Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2013., 16:21   #281
Quote:
fr0st kaže: Pogledaj post
Meni nije hitno , imam i previse vremena Ti kako god zelis... a moje pitanje gore je vrlo jednostavno ali bas niko se nejavlja, pretrazio sam skoro sve na internetu i nikako da nadem nekog sa iskustvom :/ Jeli zainteresiranost za fiziku uvijek manja ili..?
Možeš i ovdje viditi (ako već nisi).
raskoljnikova is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2013., 17:22   #282
Quote:
raskoljnikova kaže: Pogledaj post
Možeš i ovdje viditi (ako već nisi).
Hvala ti puno. Od tuda mogu zakljuciti ono sto sam i sam mislio, da nije previse velika razlika u kvaliteti studija, vec nekih manjih razlika u odredjenim kolegijima. Tj. u konacnici ovisi do osobe koliko ce nauciti.

Na stranici rijeckog odjela opsirno su napisali o preddiplomskim i postdiplomskim studijima i zaista mi se svidja. No imam jos malo vise od godinu dana, pa cemo vidjeti
fr0st is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2014., 16:56   #283
Ima li itko aktivan na forumu da studira fiziku u Rijeci pa mi može poslat primjerke kolokvija i ispita iz nekih kolegija. Trenutno sam na FER-u te razmišljam o fizici, pa da mogu procijeniti detaljnost i težinu gradiva. Bio bih jako zahvalan!
mani456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 23:36   #284
Fizika-Faks

Bio bi zahvalan ako može netko riješiti bilo šta sa ovih slika..ovisi mi oču proći ili past predmet :S

https://drive.google.com/file/d/0Bw6...it?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0Bw6...it?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0Bw6...it?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0Bw6...it?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0Bw6...it?usp=sharing
Narkii is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 16:18   #285
http://www.pmf.unizg.hr/geof/nastava...qgr#news_36710

Evo ako koga zanima, od ove godine je odvojen studij geofizike sto znaci da se on sad upisuje na preddiplomskom od prve godine.
Prije su bile zajednicke prve dvije godine(istrazivacki smjer i geofizika).

Meni je to dosta zanimljiv faks, ako netko ima kakvo iskustvo sa studiranjem i zaposlenjem bio bi zahvalan da ga podijeli.
cunka72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 11:03   #286
Slučajno sam naišao na ovaj rad: http://www.phy.pmf.unizg.hr/~dandroi...or_jurisic.pdf

Je li taj rad zaista na razini da se može okarakterizirati kao diplomski rad na PMF-u? Meni djeluje onako... previše skromno.
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2014., 23:26   #287
bok fizicari, recite mi sto biste preporucili nekome tko se zeli baviti astronomijom/astrofizikom/kozmologijom? koliko vidim u Zagrebu se nigdje to ne moze studirati, a procitah negdje da se u Rijeci moze astrofizika? Jesu to mozda u meduvremenu ukinuli jer gledam na stranici sveucilista u Rijeci i ne vidim nista o tome?
Hvala
Mesopotamian is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 11:17   #288
Pozdrav!

Ne znan za Zagreb i Rijeku al mogu ti odgovorit za Split.
U Splitu na Diplomskom studiju imas nastavnički smjer, astrofiziku, biofiziku, fiziku okoliša i računarsku fiziku s tim da se izgleda smjer astrofizike trenutno ne upisuje ali se mogu slusat izborni kolegiji.
Evo pa pogledaj sam tu i tu .
Ne znan oce li se ponovo moc upisat, tribalo bi nazvat i pitat pa dobit informaciju iz prve ruke.

Eto, sritno
neredica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 00:45   #289
Hvala na informacijama
Mesopotamian is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 14:51   #290
Quote:
Mesopotamian kaže: Pogledaj post
bok fizicari, recite mi sto biste preporucili nekome tko se zeli baviti astronomijom/astrofizikom/kozmologijom? koliko vidim u Zagrebu se nigdje to ne moze studirati, a procitah negdje da se u Rijeci moze astrofizika? Jesu to mozda u meduvremenu ukinuli jer gledam na stranici sveucilista u Rijeci i ne vidim nista o tome?
Hvala
U Rijeci na Odjelu za fiziku postoji diplomski studij Fizike, smjer Astrofizika. Dakle, prvo upises prediplomski studij (istrazivacke) Fizike koji traje 3 godine. Nakon toga upises diplomski studij (istrazivacke) Fizike, smjer Astrofizika. Linkovi:
Prediplomski studij:
http://www.phy.uniri.hr/hr/nastava/p...ki-studij.html
Diplomski studij:
http://www.phy.uniri.hr/hr/nastava/d...ij-fizika.html
Diplomski studij fizike, smjer astrofizika:
http://www.phy.uniri.hr/hr/nastava/d...ij-fizika.html

Na žalost, u Splitu više nema diplomskog studija Astrofizike štogod vam ljudi pričali. Nije bilo interesa za nastavak održavanja ovog studija, i tu ne mislim interesa studenata već interesa u akademskoj i lokalnoj zajednici jer e trebalo osigurati značajna financijska sredstva. Naime, to je bio jedan vrhunski studij na svjetskom nivou, s vrhunskim predavačima, uglavnom strancima iz Njemačke i SAD ili našim poznatim astrofizičarima koji danas rade na vrhunskim institucijama u svijetu. To je zahtjevalo dosta novca kojeg očito u hrvatskoj nitko ne želi dati ili odigurati. Sramota i neizmjerna šteta.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 19:05   #291
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
U Rijeci na Odjelu za fiziku postoji diplomski studij Fizike, smjer Astrofizika. Dakle, prvo upises prediplomski studij (istrazivacke) Fizike koji traje 3 godine. Nakon toga upises diplomski studij (istrazivacke) Fizike, smjer Astrofizika. Linkovi:
Prediplomski studij:
http://www.phy.uniri.hr/hr/nastava/p...ki-studij.html
Diplomski studij:
http://www.phy.uniri.hr/hr/nastava/d...ij-fizika.html
Diplomski studij fizike, smjer astrofizika:
http://www.phy.uniri.hr/hr/nastava/d...ij-fizika.html

Na žalost, u Splitu više nema diplomskog studija Astrofizike štogod vam ljudi pričali. Nije bilo interesa za nastavak održavanja ovog studija, i tu ne mislim interesa studenata već interesa u akademskoj i lokalnoj zajednici jer e trebalo osigurati značajna financijska sredstva. Naime, to je bio jedan vrhunski studij na svjetskom nivou, s vrhunskim predavačima, uglavnom strancima iz Njemačke i SAD ili našim poznatim astrofizičarima koji danas rade na vrhunskim institucijama u svijetu. To je zahtjevalo dosta novca kojeg očito u hrvatskoj nitko ne želi dati ili odigurati. Sramota i neizmjerna šteta.
Hvala na opsirnom odgovoru. Biste li mi preporucili da u Zagrebu zavrsim preddiplomski pa odem u Rijeku ili da odmah odem u Rijeku?
Mesopotamian is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 04:23   #292
Pozdrav,

imam pitanje o nastavničkim smjerovima na fizici->>Profesor fizike i informatike,Profesor fizike i tehnike.
Naime trenutno sam student 2.godine (ponavljam drugu godinu) strojarstva i postoji velika šansa da izgubim prava studiranja jer sam se previše zajebavao na prvim upisima teških kolegija, a sad kad sam ih drugi put upisao u panici sam jer nisam uspio kolokvirat i sad imam problema sa zadnjim rokovima.

Sad si gledam što bi mogao upisati ako padnem.
Prvo sam gledao TVZ pošto je dosta lagan, ali je prelagan i brijem da se ne bi mogao nikak zaposlit nakon toga. A i da se zaposlim instaliravao bi windowse po firmama. Prejadno

Zanima me koliko su teški nastavnički smjerovi. Pretpostavljam da bi dio fizike gdje ima mehanike i termodinamike rasturio pošto su mehanika i terma dosta zahtjevni na strojarstvu. Matematiku 1 i 2 sam kolokvirao bez problema, ali naravno te matematike su vjerojatno puno lakše od matematike na pmfu.

Najveći problem je što na strojarstvu mogu izgubit prava studiranja zbog Matematike 3 koja obuhvaća Numeričku matematiku, vjerojatnost i statistiku i vektorsku analizu. Zadaci koje radimo nisu meni toliko komplicirani ali neki djelovi teorije su mi kao da čitam kineski, a i profesorica dosta loše predaje tako da ona to predstavi na način da sve izgleda apstraktno.

Možete li mi odgovorit molim vas na ovo tak da znam što mi je činiti.
doge is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 04:36   #293
I da, zaboravio sam odmah pitati. Koliki je otprilike bodovni prag bio prošle godine? Tj. koliko je bodova imao zadnji koji je upao. Za strojarstvo sam imao oko 640 bodova sa mature, a isto se traži matematika A i fizika.
doge is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 01:24   #294
Pozdrav fizičari,

Ima li vas sto upisujete istrazivacku fiziku u zagrebu jos?

Ako ima vec postojecih studenata, htio bi ih pitat, kako je na faksu, kakvi su ostali studenti i profesori ?

Tnx puno
Astro1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 07:50   #295
Quote:
doge kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

imam pitanje o nastavničkim smjerovima na fizici->>Profesor fizike i informatike,Profesor fizike i tehnike.
Naime trenutno sam student 2.godine (ponavljam drugu godinu) strojarstva i postoji velika šansa da izgubim prava studiranja jer sam se previše zajebavao na prvim upisima teških kolegija, a sad kad sam ih drugi put upisao u panici sam jer nisam uspio kolokvirat i sad imam problema sa zadnjim rokovima.

Sad si gledam što bi mogao upisati ako padnem.
Prvo sam gledao TVZ pošto je dosta lagan, ali je prelagan i brijem da se ne bi mogao nikak zaposlit nakon toga. A i da se zaposlim instaliravao bi windowse po firmama. Prejadno

Zanima me koliko su teški nastavnički smjerovi. Pretpostavljam da bi dio fizike gdje ima mehanike i termodinamike rasturio pošto su mehanika i terma dosta zahtjevni na strojarstvu. Matematiku 1 i 2 sam kolokvirao bez problema, ali naravno te matematike su vjerojatno puno lakše od matematike na pmfu.

Najveći problem je što na strojarstvu mogu izgubit prava studiranja zbog Matematike 3 koja obuhvaća Numeričku matematiku, vjerojatnost i statistiku i vektorsku analizu. Zadaci koje radimo nisu meni toliko komplicirani ali neki djelovi teorije su mi kao da čitam kineski, a i profesorica dosta loše predaje tako da ona to predstavi na način da sve izgleda apstraktno.

Možete li mi odgovorit molim vas na ovo tak da znam što mi je činiti.
Ja sam nastavnički smjer prva godina i mislim da nije teško koliko mnogima pada na pamet čim čuju riječ fizika, pa makar i nastavnički smjer. Što se tiče težine matematike, guglaj "matematička analiza pmf" pa ćeš tamo naći materijale, dakle zadatke s vježbi koji težinom odgovaraju kolokvijskim i ispitnim zadacima. Ti materijali su u biti na prvom mjestu zamišljeni za inženjere matematike, pa se nemoj odmah preplašiti: za nas nastavnike je to ipak dosta srezano, i naravno, lakše od onoga, čak i što se tiče formalnih uvjeta za prolaz mislim da je prema nama blaži režim...dakle nije samo gradivo u pitanju, nego i uopće strogost što se tiče nekakvih bodova iz zadaća, oslobađanja od drugog kolokvija, itd...

Osnove fizike su u redu, profesor i asistent su super, i zapravo ako znaš neke stvari od ranije, ne bi trebao imati velikih problema. A ako ih i ne znaš, kreće se baš od nule, dakle od osnovne matematike potrebne za razumijevanje gradiva fizike, vektori, funkcije i slično. Osnove fizike 1 su zapravo skroz mehanika, a u OF 2 u drugom semestru se radi o elektricitetu i magnetizmu. Inače, prolaznost iz OF1 je oko 20% čini mi se, ali to nije do profesora, nego po meni uglavnom rezultat manjkavog srednješkolskog znanja kod mnogih studenata...dogodine se mijenja profesor, ili se samo tako priča, ne znam...

Predmet koji je mnogima problem je Linearna algebra, za koju je skripta dostupna na webu http://web.math.pmf.unizg.hr/~hari/LA.pdf Mnogi studenti jednostavno nisu naviknuli uopće na zadatke iz teorije, dokazivanje, precizno definiranje i slično, pa to predstavlja problem. U drugom semestru se pojavljuje Statistika i osnove fizikalnih mjerenja, dakle predmet u kojem se uglavnom baviš statistikom i vjerojatnošću, što je mnogim studentima čak i teže od onoga što shvaćaju kao "običnu matematiku", a to bi uglavnom bila analiza.

Ne sjećam se točno bodova, ali iskreno, uspio se upisati i određeni broj ljudi kojima prirodne znanosti baš i nisu glavna sposobnost, pretpostavljam. S druge strane, tu su i oni koji nisu uspjeli upisati inženjerski smjer, a koji cijelu godinu marljivo uče s ciljem da se na početku druge prebace, imaju po 100% iz kolokvija i tako...Asistenti i profesori su meni svi od reda dobri, nema luđaka, svatko je otvoren za pitanja, itd...

Sve u svemu, faks je OK, meni odgovara jer sam u stanju naučiti, ali nisam genije i nisam preambiciozan, ne mislim imati super svjetsku karijeru s hrpom novaca, dovoljan mi je lagani i sigurni život običnog profesora fizike. Naravno, sve ovo je subjektivno, tako da je moguće da je netko i faks i sve predmete doživio potpuno suprotno...što da se kaže, sto ljudi, sto ćudi, hahaha.. slobodno postavljaj i preciznija pitanja ako te što još zanima...
Merkat0890 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2014., 20:02   #296
Quote:
Merkat0890 kaže: Pogledaj post
Ja sam nastavnički smjer prva godina i mislim da nije teško koliko mnogima pada na pamet čim čuju riječ fizika, pa makar i nastavnički smjer. Što se tiče težine matematike, guglaj "matematička analiza pmf" pa ćeš tamo naći materijale, dakle zadatke s vježbi koji težinom odgovaraju kolokvijskim i ispitnim zadacima. Ti materijali su u biti na prvom mjestu zamišljeni za inženjere matematike, pa se nemoj odmah preplašiti: za nas nastavnike je to ipak dosta srezano, i naravno, lakše od onoga, čak i što se tiče formalnih uvjeta za prolaz mislim da je prema nama blaži režim...dakle nije samo gradivo u pitanju, nego i uopće strogost što se tiče nekakvih bodova iz zadaća, oslobađanja od drugog kolokvija, itd...

Osnove fizike su u redu, profesor i asistent su super, i zapravo ako znaš neke stvari od ranije, ne bi trebao imati velikih problema. A ako ih i ne znaš, kreće se baš od nule, dakle od osnovne matematike potrebne za razumijevanje gradiva fizike, vektori, funkcije i slično. Osnove fizike 1 su zapravo skroz mehanika, a u OF 2 u drugom semestru se radi o elektricitetu i magnetizmu. Inače, prolaznost iz OF1 je oko 20% čini mi se, ali to nije do profesora, nego po meni uglavnom rezultat manjkavog srednješkolskog znanja kod mnogih studenata...dogodine se mijenja profesor, ili se samo tako priča, ne znam...

Predmet koji je mnogima problem je Linearna algebra, za koju je skripta dostupna na webu http://web.math.pmf.unizg.hr/~hari/LA.pdf Mnogi studenti jednostavno nisu naviknuli uopće na zadatke iz teorije, dokazivanje, precizno definiranje i slično, pa to predstavlja problem. U drugom semestru se pojavljuje Statistika i osnove fizikalnih mjerenja, dakle predmet u kojem se uglavnom baviš statistikom i vjerojatnošću, što je mnogim studentima čak i teže od onoga što shvaćaju kao "običnu matematiku", a to bi uglavnom bila analiza.

Ne sjećam se točno bodova, ali iskreno, uspio se upisati i određeni broj ljudi kojima prirodne znanosti baš i nisu glavna sposobnost, pretpostavljam. S druge strane, tu su i oni koji nisu uspjeli upisati inženjerski smjer, a koji cijelu godinu marljivo uče s ciljem da se na početku druge prebace, imaju po 100% iz kolokvija i tako...Asistenti i profesori su meni svi od reda dobri, nema luđaka, svatko je otvoren za pitanja, itd...

Sve u svemu, faks je OK, meni odgovara jer sam u stanju naučiti, ali nisam genije i nisam preambiciozan, ne mislim imati super svjetsku karijeru s hrpom novaca, dovoljan mi je lagani i sigurni život običnog profesora fizike. Naravno, sve ovo je subjektivno, tako da je moguće da je netko i faks i sve predmete doživio potpuno suprotno...što da se kaže, sto ljudi, sto ćudi, hahaha.. slobodno postavljaj i preciznija pitanja ako te što još zanima...

Koliki je iznos pune participacije? Znam da ako se padne neki faks i upisuje drugi da se mora platiti puna cijena kao da padneš godinu na tom fakultetu.

Još me zanima je li postoji onak da je npr. neka godina najteža a ove druge se onda uz prosječno učenje mogu položiti ili su sve podjednako teške?
doge is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2014., 02:15   #297
Quote:
doge kaže: Pogledaj post
Koliki je iznos pune participacije? Znam da ako se padne neki faks i upisuje drugi da se mora platiti puna cijena kao da padneš godinu na tom fakultetu.

Još me zanima je li postoji onak da je npr. neka godina najteža a ove druge se onda uz prosječno učenje mogu položiti ili su sve podjednako teške?
Za te financijske stvari lijepo nazovi faks, odnosno referadu fizičkog odsjeka pa pitaj, oni će najbolje reći...čini mi se da daju nekakve popuste na materijalno stanje ili slično, ali nisam siguran.

Pa valjda je prva godina svugdje najteža, ne znam. Bilo bi logično da je tako. Knjiga koju koristim kao udžbenik fizike, u uvodu ima sljedeće: "prva godina učenja fizike je najteža" ili tako nešto...Mislim da je skok iz srednje na faks većini ljudi najteži, pa kada se malo saberu, dalje je lakše valjda.
Merkat0890 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 12:52   #298
Jel zna netko kad su upisi ove godine ?
Astro1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2014., 22:02   #299
"Dogodine se mijenja profesor, ili se samo tako priča, ne znam..." Da, dogodine se mjenja profesor. Prof. Zadro prelazi na drugu godinu istraživačkog smjera na Opće fizike, a na Osnove fizike na profesorskom dolazi Nikola Poljak.
boske94 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 15:06   #300
mene zanima dal se moze stvorit elektromagnetsko polje ukoliko je vodic u stvari supravodic tj dal se moze stvorit elektromagnetsko polje bez otpora.
buto2010 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:08.