Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2013., 11:22   #81
Poklanjanje je jednostrani čin koji ne ovisi o učeniku (još manje o roditelju). Grozim se žicanja ocjena - zadnjih mjesec dana nastave niti ne idem u školu na informacije da se ne pomisli kako "vršim pritisak".
Likovna radionica u Radićevoj (ne znam smije li se reklamirati pa neću reći ime), a bio je i na nekoj likovnoj radionici u sklopu Kulturnog centra Trešnjevka.
Lagodicomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 11:34   #82
Lali - a zašto si izostavila početak mog navoda s izričitim objašnjem (elementi komedije) da se "zezam". Puštam ga da uživa, bez brige - eno ga igra igrice, rješava križaljke, sluša mjuzu, dok njegov mlađi braco crta, slika, slaže legiće i uživa na svoj način - jer su različiti. Što se tiče nadoknađivanja propuštenog - nisam ja izmislila da su za upis u srednju školu (gimnaziju ili četverogodišnju) potrebne petice.
Lagodicomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 12:03   #83
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
5,0 ne utječe na upis. Poklonjena ocjena iz likovnog utječe samo ako je presudna za ukupan uspjeh.
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Kako to mislis, pa boduje se prosjek sva 4 razreda ...ako zbog likovnog imas 4,9 - imas za 0,1 manje bodova od onog tko ima 5,0.

Obzirom da nisi odgovorio na pitanje i protumacio sto si time mislio...
Ocjena iz likovnog ne utice drasticno, ali ipak moze odluciti o necijem upisu u zeljenu gimnaziju.

Ako ti recimo imas sve petice i prosjek 5,0 u sva 4 razreda imat ces 80 (ako nema nekih dodatnih) bodova za upis, a netko tko sve 4 godine ima 4 iz likovnog imat ce 79,7 bodova i naravno, moguce je da ti upadnes, on ne.
Vecina ih ima nekoliko izbora i mozda im nije toliko bitno u koju ce gimnaziju upasti, ali obicno u svakom razredu medju odlikasima, ima i onih specificnih, stvarno posebnih, kojima je jako stalo da se upisu u neku odredjenu skolu. Ovako...ocjena iz likovnog utice na upis u recimo mioc, a nekako mi se ne cini da je to bas pametno/pravedno.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 13:09   #84
Kao što je glupo da fizika utječe na prosjek nekome tko želi u Primijenjenu.
Danicza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 13:35   #85
Quote:
Danicza kaže: Pogledaj post
Kao što je glupo da fizika utječe na prosjek nekome tko želi u Primijenjenu.
Istina.
To s prosjekom imo nema bas nekog smisla. Ajde opci uspjeh od petog do sestog, ali prosjek...
Bolje bi onda bilo da se boduju neki (bitni) predmeti za upis u odredjenu skolu...od petog do osmog, nego prosjek.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 13:45   #86
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ako ti recimo imas sve petice i prosjek 5,0 u sva 4 razreda imat ces 80 (ako nema nekih dodatnih) bodova za upis, a netko tko sve 4 godine ima 4 iz likovnog imat ce 79,7 bodova i naravno, moguce je da ti upadnes, on ne.
Nemam pojma o čemu pričaš.

Za upis u gimnaziju gleda se opći uspjeh (ne prosjek, nego opći uspjeh) i ocjene iz predmeta bitnih za tu školu. Maksimum bodova je 61 (60 na uspjeh + 1 na neumanjeno vladanje), a onda kreću dodatni bodovi (natjecanja i ostalo).

Učenik može imati nekoliko četvorki i imati ona 62 boda spomenuta za MIOC.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 13:53   #87
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Nemam pojma o čemu pričaš.
A ja nemam pojma o cemu ti pricas. Ja govorim o gimnazijama, moguce je da je za druge skole...neke pojedinacne drugacije.
Quote:
a upis u gimnaziju gleda se opći uspjeh (ne prosjek, nego opći uspjeh) i ocjene iz predmeta bitnih za tu školu. Maksimum bodova je 61 (60 na uspjeh + 1 na neumanjeno vladanje), a onda kreću dodatni bodovi (natjecanja i ostalo).
Ne, ne gleda se opci uspjeh nego prosjek sva 4 razreda. Maksimum bodova je 80, a onda na idu posebni bodovi. link
Mislim da ovog boda za vladanje vise nema.

Quote:
Učenik može imati nekoliko četvorki i imati ona 62 boda spomenuta za MIOC.
Ne bih se slozila. jer cim imas cetvorke, nema smaksimalne bodove za prosjek.
Sa 62 boda se ne bi bas uslo u mioc.
Kakva 62 boda za mioc? Ako je (po tebi) maksimalno 61?

Edit:
jos jedan link maksimum (bez dodatnih) za gimnaziju - 80, za strukovnu -50.

Zadnje uređivanje kajpa : 19.06.2013. at 14:09.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 14:04   #88
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
A ja nemam pojma o cemu ti pricas.
Ja pričam o starim, dosadašnjim, a ti o novim, ove godine uvedenim pravilima.

Ispričavam se na pogrešci.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 14:11   #89
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ja pričam o starim, dosadašnjim, a ti o novim, ove godine uvedenim pravilima.

Ispričavam se na pogrešci.
A od kuda ti tih 62 boda, ako si napisao da je maksimum 60 + 1 za vladanje? Od kuda jos jedan?
Btw, ako napises..."Za upis u gimnaziju gleda se opći uspjeh (ne prosjek, nego opći uspjeh)"...kako netko moze misliti da govoris o necemu sto je bilo prije, a ne o onome sto vrijedi sada, za nekog tko se se sada upisuje.

Zadnje uređivanje kajpa : 19.06.2013. at 14:18.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 14:17   #90
Žao mi je - to sam ja spomenula 2 boda za vladanje (u 7. i 8. razredu), ali zaista više nisam sigurna radi li se o 1 ili 2 boda, ionako se više ne primjenjuje.
Lagodicomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 14:18   #91
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
A od kuda ti tih 62 boda, ako si napisao da je maksimum 60 + 1 za vladanje? Od kuda jos jedan?
Nisam znao da su pravila toliko mijenjana, zato sam napisao što sam napisao. Sve što sam napisao odnosi se na stara, sada nevažeća pravila.

62 boda sam spomenuo jer je netko napisao kako se u MIOC već godinama upisivalo s najmanje 62. Po starom pravilniku je maksimum bio 61, ali je postojao cijeli niza ktivnosti koje su donosile ovoliko ili onoliko dodatnih bodova.

BTW, mislim da je nepravedno djeci promijeniti pravila igre ovako prekasno.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 14:26   #92
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Nisam znao da su pravila toliko mijenjana, zato sam napisao što sam napisao. Sve što sam napisao odnosi se na stara, sada nevažeća pravila.

62 boda sam spomenuo jer je netko napisao kako se u MIOC već godinama upisivalo s najmanje 62. Po starom pravilniku je maksimum bio 61, ali je postojao cijeli niza ktivnosti koje su donosile ovoliko ili onoliko dodatnih bodova.
To znam, bilo ih je zasigurno i sa jos vise bodova. Ja sam samo pitala od kuda maksimalnih 62, ako je kao maksimum 61.
Evo, Lagodicomo je objasnila ...
NIsam ni ja sigurna, ali mislim da je bio samo 1 bod na to vladanje...pa je bilo maksimalno 61.
Quote:
BTW, mislim da je nepravedno djeci promijeniti pravila igre ovako prekasno.
Nekako mi se cini da smo to vec i komentirali prije...
Da, naravno da je nepravedno, Bilo bi ok da vrijedi za one koji sada krecu u peti.

Edit:
Da, jesmo...evo teme

Zadnje uređivanje kajpa : 19.06.2013. at 14:37.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 14:32   #93
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Pa ja imam u vezi toga drugacije misljenje, a vjerujem tj. nadam se da nisam jedina.
Ako je dijete npr. dobro proslo u skoli ..s 4 ili 5, a ima nekakvu trojku oko koje nitko ne dize buku, a ni njemu samom s 7-8 godina to ne predstavlja neki veliki problem (ako oni oko njega od toga ne naprave problem) zasto se ne bi recimo doma o tome popricalo, pokusalo potaknuti dijete, motivirati ga da se malo vise potrudi ...

No, cak i ako se slozim (a necu ) da malo losija ocjena ne moze biti podrstrek, to ipak nije razlog da djeca i losiju ocjenu ne dobiju, jer imo ne mogu svi imati 4 ili 5.

Djetetu od 8 godina trojka iz likovnog može značiti samo jedno, a to je, e ti mali ne znaš crtat. Motivirat dijete od 8 godina na to da se potrudi u likovnom izražavanju trojkom? Čemu služi likovni odgoj?

A i čemu služe ocjene, pa i čemu služe ocjene u toj dobi, to je svakako tema.
theremin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 14:51   #94
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
To znam, bilo ih je zasigurno i sa jos vise bodova. Ja sam samo pitala od kuda maksimalnih 62, ako je kao maksimum 61.
Evo, Lagodicomo je objasnila ...
NIsam ni ja sigurna, ali mislim da je bio samo 1 bod na to vladanje...pa je bilo maksimalno 61.

Nekako mi se cini da smo to vec i komentirali prije...
Da, naravno da je nepravedno, Bilo bi ok da vrijedi za one koji sada krecu u peti.

Edit:
Da, jesmo...evo teme
To vam je mlijeko već odavno jogurt. Ukupan je broj bodova 80 koji se može dobiti na ocjene. (prosjeci od 5. do 8.- najviše 20, ocjene iz šest predmeta iz 7. i 8. - još 60).
Prije je bilo 60 bodova na ocjene (opći uspjesi 7. i 8. - najviše 10 i pet predmeta iz tih razreda - najviše 50).
Prije su dodatni bodovi bili za neka natjecanja i za vladanje u sedmome i osmomome ukupno 1 bod, ako je u oba razreda uzorno).
Sada su vladanje izbacili, a dodatni se bodovi dobivaju za učenje drugoga stranoga jezika najmanje 4 godine - 1 bod (za opće i jezične gimnazije), za učenje klasičnih jezika (latinskoga ili latinskoga i grčkoga) najmanje 4 godine - 1 bod (jezične i klasične gimnazije), za zdravstvene probleme koji učenika sprečavaju u odabiru škole - 2 boda za tri škole (koje učenik odabere, a u dogovoru sa Službom za profesionalnu orijentaciju, na osnovi testiranja i liječničkoga mišljenja), za tešku ili kroničnu bolest roditelja, za natjecanja na državnoj razini (samo prva tri mjesta i to samo ona koja su u nadležnosti AZOO), kategorizirani sportaši imaju od 1 do 3 boda i još neke mogućnosti (glazbena škola 6 godina, plesna 4 godine)...

Dakle ako imaš 80 bodova za ocjene, možeš imati astmu i dobiti još 2 boda, ako se upisuješ u jezičnu gimnaziju, možeš dobiti bod za drugi strani jezik i bod za klasični, za sportsku kategorizaciju još bod-dva, za bolest roditelja bod...

Neki moji učenici, i ne rijetki, imaju i po četiri dodatna boda... Dva možda i s razlogom, dva...
S druge strane, neki koji su bili 6. i 8 na državnim natjecanjima imaju figu (u džepu).

Istina je da su se lani u MIOC upisivali sa 61 bodom. Dakle, odličan uspjeh, čak i ne 5,0 i pet predmeta koje traže odlično u 7. i 8., plus uzorno vladanje.

Ove će godine sigurno biti malo drugačije zbog prosjeka.

A da ne budem sasvim off topic, ocjena iz likovnoga donosi ove godine između 0,4 i 0,6 ukupnih bodova.

Zadnje uređivanje buditedobro : 20.06.2013. at 14:54. Reason: ispravak
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 15:14   #95
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
To vam je mlijeko već odavno jogurt.
Malo si fulala guote.
Znam ja to, zato sam i pitala Lorda to sto sam pitala (jer je on malo zabrijo) i stavila linkove.
Vidi malo vise gore.

Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
A da ne budem sasvim off topic, ocjena iz likovnoga donosi ove godine između 0,4 i 0,6 ukupnih bodova.
Ajde ako ti se da pojasni ovo, ja sam nabrazaka dosla do druge cifre, valjda sam nesto zabrljala.

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ako ti recimo imas sve petice i prosjek 5,0 u sva 4 razreda imat ces 80 (ako nema nekih dodatnih) bodova za upis, a netko tko sve 4 godine ima 4 iz likovnog imat ce 79,7 bodova i naravno, moguce je da ti upadnes, on ne.
Ako racunam prema onome iz linka (navedeni su primjeri, broj predmeta..), za cetvorke iz likovnog je razlilka u prosjeku odnosno u ukupnim bodovima za 0,3. (to je u slucaju da su iz likovnog sve cetiri ocjene cetvorke...u slucaju da je samo jedna, onda bi imo ta razlika bila 0,07)
Ako bi netko pak imao dvojke iz likovnog, ja sam dosla na razliku od 0,88 bodova.
(jer bi imao prosjek: 4,76 4,76 4,8 4,8)
Negdje grijesim, ali ne znam gdje.

Zadnje uređivanje kajpa : 20.06.2013. at 15:55.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 15:43   #96
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Malo si fulala guote.
Znam ja to, zato sam i pitala Lorda to sto sam pitala (jer je on malo zabrijo) i stavila linkove.
Vidi malo vise gore.


Ajde ako ti se da pojasni ovo, ja sam nabrazaka dosla do druge cifre, valjda sam nesto zabrljala.



Ako racunam prema onome iz linka (navedeni su primjeri, broj predmeta..), za cetvorke iz likovnog je razlilka u prosjeku odnosno u ukupnim bodovima za 0,3. (to je u slucaju da su iz likovnog sve cetiri ocjene cetvorke...u slucaju da je samo jedna, onda bi imo ta razlika bila 0,07)
Ako bi netko pak imao dvojke iz likovnog, ja sam dosla na razliku od 0,88 bodova.
(jer bi imao prosjek: 4,76 4,76 4,8 4,8)
Negdje grijesim, ali ne znam gdje.
Radi se o jednoj četvorki, ali s dva (klasična) predmeta više.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 13:57   #97
ja imal 3 (jedina trojka, sve ostalo 4 i 5) iz likovnog! nakon toga sam zamrzio likovni (u OŠ)
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 22:09   #98
ja sam u prva dva razreda osnovne škole prolazila s 4...

znači imala sam 5 iz skoro svakog ispita, uredno svaki domaći rad, sve školske obveze ispunjavala. i dođu ispitivanja i naravno ja nikako više od 3-4 svaki dan sam suze ronila, iz predmeta u kojima mi nije predavala "stalna" učiteljica, sam imala petice, engleski, vjeronauk. i svaki put mlade učiteljice na zamjeni bi se čudom čudile zašto ne mogu dobit iznad 3-4..

i onda u 3 razredu su moji roditelji tražili da kad me se ispituje bude stručna osoba na satu pristuna, i začudo krenule su petice a ja sam počela puno manje učiti gotovo ništa jer sam znala da me neće zakinuti ako ne budem znala jedno pitanje.

kad je to prestalo vratili smo se na staro s tom učiteljcom, svi moji kolege bili su svjedoci da me zakida, sve točno odgovrim ona mi da 3 makismalo 4 kad bi je pitala zašto dobila bi jezikovu juhu i opasku.
kasnije sam dobila i premještaj u drugi razred a nakon 2-3 godine i profesorica otkaz, ona jenodnostavno nije voljela osobe s potencijalom, a i moje roditelje koji su za raziku od drugih samnom učili a to je nju vrijeđalo jer joj se mišaju u LOŠE obavljen posao

kasnije sam prolazila s 5 nekad i 5.00
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 11:59   #99
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
Potpuno nevezano uz konkretno dijete i ocjenu iz prvog posta, ne čini se vama da bi random motiviranje višim ocjenama iz tih predmeta moglo prilično demotivirati djecu koja su u njima izuzetno dobra, da ne kažem odlična ?
da, moguće je ako im je roditelj teži idiot koji se postavi ko ti umjesto da objasni način ocjenjivanja...
čak ako je klinac napredan u nečemu, to ne znači da ga treba forsirati ako sam ne osjeća strast prema tome...
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 15:02   #100
Quote:
Complicated kaže: Pogledaj post
da, moguće je ako im je roditelj teži idiot koji se postavi ko ti umjesto da objasni način ocjenjivanja...
čak ako je klinac napredan u nečemu, to ne znači da ga treba forsirati ako sam ne osjeća strast prema tome...
Ne znam što mi je teže: shvatiti što si u ovom postu htjela reći, ili naći bilo kakvu vezu između onoga što pišeš i onoga što kvotaš.

Nit' kužim kako se to "ona postavila", niti kako se to "objašnjava način ocjenjivanja" nit' odakle ti priča o forsiranju ni o idiotima...

Ništa od toga ne razumjeh.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:15.