Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2023., 15:02   #1
toplinski kapacitet

Pozdrav, trebala bi mi pomoć ali nisam sigurna jesam li na pravom mjestu.

Naime, zadatak je izračunati specifični toplinski kapacitet čokolade. Znam formulu ali ne znam što s njom

Potrebno je osmisliti postupak određivanja stk, napraviti 3 mjerenja i izračunati stk čokolade.

Za početak, kako izračunati Q (toplinu)

Hvala na svakom odgovoru i prijedlogu
tugagolema is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2023., 22:56   #2
treba ti dobro izolirana posuda koja niti gubi niti prima toplinu u unutrašnjost, i termometar u unutrašnjosti
napuniš je vodom, izmjeriš temperaturu
ubaciš čokoladu kojoj poznaš masu i već si joj izmjerio temperaturu
nakon nekog vremena, stabilizirat će se temperatura u posudi (koja nije imala razmjenu topline sa vanjskim svjetom)

izmjeriš konačnu temperaturu, iz jednačine izračunaš stk čokolade
u jednačini toplotne ravnoteže nepoznata je samo stk čokolade

u eksperimentima sa toplinom ključno je imati izoliran sistem, inače toplina ulazi ili izlazi i nemoguća su mjerenja, ili zahtjeva drastično komplicirane kompenzacije
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2023., 11:52   #3
Čokolada se ne topi na istoj temperaturi kao i na kojoj se skrućuje. Čokoladi viskoznost eksponencijalno raste sa smanjenjem temperature kao i na temperaturama iznad 40°C, točke tališta i krutišta nisu ni približno jednake ako se usporedi graf grijanja i hlađenja čokolade, točka tališta se mijenja s obzirom na brzinu hlađenja.

--

Točka taljenja ovisi o brzini hlađenja, razlog tome je kristalizacija kristala unutar čokolade. Ako čokoladu hladimo brže, točka tališta joj se povisuje i obratno, može se reći da čokolada pamti što se prethodno događalo sa njom.

ČokoGPT
__________________
Na korak do aneksije
Kok Pit is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2023., 00:40   #4
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
treba ti dobro izolirana posuda koja niti gubi niti prima toplinu u unutrašnjost, i termometar u unutrašnjosti
napuniš je vodom, izmjeriš temperaturu
ubaciš čokoladu kojoj poznaš masu i već si joj izmjerio temperaturu
nakon nekog vremena, stabilizirat će se temperatura u posudi (koja nije imala razmjenu topline sa vanjskim svjetom)

izmjeriš konačnu temperaturu, iz jednačine izračunaš stk čokolade
u jednačini toplotne ravnoteže nepoznata je samo stk čokolade

u eksperimentima sa toplinom ključno je imati izoliran sistem, inače toplina ulazi ili izlazi i nemoguća su mjerenja, ili zahtjeva drastično komplicirane kompenzacije
evo nekih praktičnih preporuka
koristimo kvalitetniju termos bocu, trebala bi za potrebe pokusa biti dovoljna izolacija razmjeni topline
izmjerimo masu prazne
napunimo je vodom poznate temperatura, temperaturu mjerimo nakon usipanja vode, do vrha
ubacimo komad čokolade poznate mase i temperature, tako da višak vode iscuri
zatvorimo i izmjerimo masu pune termoske
oduzmemo masu prazne i masu čokolade, dobijemo masu vode

nakon desetak minuta, kad se toplina sa čokolade izmijenila sa toplinom vode i temperatura stabilizirala, mjerimo temperatzru vode

sada imamo sve podatke, masu vode, temperaturu vode prije i poslije, toplinski kapacitet vode znamo, masu i temperaturu čokolade znamo, izračunamo toplinski kapacitet #okolade kao jedinu nepoznanicu

prilično jednostavan pokus, sve se može kućnim i kuhinjskim spravama, može se i temperatura običnim toplomjerom mjeriti, samo onda mora biti u dijapazonu30 do 40 stupnjeva celzijusa

može se i termoska prije pokusa baždariti, napuni se toplom vodom, izmjeri temperatura vode, nakon desetak minuta provjeri koliki je gubitak temperature vode, to je razlika koju termoska gubi, i nije efekt čokolade, za korekciju računa, na temperaturu smjese na kraju pokusa dodati tu razliku, i onda računati
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2023., 09:29   #5
Quote:
sali kaže: Pogledaj post

može se i termoska prije pokusa baždariti, napuni se toplom vodom, izmjeri temperatura vode, nakon desetak minuta provjeri koliki je gubitak temperature vode, to je razlika koju termoska gubi, i nije efekt čokolade, za korekciju računa, na temperaturu smjese na kraju pokusa dodati tu razliku, i onda računati
a i nemora bit termosica, svaki drugi predmet za koji znamo gubitak topline koji se izracuna

Poanta je da čokolada nije željezo, nema linearnu karakteristiku promjene temperature, kada uzmemo grafikon i vidimo da na raznim temperaturama nemamo linearnost...
__________________
Na korak do aneksije
Kok Pit is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2023., 10:32   #6
Quote:
Kok Pit kaže: Pogledaj post
a i nemora bit termosica, svaki drugi predmet za koji znamo gubitak topline koji se izracuna

Poanta je da čokolada nije željezo, nema linearnu karakteristiku promjene temperature, kada uzmemo grafikon i vidimo da na raznim temperaturama nemamo linearnost...
ok, to će onda samo učiniti pokus zanimljivijim, mjeriti toplinski kapacitet u raznim temperaturnim dijapazonima

glatka kriva će se aproksimirati diskretnim stupićima, ovisno koliko preciznu podjelu na temperaturne pod-dijapazone odaberemo
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2023., 10:39   #7
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
evo nekih praktičnih preporuka
koristimo kvalitetniju termos bocu, trebala bi za potrebe pokusa biti dovoljna izolacija razmjeni topline
Puno hvala, ovako nekako sam i napravila.

Hvala još jednom
tugagolema is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2023., 11:39   #8
samo kao zanimljivost, provjerio sam kako bi chatGPT predložio izvođenje ovoga pokusa

naveo je većinu činjenica i parametara, ali ih je na kraju sasvim besmisleno povezao

nakon što se čokolada zagrije u termosici, predložio je da se čokolada hitro izvadi, osuši i mjeri brzina hlađenja čokolade

onda je htio toplinski kapacitet čokolade odrediti kao

stk=(masa čokolada * razlika temperature kod hlađenja)/(vrijeme hlađenja * volumen vode)

totalna besmislica!
mada je ispravno napomenuo da rezultat može varirati ovisno o vrsti i kvaliteti čokolade
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2023., 12:10   #9
moja ideja bi bila raditi s mlijekom
tri različita omjera mlijeko+čoksa,
mlijeko dovesti do huhanja ~100C (u nekoj *džezvi i ostaviti u tome)
ubaciti "dovoljnu" količinu čokolade iz frižidera ~6C.
"pištoljem" izmjeriti temp smjese i uvrstiti u
m1c1ΔT1 = m2c2ΔT2

što kaže chatgpt za toplinski kapacitet mlijeka ?
__________________
everyday I'm shufflin'
mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2023., 13:08   #10
Quote:
mali kaže: Pogledaj post
moja ideja bi bila raditi s mlijekom
tri različita omjera mlijeko+čoksa,
mlijeko dovesti do huhanja ~100C (u nekoj *džezvi i ostaviti u tome)
ubaciti "dovoljnu" količinu čokolade iz frižidera ~6C.
"pištoljem" izmjeriti temp smjese i uvrstiti u
m1c1ΔT1 = m2c2ΔT2

što kaže chatgpt za toplinski kapacitet mlijeka ?
pa, neko "obrano" mlijeko je 99% vode, nećeš puno pogriješiti ako uzmeš stk vode (ionako ćeš imati drugih, značajnijih sistemskih grešaka - gubitaka topline iz džezve)
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2023., 23:34   #11
Sali,
jako si lijepo opisao pokus
Dobio sam želju da ga provedem. STK mi je već dugo i razumljiv i intrigantan, a primijenjiv ne samo u mojoj struci (zagrijavanje tijela u elektrotehnici) nego i u svakodnevnom životu.
Hvala ti!
burek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2023., 10:29   #12
Quote:
burek kaže: Pogledaj post
a primijenjiv ne samo u mojoj struci (zagrijavanje tijela u elektrotehnici) nego i u svakodnevnom životu.
ovih dana je interesantan (veliki) toplinski kapacitet tečnosti unutar umetaka/ledenica za frižider torbe za plaže, može preuzeti mnogo topline koja prodre u frižider torbu, a da zadrži ukupnu temperaturu niskom
sali is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:40.