Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2014., 20:57   #21
simple mind - da, ima problema sa čitanjem. Duže riječi još uvjek slovka. Učiteljica ju zato nikad nije prozivala na ploču ili da nešto čita pred razredom. Ja čitam sa njom, samo sada je toga sve više i ja ne stižem sve ičiti. Al ona dobro uči kada joj se pročita i kada sluša na satu. I matematika joj je problem kada dobije zadatke sa riječima u testu.

pomoć u učenju - hvala na odgovoru. Znala sam da će biti problema i da je sve to stres, a ona na stres jako loše reagira. Povuče se i plače, sa nikim neče razgovarati. Psihologica iz socijalnog joj je zato dala preporuku da ju pitaju samo usmeno, al ta preporuka više ne važi za ovu školu.
Rekla mi je pedagogica da joj profesori ne smiju ići tolko na ruku, da njima treba neki papir ako neču da ju pitaju pismeno. A ona pismeno stvarno ne stiže na sve odgovoriti i onda ima jedva trojke. A puno se i jedinica zaredalo iz nekih predmeta, a kad ju pitaju to isto usmeno zna i pet dobiti.
rozamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 15:57   #22
Quote:
rozamama kaže: Pogledaj post
simple mind - da, ima problema sa čitanjem. Duže riječi još uvjek slovka. Učiteljica ju zato nikad nije prozivala na ploču ili da nešto čita pred razredom. Ja čitam sa njom, samo sada je toga sve više i ja ne stižem sve ičiti. Al ona dobro uči kada joj se pročita i kada sluša na satu. I matematika joj je problem kada dobije zadatke sa riječima u testu.

pomoć u učenju - hvala na odgovoru. Znala sam da će biti problema i da je sve to stres, a ona na stres jako loše reagira. Povuče se i plače, sa nikim neče razgovarati. Psihologica iz socijalnog joj je zato dala preporuku da ju pitaju samo usmeno, al ta preporuka više ne važi za ovu školu.
Rekla mi je pedagogica da joj profesori ne smiju ići tolko na ruku, da njima treba neki papir ako neču da ju pitaju pismeno. A ona pismeno stvarno ne stiže na sve odgovoriti i onda ima jedva trojke. A puno se i jedinica zaredalo iz nekih predmeta, a kad ju pitaju to isto usmeno zna i pet dobiti.
Dobro su vas uputili. Treba obradu i treba službeno rješenje. To što imate nije bilo službeno rješenje, a nakon što to dobijete, trebaš inzistirati na tome da poštuju što je određeno rješenjem. Bit će joj lakše, no i dalje treba mnogo raditi i sigurno je da treba logopedske vježbe. Za to odmah traži uputnicu od šk. liječnika i naručite se u Suvag. (Nemoj čekati jesen.). Slobodno reci da ima disleksiju i da je zadnji čas da krene s vježbama. U Suvagu inzistiraj da je prime na obradu što prije i da s vježbama krene barem od 1. 9. ako ne i prije.
U međuvremenu nju ohrabri: svatko je u nečemu dobar, i svatko ima u nečemu poteškoće. Ne bi se smjela sramiti što ima poteškoće u čitanju i što ide na vježbe. Sigurno je u nečemu jaka. Potraži i pomoć razrednika da joj pomogne u kontaktu s vršnjacima koji nisu senzibilizirani za takve vrste poteškoća.
A da tebe utješim, potpunom istinom. Jedan moj teški disleksičar završio je arhitekturu, druga, bila je djevojčica, medicinu, jedna je danas pravnica. Ima toga još.
Kasnije, kad bude starija, nakon 15. godine, može joj možda pomoći tzv. brzo čitanje (gdje sudjeluju drugi dijelovi mozga nego kao kod uobičajenoga čitanja).
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 00:48   #23
Evo i ja bi se samo malo uključila jer imam klinca koji sad završava 6-ti razred i
to sa tim programom.
Kod nas je bila situacija da su mu se od 1-4 razreda djeca izrugivali sa kojekakvim pogrdnim imenima jer je bio malo jači,nakon par dana početka šk.godine u 1. razredu razrezali mu torbu....(učiteljice su pokušale pomoći ali se nisu pretjerano zauzele i nismo to nikako riješili) on je tada mogu reći zamrzio školu i sve vezano za nju.Naravno tu je došlo do toga da je počeo i slabiti sa učenjem i ocijenama.Prebacila sam ga u drugu školu i tu se oporavio super ali je ostao problem oko učenja(naravno kad je trebalo steći radnu naviku nije vi za vi situacije).Preselila sam ga u 5-om razredu i tada smo uočili problem. Škola nam je tada predložila isto tu obradu (istina i ja sam bila skeptična po pitanju toga i isto sam imala 1001 pitanje i bojim se još dan danas kako će to biti sa upisom ).Na timsku smo išli u DZ Črnomerac i bilo je u vrlo kratkom roku sve riješeno.
U školi se nije ništa pretjerano promijenilo nego prije svakog testa ili ispitivanja dobije pitanja po kojima ući i na testu mu se umjesto npr. 10 pitanja gleda 7 ,,, ovisno o predmetu.Drugo je sve ostalo isto.Uglavnom njemu je super pomoglo i to se vidi na ocjenama,a i društvo tj.razred u koji je dospio te sama razrednica jako puno su pripomogli.
Što se tiće djece i učitelja to vjerujem da ovisi od škole do škole,,, kod njega u razredu ima još djece s tim programom i koliko znam po pričanju učiteljice i njega samoga nikada ih nitko nije drugačije gledao ili tretirao ili se ponašao neprimjereno radi samog tog programa.
Eto to je moje iskustvo i ja se ispričavam na poduljem postu ali ako sam imalo pomogla bit će mi drago

Sada bi samo pitala da li ovaj njegov program spada pod prilagođeni ili individualizirani,,,u riješenju to nisam nigdje vidjela da piše,a iskreno ja sam mislila da je to jedno te isto dok sad nisam ovdje pročitala

Hvala svima i mama držite se nije to ništa strašno, samo nešto šta može jako puno pomoći
__________________
Moje preslatko iznenađenje
makica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 12:23   #24
Quote:
makica kaže: Pogledaj post
Evo i ja bi se samo malo uključila jer imam klinca koji sad završava 6-ti razred i
to sa tim programom.
Kod nas je bila situacija da su mu se od 1-4 razreda djeca izrugivali sa kojekakvim pogrdnim imenima jer je bio malo jači,nakon par dana početka šk.godine u 1. razredu razrezali mu torbu....(učiteljice su pokušale pomoći ali se nisu pretjerano zauzele i nismo to nikako riješili) on je tada mogu reći zamrzio školu i sve vezano za nju.Naravno tu je došlo do toga da je počeo i slabiti sa učenjem i ocijenama.Prebacila sam ga u drugu školu i tu se oporavio super ali je ostao problem oko učenja(naravno kad je trebalo steći radnu naviku nije vi za vi situacije).Preselila sam ga u 5-om razredu i tada smo uočili problem. Škola nam je tada predložila isto tu obradu (istina i ja sam bila skeptična po pitanju toga i isto sam imala 1001 pitanje i bojim se još dan danas kako će to biti sa upisom ).Na timsku smo išli u DZ Črnomerac i bilo je u vrlo kratkom roku sve riješeno.
U školi se nije ništa pretjerano promijenilo nego prije svakog testa ili ispitivanja dobije pitanja po kojima ući i na testu mu se umjesto npr. 10 pitanja gleda 7 ,,, ovisno o predmetu.Drugo je sve ostalo isto.Uglavnom njemu je super pomoglo i to se vidi na ocjenama,a i društvo tj.razred u koji je dospio te sama razrednica jako puno su pripomogli.
Što se tiće djece i učitelja to vjerujem da ovisi od škole do škole,,, kod njega u razredu ima još djece s tim programom i koliko znam po pričanju učiteljice i njega samoga nikada ih nitko nije drugačije gledao ili tretirao ili se ponašao neprimjereno radi samog tog programa.
Eto to je moje iskustvo i ja se ispričavam na poduljem postu ali ako sam imalo pomogla bit će mi drago

Sada bi samo pitala da li ovaj njegov program spada pod prilagođeni ili individualizirani,,,u riješenju to nisam nigdje vidjela da piše,a iskreno ja sam mislila da je to jedno te isto dok sad nisam ovdje pročitala

Hvala svima i mama držite se nije to ništa strašno, samo nešto šta može jako puno pomoći
Na rješenju mora pisati. Ako nemate rješenje, pitajte u školi - oni ga moraju čuvati.
Razlika je u tome mora li savladati sve gradivo ili dio koji mu se odredi za svaki predmet. U oba slučaja mogao je dobiti pitanja i imati manje pitanja od ostalih ako se očekuje da poznaje sve gradivo.
No morali su individualizirati i postupke kod obrade i uvježbavanja. Ako hoćeš, mogu ti poslati na pp koji su postupci individualizacije, no trebala bih znati više o poteškoćama koje ima.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 15:06   #25
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Na rješenju mora pisati. Ako nemate rješenje, pitajte u školi - oni ga moraju čuvati.
Razlika je u tome mora li savladati sve gradivo ili dio koji mu se odredi za svaki predmet. U oba slučaja mogao je dobiti pitanja i imati manje pitanja od ostalih ako se očekuje da poznaje sve gradivo.
No morali su individualizirati i postupke kod obrade i uvježbavanja. Ako hoćeš, mogu ti poslati na pp koji su postupci individualizacije, no trebala bih znati više o poteškoćama koje ima.

Hvala na odgovoru
Što se tiće gradiva vidim da ga obrađuje kao i ostali samo šta dobiva ta pitanja,,,nisam primjetila ništa drugačije
Poteškoće s kojima se susrćemo su da je zvrkast,zaigran ali nije tip djeteta koje će šetati po razredu nego mora sve vidjeti pa se okreće,odnosno manjak koncentracije.
Molim te ako možeš pa mi pošalji svaki savijet i pomoć je dobrodošao
A baš ću opet pogledati u rješenje da li šta piše
__________________
Moje preslatko iznenađenje
makica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2014., 11:13   #26
Molim hitan savjet,
imam djevojčicu koja završava 4. razred i ima individualiziranu nastavu od 2. razreda radi poremećaja pažnje (teška trudnoča,održavana sa lijekovima i ostanak bez kisika tokom poroda) i diskalkulije.
Škola predlaže prilagođenu nastavu samo iz matematike i trenutno ponavljamo timsku obradu u Klaićevoj i oni se slažu za prilagođeni u matamatici. U svim drugim područjima, odnosno testiranjima je iznadprosječna, iako joj još uvijek teže ide čitanje s razumijevanjem pročitanog zbog poremečaja pažnje pa se tokom čitanja malo izgubi i više nezna što je pročitala (dobili smo i za to logopedsku terapiju preko ljeta). U školi prolazi sa 4., piše prekrasne sastavke koje učiteljica čak čita pred cijelim razredom i sama piše lektire i večinom dobije 5.
Jedino nam je ta matematika bolna točka.
Zanima me ako netko je upoznat za djecu koja imaju prilagođeni samo iz jednog predmeta kakve će joj biti mogučnosti upisa u željene srednje škole.
Naravno da smo svjesni da gimnazije i matematičke i ekonomske i slične škole kod nje neće moći doći u obzir ali isto tako bi željela da ima mogučnost izbora strukovne škole po njenoj želji i mogučnostima.
Ne bih željela prihvatiti prilagođeni iz matematike ako ću je na taj način stopirati dalje u životu i pri odabiru zanimanja.
U razgovoru sa razrednicom i pedagogicom škole nas uvjeravaju da neće biti problema ali ako netko ima konkretne podatke ili upravo upisuje dijete u srednju školu a ima slične probleme molim za savjet jer inače neču moći spavati još 4 godine
Darkbrown is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2014., 22:05   #27
teško je dati odgovor ovako preko tipkovnice, bez da se zna koliko dijete može savladati uz pojačani rad. što još voli osim pisanja i čitanja? ima li nekih dječjih želja u vezi budućeg zanimanja?

na vašem mjestu ja bih sa matematikom ostala na individualiziranom i doma svakodnevno radila s djetetom kako bi mogla kasnije upisati "normalnu" četverogodišnju školu. ako je muzikalna, ne bi bilo loše upisati se u glazbenu pa kasnije i srednju glazbenu, ako je nadarena za crtanje u umjetničko-grafičku, a sada ići na kreativne radionice. ove dvije škole su mi pale na pamet jer veliki dio učenika iz mojeg grada koji završe te škole kasnije odu na faks za odgajatelje, a neki i za učitelje razredne nastave. tu matematika nije toliko bitna, no ne može se tamo nakon pp, smjer je humanistički, zanimanje često paše djevojčicama.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 17:07   #28
Quote:
Darkbrown kaže: Pogledaj post
.......
Jedino nam je ta matematika bolna točka.
Zanima me ako netko je upoznat za djecu koja imaju prilagođeni samo iz jednog predmeta kakve će joj biti mogučnosti upisa u željene srednje škole.
mislim da bi trebalo poslati dopis ministarstvu ili možda nazvati službu za profesionalnu orijentaciju da dobiješ konkretan odgovor


Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
na vašem mjestu ja bih sa matematikom ostala na individualiziranom
....
veliki dio učenika iz mojeg grada koji završe te škole kasnije odu na faks za odgajatelje, a neki i za učitelje razredne nastave. tu matematika nije toliko bitna, no ne može se tamo nakon pp, smjer je humanistički, zanimanje često paše djevojčicama.
kao prvo, ako dijete stvarno ima diskalkuliju, neće moći savladati redovni program iz matematike.
kao drugo, kako bi osoba s diskalkulijom mogla predavati matematiku?!
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2014., 20:05   #29
za ovo drugo si svakako u pravu, no i diskalkulija, kao i svaki drugi poremećaj ima više stupnjeva i radom se dolazi do boljih rezultata. za djetetovu budućnost svakako je bolja dvojka po individualiziranom programu nego bolja ocjena po prilagođenom s kojim se mogu upisati samo u rijetke srednje škole, većinom trogodišnje za pomoćne radnike. sve pod uvjetom da dijete uz puno rada uspije savladati osnove redovnog programa. ne kažem da je to i ovdje slučaj, ali roditelji često iz sažaljenja prema djetetu koje se mora mučiti i raditi odabiru lakši put, lakši na kraće staze, no život nikoga ne štedi pa je bolje naviknuti se na redoviti i mukotrpan rad ako on može donijeti rezultate.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 10:48   #30
Hvala na odgovorima,
još uvijek smo u dilemi.
Zvali smo HZZ za profesionalnu orijentaciju ali ne mogu nam ništa konkretno reći jer se radi o slučaju do slučaju,
odnosno potrebno je kod njih proći testiranja.
Ostaje nam još ministarstvo ali brzina kojim se propisi mijenjaju ,odgovor danas nemora ništa značiti za 4 godine.
Ne bojimo se truda niti rada jer i sada se mora 5 puta više potruditi za 3 od drugog djeteta koje za manji trud dobije 5.
Ali već smo navikli
Meni je to sve u početku bio šok jer sam uvijek bila turbo štreberica i sve razrede prolazila sam sa 5, isto tako i u srednjoj.
Trebalo mi je vremena da shvatim njene mogučnosti ( čak smo svi išli i na obiteljsku terapiju).
Isto tako razmišljam kao pikuli, bolje dvojka pa kasnije veći izbor u životu, ali imamo još malo vremena za odluku.
Darkbrown is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 21:26   #31
Quote:
Darkbrown kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovorima,
još uvijek smo u dilemi.
Zvali smo HZZ za profesionalnu orijentaciju ali ne mogu nam ništa konkretno reći jer se radi o slučaju do slučaju,
odnosno potrebno je kod njih proći testiranja.
Ostaje nam još ministarstvo ali brzina kojim se propisi mijenjaju ,odgovor danas nemora ništa značiti za 4 godine.
Ne bojimo se truda niti rada jer i sada se mora 5 puta više potruditi za 3 od drugog djeteta koje za manji trud dobije 5.
Ali već smo navikli
Meni je to sve u početku bio šok jer sam uvijek bila turbo štreberica i sve razrede prolazila sam sa 5, isto tako i u srednjoj.
Trebalo mi je vremena da shvatim njene mogučnosti ( čak smo svi išli i na obiteljsku terapiju).
Isto tako razmišljam kao pikuli, bolje dvojka pa kasnije veći izbor u životu, ali imamo još malo vremena za odluku.
Ako možete, pokušajte bez prilagođenoga. Neka ima dvojku, ali imat će barem priliku - tko zna kako će se dalje sve razvijati.
Obrazovni je sustav glup. Za neke škole traže matematiku, redovni, a ustvari im za neka zanimanja i ne treba.
Ako stvarno ne može, tek tada pristanite.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 23:24   #32
svakako bez prilagođenog jer će je to obilježiti za cijeli život
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 16:56   #33
još bih vam savjetovala da za dva tjedna krenete ponavljati gradivo četvrtog razreda pa onda osnove onoga što će raditi u petom, da joj kasnije bude lakše. 45 min dnevno, jedan na jedan i čuda su moguća.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 09:04   #34
darkbrown, ja bih pricekala prvo polugodiste u petom.
neka krene sa individualiziranim ko do sada, pa cete vidjeti sa prof.iz matematike kako joj ide (mozda dobije nekoga tko ionak nije zahtjevan)
ako joj sada prilagodite, mozda necete niti imati priliku vidjeti potencijale, uvijek ima vremena za prilagodjeni...
na koji nacin joj je do sada matematika individualizirana? sto je radila drukcije od ucenika u razredu?

inace, iskoristite svakodnevne situacije za koristenje matematike, kako bi uvjezbala prakticna znanja, a i stekla sigurnost da u necemu moze koristiti matematiku (vaganje za kolace, kupovina u ducanu....)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 15:23   #35
evo nove informacije,
iz MZOS-a službeno tvrde da će moći birati željenu srednju školu,
ako pristanemo na mišljenje Službe za profesionalnu orijentaciju onda je upis izravan, a ako ne ima pravo se upisati na osnovi ostvarenih bodova.
Ipak nije sve tako crno
a što se tiče individualiziranih postupaka u školi, nije trebala imati zbirku zadataka već je riješavala samo zadatke iz radne bilježnice, s tim da nije trebala riješiti sve već koliko zna i može
testove je učiteljica sama za nju pisala, nije imala standardizirane kao ostatak razreda
vježbamo mi stalno i evo da se pohvalim uspjeli smo je naučiti na sat nakon godina truda
ali nije sve stvar u vježbanju, kod nje jednostavno mozak nemože pojmiti aritmetičke zakonitosti
npr. ja nisam imala problema sa matematikom ali mi je nacrtna geometrija na faksu puno bolje sjela jer sam više vizualni tip
hvala svima na savjetima
još ćemo kontaktirati HZZ, jer smo dobili jedan direktan broj osobe koja se u to najviše razumije
završno testiranje u Klaićevoj ima tek u 7. mjesecu tako da još stignemo odvagnuti za i protiv
Darkbrown is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 00:17   #36
Ako je dijete dobili rješenje za individualni program, vrijedi li to samo za tu školsku godinu ili za cijelo osnovnoškolsko obrazovanje...?
zelazny is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2014., 01:32   #37
Quote:
zelazny kaže: Pogledaj post
Ako je dijete dobili rješenje za individualni program, vrijedi li to samo za tu školsku godinu ili za cijelo osnovnoškolsko obrazovanje...?
Vrijedi za cijelo obrazovanje do daljnjega.
Ali slabe su šanse da će se program mijenjati samo tako jer se dodjeljuje na temelju intelektualnih sposobnosti, koje se ne mogu samo tako promijeniti. Iznimka su djeca s ADHDovima, slijepi/gluhi i slične stvari gdje program nije individualiziran zbog intelektualnih sposobnosti.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 21:54   #38
Quote:
zelazny kaže: Pogledaj post
Ako je dijete dobili rješenje za individualni program, vrijedi li to samo za tu školsku godinu ili za cijelo osnovnoškolsko obrazovanje...?
Ukoliko se vidi napredak i stručna služba smatra da se dijete može školovati po redovnom programu, može se traži rješenje da ga se "skine" sa IOOP-a. Naravno neki redoslijed..rezultati, mišljenje razrednika, stručne službe, RV-a...
nastasja00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 10:26   #39
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Vrijedi za cijelo obrazovanje do daljnjega.
Ali slabe su šanse da će se program mijenjati samo tako jer se dodjeljuje na temelju intelektualnih sposobnosti, koje se ne mogu samo tako promijeniti. Iznimka su djeca s ADHDovima, slijepi/gluhi i slične stvari gdje program nije individualiziran zbog intelektualnih sposobnosti.
na temelju sniženih intelektualnih sposobnosti se uvodi prilagođeni program

Quote:
nastasja00 kaže: Pogledaj post
Ukoliko se vidi napredak i stručna služba smatra da se dijete može školovati po redovnom programu, može se traži rješenje da ga se "skine" sa IOOP-a. Naravno neki redoslijed..rezultati, mišljenje razrednika, stručne službe, RV-a...
pa individualizirani pristup ide uz redovni program, prilagođeni je nešto drugo
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 15:33   #40
U praxi ima slucajeva da se dijete skine bilo s prilagodjenog, bilo s individualiziranog pristupa.

Gle, ovo ljeto 2014.) su djeca koja su imala misljenje sluzbe prof usmjeravanja, i ujedno rjesenje o pril/individ, pristupala predroku upisa. Znaci, oni su imali upise prije redovnih. Oni su se prijavljivali na preporucene programe predlozene misljenjem sluzbe PU.
I onda, da docaram, od svih njih neka 10 ucenika ima preporuku za kuhara.
6 od njih se, izmedju ostalog, prijavi za program kuhara. Koji je jedan jedini razred u zupaniji.
Njih 6ero upisni program poreda po bodovima, od ocjena.
I onda se prvo troje upise, a ostali izvise, jer u jedno razredno odjeljenje mogu se upisat samo 3 ucenika s Rjesenjem.
Ostalih troje, koji su otpali iz kuhara, automatski program prebacuje u zanimanje koje im je drugi izbor (a takodjer je sugerirala prof.orijentacija).
E, ali i tu budu rangirani s ostalim kandidatima prema bodovima. I naravno, moze se desit i da ovdje ne upadnu zbog slabih ocjena.
Onda ih se prebacuje na listu zelje br tri... I tako dok dijete nigdje ne upadne, pa se, pretpostavljam, pise zahtjev u ministarstvo da se vanredno odobri upis 4.ucenika s prilag/individual jer ...blabla...
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:34.