Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2013., 14:48   #1
Skraćeni stečajni postupak

Trebao bih pomoć

Imam tvrtku koja nema zaposlenih i nije poslovala godinama te nema nikakvu imovinu.

Danas sam poštom dobio rješenje o pokretanju skraćenog stečajnog postupka od trgovačkog suda kojeg je zatražila porezna uprava.

Možete li mi reći što da sad radim ukoliko mi je cilj, da ne trošim vlastiti novac na nikakve postupke a da firma se zatvori, pobriše ili dovede u stanje gdje ne funkcionira ali da ja nemam nikakve obaveze prema njoj niti sudu.

Čitao sam na internetu da će sud zatražiti u roku 15 dana od skraćenog postupka da dostavim ovjereno u javnog bilježnika popis imovine firme koju ona nema, ukoliko se neću žaliti na prijedlog pokretanja postupka, što slijedi nakon toga. Ako mi možete dati neke korake.
Adaran is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 20:35   #2
Pozdrav,

Da li imate vjerovnike koji bi mogli imati potraživanja prema Vašem društvu?

inače postupak je slijedeći, izvadak iz zakona:

Nakon pribavljanja izvatka iz sudskog registra sud će:
1. zatražiti od članova uprave, odnosno osoba ovlaštenih za zastupanje da u roku od petnaest dana podnesu sudu javnobilježnički ovjerovljen prokazni popis imovine pravne osobe, uz upozorenje da se davanjem netočnih ili nepotpunih podataka izlažu odgovornosti kao za lažan iskaz pred sudom,
2. objaviti oglas u »Narodnim novinama« kojim će pozvati vjerovnike da najkasnije u roku od četrdeset pet dana od objave poziva predlože otvaranje stečajnoga postupka.
Članak 335.f
Oglas iz članka 335.e ovoga Zakona sadržavat će podatke o tvrtki pravne osobe i o visini tražbina koje čekaju na naplatu iz sredstava s računa. Sud će u oglasu upozoriti vjerovnike o pravnim posljedicama nepodnošenja prijedloga za otvaranje stečajnoga postupka iz članka 335.h ovoga Zakona.
Članak 335.g
(1) Prilikom podnošenja zahtjeva iz članka 335.a ovoga Zakona podnositelj zahtjeva dužan je predujmiti troškove objavljivanja oglasa iz članka 335.e točke 2. ovoga Zakona. Ako se ne uplati trošak objave oglasa sud će odbaciti zahtjev iz članka 335.a ovoga Zakona.
(2) Iznos troška objave oglasa iz članka 335.e ovoga Zakona propisat će odlukom Vlada Republike Hrvatske.
Članak 335.h
(1) Ako članovi uprave ili osobe ovlaštene za zastupanje pravne osobe u roku od petnaest dana ne podnesu prokazni popis imovine pravne osobe ili ako iz toga popisa proizlazi da pravna osoba ima imovinu koja ne bi bila dostatna ni za pokriće predvidivih troškova stečajnoga postupka, te ako u roku od četrdeset pet dana ni jedan vjerovnik ne predloži otvaranje stečajnoga postupka i ne predujmi sredstva za pokriće troškova toga postupka, smatrat će se da je pravna osoba nesposobna za plaćanje.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka sud će po službenoj dužnosti donijeti rješenje o otvaranju i zaključenju stečajnoga postupka. Odredbe članka 63. te članaka 196. do 202. ovoga Zakona primijenit će se na odgovarajući način.

Srdačan pozdrav

Zadnje uređivanje lili p. : 13.09.2013. at 09:17. Reason: brisan link - reklam
BonLine is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2013., 23:28   #3
Hvala vam
Adaran is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2015., 12:57   #4
Da podignem temu jer mi je stranka dobila od trg.suda poziv identično kako je navedeno gore. Firma ne posluje već dugo,nema zaposlenih,ima nešto duga prema poreznoj (manje od 10.000 kuna) ,prema dobavljačima nema duga, ima nešto imovine (nabavna ukupno oko 40.000 kn) koja je ostala i povlači se (amortizirana je do kraja odavno).
Zanima me gdje mogu preuzeti taj propisani obrazac popisa imovine i obveza kojeg mora ovjeriti kod bilježnika? Da li ima netko iskustva s tim?
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.