Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2007., 10:54   #21
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
Hvala na zanimljivom razmišljanju, osobito vezano na situaciju u Americi koja mi je nepoznata. Ali što je sa nesmanjenom domaćom potražnjom za stanovima u Zagrebu primjerice, pa kad se tome za par godina (kad uđemo u EU) pridruži inozemna?
Situacija u Americi je takva da se nakon ogromnog rasta real-estate trzista i rasta cijena, balon poceo naglo ispuhivati. Na jednoj sada vec zaboravljenoj temi je predvidjen upravo taj scenarij odn. pucanje balona u Americi. Evo ti jedan link
http://money.cnn.com/2007/02/27/news...ales/index.htm
Nesmanjena domaca potraznja vise nije tako nesmanjena. I o tome se dosta pisalo na nekim temama (mislim da je bilo nesto kao veliki pad prodaje ili sl.)
zabotinski is offline  
Old 21.03.2007., 10:56   #22
Perspektive za EU su mi jasne, ali mi niste odgovorili što se to dogodilo u Americi i zašto?
lidija10 is offline  
Old 21.03.2007., 11:12   #23
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Nesmanjena domaca potraznja vise nije tako nesmanjena. I o tome se dosta pisalo na nekim temama (mislim da je bilo nesto kao veliki pad prodaje ili sl.)
Sve mi je to jasno, ali baš iz razloga bombastičnih napisa ("veliki pad prodaje") formiraju se mišljenja koja formiraju "balone" i njihovo pucanje. Upravo zbog tog razloga i želim razmišljati sama i vidjeti kako razmišljaju ostali bez nekog vlastitog interesa za bilo koju od opcija (rast ili pad cijena).
Zahvaljujem na linku. Pozdrav
lidija10 is offline  
Old 21.03.2007., 11:12   #24
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
Perspektive za EU su mi jasne, ali mi niste odgovorili što se to dogodilo u Americi i zašto?
Povoljna situacija sa kreditima. Kupovao je svatko i tko moze i tko ne. Cijena je jako rasla, neki tu vidjeli potencijal za zaradu i tak... slicno onome sto se desava kod nas.
zabotinski is offline  
Old 21.03.2007., 11:17   #25
Quote:
Gazda kaže: Pogledaj post
Da su sve te silne nekretnine kod nas tak atraktivne, stranci (pri tom mislim baš na investitore) bi ih već pokupovali, budući da to već mogu - dovoljno im je osnovati firmu u hrvatskoj.
to već i čine, vjeruj mi
lidija10 is offline  
Old 21.03.2007., 11:19   #26
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
Sve mi je to jasno, ali baš iz razloga bombastičnih napisa ("veliki pad prodaje") formiraju se mišljenja koja formiraju "balone" i njihovo pucanje. Upravo zbog tog razloga i želim razmišljati sama i vidjeti kako razmišljaju ostali bez nekog vlastitog interesa za bilo koju od opcija (rast ili pad cijena).
Zahvaljujem na linku. Pozdrav
Bombasticni naslovi formiraju i napuhavanje, ne samo pucanje. Nevjerovatno koliko ih je bilo takvih u posljednje vrijeme. A ljudi su skloni vjerovati u svasta, malo tko zeli analizirati i promisljati. Dakle, samo naprijed, sama donesi zakljucke, ali nemoj ocekivati da ces na forumu dobivati objektivna misljenja ni o rastu ni o padu.
zabotinski is offline  
Old 21.03.2007., 11:19   #27
Quote:
mali008 kaže: Pogledaj post
Rast cijena ipak će se, pretpostavljam,usporiti. Do značajnijeg pada ne vjerujem da će skoro doći. Kada sam pred godinu dana počela tražiti jednosoban stan u Rijeci, cijene u oglasima su bile od 50000-63000. Sada se kreću od 57000-74000.
Ja sam gledao za dvosobni, mozda maaalo vise nego prosle godine. Ovo sto velis za jednosobne je skoro 20%...
Enivej, od kad je bio onaj Nick-za-forumov topic "Veliki pad cijena..." - sto se zapravo u medjuvremenu dogodilo?
lappino is offline  
Old 21.03.2007., 11:23   #28
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Povoljna situacija sa kreditima. Kupovao je svatko i tko moze i tko ne. Cijena je jako rasla, neki tu vidjeli potencijal za zaradu i tak... slicno onome sto se desava kod nas.
Naravno - primjerice i u drugim EU zemljama je od sredine 90-tih došlo do sniženja kamatnih stopa što je imalo, kao i kod nas, stimulirajući efekt na stanogradnju. U novim članicama EU osim standardne urbanizacije tu su bili i dodatni učinci imigracija.
lidija10 is offline  
Old 21.03.2007., 11:28   #29
Quote:
lappino kaže: Pogledaj post
Enivej, od kad je bio onaj Nick-za-forumov topic "Veliki pad cijena..." - sto se zapravo u medjuvremenu dogodilo?
Upravo o tome razgovaramo - što se dogodilo, što vi mislite?
lidija10 is offline  
Old 21.03.2007., 11:31   #30
Quote:
lappino kaže: Pogledaj post
Ja sam gledao za dvosobni, mozda maaalo vise nego prosle godine. Ovo sto velis za jednosobne je skoro 20%...
Enivej, od kad je bio onaj Nick-za-forumov topic "Veliki pad cijena..." - sto se zapravo u medjuvremenu dogodilo?
Mislim da je TRAZENA cijena za stare stanove jos porasla. Ne znam po koliko ih zapravo prodaju na kraju. Cijena novogradnji nije se bitno promijenila, iako je tesko usporedjivati.
zabotinski is offline  
Old 21.03.2007., 11:37   #31
Quote:
lidija10 kaže: Pogledaj post
Naravno - primjerice i u drugim EU zemljama je od sredine 90-tih došlo do sniženja kamatnih stopa što je imalo, kao i kod nas, stimulirajući efekt na stanogradnju. U novim članicama EU osim standardne urbanizacije tu su bili i dodatni učinci imigracija.
Evo ti jos jedan zanimljiv clanak, pa procitaj i razmisli.
http://www.poslovni.hr/37082.aspx
zabotinski is offline  
Old 21.03.2007., 11:43   #32
puno hvala, vrlo zanimljiv članak, osobito s obzirom na iste poteze našeg guvernera
lidija10 is offline  
Old 21.03.2007., 12:28   #33
Stranci ne budu sumanuto kupovali nekretnine nego budu polako dovoljno da cijelo vrijeme konstantno doljevaju novce u tržište nekretnina u dalmaciji. Naravno daleko će oni biti manji kupci od domačih ljudi ali oni će doljevati novce i to konstantno.

Hrvatska i nije baš tako prejeftina kak se govori da bi bio veliki bum.
S druge strane da dalmoši i slavonci kupuju stanove u zagrebu. Ja ne znam da itko drugdje kupuje stanove. Npr kupuju se stanovi/nekretnine u zagrebu ili tamo od kuda žive.

Jako je puno onih ljudi koji kupuju stanove u zagrebu za djecu koja studiraju. Dodatno masa studenata ostaje u zagrebu nakon studija.
demosten is offline  
Old 21.03.2007., 12:43   #34
Današnji Jutarnji:

Nakon splitske banke, koja je od početka veljače povisila kamate na kredite u švicarskim francima, isto najavljuje i PBZ koja za sada "razmatra tu mogućnost". Kako doznajemo građani se ne moraju bojati većih rata od idučeg mjeseca, no po najavama banaka, povećanje kamate moglo bi se desiti prije ljeta. PBZ je jučer uveo kunske stambene kredite sa kamatom od 5,55% do 5,85%
__________________
Geza: Tako kaže geza i geza kaže Istinu!
lesa is offline  
Old 21.03.2007., 13:45   #35
Zanimljiva razmišljanja ali bez zaključka - dakle kako mislite da će se sve izneseno odraziti na cijene?
lidija10 is offline  
Old 21.03.2007., 23:36   #36
U svakom slučaju će dalje rasti, pogotovo jer uskoro slijedi ulazak u EU. Trenutno se u Zgb dešava odrađena stagnacija pa čak i pad cijena, ali to je uslijed velike ponude i jako loše kvalitete. Činjenica je da su cijene dosta visoke obzirom na kvalitetu, jer danas svatko misli kako može graditi i želi zaraditi čim više. No na tržištu svakako fali kvalitetnih i malo luksuznijih stanova, jer ono što kod nas nazivaju luksuznim na zapadu ne bi prošlo ni kao najlošije jer se ugrađuju jeftini i nekvalitetni materijali, a i gradnja je loša. Ti loši stanovi se teško prodaju i spuštaju cijene, tako da bi uskoro morale uslijediti i kvalitetnije gradnje s kvalitetnijim materijalima, a trebao bi onda slijediti i rast cijena.
porte is offline  
Old 22.03.2007., 09:54   #37
Quote:
porte kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju će dalje rasti, pogotovo jer uskoro slijedi ulazak u EU.
Hajde neka mi netko konacno objasni taj argument povecanja cijena ulaskom u EU. Govorimo o cijeni stanova u ZG. Koji bi to bio mehanizam koji bi povecavao cijene? Kako to da su prosjecne cijene u Budimpesti nesto iznad 1000 E a Madjarska je vec u EU?
I kako se u sve to uklapa sljedeca cinjenica:
Odnos prosječne plaće i kvadrata stana u Hrvatskoj je 1:3,5. U zapadnim je zemljama primjerice taj odnos 1:1 do najviše 1:1,5?
zabotinski is offline  
Old 22.03.2007., 10:14   #38
Razlog je taj jer se ulaskom u EU država približava i standardima EU. samim time će doći i do porasta plaća, ali i do porasta cijena - to se dešava kod svih novih članica jer ulaze u novo zajedničko tržište. Također će se desiti i veći interes stranaca (iz EU) za našu zemlju, a samim time i za nekretnine. Ali će se tražiti i viša kvaliteta nekretnina. To je u biti ulazak u jednu zajedničku državu koja već ima neke svoje standarde, a samim time ljudi iz cijele EU više nisu stranci nego u biti mogu normalno kupovati naše nekretnine, ali će kupovati one koje su bolje kvalitete.
porte is offline  
Old 22.03.2007., 10:21   #39
Quote:
porte kaže: Pogledaj post
Razlog je taj jer se ulaskom u EU država približava i standardima EU. samim time će doći i do porasta plaća, ali i do porasta cijena - to se dešava kod svih novih članica jer ulaze u novo zajedničko tržište. Također će se desiti i veći interes stranaca (iz EU) za našu zemlju, a samim time i za nekretnine. Ali će se tražiti i viša kvaliteta nekretnina. To je u biti ulazak u jednu zajedničku državu koja već ima neke svoje standarde, a samim time ljudi iz cijele EU više nisu stranci nego u biti mogu normalno kupovati naše nekretnine, ali će kupovati one koje su bolje kvalitete.
Malo si kontradiktoran. Znaci li taj EU standard omjer cijene stana i prosjecne place 1:3.5 ili 1:1 odn. 1:1.5 kao sto je u EU? Ako je standard 1:1 ili 1:1.5 onda bi place trebale puno brze rasti od cijene nekretnina. Duboko ne vjerujem u to. Osim toga zasto mislis da ce place rasti samo zato sto ulazimo u EU? Sto, budu nam dali puno love koju cemo mi podijeliti izmedju sebe? Povecanje place moze se desiti samo ako se poveca proizvodnja i BDP. Vece trziste znaci veliki potencijal ali profitirati mozes samo ako si si konkurentan na tom trzistu. STranci vec sad mogu kod nas kupovati nekretnine prilicno jednostavno.
zabotinski is offline  
Old 22.03.2007., 10:30   #40
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Malo si kontradiktoran. Znaci li taj EU standard omjer cijene stana i prosjecne place 1:3.5 ili 1:1 odn. 1:1.5 kao sto je u EU? Ako je standard 1:1 ili 1:1.5 onda bi place trebale puno brze rasti od cijene nekretnina. Duboko ne vjerujem u to. Osim toga zasto mislis da ce place rasti samo zato sto ulazimo u EU? Sto, budu nam dali puno love koju cemo mi podijeliti izmedju sebe? Povecanje place moze se desiti samo ako se poveca proizvodnja i BDP. Vece trziste znaci veliki potencijal ali profitirati mozes samo ako si si konkurentan na tom trzistu. STranci vec sad mogu kod nas kupovati nekretnine prilicno jednostavno.
To je proces koji se dešava tokom godina, tj. sustizanje standarda članica EU. Samim time ako rastu cijene stvara se i prostor za rast plaća. Mi s proizvodima nismo konkurentni ukoliko uvelike ne promijenimo način rada, ali imamo dobar zemljopisni položaj kojeg možemo iskoristiti i velike mogućnosti u turizmu. Ali kad uđemo u EU biti ćemo puno interesantniji investitorima iz EU jer će konačno znati na koji način funkcioniraju stvari kod nas (tj. po jednakim pravilima kao i kod njih).
porte is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:20.