.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 21:07   #27
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Prijemni si polagala u hr? Za prvi razred?
Sto je bilo na tom prijemnom?



Nisam bas sigurna da sam razumjela...
Placa nastavnika bi ovisila o tome kakvo znanje su pokazala djeca na maturi?
Sto mislis pod boldanim? Oni koji su radili nesto extra ili tu spadaju svi koji su predavali svoj predmet/predmete?

Kako to (konkretnije) izgleda u stvarnosti? Kada se provode ti testovi, koliko toga...tko usmeno ispituje a potpuno je objektivan?
Mislila sam da bi svi učitelji koji su radili u redovnoj nastavi s djecom bili plaćeni prema rezultatima generacije. Ako sam hrvatski predavala u razredu od 5. do 8. razreda, odgovorna sam za njihovo znanje. Ako mi jedna generacija postigne slab uspjeh, mogu izvlačiti na to da sam imala peh da je sastav razreda bio loš, no ako mi dvije generacije zakažu, tada je već jasnije da je problem u meni. Ako zakažu tri, morala bih imati ozbiljne posljedice.
Naravno, takav bi se sustav mogao uvesti tek kad se razradi (pr. morao bi se uzeti u obzir i uspjeh petaša na inicijalnim testovima, zatim broj godina koje je učitelj radio s djecom jer nije svejedno jesam li razred dobila kad su bili petaši ili kad su bili već osmi razred i dr.).

Naglasila sam namjerno da samo pismeni ispit ne bi bio valjan pokazatelj uspješnosti, osobito ako se provjeravaju samo obrazovna postignuća. To bi opet bio korak natrag jer svrha odgoja i obrazovanja u OŠ ne može biti samo stjecanje znanja, nego i stjecanje vještina i razvoj funkcionalnih sposobnosti, što je i važnije od činjenica koje se usvoje (i zaborave).
Kao što na tjelesnoj kulturi postoje početna i završna mjerenja, koja se uspoređuju da bi se došlo do podatka o razvoju sposobnosti, tako bi to moglo biti i u drugim područjima.

Usmeni ispit također može i mora biti objektivan ako su zadaci kvalitetno osmišljeni i ako je više ispitivača. Primjerice, u hrvatskome jeziku očekuje se da dijete u petom razredu razvilo vještinu subjektivnog opisivanja, primjerice, interijera. Ako svaki ocjenjivač samostalno ocjenjuje elemente vrednovanja (ostvarenost zadatka, sadržajnost, kompozicija, osnovno poštivanje jezične norme, struktura rečenica, leksik, kreativnost u odabiru pojedinosti i izražajnih sredstava, ostvarivanje govornih vrednota, iskazivanje osobnoga stava i doživljaja), tada bi ukupna ocjena pet ocjenjivača bila objektivna.
Jednako je s provjerom sposobnosti slušanja. Tu su parametri još jasniji. Ispitivači pritom ne bi improvizirali, nego bi imali popis pitanja na koja učenik treba znati odgovoriti nakon odslušanoga teksta.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 13:48   #28
Ovo je naravno tehnički odlično rješenje koje da je sada bilo na snazi moja kćer sigurno ne bi upisala gimnaziju.
Osobno mi je pasalo, ali kretenizam na djelu.
Neće se dogoditi da odlični učenici koje ne prime u željnu školu "popuše" prvi rok i moraju u neku bzvz, a neki koji su išli grlom u jagode budu primljeni.

Mislim moći se prijaviti u samu jednu školi...kako je to uopće nekome palo na pamet
A koliko zloporaba.

Što se tiče gledanja ocjena od 5. razreda i to podržavam.
Pritisaka uvijek ima i bit će ih. Na nastavnicima je da odrade posao kako treba.
KatarinaRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 11:48   #29
http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=12048&sec=1933

Ako vam se ne sviđa novi prijedlog kriterija za upis u srednje škole, izrazite svoje mišljenje! Treba samo ispuniti obrazac i staviti ga u privitak maila koji ćete poslati do 4.12. na ponuđenu adresu.

Zašto se protivim novim uvjetima?

- bodovanje svih predmeta od 5. do 8.r. dovest će do nove inflacije odlikaša, stvorit će ogromne pritiske na učenike i nastavnike.
- učenik koji je izvrstan matematičar, ali ima 4 iz tjelesnog ili likovnog neće imati mogućnosti upisati napr. MIOC
- škole nemaju ujednačene kriterije niti postoji neko vanjsko vrednovanje znanja
- izborni predmeti će se upisivati jedino ukoliko se očekuje petica (inače nema smisla da kvare prosjek)
- u prijedlogu se potpuno neravnopravno tretiraju sportaši u odnosu na učenike koji su pohađali plesne/glazbene škole: pobjednici sportskih natjecanja imaju dodatne bodove za upis u BILO KOJU srednju školu, dok glazbenici imaju dodatne bodove za upis u umjetničku školu (za koju će ionako polagati prijemni i sigurno će proći jer su izvrsni u svojoj struci, ne bi ni bili državni pobjednici da nisu.)
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 11:59   #30
Quote:
vinova lozinka kaže: Pogledaj post
- bodovanje svih predmeta od 5. do 8.r. dovest će do nove inflacije odlikaša, stvorit će ogromne pritiske na učenike i nastavnike.
Ovaj me argument podsjeća na ono "šeta plavuša ulicom, vidi na podu koru banane i pomisli 'Isuse, opet ću past!!!'".

Do inflacije odlikaša može dovesti samo i jedino nastavničko loše obavljanje njihovog posla.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 12:03   #31
U pravilu je novi sistem bodovanja i upisa ok, osim jednog dijela koji se odnosi na dodatno bodovanje.
Nije u redu da djeca koja završe muzičku školu za to dobiju jedan bod, a sportaši tri boda.
Također, nije u redu da se bodovanjem isto vrednuju odgoji, vjeronauk i matematika (jednako vrijede u općem prosjeku).
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 14:26   #32
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ovaj me argument podsjeća na ono "šeta plavuša ulicom, vidi na podu koru banane i pomisli 'Isuse, opet ću past!!!'".

Do inflacije odlikaša može dovesti samo i jedino nastavničko loše obavljanje njihovog posla.
Netko je dužan stvoriti i preduvjete za to, jel tako? Samo daleko bi unatrag trebalo analizirati da dođemo do uzroka probema.
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 14:32   #33
cini se da nista osim pravog prijamnog ne bi bas funkcioniralo. to je najposteniji nacin.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 14:43   #34
Quote:
vinova lozinka kaže: Pogledaj post
Netko je dužan stvoriti i preduvjete za to, jel tako?
Klasični feudalni "netko nam mora ovo i ono" gard prosvjetara, u kojem je početak i kraj svega nezamjenjivost trenutno zaposlenih.

Tko je to dužan "stvoriti preduvjete" (i kakve to preduvjete) da nastavnik radi svoj posao kako spada?

Ne govorimo o intergalaktičkim letjelicama, nego o elementarnom ocjenjivanju prema pokazanom (ne)znanju.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 14:49   #35
Sve dok kriteriji ocjenjivanja ne budu jednaki u svim skolama, zagovaram prijemne ispite u kombinaciji sa bodovanjem uspjeha.

Uzmimo npr. skolu u SS Kranjcevic u Zagrebu u kojoj klinci krv pisaju za cetvorku, hebu se s Grckim i Latinskim i td.
U jednoj drugoj skoli u npr. Dugom Selu (koje isto gravitira srednjim skolama u Zagrebu), potrebno znanje za dobru ocjenu je puno manje, roditelji klinaca i ucitelji se medjusobno druze sto se desava u manjim sredinama i sve to rezultira bezbrojem petica na kraju godine.

I onda bu dugoselac u MIOC jer ima sve petice a ovi iz SS Kranjcevica u neku lijevu skolu zbog jedne ili dvije cetvorke iako im je objektivno znanje x5 u odnosu na Dugoseljcane...


P.S. Skole su uzete za primjer, ovime ne omalovazavam nikoga.
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 15:29   #36
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Klasični feudalni "netko nam mora ovo i ono" gard prosvjetara, u kojem je početak i kraj svega nezamjenjivost trenutno zaposlenih.

Tko je to dužan "stvoriti preduvjete" (i kakve to preduvjete) da nastavnik radi svoj posao kako spada?

Ne govorimo o intergalaktičkim letjelicama, nego o elementarnom ocjenjivanju prema pokazanom (ne)znanju.
Za početak da napravi dobru selekciju na prijemnom ispitu za učiteljski fakultet odnosno nastavničke smjerove naprimjer, a prije toga da učiteljsko zanimanje bude cijenjeno da bi privuklo dobre kandidate, a prije toga da.... itd, itd.
Nije problem tako jednodimenzionalan kakvim ga predstavljaš, pa ne padaju dobri nastavnici s neba!

Edit: u ovoj "nezamjenjivosti" se slažem s tobom. U prosvjeti je jako teško dobiti otkaz, osobito je nemoguće dobiti otkaz "samo" zato što si loš nastavnik (tu preskačem nedolaske na posao i druge "vidljive" razloge).
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 15:54   #37
Quote:
vinova lozinka kaže: Pogledaj post
Za početak da napravi dobru selekciju na prijemnom ispitu za učiteljski fakultet odnosno nastavničke smjerove naprimjer, a prije toga da učiteljsko zanimanje bude cijenjeno da bi privuklo dobre kandidate, a prije toga da.... itd, itd.
Sve ću to potpisati kao recept za ozdravljenje stanja u prosvjeti - ali, ne prihvaćam da je sve to nužan preduvjet da postojeći kadar ne dijeli ocjene šakom i kapom.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 17:00   #38
Quote:
vinova lozinka kaže: Pogledaj post
Zašto se protivim novim uvjetima?

- bodovanje svih predmeta od 5. do 8.r. dovest će do nove inflacije odlikaša, stvorit će ogromne pritiske na učenike i nastavnike.
i sad je previse odlikasa....i ako vec "mora postojat" pritisak na ucenike i nastavnike vezano uz ocijene, nek onda postoji od 5. razreda, a ne da se Pero probudi iz zimskog sna u 7. razredu i onda pokusa nadoknaditii gradivo 5,6 i 7 razreda u 3 mjeseca jer zna da skuplja bodove za srednju skolu.
(nekak zelim vjerovati da jos uvijek postoje profesori, medju onima koji se daju navuci, koji ce u 8. razredu zazmiriti i pokloniti peticu, al da ju bome nece poklanjati sva 4 razreda....)

mozda gledam ruzicasto, al nekak vjerujem da netko tko u 5. razredu "pocne" skupljat bodove za srednju skolu, ce u petom razredu nauciti citati, nauciti uciti sa razumijevanjem, savladati tablicu mnozenja i sve ono sto obicno ide u nizim razredima, a pocne se uciti na intenzivnim instrukcijama u 7


Quote:
vinova lozinka kaže: Pogledaj post
- učenik koji je izvrstan matematičar, ali ima 4 iz tjelesnog ili likovnog neće imati mogućnosti upisati napr. MIOC
ne moze niti sada
kolko znam zadnjih gdoina, mioc su upisivala djeca koja su imala natjecanja, djeca "rastavljenih" roditelja (tj ona koja su dobila na neki soc. status dodatne bodove) itd.


Quote:
vinova lozinka kaže: Pogledaj post
- škole nemaju ujednačene kriterije niti postoji neko vanjsko vrednovanje znanja
ovo nije problem upisa u srednje skole, ovo je problem osnovnog i srednjeg skolstva opcenito.
i roditelja koji ce se sutke zadovoljtii djetetovom peticom (ili dvojkom) a da uopce nece provjeriti kolko to dijete zaista zna ili ne zna...

ja bih cak rekla da se "zna" iz kojih skola, i od kojih profesora dolaze djeca koja imaju crnu rupu u glavi iz pojedinih predmeta, pa se po tom pitanju ne rad nista....

Quote:
vinova lozinka kaže: Pogledaj post
- izborni predmeti će se upisivati jedino ukoliko se očekuje petica (inače nema smisla da kvare prosjek)
to se i sada radi.
izuzev vjeronauka,koji se upisuje inercijom.
i cinjenice, da je idiotarija da se "vjeovanje" uopce moze ocijeniti.

Quote:
vinova lozinka kaže: Pogledaj post
- u prijedlogu se potpuno neravnopravno tretiraju sportaši u odnosu na učenike koji su pohađali plesne/glazbene škole: pobjednici sportskih natjecanja imaju dodatne bodove za upis u BILO KOJU srednju školu, dok glazbenici imaju dodatne bodove za upis u umjetničku školu (za koju će ionako polagati prijemni i sigurno će proći jer su izvrsni u svojoj struci, ne bi ni bili državni pobjednici da nisu.)
da, ovo je ogromna nepravda
s time, da je meni, i nepravda bodovanje bilo koje dodatne skole/ sporta/aktivnosti..., jer kolko god da to zahtjeva hrpu vremena i napora, i prikazuje da je dijete posebno motivirano, marljivo, bla bla, to ukljucuje i materijalnu komponentu, a i naglasak stavlja samo na "uspjeh", a ne i na proces....stajaznam, neki roditelji nemaju novaca dijete ukljuciti u plesnu/muzicku skolu/sukerovu akademiju, ...neka djeca su kreativna, samostalna, doma sam/a programira, izradjuje cudesa, ima svoj bend, a nece dobiti bodove jer nema certifikat da je to ucio/la (i uci pod nadzorom) od Majstora Mrkonje...
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 11:57   #39
O moj Boze, drzavno natjecanje nosi 0 bodova

Ovo je stvarno tragicno, nema mature, nema prijemnih, a sada vise nema niti natjecanja. Znaci da sad sve ovisi o politici skole i individualnim profesorima. Hjoj, a tek mjesta za korupciju.

Kazete da bi matura i/ili prijemni bili stresni? Pa sto je ovo sada nego stresno? Nema mjesta za kompromis, nema mjesta da se istaknes u necemu. Ako je netko top 5 matematicar u hrvatskoj a mora suze lijevati i zivce zvakati jer je profesor iz tjelesnog odlucio biti strog i pravedan, pa ce mu onemoguciti da ode u zeljenu gimnaziju i nastavi razijati talent u okolini u kojoj ocito pripada, onda stvarno znas da je sistem u kur...

Zajebi znanje, zajebi individualizaciju, nauci dijete da se treba ulizivati od pocetka i samo izvuci ocjene bez obzira na sve. I onda se cudimo zasto poslije cmizdre kad dodju na faks. I ja bih cmizdrio da moram izvlacit ocjene na faksu, puno je teze ako te od ranih nogu odgajaju u smjeru da zamrzis ucenje.
Neo The Anomaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 15:47   #40
Quote:
Neo The Anomaly kaže: Pogledaj post
O moj Boze, drzavno natjecanje nosi 0 bodova

Ovo je stvarno tragicno, nema mature, nema prijemnih, a sada vise nema niti natjecanja. Znaci da sad sve ovisi o politici skole i individualnim profesorima. Hjoj, a tek mjesta za korupciju.



Zajebi znanje, zajebi individualizaciju, nauci dijete da se treba ulizivati od pocetka i samo izvuci ocjene bez obzira na sve. I onda se cudimo zasto poslije cmizdre kad dodju na faks. I ja bih cmizdrio da moram izvlacit ocjene na faksu, puno je teze ako te od ranih nogu odgajaju u smjeru da zamrzis ucenje.
Da- sramota, sudjelovanje na državnom natjecanju 0 bodova.

Da ne bi samo ovdje laprdala, ja sam ispunila obrazac za javnu raspravu pa lijepo poslala u mzos, iako osobno nemam više interes za upis u srednju školu.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:48.