Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2013., 19:53   #1
Energetski certifikat

Znam da je kriva tema, ali zna li ovdje netko nešto o energetskom certifikatu? Nekako sam si mislila da ovdje ima ljudi koji to znaju i mogli bi mi pomoći.

Iznajmljujem poslovni prostor u kući. I sad mi Njuškalo već drugi put šalje obavijest:

"Obavještavamo Vas da od 1.1.2014. na snagu stupa novi Zakon o gradnji prema kojem u oglasima za prodaju ili najam nekretnina, ukoliko je korisna površina nekretnine koja se oglašava veća od 50m2, mora biti naveden energetski razred te nekretnine (članak 24, Narodne novine br. 153/13). Ukoliko u oglasu nije naveden energetski certifikat (energetski razred nekretnine koja se pušta u promet), predviđena je novčana kazna do 30.000kn (članak 171, Narodne novine br. 153/13).
Savjetujemo Vam da svoje aktivne oglase uredite na način sukladno Zakonu o gradnji kako bi izbjegli eventualne kazne predviđene ovim zakonom."

Pa onda ovo, kad sam tražila pojašnjenje:

"Vlasnik nekretnine obavezan je prije prodaje/iznajmljivanja nekretnine:
•Pribaviti energetski certifikat
•Potencijalnom kupcu predočiti energetski certifikat
•Kupcu nekretnine predati energetski certifikat ili njegovu fotokopiju
•Kod oglašavanje prodaje navesti energetski razred nekretnine
Obaveza se ne odnosi na nekretnine čija je ukupna korisna površina manja od 50m2.
Prekršajne odredbe za nepridržavanje obaveze primjenjuju se od 1.siječnja 2014 za prodaju, odnosno od 1. siječnja 2016. za iznajmljivanje. "

Svuda čitam da za iznajmljivanje treba EC tek od 1.1.2016. Zašto me onda obavještavaju da trebam navesti energetski razred u oglasu? Niš mi nije jasno.

Inače, to je totalna glupost. Ne možemo iznajmiti prostor već godinu dana i upitno je hoće li se uopće više iznajmiti. I sad treba već za oglas platiti EC. Prestrašno.

Zadnje uređivanje Pennelopa : 29.12.2013. at 20:04.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 12:06   #2
Ako još nekoga ovo zanima, nazvala sam besplatni telefon Ministarstva graditeljstva. Kažu da iznajmljivanje poslovnog prostora javne namjene ne treba EC do 1.1.2015. Ni za oglašavanje ni niš. Na Njuškalu su bit će nešto krivo shvatili.
Sorry što sam vam upala u temu, znam da arhitekti ovdje svašta znaju, pa sam mislila da je najbolje mjesto za dobiti informaciju.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 13:38   #3
Stupanje na snagu Zakona
Članak 203.
Ovaj Zakon objavit će se u »Narodnim novinama«, a stupa na snagu 1. siječnja 2014.,osim odredaba članka 5. stavka 3. i članka 108. stavka 4. koji stupaju na snagu 1.siječnja 2015., članka 25. stavka 2. koji stupa na snagu 9. srpnja 2015. i članka 24. stavak 2. i 4. u dijelu koji se odnosi na iznajmljivanje, davanje u zakup i davanje na leasing zgrade ili njezinog posebnog dijela koji stupa na snagu 1. siječnja 2016.


Članak 24.
(1) Investitor, odnosno vlasnik zgrade za koju se izdaje energetski certifikat dužan je prije izdavanja uporabne dozvole pribaviti energetski certifikat, ako ovim Zakonom nije propisano drukčije.
(2) Vlasnik zgrade za koju se izdaje energetski certifikat, odnosno njezina posebnog dijela dužan je:
1. prije prodaje, iznajmljivanja, davanja u zakup ili davanja na leasing zgrade ili njezinoga posebnog dijela pribaviti energetski certifikat
2. kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga predati energetski certifikat ili njegovu fotokopiju
3. energetski certifikat predočiti mogućem kupcu, najmoprimcu, zakupcu, odnosno primatelju leasinga
4. u oglasu za prodaju, iznajmljivanje, davanje u zakup ili davanje na leasing zgrade ili njezina posebnog dijela koji se objavljuje u medijima navesti energetski razred zgrade.

(3) Ako se tijekom građenja zgrade promijeni investitor, energetski certifikat zgrade prije izdavanja uporabne dozvole pribavlja novi investitor.
(4) Ovlašteni posrednik u prometu nekretnina obvezan je u oglasu o prodaji, iznajmljivanju, davanju na leasing ili u zakup zgrade za koju se izdaje energetski certifikat, odnosno njezina posebnog dijela, koji se objavljuje u medijima navesti energetski razred zgrade, odnosno njezina posebnog dijela.

Njuškalo tu igra na liniju manjeg otpora, odnosno na što veću "ogradu" od svojih oglasa svaljivanjem odgovornosti na objavljivača oglasa jer se ni njima ne plaća kazna ni ne preuzima odgovornost.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 13:51   #4
Hvala, Fitz. Javila sam Njuškalu odgovor od Ministarstva pa me baš briga.

Opet mi sad nije baš jasno zašto su mi na besplatnom telefonu rekli da za iznajmljivanje poslovnog prostora javne namjene moram imati EC od 1.1.2015. kad to u ovom tekstu nigdje ne piše. Tj. ovi članci 5. i 108. koji kreću od 2015. ne odnose se na iznajmljivanje.

Nadajmo se da ću iznajmiti prije pa da se neću morati zamarati sa svim time.
Pennelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 12:58   #5
prodajem staro seosko imanje bez ikakvih prikljucaka struje, vode isl i sada me zanima da li i za to moram imati energetski certifikat ili nekako drugacije navesti rang gradevine u oglasu ?
nebojegranica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2014., 16:38   #6
Po mom tumačenju - ako to seosko imanje ima stambenu jedinicu, DA, za nju ti treba EC.

Priključak struje i vode ne igra ulogu ako se grije na drva.


Evo što kaže Zakon:

Članak 23.
(1) Energetski certifikat zgrade, odnosno njezina posebnog dijela (u daljnjem tekstu: energetski certifikat) izdaje se za zgradu, odnosno njezin poseban dio za koji je potrebno koristiti energiju za održavanje unutarnje projektne temperature u skladu s njezinom namjenom, osim za zgradu koja ima rok uporabe dvije godine i manje, za zgradu namijenjenu održavanju vjerskih obreda, za zgradu ukupne korisne površine manje od 50 m² te industrijske zgrade, radionice i nestambene poljoprivredne zgrade s malim energetskim potrebama.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2014., 19:16   #7
danas sam pročitao u 24 sata novine da energetski certifikat netreba za kuče građene prije 1968 je se navodno njima prizna kao da imaju uporabnu dozvolu i da im netreba certifikat.
što vi mislite o tome dali je to urednik dobro napisao ili je pobrkao nešto
robberta is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 11:16   #8
Bojim se da jest, kao što se vidi iz gore citiranog Zakona, ne piše da energetski certifikat ne treba za građevine građene prije 1968. osim ako su manje od 50 m2, ali onda je isključena po tom propisu, a ne po tome što je iz 1968.

Kakve veze ima uporabna dozvola s en. certifikatom, pogotovo ako je građevina iz 1968.?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 15:59   #9
Unapređivanje stanova za energetsku učinkovitost

Da li bi bilo moguće znatno nadograditi energetski certifikat(gore za dvije kategorije) u stambenim zgradama starim 30godina ako bi se ugradili ovakvi prozori za pasivne kuće, troslojni s inertnim plinom, toplinske provodljivosti od 0.7 W/m²K?
Filicro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 18:46   #10
ne. za dvije kategorije sigurno ne.mozda ako je na granici moze za jednu no nije pravilo i govorim ti odokativno. certifikat zavisi o nizu stvari a prozori su samo jedan od brojnih parametara.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 07:29   #11
Koje ostale stvari, možda multipor ploče na fasadu?
Ako se uz sve to još ugradi i vodomjer i kalorimetar sigurno bi došlo do barem B kategorije za plaćanje režija, možda i više ako se umjesto grijanja preko radijatora ugradi klima s inverterom?
Filicro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 08:39   #12
Quote:
Filicro kaže: Pogledaj post
Da li bi bilo moguće znatno nadograditi energetski certifikat(gore za dvije kategorije) u stambenim zgradama starim 30godina ako bi se ugradili ovakvi prozori za pasivne kuće, troslojni s inertnim plinom, toplinske provodljivosti od 0.7 W/m²K?
Ovo tvoje pitanje samo pokazuje da je taj energetski certifikat totalna glupost i da bi ga ovakvog kakav sada jest trebalo odmah ukinuti.

Sad su ljudi najednom postali opsjednuti certifikatom.

Ne nadograđuješ certifikat, nego toplinsku izolaciju.
Certifikat je trebao ljude jasno uputiti kako će najbolje uštediti energiju, i u tome je očito potpuno promašio.
Dva su faktora presudna za energetsku učinkovitost zgrade.
1. Termo fasada
Termo fasada, koja uključuje i adekvatnu toplinsku izolaciju krova, čini 70-90% uštede energije.
2. Konstrukcija građevine (omjer vanjskih površina zgrade (ukljućijući i balkone, lođe, i sl. ako nemaju toplinski most) i grijanog volumena. Tu se može uštediti nekih 20 - 50 %,
3. Prozori su tek na trećem mjestu, i tu se realno može uštediti nekih 3-5 % ( možda i više, ako su prozori ibično jednoslojno staklo, ali to je danas izuzetno rijetko na grijanim prostorijama


Dakle, zamjena prozora ima smisla tek nakon jako dobre termo fasade.
Oblik gradevine uglavnom je zadan, tu se ne može puno učiniti na starim zgradama, nego pri projektiranju.

Zadnje uređivanje felixx : 14.01.2014. at 09:17.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 09:04   #13
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Ovo tvoje pitanje samo pokazuje da je taj energetski certifikat totalna glupost i da bi ga ovakvog kakav sada jest reebalo odmah ukinuti.

Sad su ljudi najednom postali opsjednuti certifikatom.

Ne nadograđuješ certifikat, nego toplinsku izolaciju.
Očito su ljudi pomiješali uzrok i posljedicu. Nije bitna dobra izolacija zidova, dobro dihtanje prozora, izoliran krov bitno je samo da je građevina A(najbolje daš nekome da ti isprinta certifikat po želji i to je to.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 09:08   #14
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Očito su ljudi pomiješali uzrok i posljedicu.
Kako to misliš ako je jasno da što je veća kategorija to su manje režije kod grijanja i hlađenja, što su glavni utrošci svih režija?
Filicro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 09:25   #15
Quote:
Filicro kaže: Pogledaj post
Kako to misliš ako je jasno da što je veća kategorija to su manje režije kod grijanja i hlađenja, što su glavni utrošci svih režija?
Daj shvati da ti taj papir koji se zove certifikat ne povećava energetsku učinkovitost građevine.
I tamo u tom certifikatu je more gluposti, poput potrošnje vode, vrste žarulja...

Imaš na blisko politici temu o certifikatu.

A činjenica je da se certifikati namještaju, jer je sve to na kraju krajeva podložno manipulaciji.
Na sve strane čujem da su se u taj posao upustili ljudi koji nisu energetičari, i nemaju zapravo stvarnog iskustva u tome. Certifikat postaje čista forma za mlaćenje para.

Ja ću za dvije minute pregleda građevine dati jednako preciznu procjenu energetskog razreda kao i netko tko će napraviti certifikat na 100 stranica.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 09:39   #16
Svejedno, ovo će imati masivan utjecaj na cijenu i promet nekretnina.
A što se tiče žarulja radi se o LED žaruljama koje troše 4 puta manje struje za istu jačinu svjetlosti a traju 100 puta duže, a ugradnja vodomjera je isto faktor.

Kad bi svi mislili o ovim stvarima uštedilo bi se više energije nego što nuklearka Krško proizvede godišnje, u tome je valjda poanta ovog certifikata.
Filicro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 14:56   #17
Quote:
Filicro kaže: Pogledaj post
Da li bi bilo moguće znatno nadograditi energetski certifikat(gore za dvije kategorije) u stambenim zgradama starim 30godina ako bi se ugradili ovakvi prozori za pasivne kuće, troslojni s inertnim plinom, toplinske provodljivosti od 0.7 W/m²K?
Potpuno promašena investicija, dovoljno da ugradiš normalne kvalitetne prostore ako su stare totalna krama.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 11:52   #18
u clanku vecernjeg pise da za iznajmljivanje ne treba tj da je odgođeno do 2016 : Iako je u prvoj verziji također trebala početi 1. srpnja ove godine, obaveza energetskog certificiranja pri najmu, leasingu ili zakupu odgođena je do 1. siječnja 2016. godine.

http://www.vecernji.hr/zanimljivosti...-cijena-585347

ALI svugdje drugdje pise da treba i za iznajmljivanje. kaj na kraju? zna neko?
lamador is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 14:51   #19
Objekti koji moraju imati energetski certifikat su:

- novogradnje,
- zgrade za koje se ishoduje uporabna dozvola,
- zgrade ili stanovi koji se prodaju, iznajmljivačima rok je produljen do 01.01.2016.,
- zgrade javne namjene (npr. poslovne zgrade, državne zgrade, zgrade lokalne i područne samouprave, zgrade sudova, zatvora, vojarni, banaka, trgovina, restorana, hotela, zgrade željezničkog, cestovnog, zračnog i vodenog prometa, zgrade pošta, telekomunikacijskih centara, zgrade za predškolsko, osnovno, srednje i više obrazovanje, vrtići, jaslice, domovi umirovljenika, đački, studentski, radnički, dječji i drugi domovi namijenjeni privremenom ili stalnom boravku, zgrade sportskih udruga i organizacija, sportskih objekata, zgrade kulturnih namjena: kina, kazališta, muzeja, zgrade bolnica i drugih ustanova namijenjenih zdravstveno-socijalnoj i rehabilitacijskoj svrsi i dr.
gradiliste is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 23:39   #20
Tko je odredio cijene tog certificiranja?Čujem da se radi o 1.500 kn po objektu?
Ta cijena je pala sa Marsa ili je ideja određenih interesnih krugova koji zarađuju po načelu;brzo i fino.
Mrski Dan Tana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:37.