Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2006., 09:39   #141
ja mislila da su dionice plive pale

nego... nevezano uz fondove i to, al vezano uz dionice

vjerojatno chu imati mogucnost kupiti odredjeni dio dionica jedne dobre firme prije nego izadju van...

dionice se isplate samom cijenom dionica ali i s dobiti drustva (da ili ne?)
kakvog utjecaja ja (kao mali dionicar) imam na poslovanje tog drustva?
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2006., 09:47   #142
[QUOTE=atlantis]
Quote:
vjerojatno chu imati mogucnost kupiti odredjeni dio dionica jedne dobre firme prije nego izadju van...
Šta INA?
Quote:
dionice se isplate samom cijenom dionica ali i s dobiti drustva (da ili ne?)
kakvog utjecaja ja (kao mali dionicar) imam na poslovanje tog drustva
Oni koji trguju računaju na porast cijene, a dividenda (podijeljena dobit) dobro dođe, ali ništa presudno
Svaka dionica ti je glas na skupštini
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2006., 09:51   #143
kaj INA treba izach van?

to ce rast ko blesavo

onda mi je bolje da skupljam pare i odmam inu ubodem u prvoj minuti
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2006., 09:52   #144
Quote:
spy kaže:
Oni koji trguju računaju na porast cijene, a dividenda (podijeljena dobit) dobro dođe, ali ništa presudno
da, osim ako kupis po 455, pa se na 435 tjesis da si dobio 3*dividendu, pa zapravo i nisi u gubitku

to se ja samo zajebavam na svoj racun...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2006., 10:26   #145
Quote:
kemik kaže:
da, osim ako kupis po 455, pa se na 435 tjesis da si dobio 3*dividendu, pa zapravo i nisi u gubitku
Stara smolšerholderska: Strpljen-spašen
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 17:39   #146
investiranje

Pozdrav,
da li je pametno 100000 kn staviti u neki dionički fond na 5-10.g. i očekivati prosječan godišnji prinos od 20%, s time da se sav prinos ulaže ponovno u fond?
 
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 21:23   #147
Hm, pitanje se može prevesti ovako: imam nešto novaca i htio bih zakupiti zemlju te sijati pšenicu idućih 5-10 godina. Očekujem dobar prinos i zaradu od 20% na uložena sredstva svake godine. Da li je to pametna odluka?

Odgovor: kako se pokrivaš od rizika tuče? A suše? Poplave? Niske cijene zbog velike ponude na tržištu?

Hoću reći, ideja je OK, samo je - s nekom dozom vjerojatnosti - nerealno očekivati prinos fonda 20% u razdoblju od 10 godina. Možda će se to i ostvariti, a možda i neće. Tko zna? A s druge strane, tko ti brani uložiti novac? Ako ti se situacija ne svidi, uvijek možeš izaći iz fonda, zar ne?
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 22:22   #148
Thumbs up

Quote:
lucija kaže:
Da li je netko ulagao u investicijske fondove? Kakva su vam iskustva?
Nadam se da je Lucija počela ulagati.. od silnog pametovanja čovjeku se zavrti u glavi..
U svakom slučaju: teško je očekivati nivo prinosa od 20 ili više % u narednih 10 godina, ali u nešto kraćem roku (recimo 5 godina) moguće je.. no nitko ne bi smio biti razočaran i sa prosječnih 15 %.. to znači dupliranje uloženog iznosa unutar 5 godina..ako bude više - bingo!!
Bitno je dobro procijeniti u koji fond uložiti jer je sada u dioničkim fondovima poprilična gužva..a vrlo malo ih ima više od 5 godina staža (minimalno razdoblje za relevantnu ocjenu dioničkog fonda)..
Marselus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 22:30   #149
Quote:
Littlefoot kaže:
Hm, pitanje se može prevesti ovako: imam nešto novaca i htio bih zakupiti zemlju te sijati pšenicu idućih 5-10 godina. Očekujem dobar prinos i zaradu od 20% na uložena sredstva svake godine. Da li je to pametna odluka?

Odgovor: kako se pokrivaš od rizika tuče? A suše? Poplave? Niske cijene zbog velike ponude na tržištu?

Hoću reći, ideja je OK, samo je - s nekom dozom vjerojatnosti - nerealno očekivati prinos fonda 20% u razdoblju od 10 godina. Možda će se to i ostvariti, a možda i neće. Tko zna? A s druge strane, tko ti brani uložiti novac? Ako ti se situacija ne svidi, uvijek možeš izaći iz fonda, zar ne?
Očekivati prinos fondova od 20% godišnje nije realno dugoročno, još par godina možda ali nakon što se tržište sredi, mislim da će to biti oko 10-15%.
A svakog tko spominje pšenicu i biznis u istoj rečenici, makar kao i metaforu, treba zatvorit
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 22:30   #150
Quote:
atlantis kaže:
kaj INA treba izach van?

to ce rast ko blesavo

onda mi je bolje da skupljam pare i odmam inu ubodem u prvoj minuti
Ideja o dionicama ti nije loša ali.. varaš se ako misliš da će INA sama po sebi rasti k'o blesava..Ne zna se niti početna cijena..
Savjet: počni ulagati u fondove (dioničke, prije svih) a ako želiš preuzimati više rizika radi većih prinosa počni učiti barem osnove fundamentalne analize i pratiti kretanje tržišta.. osim ako ne želiš popu.. novac!
Dok to naučiš u fondu možeš skupiti konkretniju svoticu a onda.. udri!
Marselus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 08:12   #151
Pozdrav ljudi, ima li šanse da preporučite 2-3 dionička fonda u koje po vama ima smisla ulagati iduće 3-4 godine? Gledao sam na hrportfolio ali kao što je već rečeno "prošli prinosi nisu garancija budućih". Da li osim prinosa treba gledati i veličinu fonda tj. da li je veličina fonda garancija neke sigurnosti? Da li je bolje ulagati u fond iza kojeg stoji neka banka?
Šubidubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 21:41   #152
Quote:
Šubidubi kaže:
Pozdrav ljudi, ima li šanse da preporučite 2-3 dionička fonda u koje po vama ima smisla ulagati iduće 3-4 godine? Gledao sam na hrportfolio ali kao što je već rečeno "prošli prinosi nisu garancija budućih".
Gledaj dužinu rada i prosječni godišnji prinos, jer nije isto jel neki fond ima pgp 20% a radi godinu dana ili 5 godina

Quote:
Da li osim prinosa treba gledati i veličinu fonda tj. da li je veličina fonda garancija neke sigurnosti? Da li je bolje ulagati u fond iza kojeg stoji neka banka?
Pa svi ti rade po istom zakonu, tako da nema veze tko je vlasnik...banka je samo osnivač, ali ne postoje nikakve garancije
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2006., 09:15   #153
Thumbs up Sigurnost,profit

Kada sam počeo ulagati u strane IF fin.savjetnici su mi savjetovali najveće i najstarije IF koji egzsistiraju od 1872g sa kapitalom od preko 20 miljardi € i disperzijom od 4000 multinacionalnih kompanija.To je moguće ako ulažete u fond fondova.Znači da moj IF ulaže u najmanje 200 svj.fondova ali ne više od 2% po fondu tako da ako slučajno nešto propadne ( ako je to moguče samo tako ) moj fond maksimalno pada za 2%.Ja sam samo mali investitor tako da nemogu ulaziti u analize sa ekipom koja je tu doma pa zato savjetujem novim malim ulagačima da taj posao prepuste stručnjacima.Moj savjet kod ulaganja je ne sva jaja u istu vreču ( Pliva,Podravka,Ina)
Ljep pozdrav!
ntepus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2006., 17:02   #154
A koliko tvoj fond raste? 0,5% godišnje ili manje?


__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2006., 17:06   #155
Quote:
walter kaže:
A koliko tvoj fond raste? 0,5% godišnje ili manje?


Ziher je ziher, kaže opatica i stavi kondom na svijeću
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2006., 17:31   #156
Quote:
atlantis kaže:
troje mi je preporucilo ICF, jedna je osoba rekla nikako

sve se meni chini da chu ja k Baanu u dionice pa kom opanci kom obojci

sad mi je sinulo... jel morem ja sama kupovat i prodavat dionice? kako?
traži fondove koji već duže rade da možeš pogledati prosjek na što više godina KD fondovi......jedino ti je statistika najbolji prijatelj kad se odlučuješ.
A mali fondovi not good -dok se ne pokažu koju godinu kako rade...
skyhigh is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2006., 17:35   #157
Quote:
spy kaže:
Bojim se da ti 500 kuna ne primaju
Za ulaganje ti netreba više od 25 ojra mjesečno s tim da prvu uplatu napraviš na godišnjoj razini ....KD kd....
skyhigh is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2006., 17:39   #158
Quote:
skyhigh kaže:
Za ulaganje ti netreba više od 25 ojra mjesečno s tim da prvu uplatu napraviš na godišnjoj razini ....KD kd....
Da.
Al ona ima 500kn i hoće uložiti
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2006., 17:54   #159
Thumbs up

Quote:
walter kaže:
A koliko tvoj fond raste? 0,5% godišnje ili manje?


Moj fond prošle godine odradio je sa 22,56% prinosa.Prosjek prinosa mojh fondova znači od osnutka (1873g)pa izračunaj kolko je to godina?Radio je sa 14,72% prinosa( ali nemoj se hvatat za promile)poslovao je za vrijeme pada am.burze,I,II svj.rata,Irak,Iran,naftne krize itd.Kaj misliš kolko bi mu bio prirast da nema takvih padova na burzi?Niš baš nije slučajno na burzi ali se sada sa vrlo velikom točnošču može točno predvidjet koje burze če rast a koje padat.Moraš kad ulažeš u IF znat kaj očeš?Za kolko godina želiš zaradu u takve fondove ulažeš!!
ntepus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2006., 18:01   #160
Thumbs up

Quote:
spy kaže:
Da.
Al ona ima 500kn i hoće uložiti
Ima stranih fondova gdje možete ulagat več od 75€/mj.Ništa nije obavezno da se vežete kao kod životnog osiguranja.Otvorite svoj račun i ulažete koliko želite i kad želite bez obaveza.Možda nekad više možda manje.Ulažete dobrovoljno i niko vas neče zvat zašto niste ili jeste dali nalog za kupnju.To je Vaš račun i samo Vaš
ntepus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:14.