Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2004., 07:56   #1
Je li astrologija znanost?

Pošto smo danas preplavljeni raznim horoskopima,natalnim kartama i ostalim (po meni ) glupostima,
šta vi mislite,da li je astrologija nauka?
__________________
grad Doboj - http://doboj.awardspace.com
srbinxp is offline  
Old 07.07.2004., 08:03   #2
Je, naravno.
Prava egzaktna znanost.
Black Hawk Down is offline  
Old 07.07.2004., 09:07   #3
Re: Da li je astrologija nauka?

Quote:
srbinxp kaže:
Pošto smo danas preplavljeni raznim horoskopima,natalnim kartama i ostalim (po meni ) glupostima,
šta vi mislite,da li je astrologija nauka?
Da jeste,.. a ja sam Albert Frankeshtajn,... drago mi je
AllweEverWanted is offline  
Old 07.07.2004., 17:32   #4
pa mislio sam da date neko naučno objašnjenje zašto nije nauka,a ne samo tako bez argumenata.I ja mislim da nije nauka,ali ne znam kako da u to ubijedim jednu meni blisku osobu(koja ludi za horoskopima)
__________________
grad Doboj - http://doboj.awardspace.com
srbinxp is offline  
Old 07.07.2004., 17:58   #5
Nije znanost jer se ne bazira na znanstvenoj metodologiji.

Npr. argument tipa - je je istina je da su vodenjaci sutljivi, ja znam dva sutljiva vodenjaka - nije znanstven. Znanstvena metodologija bi bila da nasumce uzmes sto vodenjaka i sto nevodenjaka, te nekome tko ne poznaje njihove datume rodjenja dades da ispita njihovu sutljivost, zatim rezultate statisticki obradis i usporedis, pa onda vidis jesu li stvarno vodenjaci u prosjeku sutljiviji od nevodenjaka. Oni koji se bave astrologijom, ne koriste takvu (znanstvenu) metodologiju.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 07.07.2004., 18:44   #6
Quote:
skeptik kaže:
Nije znanost jer se ne bazira na znanstvenoj metodologiji.

Npr. argument tipa - je je istina je da su vodenjaci sutljivi, ja znam dva sutljiva vodenjaka - nije znanstven. Znanstvena metodologija bi bila da nasumce uzmes sto vodenjaka i sto nevodenjaka, te nekome tko ne poznaje njihove datume rodjenja dades da ispita njihovu sutljivost, zatim rezultate statisticki obradis i usporedis, pa onda vidis jesu li stvarno vodenjaci u prosjeku sutljiviji od nevodenjaka. Oni koji se bave astrologijom, ne koriste takvu (znanstvenu) metodologiju.
Takodjer bi morao imati teorije koje bi objasnjavale mehanizme po kojima nebeska tijela utjecu na svakodnevni zivot ljudi. Takve teorije u astrologiji ne postoje. Nekako sumnjam da su mozda i nemoguce.
__________________
California rest in peace
Simultaneous release
California show your teeth
She's my priestess, I'm your priest
Slartibartfast is offline  
Old 07.07.2004., 19:22   #7
negjde sam procito jedan jako zanimljiv argument protiv (mozda cak i ovdje )

naime napravili su eksperiment :

uzeli su nekolko ljudi koji su rodjeni otprilike u isto vrijeme

po horoskopu bi oni trebali biti slicni jedni drugima
.
.
.
.
nisu bili
__________________
I'm being hunted by paleface in blue
and these cracka' spooks are haunting you too ;)
grimReaper is offline  
Old 08.07.2004., 06:04   #8
Nađi koju astrobabu ili astromena da napravi horoskop ili nešta slično iz tog podrućja.
Bit će sve egzaktno
Od njih 10 imat ćeš 11 odgovora
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 08.07.2004., 10:31   #9
Quote:
skeptik kaže:
... zatim rezultate statisticki obradis i usporedis, pa onda vidis jesu li stvarno... Oni koji se bave astrologijom, ne koriste takvu (znanstvenu) metodologiju.
Dakako, u svom slavnom tekstu o sinkronicitetu Jung je radio takve pokuse. I dobio neobične razultate. Računao je broj brakova u skladu s astrološkim predviđanjima o brakovima. Doista je u nekoliko nezavisnih pokusa bio veći broj onih brakova koji zadovoljavaju astrološka predviđanja, ali vrlo malo veći broj - prema statističkim kriterijima nesignifikantno veći.
__________________
nitko i ništa is offline  
Old 08.07.2004., 10:50   #10
Astrologija nije znanost, jer čak i da je to sve istina da smo na taj način pod utjecajem nebeskih tijela, i dalje nije znanost jer to ne dokazuje znanstvenom metodom.

No do sada, sa svim znanstvenim ispitivanjima, još nije došao nijedan mjerodavni pokazatelj da se radi o takvom nečemu. No nije ni bitno, bitno je to da astrologija ne koristi znanstvenu metodu pri objašnjenju niti prema pretpostavkama, i zbog toga nije znanost.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Old 08.07.2004., 11:01   #11
Evo jedan eksperiment koji svatko moze napraviti kod kuce.

1. Odi u najblizu prodavaonicu novina i kupi nekoliko casopisa koji sadrze dnevni ili tjedni horoskop. (Treba i nesto novca potrosit, nema dobre znanosti bez ulaganja .)

2. Usporedi sto u razlicitim casopisima pise za isti znak u istom razdoblju.

3. Nakon sto vidis da bas i nema nekog slaganja, reci: Ko tu koga zaj... ?!
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 08.07.2004., 11:40   #12
Nevjerovatno

Svi mi kažu da ću imati loše razdoblje u ljubavi
__________________
Ustrijeli me Vendi
Ogius is offline  
Old 08.07.2004., 12:09   #13
Quote:
Ogius kaže:
Nevjerovatno

Svi mi kažu da ću imati loše razdoblje u ljubavi
Ma daj, i meni isto. Koji je ku.ac s tom astrologijom danas?
cincilator is offline  
Old 08.07.2004., 13:06   #14
Što je najgore u pravu su
__________________
Ustrijeli me Vendi
Ogius is offline  
Old 08.07.2004., 13:40   #15
Evo jos jedan eksperiment za kod kuce. Zahtjeva manje novca za istrazivacki materijal, ali vam treba i jedan (znanstveni) asistent. No, njega mozete dobiti vrlo jeftino, cak besplatno.

Dakle, nabavite horoskop za protekli dan ili tjedan, ali ga nemojte procitati. Zamolite asistenta da izreze prognoze za svaki znak posebno, ali tako da se s prednje strane ne vidi koja prognoza odgovara kojem znaku. Neka s druge strane papirica napise koji znak odgovara toj prognozi. Vi procitajte sve prognoze i izaberite onu koja najbolje opisuje vase stvarne dogadjaje u tom razdoblju. Jos bolje, poslozite svih 12 prognoza prema stupnju slaganja sa vasim stvarnim dogadjajima. Zatim pogledajte na kojem od tih papirica pise vas znak. Zakljucak izvedite sami!

Eto, nadam se da sam ovim postovima doprineo razvoju znanstvene metodologije u astrologiji.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 08.07.2004., 17:42   #16
Quote:
skeptik kaže:
Dakle, nabavite horoskop za protekli dan ili tjedan, ali ga nemojte procitati.
samo usput.
ako stvarno mislis radit experimente sa astrologijon savjetujen ti da zaobides novine u sirokom luku i napravis npr ovo:
uzmi puno npr 100 ljudi
napravi im natalne karte
nadi im lose aspekte
nadi znakove i kuce u kojima se aspekti nalaze
napravi prognozu raznih tjelesnih oboljenja ovisno o njima
ispitaj stvarna oboljenja kod tih ljudi
i ustanovi visinu korelacije

kad to napravis slobodno pricaj kako je astrologija shit

ma cak ne moras nista radit.
eto dovoljno je da prokljuvis kako se to radi da bi moga rec da imas pojma o astrologiji.
e kad to prokljuvis onda mozes gadit astrologiju koliko god oces.
bar ces je gadit sa pokricem za razliku od sada
__________________
Hvali more, drž' se Hvara
hvar is offline  
Old 08.07.2004., 19:19   #17
Astrologija,.. je malo sofisticiranija od citanja dlana ili citanja sudbine iz kave,.....samim time,.. izgleda vjerojatnija jer ima vise varijabli, i odgovora,...
Astrologija kao i druge para metode predvidjanja buducnosti,.. rade na principu,... prorochanstva koje se samo ispunjuje,...
Ljudi su skloni sugestiji i autosugestiji,.... religija je najbolji primjer,.... iako svjet u kojem zivimo,..... veze nema sa modelom boga koje nam prestavlja bilo koja religija na planeti,.... vise od 90% stanovnika planete vjeruje u boga i vraga,... dobro i zlo,.. i u trenucima najvece nepravde koja ima se dogadja okrecu se bogu i vjeruju u njega i mole ga za pomoc,...

Istina je da nije moguce predvidjeti buducnost,... niti,...sat mog rodjenja,.. ima veze sa mojim bubrezima,... ili da li cu imati novaca ili ne,.... Neznam zasto se ne pomirite da zivimo u kaosu mogucnosti,... i da smo mi jedini koji u stvari mozemo promjeniti nasu buducnost ka boljemu,....
AllweEverWanted is offline  
Old 08.07.2004., 21:03   #18
Quote:
skeptik kaže:
Nije znanost jer se ne bazira na znanstvenoj metodologiji.

Npr. argument tipa - je je istina je da su vodenjaci sutljivi, ja znam dva sutljiva vodenjaka - nije znanstven. Znanstvena metodologija bi bila da nasumce uzmes sto vodenjaka i sto nevodenjaka, te nekome tko ne poznaje njihove datume rodjenja dades da ispita njihovu sutljivost, zatim rezultate statisticki obradis i usporedis, pa onda vidis jesu li stvarno vodenjaci u prosjeku sutljiviji od nevodenjaka. Oni koji se bave astrologijom, ne koriste takvu (znanstvenu) metodologiju.
Samo 100 vodenjaka? Ja ne priznajem statistiku ispod barem 1000 objekata

Ajde napravi dobru termodinamicku ili kvantnu statistiku sa 100 cestica ...dobiti ces sr****

ja se uvijek lovim za glavu kada ljudi s 10-ak objekata odu razglabati o statistici, i to vrlo ozbiljno
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Old 08.07.2004., 21:12   #19
Quote:
hvar kaže:
samo usput.
ako stvarno mislis radit experimente sa astrologijon savjetujen ti da zaobides novine u sirokom luku i napravis npr ovo:
uzmi puno npr 100 ljudi
napravi im natalne karte
nadi im lose aspekte
nadi znakove i kuce u kojima se aspekti nalaze
napravi prognozu raznih tjelesnih oboljenja ovisno o njima
ispitaj stvarna oboljenja kod tih ljudi
i ustanovi visinu korelacije

kad to napravis slobodno pricaj kako je astrologija shit

ma cak ne moras nista radit.
eto dovoljno je da prokljuvis kako se to radi da bi moga rec da imas pojma o astrologiji.
e kad to prokljuvis onda mozes gadit astrologiju koliko god oces.
bar ces je gadit sa pokricem za razliku od sada
A zasto bi to skeptik (ili bilo koji drugi znanstvenik) morao napraviti? Vec je dovoljan argument izostanak bilo kakve znanstvene metodologije u astrologiji. Ako je vec nekome toliko stalo da astrologiju nazovu znanoscu, onda neka ti (astrolozi, ili tko vec) naprave gornji eksperiment kako bi nam pokazali da je astrologija ipak znanost. Dok to ne ucine, neka sute!

Samo nadopuna - mozda u astrologiji vrijedi Godelov teorem (nedokazljiva tocnost-istinitost) pa im nije potrebna znanstvena metodologija

Astrologija se bazira na pukom vjerovanju i nema znanstvene utemeljenosti. Niti kao hipoteza, niti kao istinitost. Astrologija dobiva rezultate neutemeljeno, na neznanstven nacin, mimo znanstvene metodologije (eksperiment, logicko formalisticki sustav, uzrok-posljedica, hipoteza-teorija, objektivnost, reproducibilnost, itd). Osim toga, astrologija pati od ogromnog nedostatka - odsustva bilo kakvog eksperimenta, eksperimentalne potvrde, i fizikalnog objasnjenja pojave (barem pokusaja).

Evo jedno zanimljivo pitanje - ako u astrologiji toliki utjecaj ima Pluton ili Neptun, zasto nemaju jednak ako ne i veci utjecaj Sunce (koje je daleko najvece tijelo) ili Mjesec (iza sunca najveci gravitacijski utjecaj)? A trebalo bi sada pribrojiti i Sednu, pa Jupiterove satelite (pa oni su veci od plutona)....
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Old 08.07.2004., 21:32   #20
Astrologija potječe iz vremena kada su ljudi smatrali da je zvjezdano nebo zapravo položeno na jednoj sferi i da su sve zvijezde jednako udaljene od položaja promatrača. Sazviježđa, koja su značila temelj astrologije, zapravo uopće ne postoje, jer to je ništa drugo nego slučajni prikaz zvijezda nejednoliko udaljene od nas, a danas se koriste tek u svrhu snalaženja po noćnom nebu. Svako sazviježđe sastoji se od krajnje nevezanih zvijezda. Neke su od njih puno bliže od drugih. Ako pogledamo iz zvjezdane perspektive, sazviježđa potpuno mijenjaju svoju prostornu strukturu u teško da ikoga može uvjeriti da njihova kombinacija zapravo tvori značenje koje ima specijelen učinak na naše živote. To čak ni izdaleka ne podržava teoriju da se radi o gravitacijskom utjecaju na nas. Planeti koji ulaze u sazviježđa ulaze u njih tek prividno - oni nemaju baš nikakave veze s njima.

Astrologija je neznanstvena disciplina koja iskorištava nejasnoće u očima onih koji na stvari gledaju plitko. Kretanje u prostoru neobjašnjenog jedina je preostala izlika astrologiji da ostane "neosporiva".

Ako ja tvrdim da znam nešto o čemu vi sigurno ne znate ništa - vi nećete biti u stanju dokazati da sam u krivu! To je princip astrologije i njenih derivata - sada, kada pred znanosti nema drugog izbora.

Malo dubiozniji pogled na to baca drukčije svjetlo - nema zapravo nikakvog astrološkog pravila - to je sve iluzija jer takvo pravilo zapravo želimo vidjeti.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:09.