Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2014., 02:00   #321
Quote:
ArcanumNowus kaže: Pogledaj post
Treba li ti čudo da dokažeš
Očitost svega?
Čuvenost istine?
Nov način razumijevanja?
Očekivanje logike?
Moje pitanje je bilo jednostavno. Ili ima ili nema dokaza za postojanje nadnaravnog. Ostalo je u domeni psihologije.

Ako Wicca i njezina magijska praksa ne može mijenjati stvarnost kakva je, zašto misliš da ikoja druga praksa može? Gdje se podvlači crta, koji su kriteriji? Ako je to samo stvar subjektivnog iskustva, to se ne računa pod dokaz.
__________________
You suffer... but why?
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 02:05   #322
Uglavnom se sve svodi na domenu subjektivnog iskustva.

Meni bi bilo dovoljno i određeno subjektivno iskustvo.

To što ja još nisam sreo (u mojih 20 godina bavljenja raznoraznim praksama) nekoga da može upravljati objektivnom stvarnošću ne znači da takav netko ne postoji

Wicca je praksa započeta 50-tih godina prošlog stoljeća. No ni to nije bitnio ako daje reziltate. Netko dobija rezultate koristeći "izmišljene" bogove Lovecrafta. Uostalom, sve piše u mojem potpisu
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 02:19   #323
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Uglavnom se sve svodi na domenu subjektivnog iskustva.
Pošteno priznanje.

Quote:
Meni bi bilo dovoljno i određeno subjektivno iskustvo.
Onda se validnost i istinitost temelji samo na snazi osobnog iskustva. Onda je tu diskusija suvišna ako ćemo vlastito subjektivno iskustvo držati objektivnom istinom i standardom prema kojem ćemo uspoređivati sve drugo.

Quote:
To što ja još nisam sreo (u mojih 20 godina bavljenja raznoraznim praksama) nekoga da može upravljati objektivnom stvarnošću ne znači da takav netko ne postoji
I ja imam ponešto iskustva iza sebe. Nikakve nedvojbene dokaze nadnaravnog nisam našao.

Quote:
Wicca je praksa započeta 50-tih godina prošlog stoljeća. No ni to nije bitnio ako daje reziltate. Netko dobija rezultate koristeći "izmišljene" bogove Lovecrafta. Uostalom, sve piše u mojem potpisu
Gardner je popalio podosta neo-hermetičkih i viktorijanskih izvora, tako da tu nekoj izvornosti paganizma nema. Više je to re-brendiranje Teleme u kombinaciji sa romantičarskim idealiziranim predstavama o "poganskim" tradicijama.

Kako nije bitno da je li rezultate? Ako ne daje, nema smisla ni prakticirati. Čemu se oslanjati na nešto što ni sami ne možemo potvrditi, pa makar iz osobnog iskustva, ako nam ostaje samo vjera? Ni je li to ne-ekonomična uporaba resursa iliti gubitak vremena?

Znam što hoćeš reći. Kaos magija, Wicca ili bilo kakva teatralna ritualna magija se oslanja na magijsko mišljenje. No kakve kriterije pojedinac ima da ustanovi što je od toga placebo efekt a što autentično iskustvo nadnaravnog?

Kako kaos magovi npr. razlikuju "ispucavanje sigila u astral" od autohipnoze i autosugestije koja je uspješna čim je vjera jača? Da li i oni kaos magovi koji priznaju da se radi o autohipnozi imaju razloga vjerovati da aktivno mijenjaju vanjske uvjete stvarnosti ili samo unutarnju percepciju neke situacije ili namjere?

Eto, nekoliko pitanja koja su možda dobra inspiracija za dublje promišljanje.
__________________
You suffer... but why?

Zadnje uređivanje tehuti : 24.08.2014. at 02:25.
tehuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 02:48   #324
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Pošteno priznanje.
Ha, ali moje iskustvo nije dokaz nepostojanja nečega


Quote:
Onda se validnost i istinitost temelji samo na snazi osobnog iskustva. Onda je tu diskusija suvišna ako ćemo vlastito subjektivno iskustvo držati objektivnom istinom i standardom prema kojem ćemo uspoređivati sve drugo.
Ako si svjestan da je to subjektivno iskustvo onda ti to neće biti mjerilo stvari. Ali opet, može ti donijeti određenu satisfakciju.

Quote:
I ja imam ponešto iskustva iza sebe. Nikakve nedvojbene dokaze nadnaravnog nisam našao.
Nisam ni ja....no ponavljam, bilo bi pretenciozno tvrditi da smo nas dvoje mjerilo okultnih pojava


Quote:
Gardner je popalio podosta neo-hermetičkih i viktorijanskih izvora, tako da tu nekoj izvornosti paganizma nema. Više je to re-brendiranje Teleme u kombinaciji sa romantičarskim idealiziranim predstavama o "poganskim" tradicijama.
Točno. No wiccani će se ograditi od bilo kakvog uticaja Crolweya. Iako ne razumijem zašto.

Quote:
Kako nije bitno da je li rezultate? Ako ne daje, nema smisla ni prakticirati. Čemu se oslanjati na nešto što ni sami ne možemo potvrditi, pa makar iz osobnog iskustva, ako nam ostaje samo vjera? Ni je li to ne-ekonomična uporaba resursa iliti gubitak vremena?
Quote:
Eto, nekoliko pitanja koja su možda dobra inspiracija za dublje promišljanje.
Ali meni se većina stvari ostvarila. Nakon određenog rituala došli su rezultati.

I zato mene muče neka druga pitanja. Odmah ću se ograditi , ljudi će reći ajde onda neka ti se ostvari želja "...umetni želju....." ali kako da mi se ostvari želja koju ne želim? A opet, sa druge strane, možda su se te želje ionako morale ostvariti ili su bile u domeni ostvarivanja tj. nije bilo nemoguće a ja sam to dodatno potaknuo mojim djelovanjem koje je opet bilo potaknuto mojim ritualom.

Promišljanjem sam došao do još jednog objašnjenja, da li mi možda u trenutku rituala vidimo budućnost. Ili još bolje, da li budućnost djeluje na našu sadašnjost oblikujući je da se dogodi ta budućnost

Ima tu dosta toga za promišljanje. Možda bi bilo bolje da se to smjesti u novu temu
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 16:01   #325
Hermetičke elemente je izbacivala Doreen Valiente, a ubacivala folklorne i "paganske". Tako da je sadašnja Wicca u stvari dobrim delom njena tvorevina.
TauZostrijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2014., 14:23   #326
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Netko dobija rezultate koristeći "izmišljene" bogove Lovecrafta. Uostalom, sve piše u mojem potpisu

jes li mislio na knjigu,
The Complete Simon
Necronomicon?
GoThIa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 22:02   #327
Ne bih rekao da su Bogovi koje je opisao Lovecraft baš izmišljeni. Samo podrijetlo Nekronomikona nije jednostavna stvar. I ne smatram nikakvim kjlučnim dokazima Lovecraftova pisma s kojima tako uobraženo mašu po Wikipediji (engleskoj, hrvatska Wikipedia na temu Nekronomikon ima kriminalan tekst). Što je s Nekronomikonima Olasiusa Wormiusa? Johna Dee-ja? Abdul Al-Hazred je kao nepravilno napisan u arapskom i štpo onda? Možda se zvao malko drugačije, živio je prije 1200 godina, koliko tadašnjih imena se ne zna sasvim točno. ne znaju ni naši povjesničari koji je kralj bio Suronja; Krešimir III ili Svetislav I
Caligula Caesar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 22:27   #328
Slazem se.kako ti bogovi starog svijeta mogu biti
"lovecraftova izmisljotina"
zna se da se je on rodio i zivio 20. kolovoza 1890.
- Providence, 15. ožujka 1937 A
,Marduk.Negral, Pazuzu i drugi drevni iz njegove
knjige se spominju tisucma godina unazad i u drevnim
Babilonskim i Hebrejskim, knjigma biblija, Zohar itd?.
GoThIa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 23:20   #329
Evo što je samo mala potraga pokazala:
http://www.youtube.com/watch?v=EtjrukusUdU

Nekronomikon je baština stara eonima...
Caligula Caesar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 14:21   #330
Quote:
ArcanumNowus kaže: Pogledaj post
Ja smatram da je Wicca lažna.
Ne postoji ni 100 godina....a jedino što koristi od "Magijske prakse" koje postoje još puno puno prije nego što postoji Wicca , su samo neki nazivi i imena nekih činjenica. Najgore od svega je što ne postoji ni jedan dokaz za vjerodostojnost Wicce ..ne postoji ni jedan dokaz koji bi ju konkretno dokazao vjerodostojnost.
Osim možda paljenja papirića pa dok se nekome nešto loše dogodi tvrditi da je urok djelovao. A mnogima se stalno događaju loše stvari jer život ne može i nikada neće biti savršen (ni jednoj osobi).

Želite li dokazati da učenja Wicce nisu lažna?
Napravite vatrenu kuglu u ruci i njome raznesite nešto pred kamerama iz svih kutova

Da pogodim? Ne možete.

Pisanjem ove tvrdnje ne pokušavam uvrijediti nikoga , nego samo izdajem svoje logičke zaključke i činjenica za koje smatram da imaju smisla.
Potpuno je pogrešno ičiji duhovni put nazvati "lažnim." Ako se nečije srce iskreno odaziva nekom duhovnom putu, bez obzira je li to wicca ili što drugo, to je tada pravi i istinski put te osobe.

Wicca doista nije stara, njen je službeni začetak u prvoj polovici prošlog stoljeća. No wicca je jedan od oblika preporoda drevnih poganskih religija. Njena su počela izuzetno drevna i bliska iskonskim oblicima duhovnosti predkršćanskih vremena. Primjeri za to su štovanje Boginje Majke (javlja se već u paleolitiku), štovanje Boga Oca koji se često predočuje kao Rogati Bog (štovan također od predpovijesnih vremena), slavljenje drevnihkeltskih blagdana (sabati), korištenje predkršćanskih duhovnih simbola (npr pentagram koji se nalazi čak i neolitskim pećinama)...

Wicca nije ograničena samo na magijsku praksu. Magijska praksa je manji dio wicce i ne primjenjuju je svi vjernici. Wicca je prvenstveno duhovni put.

Wicca nema apsolutno nikakve veze s bacanjem uroka. Paganaski moral, općenito, traži od pojedinca da se ponaša odgovorno i da nikome ne nanosi zlo. To se odnosi i na protivljenje nanošenju zla putem magije. Crnoj magiji nema mjesta u wicci. Još jednom naglašavam- wicca je izuzetno miroljubiv duhovni put koji potiče i podržava ljubav prema svim bićima, milost i suosjećanje.

Što se tiče ovog nezrelog primjera s vatrenom kuglom u rukama- takve stvari pripadaju u dječje crtiće i nije im mjesto na ovakvim forumskim stranicama.
LadyDaenerys is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 16:28   #331
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
No ni to nije bitnio ako daje reziltate. Netko dobija rezultate koristeći "izmišljene" bogove Lovecrafta. Uostalom, sve piše u mojem potpisu
Da vidim jesam li dobro skužila - ako ti imaginarni prijatelji drže ljestve, sve je kul?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 15:01   #332
Nema odgovora? Meh. Sretan blagdan i tebi!
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:28.