Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2018., 11:02   #1661
Na ovim stranicama možeš pronaći neke korisne podatke;

https://www.expatistan.com/cost-of-living/london

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/London

Što se troškova tiče, odnosno u raspravi koliko je dovoljno za što, sve se uvijek svodi na to kakve su ti navike i ciljevi
Sacca Fisola is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 12:07   #1662
Quote:
StandingOvation kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

imam ponudu za rad u Londonu za godišnju plaću od 40 000 funti. Zanima me kako se živi s takvom plaćom (koliko su okvirno troškovi jednosobnog stana, prijevoza, računi, namirnice itd)?

hvala
to ce ti biti netto oko £2500, mozda malo vise.
Ovisi kakav zivotni stil imas, ali ako ne izlazis previse, ne pusis i jedes po restoranima, mislim da ce ti biti dovoljno jer te stvari su ovdje jako skupe.

Cijene smjestaja jako variraju i to je ujedno i najveci trosak, tako da koliko ces staviti sa strane ovisi u kakvim uvjetimaces zivjeti, u kakvom kvartu, koliko daleko od centra, flatshare ili ces biti sam u stanu itd.

prijevoz je takodjer velika karika, i ovisi da li se vozis samo busom, tubeom ili i vlakovima. mislim da je mjesecni pokaz za tube i buseve po londonu oko £250, ali to se da lako provjerit na TFL.

hrana u supermarketima ti je kao u Hrvatskoj, ja bi cak rekla i jeftinija.
struja, voda, internet i te stvari mislim da su li-la kao u hrvatskoj, a ako su skuplje racunaj da su skuplje max 20%.

moje osobno misljenje je da ti je to dovoljno i da ces moci poprilicno staviti i sa strane.
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 12:14   #1663
Rekao bih da se s tim primanjima može zaboravit živjet bez cimera u Londonu.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 13:00   #1664
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Rekao bih da se s tim primanjima može zaboravit živjet bez cimera u Londonu.
To bih i ja rekla. Jednosobni stan - ? Jedino nekakav malecni studio. Stanarina za garsonijeru koja nije zadnja rupetina je cca 1200-1300 mjesečno, bez režija. Računaj da ti treba još toliko za polog. Moj savjet bi ti bio da prvo tražiš sobu / flatshare.
Sacca Fisola is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 14:40   #1665
Quote:
StandingOvation kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

imam ponudu za rad u Londonu za godišnju plaću od 40 000 funti. Zanima me kako se živi s takvom plaćom (koliko su okvirno troškovi jednosobnog stana, prijevoza, računi, namirnice itd)?

hvala
To su sasvim ok primanja za pristojan život, nemaš se što mislit.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 15:07   #1666
Da, ali ne u jednosobnom stanu u kojem bi živio sam (dakle bez npr. supruge / partnerice koja isto ima nekakav dohodak). U tom slučaju sumnjam da bi uspijevao išta uštedjeti.
Sacca Fisola is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:00   #1667
Quote:
Sacca Fisola kaže: Pogledaj post
Da, ali ne u jednosobnom stanu u kojem bi živio sam (dakle bez npr. supruge / partnerice koja isto ima nekakav dohodak). U tom slučaju sumnjam da bi uspijevao išta uštedjeti.
pa da se naci stanova za cca £1400, dodaj jos na to recimo £300 rezija i transport £200, hrana £200, ostaje £400 svaki mjesec.
nekome bi od tih £400 ostalo sve, a nekome nista, to ovisi o zivotnom stilu.

uz napomenu da sam ofrlje lupala ove cifre sa vecim koeficijentom sigurnosti od realnog, tako da moze ostat i vise od toga.

nece moci zivjeti da trosi kao pijani milijunas, ali sasvim pristojno ce moci zivjeti s mogucnosti da nesto stavi i sa strane, ukoliko odredi prioritete.
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:06   #1668
Sorry ali pristojnih jednosobnih stanova za manje od 1600 mislim da nema, a čovjek se izričito raspitivao za jednosobni stan. A osobno se ne bih osjećala ugodno da mi svaki mjesec od plaće ostane samo 400.
Sacca Fisola is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:33   #1669
Quote:
Sacca Fisola kaže: Pogledaj post
Sorry ali pristojnih jednosobnih stanova za manje od 1600 mislim da nema, a čovjek se izričito raspitivao za jednosobni stan. A osobno se ne bih osjećala ugodno da mi svaki mjesec od plaće ostane samo 400.
naravno da ih ima, znam nekoliko ljudi koji su 1400 placali stan u dobrih dijelovima londona i to novogradnja.

£400 je u najboljih danima funte bilo skoro 5000kn, sada doduse manje, tako da to i nisu bas minimalni novci.

bolje je, naravno, da ti mjesecno ostaje tisucu ili dvije
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 16:47   #1670
Ja ne bih preračunavala u kune Možeš tako preračunavati i u srpske dinare, što to znači? Računaj ako ti se dogodi neko njesra, bilo kakvo, da moraš imati opipljiv nest egg...Ne možeš živjeti od plaće do plaće. Zamisli samo situaciju da izlaziš iz stana i da ti gazda ne želi vratiti depozit? I da depozit nije zaštićen (a 90% ih valjda nije zaštićeno)?
Uostalom mi tu raspravljamo a postavljač pitanja šuti što nema smisla
Sacca Fisola is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 18:18   #1671
Prema svemu sudeci sto mi govorite ispada gotovo nemoguce da mi nesto ostane za zivot ako mi stanarina mjesecno jede cca 60% place

Zadnje uređivanje StandingOvation : 19.01.2018. at 18:29.
StandingOvation is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 18:49   #1672
Ako budeš ''inzistirao'' na rentanju jednosobnog stana samo za sebe, da, bit ćeš na knap.
U Londonu i ljudi koji zarađuju više od tebe žive sa cimerima pa ne znam zašto ne bi uzeo u obzir da dijeliš stan (dvosobni) s još jednom osobom - ? Ima solidnih soba za 700-800 funti mjesečno, s uključenim režijama i internetom.
Ja ću recimo zarađivati nešto manje od tebe i gledam samo sobe. Iz početka sam gledala oglase za garsonijere ali sam ubrzo odustala. Jednosoban stan si definitivno ne mogu priuštiti.

Ovo je OK stranica za oglašavanje stanova koji se rentaju;

https://www.zoopla.co.uk/

Zadnje uređivanje Sacca Fisola : 19.01.2018. at 19:11.
Sacca Fisola is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 19:23   #1673
Quote:
StandingOvation kaže: Pogledaj post
Prema svemu sudeci sto mi govorite ispada gotovo nemoguce da mi nesto ostane za zivot ako mi stanarina mjesecno jede cca 60% place
ne znam koje si struke, ali tesko da ces dobiti puno vise od tog iznosa osim ako nisi IT struke, medicinar, farmaceut ili zubar.

prosjecna placa u londonu je negdje oko 34000 uz napomenu da jako puno ljudi radi za dosta manje, posebni ljudi koji su tek dosli u UK i do 10 godina iskustva.

zbilja ne vidim problem sto ti stanarina pojede 60% place ako tih je ostalih 40% dovoljno za zivot.
ja kad vucem paralelu s hrvatskom, takodjer bi otpadalo 45-50% place na stanarinu, ali ovaj ostatak nije bio niti priblizno dovoljan za zivot. barem meni.
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 19:52   #1674
Stanovi su skupi, ali opet sve ovisi što želi.

https://www.zoopla.co.uk/to-rent/det...yq6Ztt0IHVZ.97

Na stranici je naveden i nekakav prosjek za trošak struje i plina,

Gas: 6900 kWh/year
Electricity: 2100 kWh/year

ispadne 50 mjesečno (23+27).
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 20:39   #1675
Quote:
StandingOvation kaže: Pogledaj post
Prema svemu sudeci sto mi govorite ispada gotovo nemoguce da mi nesto ostane za zivot ako mi stanarina mjesecno jede cca 60% place
Međutim, s UK experience se za par godina lako preseliš na sjever npr. Manchester, Newcastle upon Tyne. Englezi ti jako briju na "UK experience". Meni je trebalo par godina međunarodnog iskustva da to pređem, a sad me firme zivkaju uzduž i poprijeko i to ne zbog toga što sam radio po vasceloj planeti nego za UK tržište.

S 40 tisuća funti na sjeveru (Newcastle, Manchester, Glasgow) možeš živjet sasvim solidno, čak i kupit nekakav kućerak na kredit.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 01:46   #1676
Malo ste pretjerali s cijenama stanova. Ja sam doselio prije 4-5 mjeseci i tada se bez ikakvih problema dalo naći novih i jako finih jednosobnih stanova za 1300-1400 mjesečno. Naravno, sve ovisi o kvartu. Ja sam se fokusirao na Canary Wharf i okolicu, jer mi je tu firma.

Netko je spomenuo da je mjesečni pokaz za javni prijevoz 250 funti. To mi se čini jako puno. Možda ako se putuje kroz 9+ zona. Ja se vozim svaki dan po drugoj zoni (tu i tamo prva i treća) i mjesečno me to dođe dosta ispod 100 funti (pay as you go. pokaz bi možda bio mrvicu skuplji).

Budžet ti je relativno skroman, pa bih na tvom mjestu za početak pokušao pronaći jeftiniji smještaj. Možda malo dalje van grada? I možda garsonjeru? Nakon nekog vremena ćeš vidjeti što ti paše i što si možeš priuštiti.
juanito is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 18:54   #1677
1300-1400? Za ''fini jednosoban stan''? Ja nisam naišla na ''finu'' garsonijeru za manje od 1300. OK, a režije? Council tax? A administration fees koje moraš platiti agenciji kad potpisuješ ugovor? A depozit za takve stanove (u visini režije za 4-6 tjedana)? Mislim da je najpametnije iz početka ići u flatshare, na recimo 3-6 mjeseci, dok ''osjetiš'' kako ti se kreću mjesečni izdaci, i dok nešto uštediš. Meni se sve čini da je naše ljude ''sram'' reći da dijele stan s nekim. Ono, ''što će doma reći''. A takvih ''pametnih'' komentara je pun internet.
Sacca Fisola is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 23:49   #1678
Ja sam govorio o stanarini. Ne režijama i početnim troškovima najma. I to naravno košta. Ali 1300-1400 je sasvim dovoljno za stanarinu pristojnog jednosobnog stana oko Canary Wharfa. Nisam gledao ostale kvartove, ali sigurno postoje i skuplji i jeftiniji.

Što se tiče flat sharea, to je svakako povoljnija opcija, ali nije za svakoga. Kome odgovara, može uštediti jako puno.
juanito is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 14:09   #1679
Pozdrav,

Dobio sam posao u Londonu i startam 01.03. Takodjer sam dobio termin u Croydonu za Purple Certificate (Tier 2 General) za 07.03.

Znam da je bilo tu po forumu vec, ali nikako ne mogu iskopati sve pa ako mi netko moze samo potvrditi sto mi treba za taj appointment u Croydonu:

1. Ispunjeni CR3 formular
2. Putovnica ili osobna
3. Da li svima treba IELTS certifikat? Ako da, da li je Life Skills B1 razina dovoljna?
4. Jos nesto sto sam propustio?

Koju banku preporucate za UK? Da li za svaku treba neki proof of address (utility bill)?

Hvala unaprijed!
Shook is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 23:56   #1680
Quote:
Shook kaže: Pogledaj post
Koju banku preporucate za UK? Da li za svaku treba neki proof of address (utility bill)?
Što se tiče banaka, ovamo jako kompliciraju s tim. Generalno, svi traže proof of address. I iz nekog bizarnog razloga obično ne priznaju ugovor o najmu stana, već traže utility bill.

Što se tiče preporuka, meni se jako sviđa Monzo. Oni me nisu tražili nikakav proof of address, ali kad sam se registrirao bili su u nekoj beta fazi. Sada su prava banka i nude pravi tekući račun, tako da vjerujem da su to počeli tražiti. Mana je da su relativno novi i da još ne nude sve usluge kao klasične banke. Prednost je i da možeš otvoriti račun preko mobitela u par minuta. Kod klasičnih UK banaka ne samo da otvaranje računa traje barem sat vremena, već se moraš i naručiti za termin tjednima unaprijed.

Ima još par opcija online banaka, pa ako ti se ne sviđa monzo, možeš pogledati www.starlingbank.com ili www.revolut.com.

Ako preferiraš klasične banke, jedna od fleksibilnijih je HSBC. Oni kao proof of address prihvaćaju pismo od poslodavca. Meni su u firmi sožili dokument na kojem piše moja UK adresa, datum od kada radim kod njih + godišnja plaća. To je bilo dovoljno.
juanito is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:32.