Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2008., 19:49   #1
Gastric bypass ili želučana premosnica [redoslijed pregleda prije zahvata nalazi se u prvom postu]

GASTRIC BY-PASS ILI ŽELUČANA PREMOSNICA U SVRHU LIJEČENJA MORBIDNE PRETILOSTI

...obzirom da su teme lapbandinga i sleeve resekcije već poprilično stranica natukle a problematika iako slična ne podudara se baš u svim segmentima, pogotovo postoperativno,odlučila sam otvoriti zasebnu temu za one koji su obavili ovu vrstu zahvata ili se tek spremaju na to...

...što je by-pass?...po definiciji je to premošćavanje ili zaobilaženje određenog dijela organizma što znači da je želučani by-pass "zaobilaženje" želuca...ali to nije sve, osim što se zahvatom stvara put oko želuca, radi se i mali rezervoar - želudac na koji se našiva tanko crijevo...ostatak "velikog" želuca se ne reže i ne vadi van već se skupa s dvanaestercem našiva niže na tanko crijevo 80-tak cm od početka debelog crijeva čime se znatno skraćuje probavni put...

http://www.healthsystem.virginia.edu...es/ei_2186.gif

...time se dobiva dvostruki učinak...smanjen unos hrane (jer u "mali" želudac ne stane ni 2 dl zapremine hrane) i neiskorištavanje te hrane u potpunosti (malapsorpcijski dio priče) zbog skraćenja probavnog puta...rezultati su više nego brzi i odlični...tijekom prve godine nakon zahvata se postiže gubitak čak do 50% početne težine...
...vraćanje na staru težinu je praktički nemoguće zbog same anatomije zahvata...novi mali želudac se s vremenom malo proširi ali to nikad više nije ni blizu onoj ogromnoj vreći koju smo imali prije zahvata...prelaz iz želuca u tanko crijevo se također može nešto proširiti pa taj prvi dio crijeva preuzima ulogu rezervoara ali opet ne baš velik i ne tako skoro nakon zahvata...slično je i sa jednjakom, donjim dijelom, ali uz odmah primjetljive smetnje...ovo sve napisano je naravno pod prestpostavkom da je pacijent discipliniran i pridržava se uputa o prehrani nakon zahvata...
...sam zahvat se može izvesti dvijema metodama: klasičnim rezom i laparoskopski...ima i više vrsta samog zahvata ovisno o mjestu spajanja crijeva i želuca, te tzv. mini gastric bypass kod kojeg se radi samo jedan spoj novog želuca na crijevo...

http://www.clos.net/mgb_drawing01.htm

...obzirom da je želučana premosnica izrazito invazivan i ozbiljan zahvat sam po sebi, moramo biti svjesni i rizika od same operacije i nekih komplikacija za vrijeme i nakon zahvata ali i nekih negativnih utjecaja na život nakon operacije...
...svaki zahvat koji se radi u općoj anesteziji je rizik sam po sebi ali današnje tehnike anestezije i monitoringa pacijenta na op. stolu te rizike zaista smanjuju na najmanju moguću razinu...ono što je izrazito važno je prije operacije napraviti sve nalaze po uputi liječnika i pri razgovoru s anesteziologom apsolutno iskreno odgovoriti na sva pitanja i ne zanemariti neke sitne detalje koji se nama možda čine nevažnim a zapravo su bitni...(npr. možda se nekome čini nevažnim za ovaj tip operacije ili "kaj briga anesteziologa" što ja pijem kontraceptivne tbl. ali u kontekstu praćenja zgrušavanja krvi i sl. je zapravo jako važno)...pretili ljudi općenito spadaju u izrazito rizičnu skupinu za bilo koju vrstu zahvata zbog same svoje debljine koja povlači za sobom veći rizik od tromboze, embolije, krvarenja, upale pluća zbog ograničenog kretanja,lošeg zarastanja rana uvjetovano dijabetesom i raznih drugih komplikacija...stoga moramo sve te rizike smanjiti na minimum time što ćemo obaviti sve pretrage prije zahvata i pridržavati se svih uputa koje se dobiju tako da i kirurg i anesteziolog znaju "s čime imaju posla" kad već jednom legnemo na op. stol...
...sam zahvat može raditi svaki specijalista abdominalne kirurgije jer se ne razlikuje puno od zahvata koji se primjenjuje kod nekih malignih oboljenja probavnog trakta...ono što je važno je iskustvo samog liječnika kod izvođenja takvog zahvata jer je prilično kompliciran...moguće komplikacije nakon zahvata a vezane uz samo izvođenjeo peracije mogu biti "curenje" na spojevima crijeva, ožiljčana masa na spojevima koja zatvara prolaz hrane, unutarnja krvarenja, hernije i sl...te se komplikacije mogu pojaviti i unatoč velikom iskustvu liječnika i svoj njegovoj pažnji i stručnosti, ali onako ljudski, nekako je manja vjerojatnost ako "ima više utakmica u nogama"...
...oporavak nakon operacije je izrazito različit ako se zahvat radi klasičnom metodom i ako se radi laparoskopski...neke stvari su različite i od ustanove do ustanove a i od kirurga do kirurga ( u prevodu svako ima svoju određenu proceduru post-op tijeka) ali se sve uglavnom svode na isto...nakon klasičnog reza oporavak je dulji i uvjetno rečeno teži jer rez od 20-30cm posred trbuha i na "mršavima" nije mala stvar...kod laparoskopskog zahvata tih 4-5 rupica brzo zarasta i bol je minimalna...
...ja osobno mogu opisati prije- i postoperativni tijek klasično izvedene operacije uz opasku da nisam operirana u Vinogradskoj kod dr. Bešlina...i naravno uz pretpostavku da smo svi individue za sebe pa mnoge stvari mogu varirati od osobe do osobe...
...molim sve koji ovo čitaju da imaju na umu da svrha ovog topica nije nikoga zastrašiti ili ne daj Bože odgovoriti od zahvata već samo pokušati na jednom mjestu skupiti što više informacija a to znači i loših i dobrih aspekata cijele ove priče...
...nastavak slijedi

Dodatak (na zamolbu forumašica s teme) - procedura/redoslijed pregleda za osobe koje žele ići na operativni zahvat u KBC Sestre milosrdnice, kod prof. dr. sc. Bešlina:
Quote:
Ranna kaže: Pogledaj post
Drage cure, sve vi koje ste već kročile u novi život i one koje to tek namjeravaju, kao ja

S obzirom da ste mi pomogle u početnim koracima, evo da i ja pomognema vama nekima koje se isto kao i ja tek pripremate na ovu odiseju
Danas ujutro sam bila na Vinogradskoj, i da skratim priču o bespućima hrvatskog zdravstvenog sustava, od šaltera do šaltera, došla sam k sestri Mariji u ambulantu dr. Bešlina. Dobila sam jedan a4 papir, postupak je više-manje isti od onoga što su cure meni pisale i savjetovanle, ali ipak evo "ćitabe", pa kaže ovako, citiram:

1. javiti se na endokrinološki pregled dr. Mirošević (mob 099 3130 057), ambulanta za debljinu, srijeda 13:30, uz prethodni dogovor. Termin se može dogovoriti i na endokrinološkoj poliklinici, Centar za dijabetes, 01 37 87 304, sestra Eva ili Štefica, 1. kat sa uputnicom za specijalistički pregled endokrinologa. Endokrinolog će potpm odrediti daljnje endokrinološke pretrage.

2. Javiti se na pregled gastroenterologu dr. Nikolić. Termina pregleda dogovoriti na službeni mobitel 099 37 87 080 i/ili kontaktirati šalter na Internoj klinici, Gastroenterološka poliklinika, 1. kat, 01 37 87 577.
Primarna gastroenterološka pretraga uključuje pregled, gastroskopiju, UZV abdomena, a na indikaciju još neke dodatne pretrage. Z navedeno doći na dogovoreni termin ujutro natašte s odgovarajućim uputnicama (specijalistički pregled gastroenterologa, UZV abdomena, gastroskopija).

3. Javiti se na pregled psihologu, prof. Gelo ili Katalinić - prof. Mirošević je otišao u mirovinu. Termin dogovoriti na tel. 01 37 87 188. Navedeni dan doći sa uputnicom na psihološko testiranje, Klinika za psihijatriju.l

4. Po učinjenim pretragama i pregledima, sa nalazima (točke 1., 2. i 3.) javiti se na pregled barijatrijskom kirurgu prof. dr. Miroslavu Bekavcu-Bešlinu, Ambulanta za pretilost, Klinika za kirurgiju, prizemlje, ponedjeljkom iza 11:30 sati, uz prethodni dogovor - sestra Vesna, 01 37 87 586, sa uputnicom za pregled kirurga.
__________________
...to baldly go where no man has gone before...

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 18.04.2013. at 17:51. Reason: dodatak
jadzia dax is offline  
Old 26.11.2008., 20:55   #2
...moj put u ovu avanturu je izgledao otprilike ovako:
...u jednom trenu sam se dovela do skoro 150kg "žive vage" i više nije bilo povratka...obzirom da radim kao med. sestra i to na abdominalnoj kirurgiji (na jednom dijelu koji spada pod intezivnu) postalo je skoro nemoguće preživjeti 12-satni radni dan ili noć...prvo sam išla kod dr. Bešlina na razgovor za trakicu ali tad se trakica još plaćala a ja u iščekivanju nekih novaca natukla još 20-tak kg tako da sam na kraju odustala od trakice i obratila se svom šefu za pomoć...on je odlučio napraviti mi premosnicu i zahvalna sam mu na tome do kraja života...
...od pretraga sam napravila:
- kompletnu krvnu sliku, elektrolite, kompletnu biokemiju, željezo, masnoće, koagulaciju i sedimentaciju, hormone štitnjače
- EKG
- RTG srca i pluća
- gastroskopiju sam imala od prije par mj.

...kad sam primljena u bolnicu za ručak sam dobila samo bistru juhu, nakon toga u 14.00 3 tbl.Dulcolaxa i 1000ml 10% Manitola za popiti u svrhu čišćenja...u 18.00 klizma ...od one juhice za ručak pa do 24.00 to veče samo tekućina i to što više vode...čišćenje mi je bilo prestrašno, grčevi i sjedenje na wc-u cijelu noć...na kraju kad sam sve zbrojila najružniji dio ...naveče sam dobila injekciju Clexane 0.6 s.c. u ruku kao prevenciju tromboze...ujutro u 6.00 tuširanje antiseptikom, oblačenje u benkicu i stavljanje tromboprofilaktičkih elastičnih čarapa, postavljanje braunile u ruku i davanje profilaktičkog antibiotika...pola sata prije vožnje u salu pola tbl. Dormicuma s tri kapi vode i bila sam spremna...
...probudila sam se prilično lako i bez nekih problema...nije bilo ni bolova ni mučnine...anesteziolog je odradio posao vrhunski...u intezivnoj su me prikopčali na monitor, stavili na kontinuiranu analgeziju i infuzije i ja sam slobodno mogla dalje drijemuckati
...imala sam urinarni kateter, nazogastričnu sondu, arterijsku kanilu i centralni venski kateter...
...da pojasnim: urinarni kateter mislim da svi znamo što je, n/g sonda je cijev koja ide kroz nos u želudac ili u ovom slučaju skroz kroz sve novo šivene spojeve do crijeva da se friške rane na spojevima rasterete od želučanih sokova i da služi kao stent da ne bi spoj zarastao prema unutra i tako začepljivao lumen crijeva...kasnije su me na tu sondu i hranili...arterijska kanila je mala braunilica postavljena u arteriju na ruci a onda spojena na monitor služi za mjerenje art. krvnog tlaka, na nju se može vaditi i krv za pretragu omjera plinova u krvi koji pokazuju neke metaboličke parametre i stanje pluća, tj. koliko dobro dišemo...pošto sam dugogodišnji pušač i naravno pretila s ogromnim prsima i masom sala koji u ležećem položaju fizički pritišću pluća dosta važna "stvarčica" za imat poslije ovakvog zahvata....centralni venski kateter je tanka cjevčica postavljena u gornju šuplju venu ili laički onu veliku venu koja ide prema srcu a postavlja se kroz kožu na vratu ili kod ključne kosti...u pravilu služi za brzu nadoknadu volumena, tj. davanje infuzija ali i za mjerenje centralnog venskog tlaka koji je važan u procjeni odnosa unešenog i izlučenog volumena, eventualnog zadržavanja tekućine u tijelu i još nekih parametara...posebno zgodan jer se na njega može vaditi i krv za pretrage pa nema stalnog napikavanja
...kako sam rekla nisam imala nekih bolova baš dok sam bila u intezivnoj ali sam bila poprilično pospana tako da sam se uglavnom odmarala...ujutro su me vratili na moj odjel...ja se nisam dala smesti pa nisam dopustila sa me prenašaju s kreveta na krevet već sam se ustala i polako odšetala...istina umorila sam se kao da sam trčala maraton al sam bila happy jer je JAAAAKO važno što prije se pokrenuti i ne zaležati se...taj dan su mi ukinuli i kontinuiranu analgeziju ( lijekovi protiv bolova u infuziji koji preko aparata konstantno kapaju u venu) i počeli me hraniti kroz n/g sondu glukozom...pošto je vrh te sonde bio u tankom crijevu nisam ni osjećala to...izvadili su mi i urinarni kateter pa sam pomalo sama išla na wc...odmah su mi stavili pojas preko rane da se ne bi što raspalo i da se ne stvori hernija...pošto nisam imala drenova to je bilo dosta jednostavno a jako mi je pomagalo pri kretanju...elastične čarape sam i dalje nosila sve dok se nisam počela normalno kretati...zaboravih reći art. kanilu su mi skinuli pri odlasku iz intezivne...
...tih prvih 3-4 dana su uglavnom prošli bez ikakvih problema, uz minimalne bolove (ok, ja imam jako visok prag tolerancije boli), dosta dremuckanja, hranjenja na sondu i previjanja rane...infuzije i antibiotike sam stalno dobivala i Controloc venozno...naravno protiv bolova po potrebi...trudila sam se što više se kretati koliko su mi infuzije i hranjenje dopuštali...4-5 dan me sonda u nosu počela jako smetati...po pravilu mora biti najmanje 5 dana i onda na Rtg slikanje da se vidi jesu li svi spojevi dobro zacijelili ali mene je taman ulovio vikend pa sam je morala trpiti 7 dana...osjećaj je očajan, cijeli nos me bolio od nje a u grlu sam imala feeling da mi se nakupila ogromna hrga sline i sluzi na njoj...blažena pasta za zube, prala sam zube 20 puta na dan samo da ublažim taj osjećaj...i napokon kad su mi je izvadili olakšanje svjetskih razmjera....na Rtg-u se dobije 3dl kontrastnog napitka koji se popije a onda oni pod Rtg-om gledaju prolaz tog kontrasta kroz probavni sustav i uočavaju eventualne nepravilnosti, u smislu curenja ili suženja prolaza....nakon toga prvi obrok...weeee...bistra juhica!!!!...koje oduševljenje kad sam je dobila a tek koje čuđenje kad sam pojela 3 žlice i nisam mogla više...dobila sam i čaja za piti pa je pomalo krenulo, gutlja po gutljaj i žličica po žličica...nisam imala mučnine ali mi je rečeno da je normalno ako ih i imam...12. dan od operacije sam išla doma...rana je bila ok, sve je lijepo zarastalo bez infekta, a umjesto klasičnih šavova imala sam metalne kopče koje su se pokazale boljima kod većih rezova a i mogu se držati i par mjeseci da se ne skidaju...moji klinci su to komentirali kad su vidili : mama ima ciferšlus na trbuhu
...u nastavku: doma s bypassom
(ajme ko da pišem scenarij za meksičku sapunicu )
__________________
...to baldly go where no man has gone before...

Zadnje uređivanje jadzia dax : 26.11.2008. at 21:08.
jadzia dax is offline  
Old 26.11.2008., 22:13   #3
...eto tako je protekao moj zahvat i boravak u bolnici...zaboravila sam napisati da sam nakon prvog obroka - bistre juhice, imala jaku alergijsku reakciju za koju nismo mogli otkriti čime je uzrokovana a kasnije se ispostavilo da je u pitanju bio peršin u juhi ...ali to zapravo nema veze sa samim zahvatom već spada u ono koliko smo svi različiti...jedino što je znakovito tu je zapravo stres organizma koji onda uzrokuje i pad imuniteta pa su moguće i ovakve senzacije...s vremenom se i to smirilo pa sad normalno jedem peršin kao i prije...
...nekih 10 dana od operacije sam počela s jogurtom ali svega 2 jušne žlice je išlo u mene....14. dan sam probala malo guste juhe od povrća ali isto , jedva 2 žlice....dr. mi je naglasio da je jako važno jesti 6-7 puta na dan po malo....što mi je bilo ispočetka jako teško jer uopće nisam imala nikakvu potrebu za hranom...jedino mi je tekućina pasala...čajevi, sokovi (prirodni), juhice i jogurt...međutim naglasak je na raznovrsnoj i kvalitetnoj prehrani pa sam se morala prisiliti jesti redovno i pametno...nakon nekih 3 tj. doma počela sam si slagati jelovnike...pošto je bio već kraj travnja pomalo je krenulo i sezonsko povrće na placu pa je bilo lakše...otkriće je bio svježi sir i paradajz... a iz nekog neobičnog razloga mladi luk mi je strašno pasao pa sam ga jela uz sve i svašta...kuhane tikvice s krumpirom s par kapi maslinovog ulja i meko kuhano jaje je bio obrok iz snova...naravno jedna mala tikvica, jedan omanji krumpir i jedno jaje je išlo kroz 4 obroka taj dan...ono što je meni bio poseban problem u svemu tome ispočetka, je bila strašna gadljivost na hranu...užasno malo namirnica je nije izazivalo pa sam se poprilično morala siliti da jedem išta...
...naravno ne smijem zaboraviti ni famozni "dumping sindrom"...strašno neugodna pojava...nekih 15-tak min nakon obroka odjednom me oblijevao znoj, osjećaj propadanja, vrtoglavice, mučnine u isto vrijeme i samo da mi je bilo negdje leći malo odrijemati....i taman prođe par minuta i počne se sve smirivati kad brzo trka na wc...proljev...ufff, koma....nažalost i to me malo odbijalo od redovnih obroka ali kad sam skužila koje namirnice mi to najviše izazivaju bilo je lakše...
...jedan od problema je bio i veliki pad šećera u krvi ujutro na tašte...pošto sam jela praktički minimalno i to totalno dijetalno normalno da je šećer padao ali je to bio dosta ružan osjećaj...pa sam mu jednostavno doskočila...ujutro sam si navijala sat nekih pol sata prije neg se zapravo trebam probuditi , kraj kreveta kockica tamne čokolade i onda čim otvorim oči prvo čoksa pa još malo drijemanja i onda sve 5 , mogu i u kupaonu i klince behandlati...
...zbog minimalnog unosa hrane i malapsorpcije iste normalno je da se potkradu i metabolički disbalansi...meni je kalij znao često pasti a i magnezij...onda oni čudni grčevi u mišićima, lupanje srca i sl. senzacije i jednostavno riješavanje s kojim paradajzom i malo donata Mg par puta na dan i nema problema...na kontrole sam išla svaki tjedan prvih mjesec dana...nalazi krvi su uglavnom bili uredni osim ovih lako rješivih metaboličkih nedostataka...trudila sam se redovno piti vitaminske pripravke, jednom mjesečno dobivam B12 injekciju, jedino problem s proteinima...od sve hrane najveću muku mučim s mesom i dan danas...aj sad bar ide faširano ali i to tek zadnjih mjesec-dva...tako da mi je kosa strašno padala...onda se na to nakalemila i moja hipotireoza pa sam skoro postala kak je damica već jednom napisala " ćelava pjevačica" ...zato moj savjet svim budućim bajpasicama obavezno neki proteinski pripravak koristiti ak ne ide meso...
...što se tiče rane , sve je prošlo bez problema i 2 mj nakon op. su mi skinuli kopče...ožiljak je dugačak ali sve više blijedi i smanjuje se...evo radim već 3 mjeseca i (da kucnem u drvo ) nemam nekih problema...prvih 6 mj stalno sam nosila elastični pojas pogotovo kad sam počela raditi... sad samo kad znam da moram nešto teško nositi ili ak nam je baš jako težak odjel pa moram nepokretne pacijente sama behandlati...jedino nisam baš sretna s izgledom trbuha...rekla sam šefu da ulažem reklamaciju a on se počeo smijati i dovukao svog asistenta i rekao "e njega tuci, on te šivao" ...ma dobro, to mi je stvarno najmanji problem tih par kvrga po trbuhu a ako i budem išla na plastiku i skidanje viška kože valjda će mi i to srediti
...da zbrojim: krenula sam na zahvat sa skoro 150 kg ili bar otprilike toliko jer naša vaga na odjelu važe samo 120 kg a meni je kazaljka prebacila preko 0 i još na 27...e sad koliko je to točno ne znam, ili 157 ili 147 ali tu negdje sigurno je... ( naravno da doma nisam iz principa imala vagu )
...mjesec dana nakon operacije kazaljka je prebacila svega nekih 7-8 kg preko 0
...dva mjeseca od op. otprilike 33kg manje
...da skratim, evo me trenutno na 83 kg, zadnjih 2 mj kile idu sporije ali me to ne brine
...od operacije je prošlo malo više od 8 mj i ja sam prezadovoljna napretkom i kilažom...
__________________
...to baldly go where no man has gone before...
jadzia dax is offline  
Old 26.11.2008., 22:17   #4
...eto toliko od mene za sada...ako nekog još nešto zanima ili sam možda bila nejasna slobodno pitajte...
...i skoro zaboravih najvažniju stvar napisati...već 8 mjeseci i 7 dana nisam niti jednom osjetila glad u nikakvom obliku
__________________
...to baldly go where no man has gone before...
jadzia dax is offline  
Old 26.11.2008., 22:21   #5
Smile

Quote:
jadzia dax kaže: Pogledaj post
...eto toliko od mene za sada...ako nekog još nešto zanima ili sam možda bila nejasna slobodno pitajte...
...i skoro zaboravih najvažniju stvar napisati...već 8 mjeseci i 7 dana nisam niti jednom osjetila glad u nikakvom obliku
Jadzia Cariceee!
MayaMia is offline  
Old 26.11.2008., 23:48   #6
Quote:
MayaMia kaže: Pogledaj post
Jadzia Cariceee!
Maya imaš pp
nadglednik is offline  
Old 27.11.2008., 00:17   #7
Wink

Jadzi

To je stvarno bilo iscrpno, jasno, zanimljivo, poučno... no, jednom riječju - Super!
Ja sam još u pripremnoj fazi za bypass ( kak se zapravo piše? Sa crticom ili bez? ). Moj će zahvat biti izveden laparoskopski (nadam se - jer to se može tijekom operacije promijeniti). Operirat će me prof. Bekavac - Bešlin u Vinogradskoj. Ja sam u završnoj fazi priprema - tj. obavila sam sve potrebne pretrage i čekam poziv iz bolnice!
Ako nekoga zanima koji su koraci, kakve su pretrage potrebne ili bilo što drugo vezano uz temu - odnosno uz pripreme za operaciju--- tu sam!
MayaMia is offline  
Old 27.11.2008., 00:17   #8
Quote:
nadglednik kaže: Pogledaj post
Maya imaš pp
Kavaaaaaa!
MayaMia is offline  
Old 27.11.2008., 00:23   #9
Quote:
MayaMia kaže: Pogledaj post
Jadzi
Ako nekoga zanima koji su koraci, kakve su pretrage potrebne ili bilo što drugo vezano uz temu - odnosno uz pripreme za operaciju--- tu sam!
...Mayo, ako ti nije problem kad uhvatiš vremena daj napiši točno koje su sve pretrage i procedure koje traži dr. Bešlin u Vinogradskoj jer se tamo ipak najviše svih barijatrijskih zahvata radi...ovo moje je išlo onako, prek reda i prek šefa koji je trenutno najjači abdominalni kirurg kod nas ali se ne bavi barijatrijskom kirurgijom osim u slučaju da mu jedna od najstarijih sestara na odjelu ne sjedi za vratom da ju "srihta" kak sam ja njemu...
...mislim da bi svim budućim bajpasicama jako puno pomogla...
__________________
...to baldly go where no man has gone before...
jadzia dax is offline  
Old 27.11.2008., 20:48   #10
Pa evo ovako:
Kad donesete odluku da stvarno napravite nešto za sebe, a znam da je odluka ozbiljna, ovo su koraci:
U Vinogradskoj postoji tim liječnika koji se bave barijatrijskim pacijentima.
1. Najprije se treba naručiti kod psihologa na psihologijsko testiranje.
To je dr. Mirković
Potrebna uputnica za psihologa (ne psihijatra!)
2. Zatim endokrinolog dr. Mirošević. Uzmete uputnicu za bolničko liječenje kako bi se ujedno naprevile hormonalne pretrage. Neki se nalazi čekaju i po nekoliko tjedana, pa ako želite ubrzati stvar možete pretrage napraviti prije, pa doći doktorici sa svim nalazima.
Od hormonalnih pretraga je potrebno napraviti slijedeće:
T4, TSH, TPU, kortizol u 08,00 i 16,00 sati, PRL, FSH, E2, LH, testosteron, HbA,C, GUK natašte i postprandijalno, kolesterol, trigliceridi, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol, acidum uricum, inzulin natašte, kortizol u 24-satnom urinu.
Nisam sigurna je li to sve, ali svakako je većina, pa ako nešto nedostaje lako se može naknadno napraviti.
3. Treći korak je gastroenterolog dr. Nikolić
Za njega su potrebne četiri uputnice:
Pregled gastroenterologa
UZV abdomena
Gastroskopija
Phd - patologija
Pod pretpostavkom da su svi navedeni specijalisti suglasni da s njihove strane nema kontraindikacije za barijatrijski zahvat, kad imate sve nalaze idete
4. Kirurgu prof. Bekavac - Bešlin On će vam temeljem vaše medicinske dokumentacije predložiti zahvat koji je za vas najprikladniji, odnosno odobriti gastric bypass.Naravno da je za takvu odluku presudan i vaš BMI. http://www.plivazdravlje.hr/?section=bmi
Da biste bili kandidat za barijatrijski zahvat BMI treba biti 35 ili više, ili može i manje ako postoji komorbiditet (pridružene bolesti vezane uz pretilost).

edit trebor:
zaboga, nemoj postati brojeve mobitela...

Zadnje uređivanje MayaMia : 27.11.2008. at 22:09.
MayaMia is offline  
Old 27.11.2008., 21:07   #11
A sad dalje...

Prof. će možda od vas tražiti da skinete nekoliko kila (od mene je tražio osam).
Ako prof. odluči da će vas operirati dobit ćete uputu da obavite anesteziologu. Potom sa svojim "minusom" i nalazom anesteziologa dolazite na zadnju kontrolu. Tada će vas naručiti na operaciju. I sad...čekanje! E, tu sam ja sada!
Eto, to je cijeli predoperacijski postupak. Što slijedi nakon prijema u bolnicu za sada ne znam, ali čim "saznam" javit ću detaljno.
Sretno svima koji se odluče1
MayaMia is offline  
Old 27.11.2008., 22:10   #12
E,bok,drage moje evo vam i mene.Ja sam cijeli dan provela u krevetu.Nije mi bilo dobro,ali je sada sve za 5.Ovaj topic je super i stvarno ste dale sve od sebe da sve maksimalno pojasnite.Nadopunile ste se kao da ste u braku.
Daj mi reci Jadzia kako si se naučila kuhati tu hranu kakvu si kuhaš?Dali je kuhaš samo za sebe ili za cijelu obitelj?I moželi ikako doći u obzir koja fotka?
nadglednik is offline  
Old 27.11.2008., 22:18   #13
@nadglednik
...ajme, pa što se dogodilo?...nije valjda niš ozbiljno?...nadam se da dogovor za kavu i dalje stoji...
...što se tiče kuhanja hrane, nije nikakva filozofija...uglavnom na lešo i sl....nakon nekih mjesec i pol smjela sam jesti sve ali mi nije baš išlo...pa sam si tak kuhala samo za sebe u jednoj majušnoj rajnglici ...a nešto i za sve nas, ak je bilo nešto što i moji vole...
...a što se tiče fotki morat ću se malo potruditi....ja ti se izrazito ne volim slikati pa baš i nemam nekih slika ali prekopat ću pa ću staviti...
__________________
...to baldly go where no man has gone before...
jadzia dax is offline  
Old 27.11.2008., 22:21   #14
Nadglednik

Moramo se slikati kako bi imele fotke za "prije i poslije"!
Joj, kak se ne volim slikatiiiiii!
MayaMia is offline  
Old 27.11.2008., 22:44   #15
Quote:
jadzia dax kaže: Pogledaj post
@nadglednik
...ajme, pa što se dogodilo?...nije valjda niš ozbiljno?...nadam se da dogovor za kavu i dalje stoji...
...što se tiče kuhanja hrane, nije nikakva filozofija...uglavnom na lešo i sl....nakon nekih mjesec i pol smjela sam jesti sve ali mi nije baš išlo...pa sam si tak kuhala samo za sebe u jednoj majušnoj rajnglici ...a nešto i za sve nas, ak je bilo nešto što i moji vole...
...a što se tiče fotki morat ću se malo potruditi....ja ti se izrazito ne volim slikati pa baš i nemam nekih slika ali prekopat ću pa ću staviti...
Ništa strašno.Mali problemi sa trbuhom.Što se tiće nema šanse da ju propustim.
E,draga moja taj tvoj stav o slikanju da si odmah promjenila,jer sada imaš razloga da zavoliš slikanje!!!!!
nadglednik is offline  
Old 27.11.2008., 23:26   #16
Quote:
nadglednik kaže: Pogledaj post
Ništa strašno.Mali problemi sa trbuhom.Što se tiće nema šanse da ju propustim.
E,draga moja taj tvoj stav o slikanju da si odmah promjenila,jer sada imaš razloga da zavoliš slikanje!!!!!
...eh, starih navika se teško riješiti...ja još uopće nemam osjećaj da nisam ogrooomna više...
__________________
...to baldly go where no man has gone before...
jadzia dax is offline  
Old 28.11.2008., 16:38   #17
...za početak svima velika isprika za današnju kavu...zvali su me iz škole da mi je kćer zakurila i da dođem po nju a ja u brzini ostavila mob doma na punjaču i čekala satima kod dr. da mi dijete pregleda......luna i ruzy, ako ste slobodne ovaj vikend koji sat javite se rado bi vas upoznala, s nadglednikom sam se čula telefonom...
@Mayo...naš dogovor nadam se i dalje vrijedi?...
...evo sinoć sam do pol noći kopala po slikama ne bi li našla koju...i ne mogu se načuditi...od milijardu slika mene nigdje...a ako me i ima onda sve nešto sakrivena iza nekog ili nečeg...koja opsjednutost...
...al evo jedna mjesec dana prije operacije...



...i jedna ljeto prije...



...i evo jedne od prije par minuta

http://
__________________
...to baldly go where no man has gone before...

Zadnje uređivanje jadzia dax : 28.11.2008. at 17:04.
jadzia dax is offline  
Old 28.11.2008., 16:48   #18
Quote:
jadzia dax kaže: Pogledaj post
...za početak svima velika isprika za današnju kavu...zvali su me iz škole da mi je kćer zakurila i da dođem po nju a ja u brzini ostavila mob doma na punjaču i čekala satima kod dr. da mi dijete pregleda......luna i ruzy, ako ste slobodne ovaj vikend koji sat javite se rado bi vas upoznala, s nadglednikom sam se čula telefonom...
@Mayo...naš dogovor nadam se i dalje vrijedi?...
...evo sinoć sam do pol noći kopala po slikama ne bi li našla koju...i ne mogu se načuditi...od milijardu slika mene nigdje...a ako me i ima onda sve nešto sakrivena iza nekog ili nečeg...koja opsjednutost...
...al evo jedna mjesec dana prije operacije...

E sada bi valjda bio red da ugledamo new facu.
__________________
...velika sam žena i time se ponosim...
nadglednik is offline  
Old 28.11.2008., 16:54   #19
jadzia, i tada si mi bila zgodna, posebno s kratkom kosom
dumbo is offline  
Old 28.11.2008., 16:59   #20
što se mene tiče može, samo ne mogu u nedjelju, sveki se najavila
__________________
Ehre die Alten, verspotte sie nie. Sie waren wie du und du wirst wie sie.
ruzy is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:57.