Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2013., 00:00   #81
Quote:
PilotInstruktor kaže: Pogledaj post
Mene zanima kada će polupismeni Splićani naučiti da književna štokavica NIJE ZAGEBAČKI GOVOR. Dakle, da polupismeni Splićani nauče jednom za svagda:

Zagrebački govor je kajkavica, a ne štokavica.

Zagrebački govor je kajkavica, a ne štokavica.

Zagrebački govor je kajkavica, a ne štokavica.

Zagrebački govor je kajkavica, a ne štokavica.
čime si ti frustriran? reci barba Frani
splitoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:02   #82
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
A jebiga sad onda nebi bio Ivan Pavao drugi neog Đovani Pavao sekondo ili kak bi rekli u komšiluku Jovan Pavao drugi

Ime se prevede, barem je to do sad bilo
Giovanni Paolo II, drugi bold - Jovan Pavle II.

Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Francis na latinskom, engleskom, francuskom i još mnogima... Francesco na talijanskom, Franjo na hrvatskom, Frane na dalmatinskom dijalektu hrvatskoga

Pa ti biraj
Franciscus, na latinskom.
Sto se imena tice, neka bude Frano.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:02   #83
Question Ma daaaaj....

Quote:
Desnica Teskera kaže: Pogledaj post
malo komunistički diše
Ne ulivaj nam lažnu nadu! Imali smo već jedan sličan slučaj, nedavno, 1846... Revolucija izbila, cijela frka nastala po cijeloj Europi...
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:04   #84
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Giovanni Paolo II, drugi bold - Jovan Pavle II.



Franciscus, na latinskom.
Sto se tice imena, neka bude Frano.
U pravu si, nije mi se dalo tražiti pravi zapis, htio sam samo poantu napisti.

Ali hvala što si dopunio moj upis
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:05   #85
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Ne ulivaj nam lažnu nadu! Imali smo već jedan sličan slučaj, nedavno, 1846... Revolucija izbila, cijela frka nastala po cijeloj Europi...
pa kaj si i ti prešao u vjernike... o tempora... o mores
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:06   #86


morote is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:07   #87
Ma spominjao se još jedan kardinal hrvatskog roda (treći) valjda iz Argentine isto, ali nikako da čujem od početka tu informaciju, navodno nije mogao u konklavu jer je prešo osandesetu, o kome se radi, jel netko zna?
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:08   #88
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
U Dalmaciji je nekada stolovao Nadbiskup splitsko-makarski Frane Franić, tako da si vjerovatno u pravu.

Međutim isto tako primjeti da su baš Dalmatinci svojedobno Austro-Ugarskog Cara Franza-Joszefa nazivali Franjo-Josip. To im nisu nametali purgeri, jer oni tada nisu ni bili pod Austrijskim dijelom Monarhije, nego su tavorili pod Mađarima.

Dalmacija je bila pod izravnom upravom Beča, i Dalmatinci su svoga Cara dakle nazivali Franjo.

A onda imamo i noviju povijesnu poveznicu sa prvim predsjednikom Republike Hrvatske, i mislim da je i iz tog razloga sasvim praktično i poželjno da mi Dalmatinci u pogledu novog Pape uradimo mali ustupak i da ga nazivamo Franjo, a ne Frane

Jednostavno previše dobro zvuči da Hrvatska opet ima svoga Franju
Nadbiskupu je ime bilo Frane a Franza Jozefa su zvali Frane, Franc i Franjo u zajebanciji šroj Franjo ili Šroj Frane a najčešće Frane Josip. Ovo koliko se ja sićen pokojnoga dide i njegovih priča.

Quote:
tias kaže: Pogledaj post
A zasto ga na srpskim sajtovima kao npr B92 nazivaju papa Franja sa A na kraju?
Franja se u Splitu zove kliker, pikula ili kako se već zovu one male staklene kuglice.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:14   #89
A kako je princip u hrvatskom oko prijenosa vlastitih imena iz drugih jezika?

Kod nas ga mediji nazvali Papa Francis
snezana mk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:14   #90
govor pape frane: http://www.youtube.com/watch?v=u_teY3OgmCc
antifan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:14   #91
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ma spominjao se još jedan kardinal hrvatskog roda (treći) valjda iz Argentine isto, ali nikako da čujem od početka tu informaciju, navodno nije mogao u konklavu jer je prešo osandesetu, o kome se radi, jel netko zna?
estanislao esteban karlic
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:15   #92
Pa vi pojedinci ga onda dole zovite Frane, mi ćemo gore Franjo i stvar riješena!
Meni je isto prva asocijacija bio prvi hrvatski predsjednik i malo mi je srce zaigralo pri pomisli na prvi Franjin posjet Hrvatskoj, pa kad se zaori: Franjo! Franjo!
Prizvat će lijepe uspomene
marion1106 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:16   #93
Zar su Merona obukli u bijelo odijelo?

John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:19   #94
Quote:
marion1106 kaže: Pogledaj post
Pa vi pojedinci ga onda dole zovite Frane, mi ćemo gore Franjo i stvar riješena!
Meni je isto prva asocijacija bio prvi hrvatski predsjednik i malo mi je srce zaigralo pri pomisli na prvi Franjin posjet Hrvatskoj, pa kad se zaori: Franjo! Franjo!
Prizvat će lijepe uspomene
A meni osmijeh izaziva pomisao na Josipovicevo ili Milanovicevo lice u tom trenutku
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:19   #95
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
U pravu si, nije mi se dalo tražiti pravi zapis, htio sam samo poantu napisti.

Ali hvala što si dopunio moj upis
Ma sve je u redu, ocita je.

Nego, Rijecanin pa mora provjeravati talijanski pravopis, a da ne spominjem ovaj iz komsiluka. Kakvi to vjetrovi pusu, zadnji put kada sam bio u Rijeci slavio sam dupli Bozic. :castim:
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:20   #96
Sad sam se sjetio; nije li zapravo čista hrvatska izvedenica "Fran"?
PilotInstruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:21   #97
U argentinu je silom prilika nakon 1945 puno domoljuba završilo, protjerano od komunjara, ono što nisu uspjeli ubiti...

Tako da nije ništa čudno što tamo ima hrvata.....i potomaka hrvata.

Potrebno je odvojiti ove valove iseljavanje iz Hrvatske zato što su kasnija iseljavanje večinom političke prirode. Ona je donijela sa sobom nešto što je manjkalo prošlima, a to je snažno izgrađena svijest narodnog pripadništva i školovani ljudi. Bila je to državotvorna emigracija, kako ju se obično naziva, ljudi svjesni da imaju pravo na ono za čim teži svaki narod: slobodu u vlastitoj državi. Kao što se borila za Nezavisnu Državu Hrvatsku, isto tako državotvorna emigracija u Argentini nastavila je bitku u istom pravcu nakon tragičnog nestanka NDH; ovaj put za ponovnu istinski nezavisnu i suverenu hrvatsku državu.

Evo ovako jedna zanimljivost, o hrvatskoj emigraciji u zemlji iz koje dolazi naš novi papa Franjo
Creeping Death is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:25   #98
Quote:
PilotInstruktor kaže: Pogledaj post
Sad sam se sjetio; nije li zapravo čista hrvatska izvedenica "Fran"?
A kakve veze ima? Ako se čovjek nazvao po Franji Asiškom, onda nije Frane, Fran, Franja, Franc, Njofra, Francis, Francois, Francisco.. nego je Franjo.
the edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:26   #99
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
A meni osmijeh izaziva pomisao na Josipovicevo ili Milanovicevo lice u tom trenutku
Neće oni više tad ni bit na vlasti kad nama naš Francek prihaja .
Izgubit će se u sivilu svog jedinog božanstva - EU.
marion1106 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 00:27   #100
Quote:
Bynw kaže: Pogledaj post
Ma sve je u redu, ocita je.

Nego, Rijecanin pa mora provjeravati talijanski pravopis, a da ne spominjem ovaj iz komsiluka. Kakvi to vjetrovi pusu, zadnji put kada sam bio u Rijeci slavio sam dupli Bozic. :castim:
Jbg, lijenost ali nisam fijuman čak sam tovar
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:41.