Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2008., 11:41   #1
Nasilno oduzimanje zemljišta od strane države/grada?

Parcela pripada kazeti na kojoj je predvidjena M1 izgradnja ( do 6 katova) i preko nje prelaze S1 i S2 tj. cesta i pjesacka staza. Tako je planirano.
Pitanje je sto ako neko ne zeli da proda svoju parcelu. Moze li grad to prislino oteti?
Mozda se neko sjeca onog slucaja od prije 10g pri postavljanju tramvajske trase ) na Zitnjaku mislim).
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 14:44   #2
Premda postoji zakon o komasaciji koji predviđa otimanje privatnog vlasništva ipak mislim da nije moguće provesti tu otimačinu bez pristanka obiju strana. Zakon o komasaciji predviđa otkup, no ako nema strane koja prodaje tada nema ni otkupa, barem se nadam da u takvoj državi živim.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!

Zadnje uređivanje laella : 10.06.2008. at 11:18. Reason: nepotreban quote.
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 15:40   #3
proguran je novi zakon o građenju i svi su samo čuli da ne treba po tom zakonu građevinska dozvola i niko nije slušao dalje , da je u biti promjenjen naziv i ponešto način ishođenja , te da je ozakonjena urbana komasacija
prije se zvala nacionalizacija od šireg društvenog interesa, a sada urbana komasacija od šireg državnog interesa, pa ti vidi

Zadnje uređivanje laella : 10.06.2008. at 11:19. Reason: nepotreban quote.
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 09:05   #4
Da ali ta "urbana komasacija" podrazumijeva otkup, tako se i provodi. Ako nema strane koja prodaje kako se onda dešava "otkup"?
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!

Zadnje uređivanje laella : 10.06.2008. at 11:18. Reason: nepotreban quote.
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 11:06   #5
Ako je cesta od državnog interesa uvijek može izvlaštenje, inače kako bi npr. autocesta došla do Splita...

Dobije se zamjenska nekretnina ili naknada u iznosu tržišne vrijednosti.

Zadnje uređivanje laella : 10.06.2008. at 11:19. Reason: nepotreban quote.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 11:13   #6
da, mislim da se ta urbana komasacija provodi samo kad se radi o državnom interesu a na taj način se ne šire ili se ne formiraju ulice po gradu.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!

Zadnje uređivanje laella : 10.06.2008. at 11:19. Reason: nepotreban quote.
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 11:50   #7
Kod nas je problem u tome sto drzava = Milan Bandic i slicni, a interes = Tomo Horvatincic i slicni, pa tako, uz odredjenu naknadu privatni interesi postaju drzavni interesi.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 17:26   #8
nije nikakva cesta od drzavne vaznosti... to je jednostavno "ulicna cesta"
vojky: kako se odredjuje trzisna vrijednost? subotni jutarnji ili?
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 17:47   #9
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
nije nikakva cesta od drzavne vaznosti... to je jednostavno "ulicna cesta"
vojky: kako se odredjuje trzisna vrijednost? subotni jutarnji ili?
"ulična cesta" i je urbana sredina i urbana komasacija se na nju odnosi
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 21:18   #10
Quote:
el_mariachi kaže: Pogledaj post
vojky: kako se odredjuje trzisna vrijednost? subotni jutarnji ili?
Procjena sudskog vještaka.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 08:45   #11
meni i dalje nije jasno kojim tehnikama u takvom slučaju grad otima zemlju. Jer mogu oni doći, procjeniti, i obaviti sve što treba ali ako ja ne pristanem, što onda? Kako ide ta otimačina? I kako obave geodetsku izmjeru kad ih ja npr. ne pustim da mi plaze po mojem?
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 11:11   #12
ako ono preko čega se prolazi ima manju vrijednost od onoga do čega se dolazi, to gubi
ako je manja šteta ne oduzeti , a veća šteta ako se ne oduzme , onda opet to gubi
kako će vam oteti? jaste li vi baš sigurni da imate baš čiste papire , provjerite
a , jeste li sa društvenog vlasništva s pravom korištenja prebacili na privatno?
a po GUP-u što je baš na toj "vašoj"parceli predviđeno, a GUP prihvaćen
a, oni krenu , a vi tužite , a ko tuži taj i dokazuje , a dokazi u državnim uredima , a uredi birokracija a,i još toga što ni ja neznam , a ima sigurno
probajte vi izvući što više možete i još vam ostaje pravo da negodujete da ste prevareni
sretno i tješite se da niste jedini
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 14:03   #13
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
meni i dalje nije jasno kojim tehnikama u takvom slučaju grad otima zemlju. Jer mogu oni doći, procjeniti, i obaviti sve što treba ali ako ja ne pristanem, što onda? Kako ide ta otimačina? I kako obave geodetsku izmjeru kad ih ja npr. ne pustim da mi plaze po mojem?
nitko te niti ne pita, državni/gradski interes je iznad privatnog, jedino možeš preko suda probati dobiti više nego što nude
kazna za nedopuštanje ovlaštenom geodetu ulazak u parcelu za obavljanje poslova državne izmjere je 3.000-6.000 kn, pa eto ne moraš ga pustiti
maks is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 15:47   #14
meni su oteli komad zemlje, cca 1,5 cijelom duljinom, kao za širenje ceste ...
Kako? Došli su sa gotovim papirom svim susjedima da se odričem(o) te i te cestice zemlje...Naravno, bez ikakve naknade. Ja nisam htjela potpisati ali mi je doslovce dogovoreno da onda radovi staju i oni ne znaju kada će dovršiti cestu (koja btw. nema ni asfalt) a kad nema ceste, nema ni kanalizacije...
Pa si ti misli.
Na kraju sam se malo natezala i postigli smo neki dogovor, a to je da mi naprave ogradu (koju trenutno nemam) i sa strane parcele di je općinska/državna zemlja naprave (ucrtaju) put širine 3 metra na kojem ću moć parkirat...
Ali kakva iskustva s našom državom imam, očekujem da se na tom putiću pojave stupići
Kako god, ja nisam ništa potpisala, iz općine su rekli da je njima dovoljna moja riječ da ih neću tužit.. E pa tako onda i ja njima vjerujem "na riječ" da će mi osigurat put koji će mi služit kao privatni parking... U protivnom ide tužba pa šta bude...
No, na kraju cijele priče očekujem deep&big pušing ...

očito da danas sačuvaš živce i ne osječaš se stalno ko prevarena budala i krava muzara treba sve prodat tajkunima za masne pare i prijavit se ko socijalni slučaj
Agy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 11:33   #15
Pozdrav svima!!

Molim Vas za pomoć...
Dakle, radi se o privatnom zemljištu na prevlaci koje je već preko 100 godina u rukama vladajućih kroz tih 100 godina(ne znam točnu povijest). Vladajući su kroz povijest nudili neku mizeriju za tu zemlju pa naravno nitko nije pristao na prodaju te su si "ovi" to svejedno uzeli.
I tako prošlo 100 godina i došlo riješenje da se zemlja djelomično vrati vlasnicima, a ostatak ide na otkup prema zakonu o naknadama. Uglavnom moj suvlasnički dio je cca 1000m2 odnosno samo po dio na 26 parcela koje su ukupno cca 35000 m2. Oni meni žele vratiti 150m2 odnosno 5 parcela(odnosno na svakoj parceli imam pravo na 30m2), a ostalo si cca 850 uzeti prema nakakvom pravilniku/zakonu o naknadi.
Naravno sve parcele koje bi si oni uzeli su prvi red do mora, parcele na kojima su građevine, parcele na kojima je cesta te parcele na kojima je pristanište brodova.
Ja sam razgovarao s nekom voditeljicom tih poslova iz Dubrovnika i ona kaže da će to biti nekakvih 15-20 kn po m2(otimačina)...te da se kasnije mogu žaliti.
Prije svega, ja to njima najradije nebi prodao, bar ne ispod 200 eura po m2 jer navodno planiraju napraviti elitnu turističku destinaciju od svega toga.
Kolike su mi šanse da dobijem traženu svotu?? Te kolike su šanse da tražim i dobijem odštetu jer se zemlja generacijama nije mogla koristiti?
Imam nekoliko dospjelih rješenja, ako nekog zanima slučaj da se aktivira, sve se možemo dogovoriti.

Hvala!! Pozz
__________________
!!!
bobaxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 14:47   #16
Žalba svakako podkrijepljena sa cijenama
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 14:58   #17
Ovo je tema za pdf Pravo.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2018., 16:06   #18
Pozdrav.
Imam pitanje. Iza nase kuce je bio mali poljski puteljak sirine 40 cm. Moj otac ga je dao uknjiziti jer ga prije nije bilo a put je postojao od davnina.
Prosle godine se nesto spominjalo da ce tu proci kanalizacija a sada su nam rekli da je to drzavno zemljiste. Taj put 40 cm plus jos cijelom duzinom (100 m) nasih 160 cm.
S tim da tu prolazi cijevi od vode i struje i nasa cijev za septicku jamu (mozda i dio jame upada u tih 160 cm).
Nas nitko nista nije obavijesto
Sto se moze napraviti, povratiti vlasnistvo, traziti naknadu...?
__________________
31.10.2012. <3
iva_4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2018., 09:13   #19
Nasilno?
Zar nije u skladu sa zakonom?
Wanted123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2019., 17:39   #20
Ne znam spada li u ovu temu. Valsnica sam zemljišta od 930 m2, vlasništvo 1/1, nema nikakvih zabilježbi, plombi ni slično.
Kad sam tražila lokacijsku dozvolu, dobila sam informaciju da je 1/3 zemljiša rezervirana za "javni i društvenu namjenu - D4". Inače je na čitavom području moguća gradnja osim na tom dijelu koji je navodno rezerviran za dječji vrtić, a taj dio pokriva zemljišta u privatnom vlasništvu. Ne postoji čak niti idejni plan za taj dječji vrtić, a navodno ta rezervacija postoji već godinama.

Zar je moguće, pa čak i u ovom apsurdistanu, da se zemljišta u privatnom vlasništvu jednostavno rezerviraju za neki dječji vrtić za koji je upitno hoće li se ikada graditi (jer nije baš gusto naseljeno područje i u blizini ima više djecjih vrtića u kojima ostaje mjesta).
Mogu li se nekome žaliti? I mogu li odbiti prodati zemlju ili će mi je jednostavno uzeti?
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:12.