Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2015., 09:35   #1
Pozajmice od vlastitog poduzeća

Pitanje za prave knjigovođe

Znači imam doo u svome vlasništvu,i isplaćujem si ugovorom,beskamatno,pozajmice,sebi kao vlasniku.

kako to vratiti,jel se može proknjižiti kao da je vraćeno,a nije...čini mi se da ima jednostavnijih načina...

ovo je pitanje,zašto tako se radi (primjera radi)
alebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 12:01   #2
koliko sam ja upućena, pozajmicu si možeš isplatiti na svoj račun temeljem ugovora, ali ju MORAŠ po zakonu vratiti na račun firme i to sa kamatama. nema beskamatne pozajmice u tvom slučaju. i kako to misliš, proknjižiti da si je vratio a zapravo je nisi vratio, na temelju koje isprave bi to proknjižio? to što radiš je koliko znam nezakonito jer za svoje potrebe ne smiješ izvlačiti na taj način novce van iz firme. neka me netko ispravi ako griješim ali također radim u malom poduzeću i nekoliko puta smo imali pozajmice koje uredno vraćamo sa kamatom.
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 12:02   #3
a pitanje kako to vratiti... lijepo... novce prebaciš sa svog teućeg na račun firme, sa kamatama :-) kod uplate napomeneš povrat pozajmice po ugovoru tom i tom. i imaš sve lijepo čisto i uredno :-)))
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 22:06   #4
Nikako bez kamate, minimalno 3% godišnje, jer će te u slučaju kontrole oderat ko vola....
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 12:36   #5
Quote:
alebi kaže: Pogledaj post
kako to vratiti,jel se može proknjižiti kao da je vraćeno,a nije...čini mi se da ima jednostavnijih načina...
Ne kužim ovo. Čini mi se da zapravo želiš pitati kako izvući lovu iz firme, a da se ne plate baš nikakva davanja državi?

Uglavnom, forumašice su napisale jedini ispravni način za povrat pozajmice.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 02:58   #6
ovaj problem muči dobar dio "poduzetnika" i više je psihičke no knjigovodstvene naravi. Naime, vlasniku d.o.o.-a je teško prihvatiti da imovina firme nije njegova privatna imovina. Naravno, samo kada su u pitanju prihodi jer kada su u pitanju dugovanja firme onda nema nikakvih problema sa odvajanjem privatnog od firme.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2015., 21:42   #7
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
ovaj problem muči dobar dio "poduzetnika" i više je psihičke no knjigovodstvene naravi. Naime, vlasniku d.o.o.-a je teško prihvatiti da imovina firme nije njegova privatna imovina. Naravno, samo kada su u pitanju prihodi jer kada su u pitanju dugovanja firme onda nema nikakvih problema sa odvajanjem privatnog od firme.
Ne bih se baš složila i mislim da nije u redu ovako generalizirati poduzetničke forme radi određenih iskustava.

Ja imam situaciju gdje je d.o.o. nastalo od obrta dohodaša, znači jedan porezni obveznik, pa je onda postalo dobitaš s istim poreznim obveznikom da bi u konačnici postao d.o.o. s opet identičnim poreznim obveznikom; s poreznim obveznikom već 20 godina kretale su se i obveze i prihodi...sve stavke bilance koje postoje. I isti taj porezni obveznik - direktor, imao je potrebu za pozajmicama koje su se odnosno koje je kasnije vratio iz ranijeg ulaganja kapitala još kada je bio obrtnik dohodaš.

Naravno da će porezni obveznik/obrtnik/direktor kao takav doživljavati imovinu tvrtke kao svoju, kada je od toga i krenulo. Isto tako je razumno da doživljava i obveze tvrtke kao svoje vlastite. Jedno s drugim.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2015., 20:10   #8
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Naravno da će porezni obveznik/obrtnik/direktor kao takav doživljavati imovinu tvrtke kao svoju, kada je od toga i krenulo. Isto tako je razumno da doživljava i obveze tvrtke kao svoje vlastite. Jedno s drugim.
ne, nije razumno. sama definicija d.o.o.-a govori da nije razumno.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2015., 23:12   #9
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
ne, nije razumno. sama definicija d.o.o.-a govori da nije razumno.
Razumno je. Ono što nije, to je pravno ograničavajuće. To pokušavaš istaknuti. Međutim, osim takvog aspekta, postoji i ovaj drugi. I zato nije u redu niti objektivno generalizirati.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 11:59   #10
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Ja imam situaciju gdje je d.o.o. nastalo od obrta dohodaša, znači jedan porezni obveznik, pa je onda postalo dobitaš s istim poreznim obveznikom da bi u konačnici postao d.o.o. s opet identičnim poreznim obveznikom; s poreznim obveznikom već 20 godina kretale su se i obveze i prihodi...sve stavke bilance koje postoje. I isti taj porezni obveznik - direktor, imao je potrebu za pozajmicama koje su se odnosno koje je kasnije vratio iz ranijeg ulaganja kapitala još kada je bio obrtnik dohodaš.

Naravno da će porezni obveznik/obrtnik/direktor kao takav doživljavati imovinu tvrtke kao svoju, kada je od toga i krenulo. Isto tako je razumno da doživljava i obveze tvrtke kao svoje vlastite. Jedno s drugim.
Fizička osoba je jedan porezni obveznik a doo drugi, i tu veza prestaje!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 22:44   #11
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Fizička osoba je jedan porezni obveznik a doo drugi, i tu veza prestaje!
To nitko ne osporava.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 13:18   #12
Podižem ovu temu.
Da li je kamata i dalje 3% ili se koristi kamata za zajmove između povezanih osoba u iznosu 4,97%?
mario1970 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 13:18   #13
Također, dali se kamate moraju svaki mjesec stavljati u PDV obrazac iako se na njih ne obračunava PDV?
mario1970 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 16:36   #14
Prema fiz osobama je i dalje 3%, ide u PDV I.8
ruud is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 20:10   #15
Quote:
mario1970 kaže: Pogledaj post
Podižem ovu temu.
Da li je kamata i dalje 3% ili se koristi kamata za zajmove između povezanih osoba u iznosu 4,97%?
Ako ima porezni gubitak onda mora ići 4,97%, inače za zaposlene može 3%.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 13:38   #16
pitanje..ako vlasnik koji je ujedno i zaposlenik društva od društva uzima pozajmicu kamata se obračunava tek kad vraća tu pozajmicu i to po kamatnoj stopi od 3%? hvala
gigilala is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 14:19   #17
Quote:
gigilala kaže: Pogledaj post
pitanje..ako vlasnik koji je ujedno i zaposlenik društva od društva uzima pozajmicu kamata se obračunava tek kad vraća tu pozajmicu i to po kamatnoj stopi od 3%? hvala
kamatna stopa na zajmove između povezanih osoba za 2018. godinu je 4,55%
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 12:01   #18
To je vjerojatno tek minimalna stopa za koju nema oporezivanja.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2018., 19:01   #19
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
kamatna stopa na zajmove između povezanih osoba za 2018. godinu je 4,55%
Vlasnik je bio zaposlenik u svom doo i uzeo je pozajmicu s 3% kta. Sad radi u
drugoj firmi i ovu pozajmicu nema namjeru vracati. Buduci firma jos postoji, zanima me koju kamatu obracunati s 31.12.2017. onu po ugovoru ili nvu vecu i trebam li raditi anex ugovora i trebam li obracunati porez i prirez na dohodak.Vlasnika se sve to ne tice a meni je frka da napravim zavrsni racun.
Hvala
jmima is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2018., 21:57   #20
Quote:
gigilala kaže: Pogledaj post
pitanje..ako vlasnik koji je ujedno i zaposlenik društva od društva uzima pozajmicu kamata se obračunava tek kad vraća tu pozajmicu i to po kamatnoj stopi od 3%? hvala
Kamata se obračunava prema uvjetima iz ugovora o pozajmici !
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:10.