Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2011., 11:52   #1
Potrebna snaga radijatora ???

Kao kupac novogradnje naravno da nisam zadovoljan s dimenzijama radijatora jer da bi se postigla normalna sobna temperatura treba dosta vremena.
Kombi bojler je Vailant 18kW, radijatori vaiRAD

Situacija je ovakva;

Dnevna i kuhinja
(28,56m2 / 76,39 m3)
Orijentacija : JUG / ZAPAD
Snaga radijatora : 2877 + 1079 W
51.8 W/m3

Spavaća soba
(10.59 m2 / 27.753 m3)
Orjentacija : ZAPAD
Snaga radijatora : 1798 W
64.8 W/m3

Dječja soba 1
(8,90m2/23,67m3)
Orijenacija : JUG
Snaga radijatora: 1438 W
60.75 W/m3

Dječja soba 2
(6.57m2/17,52m3)
Orjentacija: JUG
Snaga radijatora 1079 W
61.60 W/m3

Problem je ovakav: pri prosječnoj vanjskoj temperaturi od cca 10°C temperatura polaznog voda mi treba biti 55°C da bi se dnevna soba zagrijala s 18 na 22°C za cca 4h. Dječja soba 2 istu temperaturu postigne za 1h. Što mi je najbolje činiti promjeniti radijator u dnevnoj sobi ili grijati se s 10°C većom temperaturom polaznog voda da bi u sobama bilo koliko toliko ugodno.
Kako će se to odraziti na potrošnju plina s većom temp. polaznog voda.

Razmišljao sam mijenjati radijator debljine 22 za 33 istih dimenzija što bi povećalo ukupnu snagu radijatora s 51.8 na cca 68W/m3 iako bi takva investicija bila oko 2000kn.

Zidovi zgrade su građeni blok opekom 30cm + stiropor 5cm. Stolarija je REHAU 5 komora LOW-E 1.1.

Lokacija : Osijek


Zadnje uređivanje archie69 : 27.10.2011. at 12:08.
archie69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 12:24   #2
Probaj u sobama koje se brže griju smanjiti protok na prigušnicama a malo povećati protok u dnevnoj.
__________________
Živjet ću sve do svoje smrti
marijoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 12:25   #3
Neznam točno za koju temperaturu polaznog voda su snage radijatora koje si naveo, ali u svakom slućaju moj ti je savjet da povečaš radijatorske površine u boravku kako bi bile bar na razini ostalih ako ne i nešto jače, a nakon toga da po potrebi podigneš temperaturu polaznog voda radi dodatnog skračivanja vremena zagrijavanja prostorija. Kod klasičnih plinskih bojlera najčešće temperature polaznog voda su oko 70 do 75 stupnjeva, jedino ako imaš kondenzacijski uređaj, onda su niže (u pravilu do 60).
Marcho is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 12:27   #4
Uf, moram komentirati ovaj "četverosobni" stan. ovakve bonsai sobice se ne sreću često.
a jedna kupaona na 3 spavaće sobe je teža katastrofa (ako je stan namjenjen za 4 osobe)
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 12:34   #5
E vidiš, ovakav topic mi je trebao.

Po projektu je radijator u dnevnoj jačine 2450 W, 180 visina, 80 širine.

Ako se recimo odlučim za neki drugi (malo ljepši) a taj ima manje vata, kolika će bit razlika u grijanju prostora?

Ajmo reć da jedan ima 1500W, iste veličine, a drugi ima oko 2300W.

Hvala.
__________________
Alf used to say: "When you get the ball, you give it to Bobby".
Zlikovsk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 15:03   #6
Quote:
archie69 kaže: Pogledaj post
Problem je ovakav: pri prosječnoj vanjskoj temperaturi od cca 10°C temperatura polaznog voda mi treba biti 55°C da bi se dnevna soba zagrijala s 18 na 22°C za cca 4h.
Mislim da je tih 55° pre malo (osim ako bojler nije kondenzacijski) i da bi trebao dici na nekih 65. A kad jos jace zhladi i na vise...po potrebi.
Ako tada u djecjim sobama (ili negdje drugdje) bude pre vruce, stavi termoventile pa smanji temperaturu koliko zelis.
(ovo je laicko misljenje)
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 16:59   #7
Snage radijatora su izrazene za 75/65/20.
Nije problem povecati temperaturu polaznog voda ali sto ce biti kad bude vani -20 a max. Temp kombi bojlera (nije kondenzacijski) je 75C.

Ista stvar sa zagrijavanjem dnevne sobe se dogadja i ako je ukljucen samo radijator u dnevnoj i kuhinji.
U svim prostorijama su termoventili osim u dnevnoj i kuhinji jer se tamo nalazi termostat.

Kolika bi prosjecna snaga radijatora trebala biti po m3?
archie69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 21:18   #8
Quote:
archie69 kaže: Pogledaj post
Snage radijatora su izrazene za 75/65/20.
Nije problem povecati temperaturu polaznog voda ali sto ce biti kad bude vani -20 a max. Temp kombi bojlera (nije kondenzacijski) je 75C.

Ista stvar sa zagrijavanjem dnevne sobe se dogadja i ako je ukljucen samo radijator u dnevnoj i kuhinji.
U svim prostorijama su termoventili osim u dnevnoj i kuhinji jer se tamo nalazi termostat.

Kolika bi prosjecna snaga radijatora trebala biti po m3?
Dobivene toplinske vrijednosti odnose se na temeraturu vode 90/70 °C i sobnu temperaturu 20°C!


IZRAČUN - UKUPNO

DNEVNI BORAVAK: 5940,48 W SA KUHINJOM
SPAVAČA SOBA 1: 1927,38 W
DJEČJA SOBA 1: 1735,5 W
DJEČJA SOBA 2: 1281,15 W

UKUPNO: 10884,51 W ---> 10,88451 kW

Izračun= kvadrati plus visina 2,60

Drugo, dali je grijanje klasićno sa dvije cijevi ili je jednocjevno?
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 22:32   #9
Centralno grijanje je izvedeno dvocjevno.
archie69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 09:01   #10
Quote:
archie69 kaže: Pogledaj post
Što mi je najbolje činiti promjeniti radijator u dnevnoj sobi ili grijati se s 10°C većom temperaturom polaznog voda da bi u sobama bilo koliko toliko ugodno.
Kako će se to odraziti na potrošnju plina s većom temp. polaznog voda.
Ajd ovako!
U prostoriju moraš natrpati 1000 kg! Hoćeš li to nositi u lopati, kanti ili voziti u tačkama nije bitno - 1000 kg mora završiti u prostoriji i tu se radi samo o vremenu!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 07:17   #11
Potrebno je balansiranje i regulacija diferencijalnog tlaka.
http://heating.danfoss.com/PCMPDF/Fl...0balancing.swf

Ne može se tek tako postaviti radijatore i na njih termostatske ventile i gotova priča.
Treba osigurati da kroz svaki radijator ide potrebna količina vode kako bi radijator postigao nominalni kapacitet. Radom termostatskih ventila sistem se stalno debalansira ako ne postoje ventili koji osiguravaju konstantni diferencijalni tlak.
Ako je sistem debalansiran, onda kroz neke radijatore teče previše a kroz neke premalo vode i radijatori ne griju svojim punim kapacitetom pa se zato dešava to što se dešava
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 07:32   #12
Quote:
archie69 kaže: Pogledaj post
Snage radijatora su izrazene za 75/65/20.
Nije problem povecati temperaturu polaznog voda ali sto ce biti kad bude vani -20 a max. Temp kombi bojlera (nije kondenzacijski) je 75C.
Preniska temperatura polaza (a time i povrata) znači da je povečano stvaranje kondezata u bojleru i dimnjaku.
Regulaciju temperature u prostoru treba vršiti termostatskim ventilima a ne temperaturom polaznog voda. Ako se želi programiranje ima termoventila sa programiranjem.

Quote:
Kolika bi prosjecna snaga radijatora trebala biti po m3?
Takav pristup problemu (metoda prst-oko) može samo donijeti nevolje. Treba izračunati toplinske gubitke prostora i onda odabrati odgovarajuću snagu radijatora za odgovarajući radni režim.

Po opisu mislim da je to korektno odrađeno.

Centralno grijanje je tromo i ne treba ga gasiti osim ako se izbiva duži period (nekoliko dana). U vrijeme kad se u prostoru ne boravi potrebno je smanjiti temperaturu za 4° do max. 5°C u odnosu na normalnu temperaturu pa če i zagrijavanje prostora biti brže. Gašenjem se ne štedi osim ako je na duži period.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore

Zadnje uređivanje nike321 : 29.10.2011. at 07:47.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 18:59   #13
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Potrebno je balansiranje i regulacija diferencijalnog tlaka.
Patko bi radio regulaviju diferencijalnog tlaka na tako "veeeliiiikooom" stanu gdje je ukupna potrošnja 10-tak kW
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 19:31   #14
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Patko bi radio regulaviju diferencijalnog tlaka na tako "veeeliiiikooom" stanu gdje je ukupna potrošnja 10-tak kW

Pa neš ti troška, staviš Danfoss AVDO prestrujni ventil od 200-ak kuna na glavni vod i namjestiš diferencijalni tlak.

http://grijanje.danfoss.com/xxTypex/...661_SIT48.html

Ili ako imaš Grundfoss Alpha pumpu staviš je da radi na konstantnom diferencijalnom tlaku.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 22:47   #15
Bok Archie69,
prije nekliko godina kada sam razgovarao sa jednim centralašom, dao mi je "brzi savjet". Za 1m3 zraka u prostoriji potrebno je oko 70 W energije. Ja sam tako i uradio u svojo kući i iskreno, ja sam zadovoljan. Znam da će mnogi reći gubici, koeficijenti i sve ostalo što kaže struka i nauka, ali za nas obične ljude koji neznamo sve to, mislim da je i ova jednostavna računica OK.
Nadam se da će ti ovo barem malo pomoći.
__________________
m100
Majstor 100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 18:32   #16
Quote:
Majstor 100 kaže: Pogledaj post
prije nekliko godina kada sam razgovarao sa jednim centralašom, dao mi je "brzi savjet". Za 1m3 zraka u prostoriji potrebno je oko 70 W energije. .
To se odnosilo na klasični zid: žbuka 2 cm + puna cigla 25 cm + žbuka 2 cm!
I plafon (pod): žbuka 2 cm + ulošci 15 cm + betonska deka 5 cm
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 18:43   #17
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
To se odnosilo na klasični zid: žbuka 2 cm + puna cigla 25 cm + žbuka 2 cm!
I plafon (pod): žbuka 2 cm + ulošci 15 cm + betonska deka 5 cm
To se nije odnosilo ni na šta. Kao da su zid i pod i strop jedine varijable!!
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 18:51   #18
Quote:
nike321 kaže: Pogledaj post
Kao da su zid i pod i strop jedine varijable!!
Normalno da nisu jedine varijable, ali se majstori nisu zamarali: područjem, vanjskom i unutarnjom temperaturom, položaju kuće, zaštitom kuće, i sl.
Ta okometrijska metoda je zadovoljavala za ukupne gubitke neke zgrade!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 19:21   #19
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Normalno da nisu jedine varijable, ali se majstori nisu zamarali: područjem, vanjskom i unutarnjom temperaturom, položaju kuće, zaštitom kuće, i sl.
Ta okometrijska metoda je zadovoljavala za ukupne gubitke neke zgrade!
Naravno da se nisu zamarali jer nisu ni znali izračunati gubitke niti je višak kapaciteta išao iz njihovog džepa.
Danas svak pismen uz malo truda i pomoć interneta može napraviti proračun stvarnih gubitaka.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 21:56   #20
Računanje je trivijalno, malo sam nešto napisao ovdje:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=265

Ako nekog zanima, više, još su dvije jednadžbe (empirijske) u igri za strop i pod, a prozori se obično računaju sa 1.2 W/m2K (iako ne vjerujem u marketinške fore), pa se neće puno fulati ako se kaže 1.5 W/m2K

I, kad se zbroje površine, pomnože se sa koeficijentim "k" (ili "U" po novom), a kad se to pomnoži sa temperaturnom razlikom (u K ili °C, svejedno ), dobije se toplinski tok prema van. Taj toplinski tok se mora nadomjestiti radijatorima i to je sve. Proračun se svodi na mjerenje površina, a to zna svatko sa osnovnom školom...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:16.