Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2017., 23:56   #2141
Obnova poluetažne kuće

Poštovani,
lijep pozdrav svima.

Imam nekoliko pitanja, pa vas molim za pokoji savjet i odgovor.
Naime, radi se o poluetaznoj kuci, koju bismo suprug i ja obnovili, renovirali, a gdje su najveci problem temelji, zidovi su popucali, podovi naravno neravni, da ne idem u detalje, sve ono sto slabi temelji nose sa sobom.
Citam vec par mjeseci o pojacavanju istih, pa sam tako naisla na Uretek, ciji nacin podrazumjeva injektiranje te neke ekspandirajuce smole, i kod kojeg nema onog klasicnog iskopavanja. S druge pak strane, klasicno ojacavanje temelja, da li se uopce moze "dati" kakva garancija da poslije zahvata, laicki receno bude sve O.K.?
Kad govorimo o financijama, kako se krecu cijene tih zahvata?
Molim Vas da mi date neke informacije, Vi koji ste radili isti zahvat na kuci.

Nadalje, koja bi opcija bila najprihvatljivija za nadogradnju kuce? Mislim da dizanje kata ne dolazi u obzir, zbog jako niskog pada krova kuce, pa me zanima opcija nadogradnje na objekat? Koje se onda dozvole trebaju ishoditi?

Hvala Vam na savjetima.

Srdačno!
__________________
Muzika je nepriznata medicina. Liječi načeta srca i otvorene prijelome duše. Što joj više daš, to ti više vrati... baš kao ljubav...
Adelline is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 08:53   #2142
@Adelline - da bi se temelji sanirali, treba utvrditi uzrok njihovog pucanja, odnosno ako su zbog toga podovi neravni, onda i slijeganja.
Jedna mogućnost je da je greška u materijalu temelja, gdje onda temelje "jednostavno" treba pojačati na neki do tehnički prihvatljivih načina (otkop oko kuće te ispod temelja u sekcijama te podbetoniravanje i bočno pojačavanje).
Druga je mogućnost da se radi o problemu u terenu, odnosno da je zgrada izgrađena na terenu slabe nosivosti ili sa jakim tokovima podzemnih voda, a čak i na potencijalnom klizištu, gdje tada sanacija podrazumijeva puno širi zahvat od diranja u temelj, odnosno temelj se ide rješavati tek nakon što se riješi uzrok pucanja.
Ako je nosivost terena loše ocijenjena pa je temelj puca zbog slijeganja terena, tada je situacija slična prethodnom - temelj treba pojačati, odnosno proširiti njegovu stopu, ali ako se radi o podzemnim vodama, stvar je puno kompleksnija i traži prvo sanaciju oko kuće sa drenažama i odvodnjom problematičnih voda van zone utjecaja temelja, a tek nakon toga ako je potrebno i sanaciju samog temelja.
Osobno sam radio na kući koja je bila na kosini i imala u temeljima visoke podzemne vode u kišnom periodu, gdje se izvela jaka hidroizolacija po vanjskoj strani podrumskog zida i poda, te izvana i ispod široki drenažni jarak ispunjen tucanikom i drenažnim cijevima i odvodom izvan kuće. Naravno, temelji su izvedeni sa jakom armaturom i stvar funkcionira već dugo godina. Cijena - teško je reći jer dok ne otvoriš posao, ne znaš sa sigurnošću o čemu se radi. Znaj da se radi o izuzetno puno rada, što fizičkog, što sa strojevima i da najčešće nema jednostavnih rješenja. Iz opisa se bojim da se radi o ispiranju terena ispod kuće i da pumpanje bilo čega u te temelje neće spasiti stvar.
Dakle, prvo utvrdite uzrok, a nakon toga traži način sanacije.
I da, imaš temu o temeljima na stanovanju.

Zadnje uređivanje mack1 : 16.11.2017. at 09:16.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 11:25   #2143
Dobio sam rješenje o izvedenom stanju. Dali sad tu staru kuću mogu srušiti i napraviti novu u istim vanjskim mjerama ? Ili moram zid po zid i pod po pod mjenjati ? Što je dozvoljeno raditi nakon rješenje o izvedenom stanju ?
Croaticum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 13:08   #2144
Legalno ne smiješ ništa bez projekta, legalnog izvođača i legalnog nadzora. Sam ne smiješ graditi već godinama, a sve drugo je siva zona koja može proći odlično, a možeš i naj... ako te netko prijavi ili GI dozna na neki drugi način...

Smiješ npr. staviti fasadu, zamijeniti prozore i tako neke radove koji ne diraju u samu konstrukciju zgrade

Ako imaš novaca nema ti smisla raditi ovo što predlažeš, napravi projekt za zamjensku građevinu, od ove će ti se priznati plaćeni m3, a ti sagradi modernu kuću kakvu želiš s tlocrtom i rasporedom koji ti odgovara. Ako je ova kuća za rušenje, sigurno ni druge stvari nisu idealne.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 13:46   #2145
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Legalno ne smiješ ništa bez projekta, legalnog izvođača i legalnog nadzora. Sam ne smiješ graditi već godinama, a sve drugo je siva zona koja može proći odlično, a možeš i naj... ako te netko prijavi ili GI dozna na neki drugi način...

Smiješ npr. staviti fasadu, zamijeniti prozore i tako neke radove koji ne diraju u samu konstrukciju zgrade

Ako imaš novaca nema ti smisla raditi ovo što predlažeš, napravi projekt za zamjensku građevinu, od ove će ti se priznati plaćeni m3, a ti sagradi modernu kuću kakvu želiš s tlocrtom i rasporedom koji ti odgovara. Ako je ova kuća za rušenje, sigurno ni druge stvari nisu idealne.
Pet godina sam čekao da mi daju rješenje o izvedenom stanju. I sad da opet čekam, tko zna koliko dugo, da mi daju dozvolu za istu ili manju zamjensku građevinu ?
Croaticum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 17:34   #2146
Ne znam zašto si toliko čekao i je li to bilo čekanje bez da si izvršio upit u status i sl.

Savjetuj se s projektantom koji je radio nacrte zgrade
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 14:27   #2147
pozdrav!
nije baš potpuno pogođena tema ali da ne otvaram novu..kupili smo stan u novogradnji, sad je dovršen. na balkonu tj.loggi otvorenoj s dvije strane je ograda s horizontalno postavljenim prečkama a imamo dvogodišnjaka. Mislili smo s unutarnje strane ograde staviti ogradu od stakla iste visine kao i ova ograda bez ikakvih alu ili pvc nosača,dakle gotovo neprimjetnu. Staklo bi bilo obično, ne zatamnjeno ili reflektirajuće jer ne želimo nagrditi izgled zgrade. Treba li mi za to kakva dozvola? Zgrada je još neuseljena i jedan stan (od 5) nije ni prodan pa ne znam ako treba dozvola susjeda kako do iste. Bušila bi se samo keramika na mom balkonu. hvala!
__________________
..jednom bila
curafina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 14:42   #2148
Ne brini, jedino možda da s obzirom na dijete razmislite o nečem što zahtijeva manje održavanja.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 14:54   #2149
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Ne brini, jedino možda da s obzirom na dijete razmislite o nečem što zahtijeva manje održavanja.
3 mjeseca o tome razmišljam i ovo i kid pro mreža koja zahtjeva vodilice u stropu loggie i bušenje hidroizolacije (za koje izvođač kaže da nema problema, ali po njima se sve smije od trenutka kad zgrada prođe tehnički,što je) su jedino rješenje koje mi pada na pamet a da izgleda pristojno. a mali je takav nestaško da mi treba rješenje koje ću gledati bar 3 -4 godine. S malom sam mogla imati balkon bez ograde koliko je oprezno dijete. Svaka ideja je dobrodošla, makar na PM s obzirom na podforum.
__________________
..jednom bila
curafina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 18:50   #2150
Quote:
curafina kaže: Pogledaj post
pozdrav!
nije baš potpuno pogođena tema ali da ne otvaram novu..kupili smo stan u novogradnji, sad je dovršen. na balkonu tj.loggi otvorenoj s dvije strane je ograda s horizontalno postavljenim prečkama a imamo dvogodišnjaka. Mislili smo s unutarnje strane ograde staviti ogradu od stakla iste visine kao i ova ograda bez ikakvih alu ili pvc nosača,dakle gotovo neprimjetnu. Staklo bi bilo obično, ne zatamnjeno ili reflektirajuće jer ne želimo nagrditi izgled zgrade. Treba li mi za to kakva dozvola? Zgrada je još neuseljena i jedan stan (od 5) nije ni prodan pa ne znam ako treba dozvola susjeda kako do iste. Bušila bi se samo keramika na mom balkonu. hvala!
Ništa od papira i suglasnosti ti ne bi trebalo za postavu iznutra u visini ograde, ideja je super, jedino par tipova s moje strane:
- kaljeno dvoslojno ili troslojno staklo s folijom između, u ukupnoj debljini prema sigurnosnim zahtjevima (širina/visina)
- neke nosače moraš imati, pazi na ne zatvoriš put vodi prema odvodu/rubu balkona. Neka ispod stakla bude prolaz barem pola centimetra. S druge strane neka ne bude previsok da mali ne gura stvari ispod njega.
- za učvršćenje buši bočno u zid, ako baš ne moraš nemojte bušiti pod, možete samo postaviti i polijepiti par nosača za distancu. Ne znam kako ti izgleda postojeća ograda, gore svakako pokušaj uhvatiti staklo na nju.
- staviti zaštitni profil stakla s gornje strane, po mogućnosti okrugli.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 21:27   #2151
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
jedino par tipova s moje strane:
hvala! uslikala odgovor pa ću naglasiti majstoru!
__________________
..jednom bila
curafina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 22:08   #2152
Quote:
curafina kaže: Pogledaj post
hvala! uslikala odgovor pa ću naglasiti majstoru!
Molim
Kako je mali još mali, neka pazi da nema oštrih rubova gdje god bi mali mogao gurnuti rukicu/prst, čak i onaj donji koji bi trebao biti malo iznad poda neka malo pobrusi
Mislim, ima super majstora koji paze na takove stvari, ali bome i onih koji samo odrade posao.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 14:55   #2153
Razlike između samostojećih i tzv. dvojnih građevina

Pozdrav, može li mi netko navesti i objasniti ovdje razlike između samostojećih i tzv. dvojnih građevina tj. koje su točno i na što se svode na kraju u samoj gradnji? Npr. na placu 480m2 koji je naveden kao 1 čestica u posjedovnom listu (katastar)

Hvala puno, pozdrav
maslac3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 08:36   #2154
Quote:
maslac3 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, može li mi netko navesti i objasniti ovdje razlike između samostojećih i tzv. dvojnih građevina tj. koje su točno i na što se svode na kraju u samoj gradnji? Npr. na placu 480m2 koji je naveden kao 1 čestica u posjedovnom listu (katastar)
Razlika je u mjestu gradnje, gdje se samostojeća gradi udaljena od međe prema odredbama plana (najčešći minimum je 3 m), a dvojna se gradi jednim zidom direktno uz među (u žargonu"na međi").
Na što se svodi? Na zauzetost čestice, gdje dvojna zgrada u načelu treba manju česticu jer se izgradnjom dvojnog objekta ukida potreba za najmanje oko 100 kvadrata parcele (i više). Bilo je i primjera gdje se dvojna zgrada gradila sa jednim jedinstvenim zidom na međi, pa se tako uštedjelo i na materijalu, ali to nije ispravno i treba izbjegavati.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 15:51   #2155
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Razlika je u mjestu gradnje, gdje se samostojeća gradi udaljena od međe prema odredbama plana (najčešći minimum je 3 m), a dvojna se gradi jednim zidom direktno uz među (u žargonu"na međi").
Na što se svodi? Na zauzetost čestice, gdje dvojna zgrada u načelu treba manju česticu jer se izgradnjom dvojnog objekta ukida potreba za najmanje oko 100 kvadrata parcele (i više). Bilo je i primjera gdje se dvojna zgrada gradila sa jednim jedinstvenim zidom na međi, pa se tako uštedjelo i na materijalu, ali to nije ispravno i treba izbjegavati.
Hvala....OK, onda možemo samo graditi tzv. samostojeća građevinu (a ne dvojnu).

Problem sada imam što je sam plac manji od 500m2 pa gradnja može samo tzv. Stambena zgrada tipa A gdje se dozvoljava :
- najviše 2 stana
- max.visina građevine 7,5 m
- max dozvoljena katnost Po+P+1K+Pk (podrum, prizemlje, 1kat, potkrovlje) ili S+P+1K+krov (suteren, prizemlje, 1kat, krov)

Zanima me što se onda obično gradi tada s obzirom na ova ograničenja gore???
Naime, ako mogu graditi 120 m2 bruto tj. 60m2 bruto po 1 stanu/etaži npr. prizemlju a imam max. 2 stana i visinu max. 7.5m a samo blagi nagib placa prema moru - što se obično onda gradi? Dotičnu nekretninu mislimo koristiti ali i rentati turistima....

Hvala puno
maslac3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 14:25   #2156
Za određivanje maksimalnih gabarita građevine bitni su ti kig i kis. Odnosno, ne znam od kud si izvukao da možeš graditi 120 m2? Na parceli površine 480 m2 obično se u slučaju samostojeće zgrade može izgraditi 30% parcele ili u vašem slučaju bi to bila zgrada od cca 140 m2 po etaži, ali za definirati zgradu treba pročitati plan u cijelosti, a ne samo ovako nabacivati pojedine članke.
Što se obično gradi - nema toga, trebaš sjesti za ovlaštenikom, izložiti mu svoje želje i onda će ti on dati prijedloge što i kako i koliko se na toj čestici može graditi, obzirom na planski okvir i stanje na terenu.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 16:09   #2157
Sorry ako negdje piše odgovor na moje pitanje. Postoji li zastara za rješenja građevinske inspekcije koje je staro 10 godina? Naime u mojoj obitelji zbog radova na rekonstrukciji stare obiteljske kuće koji su vršeni bezu građevinske dozvole pred 10 godina građ inspekcija izdala je rješenje o rušenju.Radsi se o rušenju krovne konstrukcije na kući staroj 300 god.Krovnije podizan, rekonstruiran je jednako kakav je bio i stari ali se konstrukcija mijenjala bez građevinske dozvole,postojala je dozvola samo za mijenjanje krovnog pokrova.Dakle postoji li zastara na rješenje građ inspekcije?
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 17:17   #2158
Quote:
luteranka kaže: Pogledaj post
Sorry ako negdje piše odgovor na moje pitanje. Postoji li zastara za rješenja građevinske inspekcije koje je staro 10 godina? Naime u mojoj obitelji zbog radova na rekonstrukciji stare obiteljske kuće koji su vršeni bezu građevinske dozvole pred 10 godina građ inspekcija izdala je rješenje o rušenju.Radsi se o rušenju krovne konstrukcije na kući staroj 300 god.Krovnije podizan, rekonstruiran je jednako kakav je bio i stari ali se konstrukcija mijenjala bez građevinske dozvole,postojala je dozvola samo za mijenjanje krovnog pokrova.Dakle postoji li zastara na rješenje građ inspekcije?
Zastara na izvršenje pravomoćnog rješenja je 10 godina. No nakon toga oni mogu pokrenuti ponovno inspekcijski postupak.

Poslano sa mog HM NOTE 1LTE koristeći Tapatalk
lipa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 17:41   #2159
Hvala na odgovoru.
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2018., 17:49   #2160
Može li u čestici zgrade sa četiri stanara jedan od njih odbijati etažiranje i drugima onemogućavati da se oni etažiraju i pored provedenog razvrgnuća suvlasničkih odnosa u kojima je detaljno navedeno što kome pripada? Postoji li način da se ovo troje uredno etažira bez četvrtog koji svo vijeme odbija etažiranje i očito ima "problema u glavi i pojačan apetit na kvadrate"
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:50.