Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2011., 00:46   #1
Kredit za kojeg nisam znao

Pozdrav ljudi, na gospodarstvu sam otvorio istu temu, ali su me savjetovali da otvorim i ovdje istu..

evo ovako ide priča.. riječ je o kreditu kojeg je podignuo moj pokojni otac u Splitskoj banci, a za taj kredit nitko iz obitelji nije znao.
krajem 2009. godine, na kućnu adresu stiglo je rješenje da majka i ja preuzmemo ovršni postupak na što smo mi ostali u čudu jer je stari umro početkom 2004. godine. Doslovce o ničemu nismo imali pojma. Starci su živjeli razdvojeno od 1997. godine..

Nakon toga, majka je sve to uzela u svoje ruke i pokušala doći do informacija o tom kreditu pa ću sad redom objasniti što se to događalo. Ovu kronologiju vam navodim uz pomoć dokumenata koji smo dobili na uvid. Ponavljam, do 2009.g nismo imali nikakvih saznanja o postojanju tog kredita.

1997. godine potpisan je ugovor o nenamjenskom kreditu u iznosu od 5 000 njemačkih maraka ( 17 873 kuna) na rok otplate od 36 mjeseci. 4000 maraka je podignuto odmah dok je 1000 maraka oročeno na godinu dana. Kao korisnik kredita je naveden moj stari i tu je njegov potpis. U ugovoru piše da je dužan osigurati 3 jamca, ali ti jamci nisu navedeni.

Tu se sada javlja prva sumnjiva stvar. Banci je priloženo uvjerenje o visini plaće mog starog. Ništa to ne bi bilo čudno da uvjerenje nije ovjerila firma (trgovačka radnja) u kojoj moj stari nikad nije radio. To sa sigurnošću mogu reći, čak i dokazati. Naravno, imamo radnu knjižicu pokojnog oca i tu se jasno vidi di je radija. Praktički cili život je bija zaposlenik samo jedne firme.

Slijedeći dokument vezan za kredit je iz 2000.godine u kojem moj stari i jedan od jamaca daju izjavu da su prevareni od strane osobe koja uopće nije navedena u ni jednom dokumentu koji smo mogli vidjeti. U toj izjavi, moj otac tvrdi da je potpisao ugovor o kreditu, ugovor o oročenom depozitu, administrativnu zabranu i bjanko mjenicu misleći da sve to potpisuje u svojstvu jamca. U toj izjavi, njegovu priču potvrđuje jedan jamac iz tog kredita. Da se razumimo, ta izjava je šuplja i sadrži puno kontradiktornosti. Kako je on podizao novce ( 4000 odmah, 1000 nakon godinu dana) misleći da je jamac..
Kad sada sagledam na sve to, mislim da je moj stari uzea kredit, a novac da toj osobi koja je navedena u toj izjavi., al to su sve pretpostavke.

2003. Općinski sud je izdao prijedlog za ovrhu na plaći i pokretninama ovršenika u kojem s navedeni moj stari (pod rednim brojem 1) i još 4 osobe (jamca). Navodi se da je tadašnji dug iznosio 42 583 kn. Taj prijedlog za ovrhu poslan je na tadašnju adresu mog starog. Kao što sam već prije naveo, starci su živili razdvojeno. Na kopiji prijedloga za ovrhu, do imena moga starog je prekrižena adresa njegovog stvarnog prebivališta, a rukom je dopisana adresa trenutnog boravišta.

Nakon toga je stari umra (početkom 2004.godine), a 2009. dobili smo (već sam spomenuo to u početku posta) rješenje u kojem se pozivamo da majka i ja preuzmemo postupak. Majka se žalila na to rješenje, što je odbijeno 2010. godine.
Informirajući se preko raznih strana, moja majka je došla do zaključka da je slijedeća postaja sud gdje je ona htjela utvrditi da mi nismo imali nikakva saznanja o tom kreditu, niti smo vidjeli kunu od tog kredita. Taj sud se nije dogodio nego je prije neki dan kući došla gospodična i počela popisivati stvari u stanu.

slijedeće su opcije:

Borba?

Koliko je zapravo realna borba s njima, s obzirom na navedene argumente. Banka je izdala kredit osobi koju očito nije provjerila (lažni zaposlenik firme). Mi te novce nismo vidjeli, može se dokazati da nije živio s nama.
Dalje, koliko se zapravo isplati boriti s njima s obzirom da sam kao nasljednik dobio jedno zemljište koje vrijedi puno više od toga. Na tom zemljištu je trojno vlasništvo i u planu je prodaja. Trenutno je u zastoju zbog toga što mali dio te zemlje, prije 30 godina, nije uveden u naše vlasništvo već je ostalo u vlasništvu općine. Taj predmet se trenutno rješava i trebao bi biti kroz godinu dana riješen. Dali oni meni mogu sjest na taj dio zemlje čiji sam ja vlasnik? Ovršni prijedlog iz 2003. je na plaću i pokretnine ovršenika..
Koji je slijedeći postupak banke nakon popisa imovine..šta je slijedeće? ono šta su popisali u stanu, nije dovoljno za podmirenje duga, a i majka nije htjela potpisati ništa.

Platiti?

OK, platiti.. kao nasljednici preuzimamo njegove dugove i to mi je sasvim jasno..Ali nije mi jasno zašto banka je čekala skoro pa 6 godina od njegove smrti da nam izda rješenje o preuzimanju postupka. 6 godina bez ikakvih obavijesti?? a kamate su se samo gomilale. 2010. godine ukupni dug je iznosio preko 11 000 eura..
Sad ja vas pitam kako se tu postaviti. Planirali smo odugovlačit taj postupak dok se ne završi taj drugi postupak vezan za zemljište te se proda. Iz toga bi namirili dugovanja.
Sad mi već gori pod petama jer me strah da to zemljište ne dođe u pitanje..
Novaca nemamo da podmirimo dugovanje, al ajde, mogu posuditi i spreman sam to napraviti.. Dali banka može izaći u susret, nekakvi oprost kamata, barem djelomično. Ovih 6 godina kamata mi je krajnje bezobrazno.. Ako da, kojim kanalima to tražiti, kojim pristupom, argumentima?



Eto, ispričavam se na odužem postu, ali htio sam vas potpuno uputit u problematiku..svi savjeti su dobrodošli, al molim vas da probate uzeti u obzir sve činjenice..

ako je potrebna još koja informacija, vičite..pokušat ću iskopati šta mogu..
yeast is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 10:31   #2
Idite odvjetniku odmah. Ovakve stvari se ne rjesavaju na forumu.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 13:07   #3
ma potpuno mi je jasno da se ovakve stvari ne riješavaju na forumu..

odvjetnik je već bio kontaktiran kad smo dobili obavijest o preuzimanju ovršnog postupka i to je ispalo poprilično traljavo..

došli smo u odvjetnički ured kako bi se napisala žalba..na kraju smo se nekoliko dana natezali s njima da se to konačno napiše..praktički smo dobili dojam da samo im apsolutno nebitni..3 puta su nas primali, svaki put nas je drugi odvjetnik primio i svaki put ponovno izlaganje situacije..

žalba je napravljena tako da sam je i ja mogao sastavit..

možda bi mi trebala neka preporuka za odvjetnika jer ne želim sličan pristup u ovoj fazi..

ugl, ako je ovrha u tijeku, znači popis imovine je napravljen, gdje sad tu odvjetnik stupa na snagu? kada dobijemo riješenje o pljenidbi imovine?

u ponedjeljak idemo u banku, pokušat ćemo sklopit neku nagodbu, dogovor..da se to plati i doviđenja..mislite da mi je i tada potreban odvjetnik?
ili to tako ne funkcionira..
yeast is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 13:27   #4
Da ste odmah angažirali odvjetnika, moguće bi izbjegli svu zavrzlamu.

Quote:
yeast kaže: Pogledaj post
Doslovce o ničemu nismo imali pojma. Starci su živjeli razdvojeno od 1997. godine...
Ako žive odvojeno, ne postoji bračna zajednica.
Nisu bili službeno rastavljeni? Što je sa adresom na dokumentima?

Quote:
1997. godine potpisan je ugovor o nenamjenskom kreditu u iznosu od 5 000 njemačkih maraka ( 17 873 kuna) na rok otplate od 36 mjeseci. 4000 maraka je podignuto odmah dok je 1000 maraka oročeno na godinu dana. Kao korisnik kredita je naveden moj stari i tu je njegov potpis. U ugovoru piše da je dužan osigurati 3 jamca, ali ti jamci nisu navedeni.
Jesu li roditelji živjeli odvojeno prije nego je potpisao?

Ima tu poprilično nepravilnosti, moglo bi se možda i HANFA-i prijaviti, banci ne bi bilo svejedno.

Treba vidjeti i zastaru, i je li što od tog duga otac otplatio, itd.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 13:37   #5
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Da ste odmah angažirali odvjetnika, moguće bi izbjegli svu zavrzlamu.
evo u gornjem postu sam obrazložio vezano za odvjetnika..bio je kontaktiran..

Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Ako žive odvojeno, ne postoji bračna zajednica.
Nisu bili službeno rastavljeni? Što je sa adresom na dokumentima?
nisu bili službeno rastavljeni..on se odselio, ali adresa na dokumentima je ostala ista..
na prijedlogu za ovrhu iz 2003. prekrižena je njegova službena adresa, a rukom nadopisana njegova privremana dresa..ta gdje se odselio..

Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Jesu li roditelji živjeli odvojeno prije nego je potpisao?
da, samo što je to problematično dokazat..on se odselio nekih 2 mjeseca prije potpisa ugovora o kreditu..

Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Ima tu poprilično nepravilnosti, moglo bi se možda i HANFA-i prijaviti, banci ne bi bilo svejedno.

Treba vidjeti i zastaru, i je li što od tog duga otac otplatio, itd.
neznam koliko je otplaćeno, neznamo uopće koliko točno trenutno dug iznosi..
u banci su dosta teško pružili i ove informacije koje imamo..

šta se tiče zastare, kaže majka da je banka poprilično pazila na zastaru..5 do 12 je stigla obavijest o preuzimanju ovršnog postupka....
yeast is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 12:41   #6
Moguće je da je stari napravio sve to i digao kredit nekome, za proviziju od 1000 eura koju je oročio, računajući da će taj netko vraćati kredit. Ima dosta priča s ti "posrednicima", tako da me ne bi čudilo niti da ga je netko zeznuo za tu lovu i da je taj novac završio kod nekoga. Možda ti otac nije imao loše namjere, možda je htio dobit tu neku proviziju, možda je htio nekome pomoći..starije ljude je lako prevariti..nemoj da ti još i to bude dodatna mrlja na odnosu s ocem, ako nisi sigurna u to i ne znaš što se dogodilo. Puno je takvih priča, možda je i njegova bila takva,a ne nužno sebična ili zlonamjerna..

Ono što znam je da osobe koje su na ostavinskoj rastavi nasljednici nasljedjuju i dugove. Ako je stara bila nasljednik, onda je i obveznik, a ti si sigurno. Stara bi možda mogla osporavati to da nije bila u braku, ovo, ono, ali ako je na ostavini sebe prikazala kao nasljednika, onda neće ništa osporiti. Jedini dug koji smo mi uspjeli, u jednoj sličnoj situaciji, nakon smrti osobe izbjeći, bio je onaj prema poreznoj upravi, jer nam se neki referent smilovao i rekao da to ne platimo i da će otići u zastaru. Ali isto su nam bili poslali nešto.

Ljudi ne kuže da kad netko umre ti naslijediš prava, ali i sve obaveze i da se zato treba i formalno RAZVEST od nekoga, a ne nakon 10 godina odvojenog života nasljedit njegove dugove. Recimo, to puno ljudi ne zna i nije toga svjesno. Mislim da to što je on dva mjeseca prije potpisivanja kredita živio negdje drugdje neće ništa pomoći. Banka će vam dokazivati da je to bio vaš privatni odnos s njim, a ono što ona traži je poslovni odnos. Nisam pravnik, pitajte još odvjednika, ja zaključujem temeljem svojih i tudjih iskustva u sličnim situacijama.

Mislim da treba vidjeti tko su jamci i sudužnici, jer su oni prvi na listi za "odstrel". To što je potvrda iz firme u kojoj stari nikad nije radio isto vam ništa ne pomaže, jer je ta firam ustvari samo jamac. A ta firma će osporit da on nije bio nikad zaposlenik i još bi ga mogla tužit za falsifikat, znači od njih ništa.

Ne kužim kako se ne vidi tko su jamci, jer u banci vam moraju dati sve instrumente osgiuranja koji su bili u kreditu - osobe, depozit, polica životnog osiguranja, nekretnina, pokretnina....prvo se aktiviraju jamci i sudužnici...moguće je da je taj depozit isto uzet zbog toga, što je bilo s depozitom? gdje je on završio?

uglavnom treba vidjet koji su instrumenti osiguranja bili i kojim redosljedom se aktiviraju? da li se mogu preskočiti jamci i sudužnici? inače ne bi mogli, ali s obzirom da je on umro, možda je drugačije, jer je opet priča o ostavini...znači ako ste naslijedili dugove, naslijdili ste i prava...provjerite ima li još računa u toj banci, ima li kakvu štednju i što je s tim depozitom..ako nadjete nešto u toj ili drugoj banci, opet pokrenite ostavinsku raspravu da dodjete do te love...

jebate, ispast ću pravnik, a nisam nadjite drugog odvjetnika, ako treba.

Zadnje uređivanje Katrin : 20.11.2011. at 17:21.
nee_postojim is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 13:07   #7
"Dali banka može izaći u susret, nekakvi oprost kamata, barem djelomično."

To možeš zaboravit...banka će te još uvjerit da da bi platio te obveze još trebaš ti dignut kredit da bi ih otpalatio.

Priča je dosta šuplja i nisam baš sigurna da je može riješti sam odvjetnik...neznam da li policija rješava takve slučajeve ali nekakva istraga financijskog tipa bi trebala postojat...

Opcija da platiš ti u konačnici ostaje...ali imaš pravo točno znati što plačaš i zašto...isto tako iz vlastitog iskustva...ako ti banka u jednom iznosu izbaci šta moraš platiti (tipa ovršno rješenje - možeš podnijet prigovor na ovrhu javnom bilježniku, ali to košta) zatraži od banke detaljnu i transparentnu specifikaciju iznosa za koji te terete vidjet ćeš da to nećeš tako lako dobit, kao što ti neće dati niti specifikacije obračunatih kamata ali na mjesečnoj razini...dok god ti nije jasno posljednja kuna koju moraš platit ne plačaj ništa....
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 01:30   #8
Quote:
nee_postojim kaže: Pogledaj post
Moguće je da je stari napravio sve to i digao kredit nekome, za proviziju od 1000 eura koju je oročio, računajući da će taj netko vraćati kredit. Ima dosta priča s ti "posrednicima", tako da me ne bi čudilo niti da ga je netko zeznuo za tu lovu i da je taj novac završio kod nekoga. Možda ti otac nije imao loše namjere, možda je htio dobit tu neku proviziju, možda je htio nekome pomoći..starije ljude je lako prevariti..nemoj da ti još i to bude dodatna mrlja na odnosu s ocem, ako nisi sigurna u to i ne znaš što se dogodilo. Puno je takvih priča, možda je i njegova bila takva,a ne nužno sebična ili zlonamjerna..
ma iskreno, sumnjan da je njega na takav način neko uspija zajebat..nije bio star tada, a bome je bio premazan svim mastima..bar šta se novaca čini..
to je bila neka skupna muljaža iz koje je on na kraju izvuka deblji kraj..a na kraju ja..

Quote:
nee_postojim kaže: Pogledaj post
Ono što znam je da osobe koje su na ostavinskoj rastavi nasljednici nasljedjuju i dugove. Ako je stara bila nasljednik, onda je i obveznik, a ti si sigurno. Stara bi možda mogla osporavati to da nije bila u braku, ovo, ono, ali ako je na ostavini sebe prikazala kao nasljednika, onda neće ništa osporiti. Jedini dug koji smo mi uspjeli, u jednoj sličnoj situaciji, nakon smrti osobe izbjeći, bio je onaj prema poreznoj upravi, jer nam se neki referent smilovao i rekao da to ne platimo i da će otići u zastaru. Ali isto su nam bili poslali nešto.

Ljudi ne kuže da kad netko umre ti naslijediš prava, ali i sve obaveze i da se zato treba i formalno RAZVEST od nekoga, a ne nakon 10 godina odvojenog života nasljedit njegove dugove. Recimo, to puno ljudi ne zna i nije toga svjesno. Mislim da to što je on dva mjeseca prije potpisivanja kredita živio negdje drugdje neće ništa pomoći. Banka će vam dokazivati da je to bio vaš privatni odnos s njim, a ono što ona traži je poslovni odnos. Nisam pravnik, pitajte još odvjednika, ja zaključujem temeljem svojih i tudjih iskustva u sličnim situacijama.
razveli se nisu iz dosta razloga,iako je bilo u planu..njegova bolest je koju godinu nakon toga počela i onda je to stalo..

meni je potpuno jasno da ja nasljeđujem njegove dugove..ovih 6 godina bez ikakve obavjesti je to šta me boli..u tih 6 godina dug je skočio sa 42 000 kn na više od 11 000 eura..pa ne može mi niko reći da je to normalno..

Quote:
nee_postojim kaže: Pogledaj post
Mislim da treba vidjeti tko su jamci i sudužnici, jer su oni prvi na listi za "odstrel". To što je potvrda iz firme u kojoj stari nikad nije radio isto vam ništa ne pomaže, jer je ta firam ustvari samo jamac. A ta firma će osporit da on nije bio nikad zaposlenik i još bi ga mogla tužit za falsifikat, znači od njih ništa.

Ne kužim kako se ne vidi tko su jamci, jer u banci vam moraju dati sve instrumente osgiuranja koji su bili u kreditu - osobe, depozit, polica životnog osiguranja, nekretnina, pokretnina....prvo se aktiviraju jamci i sudužnici...moguće je da je taj depozit isto uzet zbog toga, što je bilo s depozitom? gdje je on završio?
u izjavi iz 2000. u kojoj se moj otac žalio, piše da je oročeni novac podignut nakon godinu dana..

šta se tiče jamaca, na ugovoru o kreditu nisu navedeni..ali na potvrdi o visini plaće ima posebni dio koji se zove izjava jamca..vjerojatno su to ostali jamci potpisali i predali..

Quote:
nee_postojim kaže: Pogledaj post
uglavnom treba vidjet koji su instrumenti osiguranja bili i kojim redosljedom se aktiviraju? da li se mogu preskočiti jamci i sudužnici? inače ne bi mogli, ali s obzirom da je on umro, možda je drugačije, jer je opet priča o ostavini...znači ako ste naslijedili dugove, naslijdili ste i prava...provjerite ima li još računa u toj banci, ima li kakvu štednju i što je s tim depozitom..ako nadjete nešto u toj ili drugoj banci, opet pokrenite ostavinsku raspravu da dodjete do te love...

jebate, ispast ću pravnik, a nisam nadjite drugog odvjetnika, ako treba.
Quote:
sherry lady kaže: Pogledaj post
"Dali banka može izaći u susret, nekakvi oprost kamata, barem djelomično."

To možeš zaboravit...banka će te još uvjerit da da bi platio te obveze još trebaš ti dignut kredit da bi ih otpalatio.

Priča je dosta šuplja i nisam baš sigurna da je može riješti sam odvjetnik...neznam da li policija rješava takve slučajeve ali nekakva istraga financijskog tipa bi trebala postojat...

Opcija da platiš ti u konačnici ostaje...ali imaš pravo točno znati što plačaš i zašto...isto tako iz vlastitog iskustva...ako ti banka u jednom iznosu izbaci šta moraš platiti (tipa ovršno rješenje - možeš podnijet prigovor na ovrhu javnom bilježniku, ali to košta) zatraži od banke detaljnu i transparentnu specifikaciju iznosa za koji te terete vidjet ćeš da to nećeš tako lako dobit, kao što ti neće dati niti specifikacije obračunatih kamata ali na mjesečnoj razini...dok god ti nije jasno posljednja kuna koju moraš platit ne plačaj ništa....
na ova 2 ću skupno odgovoriti..

sutra će se pokušati nešto napraviti u samoj banci..ja ne mogu ići jer nisam u st-u, al majka će se pozabaviti s time..
rekla je da će tražit potpune specifikacije i pokušati iskemijati nekakvi dogovor..

isto tako, sutra bi trebao biti angažiran jedan odvjetnički ured, pa bi ću vidit i ste strane šta dalje..

odmah bi platio..samo da banka izađe malo u susret i pojede govno zbog ovih 6 godina bez ikakve obavijesti..samo da malo ljudskosti pokažu..
yeast is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2011., 11:50   #9
Ma gle, ja ti govorim formalno, ne emotivno. BANKA ti MORA dati na uvid svu dokumentaciju pa to znači i sve instrumente osiguranja koji su bili po kreditu, a to znači i popis jamaca. Traži preko odvjetnika, ako ne daju. Meni se čini da jedino jednu stvar možeš osporavati a to je tih 6 godina i kamate. Banka ti to neće svojevoljno oprostiti, dapače, tamo je netko zeznuo stvar i jako će braniti svoju poziciju. S odvjetnikom trebaš vidjeti tko je do sada otplaćivao taj kredit i zašto tek sada tebi dolazi obavjest o tome. Mislim da je to jedino što možete osporavati tj. zašto to nije odmah tebi došlo, gdje je stajalo tih X godina i da se onda osporava njihova nesposobnost i odgovornost, tako da se skinu barem kamate za tih 5 godina. Nisam pravnik, ali nekako mi se čini da bi tu eventualno moglo nešto biti, ako netko drugi u međuvremenu nije servisirao taj kredit. Ako jest, pa tebi sad dolazi tek sad, nakon što jamac ne može otplaćivati, e onda vjeroajtno ni tu ne drži vodu. Ali kažem, trebalo bi vidjeti KONKRETNO, ovako je sve rekla kazala.

1. Da, definitivno imaš pravo na uvid svih instrumenata osiguranja po kreditu (to znači i jamaca)
2. Treba vidjeti jeli kredit legalno dignut i isplaćen tj. jeli to doista potpis tvog oca i jeli banka sve napravila po proceduri
3. Ako nije, onda treba osporavati valjanost kreditnog ugovora i probat sve poptopit

Eh, sad, treba imat sposobnog odvjetnika, zivaca i novaca za sve to. Definitivno nadjite odvjetnika PO PREPORUCI a ne s ceste, jer medju njima ima stvarno takvog ološa da ćete još i on oženiti. Nemoj uzimati nikoga iz imenika, pitaj ljude okolo koga da uzmeš. Ne žuri, nije se to desilo u tri dana, dobro razmisli. I vidi što se realno može, a onda odluči. Suditi se radi suda, nema smisla. Ali ako ima temelja da se sve to sjebe, a znam i slučajeve da su ljudi uspjeli, onda to napravi. Ali kažem, prvo se treba dobro uputiti u predmet i u realne mogućnosti.
nee_postojim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 01:10   #10
Quote:
nee_postojim kaže: Pogledaj post
Ma gle, ja ti govorim formalno, ne emotivno. BANKA ti MORA dati na uvid svu dokumentaciju pa to znači i sve instrumente osiguranja koji su bili po kreditu, a to znači i popis jamaca.
Ajde onda kad već nisi pravnik, nemoj ga uvaljivat u još veće pizdarije.

Banka ne mora njemu dati na uvid ništa, to je u ovoj fazi samo njihova dobra volja. Nije banka ured državne uprave ni javna institucija pa da mora svima dati podatke na uvid. Još ako uleti tamo sa stavom "vi morate, rekli mi na forumu", izbacit će ga van bez pardona, a referent koji mu vodi predmet će se pobrinut da mu ne daju nikakav skonto jednog dana kad se odluči platiti.

Vodi se sudski postupak. Preuzimanjem postupka od pokojnog oca postao je stranka u postupku i može neograničeno na sudu vršiti uvid u spis, tražiti da mu kopiraju sve redom, ali to u konkretnom slučaju ne služi ničemu. Na bitna pitanja odgovorio sam na forumu gospodarstvo.

Još samo mogu dodati da jamce u ovom slučaju također možeš (i trebao bi) zaoboravit - naslijedio si glavnog dužnika, što bi u praksi značilo da ako je netko od jamaca nešto i platio, mogao bi doći na zgodnu ideju da protiv vas nasljednika glavnog dužnika digne regresnu tužbu i traži vraćanje onoga što je platio za vas tj. za glavnog dužnika.
pbayvip is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2011., 20:53   #11
"Banka ne mora njemu dati na uvid ništa, to je u ovoj fazi samo njihova dobra volja. Nije banka ured državne uprave ni javna institucija pa da mora svima dati podatke na uvid."

Nažalost ovo je tako u praksi. No, žalosno je da banka nekog može teretiti za stanoviti iznos, a taj isti nema pravo uvida u dokumentaciju. Ne smatram takvo ponašanje i praksu moralnim, pačak niti skroz zakonitom.

Ja sam također zatražila specifikacije po svom kreditu, koje nisam dobila od banke, pa sam se zainatila i sama krenula izračunavat kamate.

I otkrila da mi obračunavaju dvostruku kamatu tj. kamatu na kamatu, radi čega sam podnijela tužbu protiv banke. Iskreno, svi znaju da banke obračunavaju takve kamate, i da se radni o nekom zanemarivom iznosu nebi ih niti tužila.

Ako autora zanimaju detalji neka mi se javi porukom.
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2011., 20:20   #12
Quote:
pbayvip kaže: Pogledaj post
Još samo mogu dodati da jamce u ovom slučaju također možeš (i trebao bi) zaoboravit - naslijedio si glavnog dužnika, što bi u praksi značilo da ako je netko od jamaca nešto i platio, mogao bi doći na zgodnu ideju da protiv vas nasljednika glavnog dužnika digne regresnu tužbu i traži vraćanje onoga što je platio za vas tj. za glavnog dužnika.
da, to mi je netko prije par dana uvalio bubu..regresna tužba..

svakako se nadam da se to neće dogoditi..mislim da bi se u tom slučaju napokon rasvjetlila ta muljaža i saznalo kome su išli novci..al na jedan drugi način..

na gospodarstvu sam se također nadovezao na tvoj post..

Quote:
sherry lady kaže: Pogledaj post
"Banka ne mora njemu dati na uvid ništa, to je u ovoj fazi samo njihova dobra volja. Nije banka ured državne uprave ni javna institucija pa da mora svima dati podatke na uvid."

Nažalost ovo je tako u praksi. No, žalosno je da banka nekog može teretiti za stanoviti iznos, a taj isti nema pravo uvida u dokumentaciju. Ne smatram takvo ponašanje i praksu moralnim, pačak niti skroz zakonitom.

Ja sam također zatražila specifikacije po svom kreditu, koje nisam dobila od banke, pa sam se zainatila i sama krenula izračunavat kamate.

I otkrila da mi obračunavaju dvostruku kamatu tj. kamatu na kamatu, radi čega sam podnijela tužbu protiv banke. Iskreno, svi znaju da banke obračunavaju takve kamate, i da se radni o nekom zanemarivom iznosu nebi ih niti tužila.

Ako autora zanimaju detalji neka mi se javi porukom.
vidit ćemo slijedeći tjedan..zatražiti ćemo kompletne specifikacije, ali na lijepi način..zanima me kako će reagirat..
yeast is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:11.