Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2016., 10:05   #541
Šifra bolovanja i oznaka bolesti više se ne pišu na doznake radi zaštite privatnosti pacjenta. Ne mora poslodavac znati dijagnozu.

Po ovome što si napisala od 01.-19, 10. je prvo bolovanje do 42. dana
20.10 je prvo bolovanje i to 43 dan i taj dan ide na teret HZZO-a
a od 21. 10. je novo bolovanje i ide ispočetka (dakle na teret poslodavca).

(respiratorni problemi su jedna dijagnoza, a ovo s abdomenom druga).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 12:10   #542
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Šifra bolovanja i oznaka bolesti više se ne pišu na doznake radi zaštite privatnosti pacjenta. Ne mora poslodavac znati dijagnozu.

Po ovome što si napisala od 01.-19, 10. je prvo bolovanje do 42. dana
20.10 je prvo bolovanje i to 43 dan i taj dan ide na teret HZZO-a
a od 21. 10. je novo bolovanje i ide ispočetka (dakle na teret poslodavca).

(respiratorni problemi su jedna dijagnoza, a ovo s abdomenom druga).
Darsey, puno ti hvala na riješenoj misteriji.

Molim te još samo, (obzirom da mi se mozak izgleda laganini pretvara u kašu zbog kojekakvih mentalnih i inih opterećenja ), da provjeriš da li sam dobro "pokopčala"...

Dakle, u HZZO, nosim doznaku koja se odnosi samo na 20.10.2016.

Doznake koje se odnose na period prvog (od 01.10.-19.10.) i drugog (od 21.10.-31.10.) bolovanja, ostaju poslodavcu.

Ma, mislim...
Zaboga, koji je fucking bedak osmislio tu i takvu proceduru...?
Umjesto da ljudima olakšavaju te administrativne go*narije, papira sve više i više...
Užas.

Kako god, hvala ti još jednom, jer si mi puno pomogla.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 12:24   #543
Da. Nosiš primjerak te doznake, obrazac Potvrda o plaći, zahtjev za refundaciju i prilažeš dokaz da je to bolovanje isplaćeno (potvrdu s e bankarstva).
Ja šaljem poštom, ne znam kak je kod tebe.
Vrlo brzo dobijem potvrdu primitka , a refundacija sjeda par tjedana kasnije.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 12:38   #544
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Da. Nosiš primjerak te doznake, obrazac Potvrda o plaći, zahtjev za refundaciju i prilažeš dokaz da je to bolovanje isplaćeno (potvrdu s e bankarstva).
Ja šaljem poštom, ne znam kak je kod tebe.
Vrlo brzo dobijem potvrdu primitka , a refundacija sjeda par tjedana kasnije.
Ja osobno nosim, jer mi nije daleko. Ili, ak' sam ograničena kretanjem zbog boleština, pronađem neku "žrtvu" da to obavi umjesto mene. Obično mi ta obveza tada sina zakači...

I naravno, nosim im uvijek doznaku, Potvrdu o plaći, zahtjev za refundaciju i primjerak bankovnog Izvoda na kojem je uplata vidljiva.

Sve si iskopiram (jer me život naučio pameti) tak' da sve to imam uvijek u duplikatu i naravno, inzistiram na tome da mi ovjere sve primjerke koji mi ostaju. Nek' se nađe, zlu ne trebalo, jer nikad ne znam kom' bum kaj trebala dokazivat'...

I meni brzo pošalju potvrdu primitka, a refundacija uslijedi do 2 mjeseca nakon što zaprime dokumentaciju.
Bolesna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 17:13   #545
Quote:
Bolesna kaže: Pogledaj post
Sve si iskopiram (jer me život naučio pameti) tak' da sve to imam uvijek u duplikatu i naravno, inzistiram na tome da mi ovjere sve primjerke koji mi ostaju. Nek' se nađe, zlu ne trebalo, jer nikad ne znam kom' bum kaj trebala dokazivat'...

Sve što se šalje bilo kojoj državnoj službi treba kopirat i slat s povratnicom.
Jer, imaju nevjerovatnu sposobnost, izgubit predmet.

Ja sam jednom HZMO-u na treći zahtjev za istom stvari poslala dopis u kojem sam napisala da sam im to već poslala i priložila im kopiju povratnice.
I adresirala na ravnatelja (našla mu ime na netu) . Više se nikad nisu s tim zahtjevom javili. Da su se opet javili, ja bi ministru pisala. Pa nek on ganja one koji drže po ladicama.
To su ti državne službe.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 21:04   #546
Nemam primarnog gina.Trebam na operaciju mioma po preporuci privatne ginice.Kako do doznaka za bolovanje?
__________________
beba
housewife is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 17:21   #547
Quote:
housewife kaže: Pogledaj post
Nemam primarnog gina.Trebam na operaciju mioma po preporuci privatne ginice.Kako do doznaka za bolovanje?
moraš se negdje prijaviti, tko će ti pisati uputnicu za bolnicu?
brezia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 20:18   #548
Ako se ne varam (tj. ak se nije nešto mijenjalo) doznake ne izdaje ginekolog, nego obiteljski liječnik. Obrati se svom liječniku za doznaku, on će ti reći kako to ide i što ti treba. Za uputnicu ne znam.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 16:30   #549
Hvala na odgovoru!Uputnica mi nije problem samo ta doznaka.Nadam se da ću to riješiti sa dr. opće prakse.
__________________
beba
housewife is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2016., 17:12   #550
Pozdrav svima.
Krenula sam na bolovanje s porodiljnog jer mi je dijagnosticiran rak. Primala sam 2200 kn naknade za drugih 6 mj starosti djeteta.
Otišla sam na godišnji (da iskoristim od lani i ove godine) pa otvorila bolovanje.
Dobila sam 1650 kn naknade što mi je strašno mali iznos pogotovo za mene bolesnu i malo dijete.
Je li moguće da je krivo izračunata naknada? Inače, plaća mi je bila 5500 kn.
Joda85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 10:55   #551
Quote:
housewife kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru!Uputnica mi nije problem samo ta doznaka.Nadam se da ću to riješiti sa dr. opće prakse.
ne, mijenjalo se
prije par godina,
ginekološka bolovanja vodi ginekolog
brezia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 21:36   #552
Ima li kakvih novosti oko bolovanja poslje 3 godine?
ko isplacuje placu i koliku ? nakog 3 godine se vracamo opet poslodavcu ? dal su to promijenili ?
livada2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 13:40   #553
Pitanje oko bolovanja (100%) na teret hzzo-a. Kako se to poslodavcu gleda - da li je njemu to "olakšanje", u smislu ako osoba koja ide na BO ima veću plaću od hzzo max 4250, on više ne plaća radniku plaću nego se za sve brine hzzo?

Ok, gubi jednog radnika, ail mu ne isplaćuje plaću pa evetualno može tražiti zamjenu?
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 14:41   #554
Poslodavac isplati naknadu plaće , a tek onda mu HZZO refundira. (tj vrati taj novac).
Osnovica se računa od prosjeka zadnjih 6 plaća isplaćenih prije mjeseca u kojem je bolovanje počelo.

A hoće li tražiti zamjenu, ovisi od situacije do situacije, o radnom mjestu i slično.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 16:02   #555
Da li poslodavcevo kasnjenje isplate place utjece na isplatu naknade od strane hzzoa ili oni to medjusobno rjesavaju?
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 16:11   #556
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako se ne varam (tj. ak se nije nešto mijenjalo) doznake ne izdaje ginekolog, nego obiteljski liječnik. Obrati se svom liječniku za doznaku, on će ti reći kako to ide i što ti treba. Za uputnicu ne znam.
Definitivno doznaku izdaje obiteljski liječnik.
Mislim da on može i uputnicu dati za operaciju, ali nisam sigurna. Treba pitati obiteljskog liječnika.
__________________
Prije nego odgovorite na moj post, pokušajte prvo pročitati ga s razumijevanjem. Hvala.
Lillyrosee is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 13:54   #557
Quote:
lilarose001 kaže: Pogledaj post
Definitivno doznaku izdaje obiteljski liječnik.
Mislim da on može i uputnicu dati za operaciju, ali nisam sigurna. Treba pitati obiteljskog liječnika.
doznake za ginekološka bolovanja određuje i izdaje isključivo ginekolog,
boze, odakle ovakve dezinformacije ?
uputnice za ginekološke operacije također, osim za anesteziologa
brezia is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 12:12   #558
Pozdrav svima! Dok sam bila na bolovanju izvan radnog vremena sam dobila službeni email na koji sam odg. tek sljedeći dan, zbog toga sam dobila opomenu pred otkaz. Moje pitanje je trebam li ja za vrijeme bolovanja uopće odgovarati na službene emailove? Nesposobnost za rad uključuje i odgovaranje na mailove kao dio mog rada ili ? Kojim zakonom je to uređeno da znam na što da se žalim?
Miss Lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 17:44   #559
Dok si na bolovanju, ti si, naravno, na bolovanju. Nema tu radnog vremena jer si bolesna od 0-24 tj dok ti liječnik ne zaključi bolovanje.
Nikakvu opomenu ti poslodavac zbog toga nema pravo dati.
ako poslodavac toga nije svjestan, uzmi odvjetika da mu napiše ljubazno pismo, pa će poslodavac to naučit.

A ako poslodavac sumnja u opravdanost tvog bolovanja, onda nek traži službenu provjeru od strane HZZO-a (gdje komisija pregledava tvoju dokumentaciju kod tvog odabranog liječnika i provjerava da li se ti pridržavaš uputa liječnika) , a ne da ti mailove šalje i opomene daje zato što se liječiš i ne visiš na kompu.

No, znam iz prakse, da je bilo slučajeva gdje su ljudi otvarali bolovanje, a onda radili na štandovima na placu, vodili radionice kojekakve, putovali po svijetu i stavljali slike javno na fejs ... to malo zna naljutit poslodavce.
Al takvi slučajevi, obično , na sudu završe pa sud donese presudu.

Zadnje uređivanje Darsey : 29.11.2016. at 18:03.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2016., 13:18   #560
Da li je poslodavcu nužno da ima original doznake ili se može posalt sken u koloru pa original poslat naknadno?
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:00.