Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2009., 21:59   #121
Quote:
snoopy_girl kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje

redovni sam student, osigurana sam preko mame

ispisala bi se sada s faksa i ponovno u 7. mjesecu upisala drugi faks

koja je sad procedura za zdravstveno? jel moram ić u HZZO prijavit da sam odustala od školovanja ili nešto drugo...?

i kakva je procedura kad ponovno upišem faks?
Uzmio na faksu ispisnicu ili potvrdu i neka je mama odnese svojem poslodavcu koji će te odjaviti sa zdravstvenom.

Nakon toga uz:

- popunjenu tisanicu 2 - prijava, odjava ili promjena na obvezno zdravstveno osiguranje (kupi se u knjižari)

- kopiju odjave (to će mama dobiti od svojeg poslodavca)

- potvrdu o prekidu faksa

- osobnu iskaznicu

odšetaj do HZZO prema mjestu stanovanja i prijavi se.

Odjava sa zdravstvenog i ponovna prijava mora se obaviti u roku od 30 dana, od dana ispisa sa faksa. Pripazi da ti taj rok ne prođe, jer ćeš izgubiti pravo na zdravstveno.

Kada ponovno redovno upišeš faks, morat ćeš izvršit promjenu u zdravstvenom osiguranju, odjavit se i prijaviti po osnovu redovnog školovanja. Sve u roku od 30 dana.
Tada ćeš se moći prijaviti:
- direktno preko faksa i zdravstveno osiguranje po tom osnovu imat ćeš sve dotle dok ne izgubiš pravo na redovno školovanje ili
- preko mame kao član obitelji. U ovom slučaju imaš pravo na zdravstveno osiguranje do navršene 26. godine života. Nakon toga bi morala napraviti odjavu i prijavit se preko faksa. Bolje je odmah direktno preko faksa.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 14:44   #122
molila bih nekog odgovor!!!!!!!!!!!!!!!!!!Muž je imao otvoren obrt i ja sam bila osigurana preko njega,zatvorio je obrt ali nije odjavio zdravstveno jer je mislio biti tako osiguran dok ne nađe novi posao.nismo znali da HZZO sam prekida zdravstveno osiguranje nakon zatvaranja obrta,mi to nismo znali a oni nas nisu obavjestili tako da smo ostali bez zdravstvenig osiguranja.zanima me koliko naj manje moram biti kod nekog prijavljena u radnom odnosu da opet steknem pravo na zdravstveno?hvala unaprijed!
krempača is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2009., 16:51   #123
Quote:
krempača kaže: Pogledaj post
molila bih nekog odgovor!!!!!!!!!!!!!!!!!!Muž je imao otvoren obrt i ja sam bila osigurana preko njega,zatvorio je obrt ali nije odjavio zdravstveno jer je mislio biti tako osiguran dok ne nađe novi posao.nismo znali da HZZO sam prekida zdravstveno osiguranje nakon zatvaranja obrta,mi to nismo znali a oni nas nisu obavjestili tako da smo ostali bez zdravstvenig osiguranja.zanima me koliko naj manje moram biti kod nekog prijavljena u radnom odnosu da opet steknem pravo na zdravstveno?hvala unaprijed!
Za svaku promjenu u zdravstvenom osiguranju, osiguranik je dužan obavijestiti HZZO. Niste to učinili u roku od 30 dana pa ste izgubili pravo na zdravstveno osiguranje.

Možete zasnovati radni odnos na jedan dan i nakon toga steći pravo na zdravstveno osiguranje po osnovu nezaposlenosti.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 18:47   #124
Da li mi netko može objasniti šta mi je činiti, naime, završila sam prije mjesec dana fakultet kao izvanredni student i već sam prijavljena na HZZO (znači kao vanredni student) i sada me zanima da li se ponovo moram odjavljivati ili prijavljivati i koji mi je rok za to, s obzirom da mi sada to osiguranje traje do 10.mj. 2009. ?

Hvala
deviant is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 20:41   #125
Quote:
Plavi_Lav* kaže: Pogledaj post
E ovako...
Situacija je ovakva.
Student koji je diplomirao kao redovni student uz potporu ministarstva ima pravo 3 mjeseca od dana diplomiranja da donese na socijal potvrdu od faksa da je kao redovan student završio studij(uz nabrojeno da je uz potporu ministarstva završio u roku sve).

I tad mu se se može izdati nova zdrastvena.
Znači nema veze što se gube prava.
Njima samo treba potvrda da je završeno.Iako to sve piše na uvjerenju traže posebno potvrdu radi evidencije.
No to se mora napraviti u roku od 90 dana.

Evo sad sam pitao i tako su rekli.
Zakon o obveznom zdravstenom osiguranju

Članak 6.

Na obvezno zdravstveno osiguranje prema ovom Zakonu obvezno se osiguravaju i stječu status osiguranika:

12. osobe s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, koje nisu obvezno zdravstveno osigurane po drugoj osnovi i koje su prijavljene Zavodu:

f) u roku od 90 dana od dana isteka školske godine u kojoj su završile redovito školovanje prema propisima o redovitom školovanju u Republici Hrvatskoj, odnosno u roku od 30 dana od dana položenoga završnog ispita,

13. učenici srednjih škola i redoviti studenti visokih učilišta koji su državljani Republike Hrvatske i imaju prebivalište, odnosno boravište u Republici Hrvatskoj, te stranci s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, a nisu zdravstveno osigurani kao članovi obitelji osiguranika, s time da to pravo mogu koristiti najduže do isteka školske godine u kojoj su završili redovito školovanje,

14. osobe s prebivalištem u Republici Hrvatskoj koje su prema propisima o školovanju Republike Hrvatske izgubile status učenika, odnosno redovitog studenta ako su se prijavile Zavodu u roku od 30 dana od dana gubitka statusa učenika ili redovitog studenta i ako pravo na obvezno zdravstveno osiguranje ne mogu ostvariti po drugoj osnovi,

Za osobe iz stavka 1. točke 12., 14., 15. i 17. ovoga članka Zavod i Hrvatski zavod za zapošljavanje međusobno će razmjenjivati podatke o nezaposlenim osobama koje se vode u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 21:08   #126
Quote:
deviant kaže: Pogledaj post
Da li mi netko može objasniti šta mi je činiti, naime, završila sam prije mjesec dana fakultet kao izvanredni student i već sam prijavljena na HZZO (znači kao vanredni student) i sada me zanima da li se ponovo moram odjavljivati ili prijavljivati i koji mi je rok za to, s obzirom da mi sada to osiguranje traje do 10.mj. 2009. ?

Hvala
Nisi se mogla prijaviti na zdravstveno osiguranje kao izvanredni student. Takav osnov ne postoji (vanredno školovanje). Teško je dati bilo konkretan odgovor kada je nepoznato po kojem si osnovu osigurana. Obrati se HZZO.

Datum na zdravstvenoj iskaznici do kada vrijedi zdravstveno osiguranje, ništa ne znači ako se mijenja osnov osiguranja.

Popis osnova osiguranja nalaze se na ovoj stranici
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 19:41   #127
Quote:
Goričanka kaže: Pogledaj post
Nisi se mogla prijaviti na zdravstveno osiguranje kao izvanredni student. Takav osnov ne postoji (vanredno školovanje). Teško je dati bilo konkretan odgovor kada je nepoznato po kojem si osnovu osigurana. Obrati se HZZO.

Datum na zdravstvenoj iskaznici do kada vrijedi zdravstveno osiguranje, ništa ne znači ako se mijenja osnov osiguranja.

Popis osnova osiguranja nalaze se na ovoj stranici
ovako... ja sam mislila da se treba prijaviti najprije na zavod za zapošljavanje i onda na zdravstveno, a na zdravstenom u mi rekli da ne trebam i bez problema su mi kao izvanrednom studentu dali iskaznicu zdravstvenu...
na njoj mi piše osnova osiguranja F 123 ... a sad se moram prijaviti na zavod za zapošljavanje zbog mogućeg posla, pa čisto da znam koliko imam vremena tj. dana fore prijave na zdravstveno tj. ako trebam to uopce mijenjati...

Hvala
deviant is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2009., 08:23   #128
Quote:
deviant kaže: Pogledaj post
ovako... ja sam mislila da se treba prijaviti najprije na zavod za zapošljavanje i onda na zdravstveno, a na zdravstenom u mi rekli da ne trebam i bez problema su mi kao izvanrednom studentu dali iskaznicu zdravstvenu...
na njoj mi piše osnova osiguranja F 123 ... a sad se moram prijaviti na zavod za zapošljavanje zbog mogućeg posla, pa čisto da znam koliko imam vremena tj. dana fore prijave na zdravstveno tj. ako trebam to uopce mijenjati...

Hvala
F je oznaka za osobe privremeno nezaposlene i članovi njihovih obitelji. Pretpostavljam da si izgubila status redovnog studenta i prijavila se kao nezaposlena osoba. Ako je ovo točno, to pravo možeš koristiti najduže do isteka roka od 2 godine od datuma stjecanja statusa po ovom osnovu. Svakako se obrati HZZO, da ti se nebi dogodilo da izgubiš pravo na zdravstveno osiguranje. Pazi na rok, 30 dana od dana nastale promjene osnove osiguranja.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 14:57   #129
Ovako, u roku 30dana nakon završetka srednje se nisam odjavila s firme preko tate što se tiče zdravstvenog i upisala izvanredan studij pa sam izgubila zdravstveno, na birou sam, i planiram ostvarit radni odnos da bih opet imala pravo na zdravstveno, u ovom mjesecu se još nisam prijavila na biro. ako će radni odnos početi od svibnja, trebam li se prijavit ovaj mjesec na biro i ako da trebam li prilikom prijave što reći da ću ostvarit radni odnos u svibnju?
Lyysssyyyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 04:13   #130
Nikome ne moraš ništa reći. HZZ nema veze sa prijavom na HZZO (zdravstveno). Kad budeš zaposlena, HZZ te briše. Kad ti istekne RO imaš 30 dana da se prijaviš na zdravstveno. A na HZZ se možeš prijaviti bilo kad. A i ne moraš. To je tvoja volja i potpuno je dobrovoljno.
__________________
Moje (zapušteno)carstvo
likich is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 17:47   #131
...poodrav.. imam jedno pitanje!!!! imam strica cca nekih 45 godina, od rata nema rijeseno zdravstveno pitanje, no, ima mjesto prebivalista RH, nasu osobnu i sve to...!!! e sad bih trebao naputak sto je sve potrebno za osnivanje zdr. osiguranja (ako je to uopce izvedivo), zapravo treba mi nacin na koji bi ga bilo moguce osigurati tako da bi se mogao lijeciti.... kako rekoh nije od rata potezao takvo pitanje valjda nije imao potrebu za doktorom... ali sada su dosle godine... e da i jos nesto nije zaposlen, nikada nigdje nije radio, nema ni dana rada!!!.... nema ni radni knjizicu!!! molim da mi netko bar kaze da li je moguce osigurati ga ili ne ( mislim na besplatno zdr. osiguranje)
dust_hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 19:02   #132
Oslobađanje participacije

Šta treba priložiti za to?
zna li netko?
žužika is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 10:04   #133
pravo na zdravstveno

Dečko je zaposlen vani pa me zanima dali on ima pravo na zdravstveno osiguranje u hrvatskoj
__________________
Goga
gordana013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 13:44   #134
Quote:
žužika kaže: Pogledaj post
Šta treba priložiti za to?
zna li netko?
Odi na HZZO-dopunsko osiguranje sve piše
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 13:10   #135
Zdravstveno osiguranje - izvanredni student

Imam 27. godina, još sam na faxu, za 2 mjeseca bih trebao diplomirati. Od školske godine 08/09 sam prebačen kao izvanredni student (nisam mogao uz potporu ministarstva; nezaposlen sam, neprijavljen na birou,), a diplomirat ću za 2 mjeseca. Dobio sam od HZZO-a pismo da sam dužan izvršiti odjavu člana obitelji-redoviti student s navršenih 26 godina života.
Pitanje je što sad trebam učiniti? Zna li netko?

Hvala
V@is is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 21:10   #136
Quote:
V@is kaže: Pogledaj post
Dobio sam od HZZO-a pismo da sam dužan izvršiti odjavu člana obitelji-redoviti student s navršenih 26 godina života.
Pitanje je što sad trebam učiniti? Zna li netko?

Hvala
jesi bio preko roditelja zdravstveno osiguran? vjerojatno da. neka roditelj tvoju iskaznicu zdr.osiguranja vrati u firmu u kojoj radi, oni će te odjavit i dobit ćeš potvrdu toga - Odjavu. na iskaznici ti vjerojatno stoji mjesec/godina dokle ti iskaznica vrijedi.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 02:50   #137
Quote:
V@is kaže: Pogledaj post
Imam 27. godina, još sam na faxu, za 2 mjeseca bih trebao diplomirati. Od školske godine 08/09 sam prebačen kao izvanredni student (nisam mogao uz potporu ministarstva; nezaposlen sam, neprijavljen na birou,), a diplomirat ću za 2 mjeseca. Dobio sam od HZZO-a pismo da sam dužan izvršiti odjavu člana obitelji-redoviti student s navršenih 26 godina života.
Pitanje je što sad trebam učiniti? Zna li netko?

Hvala
Ja sam se našla u identičnom problemu.
Naime, znala sam da imam pravo biti osigurana preko roditelja do navršene 26. godine, ali nisam znala da to ima ikakve veze sa školovanjem.
I tako sam ja fino kada sam navršila 26 godina nadobudno otišla u HZZO da vidim kako se nadalje mogu osigurati, a oni su meni fino rekli da mi zdravstveno ne vrijedi od datuma prestanka redovnog školovanja (studiranja).
A to može biti istek studentskih prava ili diplomiranje, bez obzira koliko imaš godina.

I tako je ispalo da ja već duže vremena nemam zdravstveno i da moram platiti sve liječničke usluge korištene u tom periodu, te nemam niti pravo osigurati se kao nezaposlena osoba, niti po bilo kakvoj drugoj osnovi.
Jedini izlaz mi je bio fiktivno se zaposliti i na kraju sam tako to riješila.

Znači - od datuma od kada si prebačen kao izvanredni student ti zapravo nemaš pravo biti osiguran kako si bio do sada (preko roditelja).
Odeš li na HZZO, pitat će te od kada nemaš studentska prava i s tim datumom će te odjaviti.
Muljati ne možeš, jer traže potvrdu s faksa.
Ako si u međuvremenu koristio liječničke usluge, moraš ih platiti.

Ako je prošlo više od mjesec dana od kada si izgubio studentska prava, jedini način da se zdravstveno osiguraš je da se zaposliš (makar na jedan dan), prijaviš na HZZO, platiš za taj period doprinose.
Ili si možeš sam plaćati zdravstveno (400 kn mjesečno + dopunsko ako ga želiš) - opcija koju valjda nitko ne koristi.
Zatim sa datumom kada si "dobio otkaz" se odjaviš i prijaviš kao nezaposlen.
Smiješno i blesavo, ali tako je.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 10:23   #138
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
jesi bio preko roditelja zdravstveno osiguran? vjerojatno da. neka roditelj tvoju iskaznicu zdr.osiguranja vrati u firmu u kojoj radi, oni će te odjavit i dobit ćeš potvrdu toga - Odjavu. na iskaznici ti vjerojatno stoji mjesec/godina dokle ti iskaznica vrijedi.
Znači samo da roditelju predam iskaznicu i to je to? Ne moram ići na HZZO i popunjavat neke formulare?

Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Ili si možeš sam plaćati zdravstveno (400 kn mjesečno + dopunsko ako ga želiš)
Ovo mi je interesantno, no o ovome nema ništa na njihovoj stranici. Jel sigurno samo 400kn?
V@is is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 17:16   #139
Quote:
V@is kaže: Pogledaj post
Ovo mi je interesantno, no o ovome nema ništa na njihovoj stranici. Jel sigurno samo 400kn?
Točno ti je 395 kn.
Znam, jer sam nedavno to rješavala.
Ali, ako imaš ikoga tko bi te mogao prijaviti da radiš kod njega, riješi si to tako, jer to nije "samo 400 kn" - to je puno.
Ja sam bila prijavljena na 9 dana.
Nakon toga smo "sporazumno prekinuli radni odnos" i odonda sam osigurana kao "nezaposlena" - ne moram ništa nikome plaćati, ni dopunsko.

A ako si mislio to plaćati samo ta 2 mjeseca dok ne diplomiraš - to je onda OK ako te čeka posao odmah nakon diplome, jer ti diplomiranje ništa ne mijenja na stvari.
Mijenja ti jedino zaposlenje.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 18:09   #140
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
A ako si mislio to plaćati samo ta 2 mjeseca dok ne diplomiraš - to je onda OK ako te čeka posao odmah nakon diplome
Hvala ti puno, tako je posao me čeka čim diplomiram.
V@is is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:17.