Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2013., 21:12   #6701
Ja bi rade nesto zatvorenog tipa, nesto romanticnije... pa ako netko ima kakvu preporuku
crnjak_xrace is offline  
Old 02.09.2013., 09:43   #6702
Evo vratio se i ja

Prošlo već skoro 2 tjedna da sam se vratio iz Istanbula pa da napišem par dojmova.

Prvo, letio sam sa Pegasusom iz Beograda, karta povratna 100€, i ne znam kako je to moguće ali avion je stigao pola sata ranije u Istanbul. Nazad kasnio nekih skoro sat vremena u polasku. Sa aerodroma Havatasom do Taksima, 13 lira, bio sam smješten odmah blizu Taksima, bio sam 10 dana, u Tarlabasi ulici, buka 24 sata na dan. Morao zatvarat prozor da bi mogao zaspati, ali opet tu i tamo me probudila škripa kočnica, babijanje gasa, urlanje i slično, jedan dan nam se čak u 6 ujutro lik sa autom zabio u ulaz u zgradu i otkinuo cijev za plin pa su nas na kratko evakuirali van

Ja sam mijenjao lire u centru, tamo je najpovoljniji tečaj, ali manje više je svugdje isti, 1€=2.54tl i lira je točno 3kn, čak koju lipu manje.

Što se tiče samog Istanbula, svi su toliko oduševljeni njime, a ja nisam ništa posebno, ok je grad, velik, ima stvarno svašta za vidjet, ali to je sve staro nasljeđe, danas je užasno prljav i smrdi Turci su ok, nisam imao nekih negativnih iskustava, premda sam očekivao da će biti, ali je užasno iritantno što će te svatko prevarit gdje god stigne i umije, i prodati ti sve 5 puta skuplje, toliko iritantno da sam izgubio volju išta kupovati.

Obavezno pitati za cijenu kada se uzima bilo šta. Kupovao svaki dan čaj na ulici od onih likova šta šetaju po ulici i prodaju i uvijek je bio 1tl, samo jednom nisam prije pitao za cijenu i odmah je bio 2tl

Po restoranima nisam previše išao, samo jednom u Doy Doy, koji je super i sa hranom i sa jelom, i ne pokušavaju te prevarit. I bio u onoj najvećoj slastičarni na Istiklalu i pokušali prodat onu foru, stave ti vodu na stol, ali im nije uspjelo Reko šta je ovo? I odma dobiješ novi račun, tako da što se toga tiče, jako paziti.

Općenito što se tiče hrane, očekivao sam puno više, bar po pričama sa foruma, jedan dan sam nešto pojeo, jedva sam uspio doć do stana i proveo cijelu noć na WC-u, povračao i još puno toga i od tad pa sok se nisam vratio nazad i još par dana mi nije bilo baš dobro. i Od tad šta god da je imalo miris po janjetni, a to je većina nisam mogao ni pomirisati, a to je nažalost ilo i jelo u Doy Doyu pa sam naručio i gledao u to.

Ti njihovi kebabi... je to 5tl i više, ali kakvi su i to je previše za njih, da ti pola starog kruha koji razreže i u nju par komadičaka mesa, tako da je sve na kraju suho i nikakvo.

Alkohol skup naravno. Piva prosjek 8tl u kafićima/restoranima. u trgovini oko 4-5tl.

Od znamenitosti obišao sve što sam planirao osim što nisam stigao otići do otoka i to zbog toga što sam jedan cijeli dan proveo u krevetu zbog navedenog stanja. Također jedan dan i moja djevojka, samo 2 dana kasnije, također povračanje, proljev i sl.

Općenito ulaznice su im preskupe. Topkapi ogroman i svakako obići, ja bio skoro 5 sati unutra. Dolambahče također, za studente 5tl, inače 40tl sa haremom, daleko previše, palača odlična, ne smije se fotkati unutra. Ulazi se samo grupno sa vodičem.

Aja sofia, Plava Đamija, tamo sam proveo najviše vremena, hrpa ljudi, ima za jest i pit, jeo po preporuci baklave kod Saida, malo više Plave đamije.
Upad u Aja Sofiju preskup, 25 TL, šta je 75 kn, po meni previše za uć u nju i razgledat, sve 5, velika je lijepa, povjesna i od značaja, daleko od toga, ali 75kn... a mislim da dnevno prolaze tisuće i tisuće ljudi. i da, dio unutra je u skelama, obnavlja se, gužve za ulaz nije bilo gužve.
Za Topkapi bila užasna gužva, ogromni redovi, ali sastrane imaju automati u koje ubaciš pare i dobiješ kartu, tako da sam odma bio na redu , dok su drugi čekali, ljudi to valdja ne kuže

U sve đamije žene moraju imat pokrivenu glavu, ramena i noge, čak sam i ja morao pokriti noge u Plavoj đamiji.

Meni su sve lijepe, al posebna je Sulejmanija, izgleda kao nova, valjda zato što je obnovljana nakon požara.

Bazilika cisterna ništa posebno, fora, ali ako nemate puno vremena to bi prvo preporučio za prepustiti.

Vojni muzej posjetiti obavezno koga to zanima, ogroman je i ima čuda za vidjet, u 15h je Mehter, kao voji orkestar koji izvodi pjesme s kojima se išlo u bitke, prije toga ti puste filmić i objasne sve. upad 5tl, za studente 1.75, ali se ako imaš fotoaparat ili kameru dodatno plaća, fotić 10tl, šta je iritantno.

Također u Cisterni se plaća ako imaš stativ, jer drukčije i ne možeš napravit neku poštenu fotku, i oni to znaju

Bazare samo nabrzinu proletio, nisam ništa imao u planu kupiti, ali ima čuda i ogromni su. Na spice baazaru mislio uzeti neke čajeve, ali kad sam vidio cijene vrlo brzo odustao, pa nisu normalni.

Zadnji dan sam skužio da hrpu toga nisam probao od tih njihovih slastica, pa ušao u jednu i uzeo od svega po komad-dva.

Galata tower također ok, lijep pogled, ali isto za to što nudi meni preskupo.
Daleko bolji pogled sa brda na Azijskoj strani, preporuka. A kad smo kod Azijske strane, htio sam otiči na Maiden tower, dođem preko, prošetam se do nje, tj do mjesta odakle vozi brodić do nje, taj dan baš bilo jako vruće, a ja pješačim, kad ono šok nad šokovima. Prijevoz brodom nekih 100m do kule 20tl, jednosavno nisam mogao vjerovat, koji lihvari, naravno da nisam platio nego se okrenuo i otišao.

Što se kupanja tiče uzas, nisam znao gdje bi i na kraju otišao na plažu na Floryu, jer sam našao na netu da je kao ok i besplatna, kad ono nit ok nit besplatna. Upad 10tl, prenatrpana, nije bilo slobodnih ležaljki i suncobrana koje bi trebao kao dobiti jer si platio upad. Voda puna trave i samim time smrdi zbog toga. Zanimljivo je to da je odma blizu Ataturk aerodrom pa stalno slijeću avioni iznad plaže.
Nisam vidio da se žene kupaju obučene, odjeljene plaže za sam ce i sl. sve normalno.

U blizini je i Aquarium, koji sam posjetio. Također nije jeftin 40tl, ali fora za vidjeti. Ono morski psi i to. zanimljivo je i napravljen, kao tematski u dijelovima.

Prijevoz super, Istanbul card odlična stvar, samo ako se puno vozite isplati se uzet dvije, uštedi se jer je svako presjedanje u pola cijene, a ako vas je dvoje i imate jednu, onda je to samo jednom, tj na 4 vožnje samo je jedna u pola cijene umjesto dvije Ja sam bio za vrijeme ramazana pa su sve karte bila u pola cijene.

Za turu bosporom uzeti direkt tamo na pristaništu trajekata prodaju te ture, ja išao po noći jer nisam stigao po danu kako sam planirao. Ništa posebno provezu te do drugog mosta, i nazad, kao na zvučnik puštaju šta je šta ali ništa ne čuječ i vjetar puše ko lud, tako da smo se lagano smrzli.

Jeo ribu kod mosta, ništa posebno... Cijeđeni sokovi super, ali samo ako su hladn i naranče sviježe, znaju imati i stare naranče pa i nije baš nešto.
Cijena 3tl u prosjeku, čak sam na mostu kupio i za 1tl.

Za suvenire frendovima uzeo hrpu magneta, u onoj glavnoj ulici šta vodi od nove đamije kida ide tramvaj, hrpa trgovina, magneti jeftini od 3tl na dalje.

Žene zamotane skoro sve. 90% sigurno, tko kaže da su po Istiklali u minjacima i ne znam šta, nije istina, možda jedna na 500.

Fascinantno mi je to kako ekipa spava i izležava se po tim parkovima, ono vidim lika u odijelu i bojeloj košulji leži na travi, naslonjen sa laktom na travi i to u bijeloj košulji!
Tamo u Taksim parku ekipica dođe, izuje se i malo si legne

Nije mi jasno koja je ona fora sa bocama u kojima su čepovi koje su obješene po gradu.

Wireless nemaju skoro nigdje za uhvatit, za razliku od Beograda gdje svaki onaj štand sa skrinjom i suncobranom ga ima.

To je manje više to, bar ono ček sam se u ovom trenutku sjetio. Ako koga šta još zanima neka pita
Slayer is offline  
Old 02.09.2013., 11:10   #6703
PHP Code:
Prvoletio sam sa Pegasusom iz Beogradakarta povratna 100€
Ramišljam i ja o ovoj varijanti,jedino me brine kakvi su njihovi avioni,brine me da nisu oni mali sa propelerima?
Srckica is offline  
Old 02.09.2013., 11:20   #6704
Mom prijatelju su izgubili prtljag kad je putovao sa Pegasusom na relaciji Istanbul-Sarajevo
__________________
Ben en çok, kızı doğunca sevinen babaları severim...
Okanica is offline  
Old 02.09.2013., 12:54   #6705
Quote:
Slayer kaže: Pogledaj post
Što se tiče samog Istanbula, svi su toliko oduševljeni njime, a ja nisam ništa posebno,
Sto ljudi, sto ćudi. Ja bih se sutra preselila tamo na neko vrijeme.
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Old 02.09.2013., 14:41   #6706
Quote:
Srckica kaže: Pogledaj post
PHP Code:
Prvoletio sam sa Pegasusom iz Beogradakarta povratna 100€
Ramišljam i ja o ovoj varijanti,jedino me brine kakvi su njihovi avioni,brine me da nisu oni mali sa propelerima?
Ma kakvi propelerci, normalni avioni, ovaj s kojim sam ja išao je bio boing 737.
Slayer is offline  
Old 02.09.2013., 16:13   #6707
Hvala puno.
Srckica is offline  
Old 02.09.2013., 18:01   #6708
a kaj fali propelercima?
__________________
www.putoholicari.com
Cartman is offline  
Old 02.09.2013., 19:57   #6709
Meni je Q400 jedan od najboljih aviona.
nukac is offline  
Old 02.09.2013., 20:00   #6710
Quote:
Cartman kaže: Pogledaj post
a kaj fali propelercima?
Zvučna izolacija?
mirjam is offline  
Old 02.09.2013., 20:16   #6711
Ako sjedneš pred kraj aviona, od cca 16 reda, niti ne čuješ propelere, kao da letiš s malznim avionom. Isprobano ne jednom.
nukac is offline  
Old 02.09.2013., 20:24   #6712
Quote:
Cartman kaže: Pogledaj post
a kaj fali propelercima?
Brzina?
neno1966 is offline  
Old 02.09.2013., 20:27   #6713
Q400 je skoro brz ko mlažnjak, i na kraćim rutama se niti ne osjeti razlika.
nukac is offline  
Old 02.09.2013., 21:01   #6714
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
Q400 je skoro brz ko mlažnjak, i na kraćim rutama se niti ne osjeti razlika.
Kojim kraćim rutama, od Zagreba do Splita?
Ovo je tema Istanbul...
mirjam is offline  
Old 02.09.2013., 21:37   #6715
Pa niti do Istanbula nije neka razlika, možda 15 do 20 min.
nukac is offline  
Old 02.09.2013., 21:49   #6716
A jeste picajzlini
__________________
www.putoholicari.com
Cartman is offline  
Old 03.09.2013., 09:53   #6717
Quote:
mirjam kaže: Pogledaj post
Kojim kraćim rutama, od Zagreba do Splita?
Ovo je tema Istanbul...
Baš.
Meni je na povratku iz Istanbula došlo da si režem vene.
Prije bih došla pješke u Zagreb.
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Old 03.09.2013., 10:02   #6718
Ja sam u nekoliko navrata letio za Beč i Zurich sa Daškom, nije bilo neš strašno, lagano slušalice, muzika i to je to.

Više bi me recimo smetao manjak prostora u recimo Pegasusovom 737, zbilja su iznabijali ta sjedala do maksimuma i onda još naplaćuju izbor sjedala.
__________________
Logika je najjednostavniji način da samouvjereno dođeš do krivog zaključka...http://www.youtube.com/watch?v=L5HXyOgz2YA
Buda83 is offline  
Old 03.09.2013., 10:11   #6719
Ja za Istanbul 3 puta, Rim jednom, Atena jednom, Zagreb više puta... svaki put mi je došlo da izvršim harakiri.
Možda zato što uvijek sjedim oko propelera. Poslušat ću Nukčev savjet slijedeći put.
I uvijek imam osjećaj da put traje duplo nego s drugim avionom.
__________________
"There's a crack in everything. That's how the light gets in."
_Lolita_ is offline  
Old 03.09.2013., 10:23   #6720
Živci
__________________
Logika je najjednostavniji način da samouvjereno dođeš do krivog zaključka...http://www.youtube.com/watch?v=L5HXyOgz2YA
Buda83 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:45.