Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2007., 01:09   #1
Uzdržavanje roditelja

da me se zakonski može natjerati da se brinem za oca u slučaju da se on ne može više brinuti sam za sebe-i nema nikoga da se brine za njega..?

sa svojim ocem već godinama nisam u kontaktu što je za mene pravo olakšanje jer sa čovjekom koji mi je zagorčao život-niti ne želim imati veze..,
ALI, čula sam da u slučaju da se on npr. pred starost teško razboli-i da nema nikoga da se brine za njega, da me sud može prisliti da se brinem za njega-fizički i financijski.. je li to točna informacija..?

moj otac trenutno nema fin. problema-ali ako mu zatreba svakodnevna briga? ili ako upadne u dugove koje više ne može otplatiti?? može li me netko natjerati da se ja kao njegovo dijete brinem za njega?

hvala!
extreme is offline  
Received Warning
Old 21.09.2007., 02:17   #2
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
da me se zakonski može natjerati da se brinem za oca
ne znam detalje, ali da, generalno - moze. to bi bio obiteljski zakon...
testdrive is offline  
Old 21.09.2007., 02:25   #3
Extreme samo ...i kod mene je slična sičuejšn...baš me zanima odgovor pravnika na ovo...
ileana_ is offline  
Old 21.09.2007., 11:36   #4
Quote:
ileana_ kaže: Pogledaj post
Extreme samo ...i kod mene je slična sičuejšn......
baš smo sretne žene....
extreme is offline  
Old 21.09.2007., 02:41   #5
Članak 213.

(1) Punoljetno dijete je dužno uzdržavati roditelja koji nije sposoban za rad, a nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine.

(2) Dijete se može osloboditi dužnosti uzdržavanja roditelja koji ga iz neopravdanih razloga nije uzdržavao u vrijeme kad je to bila njegova zakonska obveza.
camus is offline  
Old 21.09.2007., 02:52   #6
Quote:
camus kaže: Pogledaj post
Članak 213.
(2) Dijete se može osloboditi dužnosti uzdržavanja roditelja koji ga iz neopravdanih razloga nije uzdržavao u vrijeme kad je to bila njegova zakonska obveza.
Ipak može znači..
ileana_ is offline  
Old 21.09.2007., 11:35   #7
Quote:
camus kaže: Pogledaj post
Članak 213.

(1) Punoljetno dijete je dužno uzdržavati roditelja koji nije sposoban za rad, a nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine.

(2) Dijete se može osloboditi dužnosti uzdržavanja roditelja koji ga iz neopravdanih razloga nije uzdržavao u vrijeme kad je to bila njegova zakonska obveza.
dobro, ajd nek mi sad netko pojasni ako je više djece u obitelji-na koga pada taj teret?

i drugo.. u slučaju da se on više ne može za sebe brinuti-pa hoće da mi preuzmemo tu obvezu- da li on to svoje pravo traži preko suda, ili je to nešto što se riješava-bez suda?

treće: ako otac ima dovoljno novaca da si npr, plati medicinsku skrb-da li onda opet djeca moraju preuzeti brigu-ili on prvo mora od svojih novaca platiti si -pomoć?

četvrto: ako se otac po drugi put oženio-da li ta druga žena preuzima kakvu odgovornost za onda kad je njemu potrebna pomoć- ili su opet djeca koja će iskijati?
extreme is offline  
Old 21.09.2007., 20:47   #8
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
dobro, ajd nek mi sad netko pojasni ako je više djece u obitelji-na koga pada taj teret?

i drugo.. u slučaju da se on više ne može za sebe brinuti-pa hoće da mi preuzmemo tu obvezu- da li on to svoje pravo traži preko suda, ili je to nešto što se riješava-bez suda?

treće: ako otac ima dovoljno novaca da si npr, plati medicinsku skrb-da li onda opet djeca moraju preuzeti brigu-ili on prvo mora od svojih novaca platiti si -pomoć?

četvrto: ako se otac po drugi put oženio-da li ta druga žena preuzima kakvu odgovornost za onda kad je njemu potrebna pomoć- ili su opet djeca koja će iskijati?
1. pojednako na svu djecu
2. ukoliko se nemre za sebe brinuti, obicno zavrsi na grbaci centra za socijalnu srkb i onda oni tebe traze...il te on moze tuziti sudu za uzdrzavanje...
3. ak se moze uzdrzavati, ne trebas ga ti uzdrzavat
4. ako supruga ima sredstva, ti nemas obvezu...

...te obveze mozes se oslobodit samo ako ni on tebe nije uzdrzavao, znaci ak ste se posvadjali kad je prestala njegova obveza da te uzdrzava, a pruzio ti je materijalnu sigurnost dok je to morao (do 18.), duzna si mu to vratiti ukoliko on potone....
...ak te tjesi, jako je malo takvih prisilnih uzdrzavanja...
camus is offline  
Old 21.09.2007., 21:09   #9
Quote:
camus kaže: Pogledaj post
1. pojednako na svu djecu
2. ukoliko se nemre za sebe brinuti, obicno zavrsi na grbaci centra za socijalnu srkb i onda oni tebe traze...il te on moze tuziti sudu za uzdrzavanje...
3. ak se moze uzdrzavati, ne trebas ga ti uzdrzavat
4. ako supruga ima sredstva, ti nemas obvezu...

...te obveze mozes se oslobodit samo ako ni on tebe nije uzdrzavao, znaci ak ste se posvadjali kad je prestala njegova obveza da te uzdrzava, a pruzio ti je materijalnu sigurnost dok je to morao (do 18.), duzna si mu to vratiti ukoliko on potone.......
koja katastrofa....ne mogu vjerovati da te netko može natjerati da se brineš za osobu koja ti ništa dobroga u životu nije dala(osim prisilne alimentacije)

Quote:
camus kaže: Pogledaj post
...ak te tjesi, jako je malo takvih prisilnih uzdrzavanja...
tješi me..

hvala na odgovoru!!
extreme is offline  
Old 25.09.2007., 17:35   #10
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
koja katastrofa....ne mogu vjerovati da te netko može natjerati da se brineš za osobu koja ti ništa dobroga u životu nije dala(osim prisilne alimentacije)




kakvasi ti osoba ... on te napravio

Hrvoje xyz is offline  
Old 23.12.2007., 22:11   #11
[QUOTE=extreme;10372095]koja katastrofa....ne mogu vjerovati da te netko može natjerati da se brineš za osobu koja ti ništa dobroga u životu nije dala(osim prisilne alimentacije)



Žalosno je kakve sve ljude neki očevi naprave,alimentacija nije prisilna , jer te nitko ne može prisiliti da ju plaćaš,nego se visina alimentacije određuje sudski.Taj novac koji je on dugo godina odvajao za tebe njemu nije pao sa neba. A da uzmeš pištolj i prekratiš mu muke,što će ti on sada uopće kada više ne možeš izvući novac od njega.
__________________
Takt je vještina da nekome nešto dokažete, a da od njega ne napravite neprijatelja
ili budalu.
znatizeljni22 is offline  
Old 21.09.2007., 21:40   #12
Quote:
camus kaže: Pogledaj post
a pruzio ti je materijalnu sigurnost dok je to morao (do 18.)
koliko se sjecam, roditelji su djecu duzni uzdrzavati dok god se redovno skoluju i godinu dana nakon toga ako nemaju sredstva za zivot/ne nadju posao, sta vec. znaci do 27. godine.
Katrin is offline  
Old 21.09.2007., 22:14   #13
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
koliko se sjecam, roditelji su djecu duzni uzdrzavati dok god se redovno skoluju i godinu dana nakon toga ako nemaju sredstva za zivot/ne nadju posao, sta vec. znaci do 27. godine.
a ako je recimo moj otac plaćao minimalnu moguću alimentaciju-da li to onda znači da mu dijete u koliko ga je dužno uzdržavati-isto ga uzdržava sa najminimalnijim mogućim sredstvima...
extreme is offline  
Old 21.09.2007., 22:50   #14
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
koliko se sjecam, roditelji su djecu duzni uzdrzavati dok god se redovno skoluju i godinu dana nakon toga ako nemaju sredstva za zivot/ne nadju posao, sta vec. znaci do 27. godine.
...istina, navela sam do 18. jer od uzdrzavanja za vrijeme skolovanja, roditelji se mogu izvuci, al dijete ih moze tuziti....
camus is offline  
Old 21.09.2007., 16:11   #15
zar nitko ne zna ništa više o ovome da mi pojasni?
extreme is offline  
Old 29.12.2007., 20:11   #16
znaš u deset zapovijedi Božjih piše poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude.
Reči ćeš, nije ni on mene poštivao, ne želim ni ja njega,ali isto tako kada umre na ostavinskoj ćeš tražiti svoj dio.No ni to nije važno,nadam se da imaš djecu i brineš o njima i želiš pod starost da i oni brinu o tebi ,tvom mužu,pa kojim primjerom im pokazuješ:
Djeco imate djeda govno,no ništa zato mene je stvorio ni ja ne mogu biti manje govno od njega
__________________
.
lana10 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:34.