Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2023., 22:43   #1
Stambena situacija nakon razvoda

Pozdrav svima..čini se da ću postati dio porazne statistike rastavljenih pa sad gruntam..kako ste vi riješili stambenu situaciju nakon razvoda? Neovisno o mom slučaju,zanimaju me sve kombinacije. Konkretno mi živimo u stanu, kredit otplacen tek preko godinu dana. Nismo još razgovarali o tome, nismo još stavili točku na i.
U nekim mojim razmišljanjima, ja bih s djecom odselila u novi stan koji bi kupila. Nisam još sigurna kako ću to izvesti obzirom na situaciju na tržištu nekretnina, ali nije to sad bitno. Jeste li se razdvojiti odmah po odluci? Jeste li privremeno negdje odselili? Tko, kada, evo zanima me sve..
Hvala
AnaH07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2023., 22:50   #2
Ako si odlučila kupiti vlastiti stan, a ovaj u kojem ste zajedno živjeli je bračna stečevina, mora te isplatiti.

Svi rastavljeni oko mene- žene su s djecom ostale u stanu, suprug iselio, čim manje promjena za djecu jer je i samo to da tata više ne živi s njima ogromna promjena. Sretno što god odlučiš, raspitaj se što ti po zakonu pripada
Pastelna is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2023., 00:39   #3
Quote:
Pastelna kaže: Pogledaj post
Ako si odlučila kupiti vlastiti stan, a ovaj u kojem ste zajedno živjeli je bračna stečevina, mora te isplatiti.

Svi rastavljeni oko mene- žene su s djecom ostale u stanu, suprug iselio, čim manje promjena za djecu jer je i samo to da tata više ne živi s njima ogromna promjena. Sretno što god odlučiš, raspitaj se što ti po zakonu pripada
da dobro govoriš.

Prvo što je bračna stečevina.
Čije je čije. To prvo podjeli.

Nakon toga kako planirate viđati djecu. Jer ako planiraš da samo budu djeca kod tebe, onda je bolje da budu u poznatoj okolini, da imaju isti stan. Istu školu. isto okruženje.

ako je pola pola onda je svejedno.

Kod mene je situacija ovakva. Ja sam ostao u stanu. Stan je bračna stečevina. isplačujem joj stan. Onda ide graditi kuču s tim svojim novim i trenutno je u najmu.

Iako mislim da sam preplatio stan, to je dugoročno bolje za dijete.
demosten is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2023., 12:38   #4
i mene to čeka neću o tome uopce a moram..
navodim is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2023., 13:59   #5
Pa mi živimo u stanu koji je kupljen pola na keš koji je on dao, pola na kredit koji je on digao, a ja plaćam. Keš koji je dao, kako se dokazuje je li bračna stečevina, Boga pitaj. Ja bih zapravo bila najsretnija kad bi se stan prodao, sad su cijene više nego kad je kupljen, da se vrati kredit, njemu njegov udio, a razlika meni. Ja bih onda uz to digla novi kredit i kupila stan. Ostati u ovome je reskupo, velik je, rata je podnošljiva sada, ali kad ostanem sama, teško. Uz režije i sve ostalo. Nisam pametna, a htjela bih pokrenuti raspravu sa mužem sa nekim suvislim prijedlogom, da izbjegnem nepotrebne rasprave i svađe. On sigurno ne bude raspoložen. Mislim da još niti ne misli da će do rastave doći. I ja se svakog dana deset puta pitam. Ali ne ide dalje.
AnaH07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2023., 14:00   #6
Quote:
navodim kaže: Pogledaj post
i mene to čeka neću o tome uopce a moram..
U kojoj ste vi fazi? Jos živite zajedno ili?
AnaH07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2023., 15:00   #7
Quote:
AnaH07 kaže: Pogledaj post
... Mislim da još niti ne misli da će do rastave doći.
....
a razgovor bi počela podjelom imovine?
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2023., 15:03   #8
Rauzmim situaciju jer sam ima identican problem i taj problem je ogroman.
Uglavnom sam ja od selija privremeno u podstanare, samo da se maknem sta prije.
Medutim nije lako to bilo pronac s obzirom da je dalmacija u pitanju.

Uglavnom super je osjecaj maknut se. Neopisivo .

Koliko kuzim masu ljudi ima taj problem,
I problem je katastrofalan.

Imam srice sta mogu to izfininancirat inace neznam kako bi...

Sent from my SM-A336B using Tapatalk
DanteSt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2023., 15:58   #9
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
a razgovor bi počela podjelom imovine?
Haha, ma ne, razgovor sam obavila, barem inicijalni, ali puno puta sam i progutala govno pa sam dojma da ne vjeruje da mislim ozbiljno ovaj put, da mi je jednostavno dosta. Svakako moram razmišljati unaprijed jer obzirom na djecu nije baš da mogu spremiti kofer i otići u pm.
AnaH07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2023., 16:44   #10
Quote:
Pastelna kaže: Pogledaj post
Ako si odlučila kupiti vlastiti stan, a ovaj u kojem ste zajedno živjeli je bračna stečevina, mora te isplatiti.

Svi rastavljeni oko mene- žene su s djecom ostale u stanu, suprug iselio, čim manje promjena za djecu jer je i samo to da tata više ne živi s njima ogromna promjena. Sretno što god odlučiš, raspitaj se što ti po zakonu pripada
Zbog toga sam se i ja iselija i to iz svoje nekretnine, samo da to rijesim, i da se djeci ne promjeni skola, okruzenje itd.

Jer sve druge opcije su bile komplicirane...

Sent from my SM-A336B using Tapatalk
DanteSt is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2023., 07:41   #11
Quote:
AnaH07 kaže: Pogledaj post
Pa mi živimo u stanu koji je kupljen pola na keš koji je on dao, pola na kredit koji je on digao, a ja plaćam. Keš koji je dao, kako se dokazuje je li bračna stečevina, Boga pitaj. Ja bih zapravo bila najsretnija kad bi se stan prodao, sad su cijene više nego kad je kupljen, da se vrati kredit, njemu njegov udio, a razlika meni. Ja bih onda uz to digla novi kredit i kupila stan. Ostati u ovome je reskupo, velik je, rata je podnošljiva sada, ali kad ostanem sama, teško. Uz režije i sve ostalo. Nisam pametna, a htjela bih pokrenuti raspravu sa mužem sa nekim suvislim prijedlogom, da izbjegnem nepotrebne rasprave i svađe. On sigurno ne bude raspoložen. Mislim da još niti ne misli da će do rastave doći. I ja se svakog dana deset puta pitam. Ali ne ide dalje.
Znaci on ni ne zna da se ti želis rastati isuse bože..kao i moj slučaj..pa sta je vama ljudi..
navodim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2023., 08:18   #12
Quote:
AnaH07 kaže: Pogledaj post
U kojoj ste vi fazi? Jos živite zajedno ili?
Ne taman kada mislim o super danas je novi dan i bolje sam napredujem i onda dođem na forum i opet mi se cijeli film vratiti nazad..
Čitam ovo sto pisete-pises i sve ponovno prozivljavam..
Proslo je godinu dana kako je sve počelo i zavrsilo, jos uvijek ni sam ne znam žašto vrtim te sve filmove..glava jedno priča a možda srce drugo..
Danas mi se učinilo kao da mi je netko ušao u stan kao da ona hoda po stanu,ne bih ju baš volio sresti ..
Da se vratim na temu ..kada je tog dana rekla sta je imala sve je bilo kao i prije ,jedino je počela za vikende odlaziti i dolazila bi u ponedeljak ili nedelju i tako možda par mjeseci onda bi počela dolaziti u utorak cak i cetvrtak..
Na ljeto smo razgovarali dosla valjda je bio cetvrak i pitala je jel ovo život?
Odgovorio sam joj pa nije ali i meni je i tako bolje nego nikako,sta mislis dalje?
Pa ne znam,jel mislis sta poduzeti?Ja nisam ni počeo ..onda je došao go..svatko na svoju stranu naravno i tako smo dalje bili,uglavnom ja sam bio sam u stanu(stan kupjlen na kedit ja ga placam)a ona ne znam gdje,kasnije mi je rekla da ona ima stan ida tamo zivi..
situacija je okoncana zatjevom za sporazumnoi razvod,a prodaja stana poslije n.godine
navodim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2023., 09:38   #13
Quote:
AnaH07 kaže: Pogledaj post
Pa mi živimo u stanu koji je kupljen pola na keš koji je on dao, pola na kredit koji je on digao, a ja plaćam. Keš koji je dao, kako se dokazuje je li bračna stečevina, Boga pitaj. Ja bih zapravo bila najsretnija kad bi se stan prodao, sad su cijene više nego kad je kupljen, da se vrati kredit, njemu njegov udio, a razlika meni. Ja bih onda uz to digla novi kredit i kupila stan. Ostati u ovome je reskupo, velik je, rata je podnošljiva sada, ali kad ostanem sama, teško. Uz režije i sve ostalo. Nisam pametna, a htjela bih pokrenuti raspravu sa mužem sa nekim suvislim prijedlogom, da izbjegnem nepotrebne rasprave i svađe. On sigurno ne bude raspoložen. Mislim da još niti ne misli da će do rastave doći. I ja se svakog dana deset puta pitam. Ali ne ide dalje.
Da se ne bi iznenadila kad počnete komunikaciju o diobi
Keš - njegova imoviina
kredit - stečevina
u najboljem slučaju ako se tip zainati imaš pravo na isplatu pola GLAVNICE koja je do sada isplaćena.

Ako je tip normalan, vjerujem da cete se uspjeti dogovoriti, medjutim, ti računaš s razlikom love od prodaje jer su cijene otišle gore. A on je platio pola stana, zar ne misliš da njemu u startu ne pripada pola od prodajnog iznosa, ne samo ulozen iznos ?

Samo ideje za razmisljanje....
__________________
Dobro je !
blues4lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2023., 09:50   #14
Quote:
navodim kaže: Pogledaj post
Znaci on ni ne zna da se ti želis rastati isuse bože..kao i moj slučaj..pa sta je vama ljudi..
Od kuda ti to da ne zna da se želim rastati?! Pisala sam malo iznad da misli da neće doći do toga doista..
AnaH07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2023., 10:00   #15
Quote:
blues4lady kaže: Pogledaj post
Da se ne bi iznenadila kad počnete komunikaciju o diobi
Keš - njegova imoviina
kredit - stečevina
u najboljem slučaju ako se tip zainati imaš pravo na isplatu pola GLAVNICE koja je do sada isplaćena.

Ako je tip normalan, vjerujem da cete se uspjeti dogovoriti, medjutim, ti računaš s razlikom love od prodaje jer su cijene otišle gore. A on je platio pola stana, zar ne misliš da njemu u startu ne pripada pola od prodajnog iznosa, ne samo ulozen iznos ?

Samo ideje za razmisljanje....
Apsolutno sve stoji kako si rekao. Ako bi se stan prodao po višoj cijeni, kada se zatvori kredit i njemu se vrati SVE što je uložio, ja bih uzela razliku. Naravno da nemam na to pravo, to je samo moj idealni scenarij. Isto tako, to što je on uložio, je li njegovo ili naše je također diskutabilno, ali ne želim se tu uopće gurati niti nedajbože, natezati na sudu.Mogu djeca i kod njega živjeti u suprotnom, ja sama mogu kupiti dvosoban stan za mene samu, za njih još dvoje teško. Ja doista ne koristim rastavu da se dočepam love, samo moram stambeno zbrinuti djecu na najbolji mogući način. No ja sam samo htjela čuti kako su se drugi dogovorili, u nadi da možda postoji kakva bolja solucija koje nisam svjesna.
AnaH07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2023., 10:01   #16
Quote:
AnaH07 kaže: Pogledaj post
Od kuda ti to da ne zna da se želim rastati?! Pisala sam malo iznad da misli da neće doći do toga doista..
Tako sam i ja mislio ..zapravo mislio sam da ce se predomisliti bilo sta samo da se to nece desiti
navodim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2023., 10:05   #17
Quote:
blues4lady kaže: Pogledaj post
Da se ne bi iznenadila kad počnete komunikaciju o diobi
Keš - njegova imoviina
kredit - stečevina
u najboljem slučaju ako se tip zainati imaš pravo na isplatu pola GLAVNICE koja je do sada isplaćena.

Ako je tip normalan, vjerujem da cete se uspjeti dogovoriti, medjutim, ti računaš s razlikom love od prodaje jer su cijene otišle gore. A on je platio pola stana, zar ne misliš da njemu u startu ne pripada pola od prodajnog iznosa, ne samo ulozen iznos ?

Samo ideje za razmisljanje....
pripada mu koliko je ulozio(keš) i to je njegovo i kredit se ne racuna u podjelu imovine.
Također vrlo je bitno kako to izgleda na papiru tj gruntovnici
navodim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2023., 10:08   #18
Quote:
navodim kaže: Pogledaj post
pripada mu koliko je ulozio(keš) i to je njegovo i kredit se ne racuna u podjelu imovine.
Također vrlo je bitno kako to izgleda na papiru tj gruntovnici
Jok,
kredit je zajednički, dignut i otplaćivan za vrijeme braka. Potpuno je nebitno sto pise u gruntovnici (on ili ona), ide li se u utvrdjivanje, pola stana je zajedničko.
Nadalje kad se radi obračun isplate (medjusobno), isplacuje se vrijednost glavnice, ne kamata.

Upoznaj se malo s činjenicama. Sve sto sto je stečeno u braku je ZAJEDNIČKO, pa i dugovi
__________________
Dobro je !
blues4lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2023., 10:35   #19
Quote:
blues4lady kaže: Pogledaj post
Jok,
kredit je zajednički, dignut i otplaćivan za vrijeme braka. Potpuno je nebitno sto pise u gruntovnici (on ili ona), ide li se u utvrdjivanje, pola stana je zajedničko.
Nadalje kad se radi obračun isplate (medjusobno), isplacuje se vrijednost glavnice, ne kamata.

Upoznaj se malo s činjenicama. Sve sto sto je stečeno u braku je ZAJEDNIČKO, pa i dugovi

Stan upisan u gruntovnicu na dvojno vlasnistvo prilikom prodaje i razdiobe dijeli se na dvoje tj na dva jednaka dijela,i u situaciji da ste kupili stan na kredit,ako stranka misli ako je ona otplacivala kredit i da zbog toga ima pravo na više od pola može podignuti tuzbu protiv druge strane..medutim s argumentima da je jedna strana ulozila vise nego druga dovoljno je recenica iz zakona da se stecevina ne racuna samo u finacijskom udjelu.. naravno postupak dokazivanja može se primjeniti ali s jednim ishodm podijeliti cete opet imovinu na dva dijela ,cijeli postupak oko podijele imovine bez suglasnosti oba dvije strane može trajati godinama bez pozitivnog rjesenja,ako je situacija cista podjela i gotovo
navodim is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2023., 11:00   #20
Quote:
AnaH07 kaže: Pogledaj post
No ja sam samo htjela čuti kako su se drugi dogovorili, u nadi da možda postoji kakva bolja solucija koje nisam svjesna.
Najbolja je solucija ako ste oboje "normalni" koliko smo svi normalno/nenormalni, i ako ćete uspjeti sve korektno iskomunicirati.

Ja kada sam se rastajala, evo za glupi primjer, imali smo nešto gotovine, koja sam JA donijela u brak, podijelili smo po pola.

Bilo je tu novčanih poklona koje smo dobili kroz godine a uložili smo u nekretninu, uređenje nekretnine jel - doslovce u podove ( pločice, laminat, vrata.... )

Niti sam čupala laminat i pločice niti smo u razdiobi te poklone uvrstili u jednadžbu. Jer, bilo je i financijskih poklona koji su otišli na život......

Tak je to kak je, teško je biti 100% i pošten i jeben u tim jednadžbama na koncu.

A sve smo stavili na papir, napisali, potpisali - tko kome koliko i zašto.

Ja sam odselila, on je ostao, isplatio me za moj, do tada, uloženi dio - i to je to.
2cofleka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:15.