Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2007., 21:04   #1
Exclamation Izdavanje računa za izvoz

molim pomoć za jednog "slučajnog izvoznika".

Imamo studio za dizajn i do sad nismo imali prilike raditi za strane klijente. Sad su nas kontaktirali iz Danske i dogovorili smo jedan manji poslić kojeg ćemo uskoro dovršiti i naplatiti. Studio je d.o.o. i imamo devizni račun koji do sad nismo koristili.

Imam pitanje vezano uz izdavanje računa:
Što sve treba sadržavati račun?
Može li biti isti kao i ovaj koji koristimo za domaće klijente?
Treba biti na engleskom jeziku?
Trebamo li obračunati PDV?
Treba li biti u naveden iznos i u eurima i u kunama?
Je li dizajn roba ili usluga i je li to uopće bitno? (ovo pitam jer sam naletila negdje na netu da postoje i račun za izvoz usluga i račun za izvoz robe)

Posao ćemo obaviti/isporučiti (putem e-maila) u nekoliko navrata. Zanima me s obzirom na naknade banke da li nam se više isplati izdati jedan račun na cjelokupnu cifru (ništa strašno veliko oko 2000E) ili više manjih (cca oko 600E svaka runda)?

Ljubazno bi vas molila ako mi možete pomoći što prije jer sutra trebam dati finalni dogovor oko cijene i plaćanja, a knjigovođa mi trenutno nije tu da ga priupitam!

Ako imate ikakvih dodatnih savjeta ili ako mislite da postoje neka bitna pitanja oko izdavanja računa za izvoz, a da ih ja nisam navela, slobodno ih vi navedite!

Unaprijed zahvaljujem!!!
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2007., 21:29   #2
Ja radim sa BiH pa nemam fakturu na engleskom jeziku, ali za Dansku bi trebao-la napraviti na engleskom jeziku.

Kada meni Nijemci šalju fakture onda su na engleskom jeziku i to je korektno.

Ovdje imaš kosture faktura; http://office.microsoft.com/en-us/te...172551033.aspx

PDV se ne obračunava, samo računaš neto cijenu i nikakve poreze.
Sve piši na jednu fakturu, ne vidim razlog zašto bi drugačije.

Zadnje uređivanje ® LUCKY ® : 18.11.2007. at 22:13.
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2007., 21:39   #3
hvala.
to za engleski i jesam pretpostavljala.
znači bez PDV, odlično!
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2007., 22:12   #4
Quote:
amneka kaže: Pogledaj post
hvala.
to za engleski i jesam pretpostavljala.
znači bez PDV, odlično!
Ma nema na čemu, ako imaš još kakva pitanja slobodnoj pitaj, nadam se da će i ostali forumaši dati svoj doprinos ako ja nisam nešto napisao. Pozdrav!
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2007., 22:20   #5
Sorry tek sada sam vidio, račun pišeš u eurima.

Jedino što ne znam je to, kako to ide sa uslugama? To bi ti u banci mogli reći.
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 09:44   #6
sjetih se jos jednog pitanja:

koje sve podatke trebam od klijenta: naziv, adresa...?
Trebam li matični broj s obzirom da nema PDV-a?
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 11:09   #7
Quote:
amneka kaže: Pogledaj post
sjetih se jos jednog pitanja:

koje sve podatke trebam od klijenta: naziv, adresa...?
Trebam li matični broj s obzirom da nema PDV-a?
Ja nisam pisao drugim tvrtkama M.B. na svoje fakture niti su drugi na svoje fakture pisali moj M.B., tako da onda pretpostavljam da ne treba, odnosno nije nužan.
Pa u principu za usluge ja mislim samo te osnovne stvari koje si i sama nabrojala.
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 20:33   #8
Nisam stručan, al jedno sam siguran - službeni jezik u hrvatskoj je hrvatski, a službena valuta kuna. Jedna je stvar šta njima više odgovara na engleskom, ali je pitanje šta poreznoj odgovara jer po tome možeš imati i račune na armenskom pa nek se misle...
Promjeni knjigovođu ako ne zna te stvari.
__________________
Potpisujem.... možda.
Ibiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 23:34   #9
Normalno da nisi i u Njemačkoj je njemački pa ponosni Nijemci ipak pišu na engleskom jeziku.
Kakve veze porezna uprava ima sa svime time? Istina, ne radim ja to nego knjigovođa, ali nemaju nikakve veze sa ničim koliko ja znam.
® LUCKY ® is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 23:55   #10
uspjela sam doznati neke stvari, iako sam se zacudila kako je ovo sve nejasno.
Kao prvo nitko nije siguran je li dizajn roba ili usuga. Mi dizajn šaljemo e-mailom pa ih to jos dodatno zbunjuje jer kao nema špedicije...

Oslobodjenje od poreza navodno mozemo dobiti ako idemo na izvoz robe, ali u tom slucaju moramo otici na carinu s CD na kojem je nas dizajn te dobiti carinsku deklaraciju... to jos moram provjeriti s carinom sutra.

Ako idemo kao usluga, onda moramo na racun uvrstiti PDV jer je usluga ostvarena u RH iako ce je oni koristiti u Danskoj.
Ovo mi bas nije jasno. svi primjeri koje sam uspjela naci za usluge su tipa: popravak automobila ili sl. To mi je jasno jer ako stranac dodje tu i popravi auto, udje u njega i odvze se... ali ovi bidni Danci ce nas dizajn koristiti izvan RH, nitko nikad u RH nece vidjeti taj dizajn.... ne znam...
Imaju li onda oni bar pravo na povrat poreza?

Nisam uspjela naci podatak da li postoji opcija izvoza usluga a da se ne zaracunava PDV.

Takodjer sam nasla podatak da se na izvoz softwra ne naplacuje PDV. Moze li dizajn proci pod softwere? Ko da carinici znaju sta je na CD-u!
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 09:01   #11
Quote:
Ibiza kaže: Pogledaj post
Nisam stručan, al jedno sam siguran - službeni jezik u hrvatskoj je hrvatski, a službena valuta kuna. Jedna je stvar šta njima više odgovara na engleskom, ali je pitanje šta poreznoj odgovara jer po tome možeš imati i račune na armenskom pa nek se misle...
Promjeni knjigovođu ako ne zna te stvari.


Račun može biti na engleskom i u Eurima, a samo ćeš ručno napisati prijvod za našu poreznu. Tvoj računovođa će račun iz EURa prebaciti u KN prema davanju izdavanja za porezne i svoje potrebe. To ne trebaš ti!
rosa_salvaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 09:10   #12
Quote:
amneka kaže: Pogledaj post
Kao prvo nitko nije siguran je li dizajn roba ili usuga. Mi dizajn šaljemo e-mailom pa ih to jos dodatno zbunjuje jer kao nema špedicije... Ne određuje se prema šprediciji da li je nešto roba ili usluga!

Oslobodjenje od poreza navodno mozemo dobiti ako idemo na izvoz robe, ali u tom slucaju moramo otici na carinu s CD na kojem je nas dizajn te dobiti carinsku deklaraciju... to jos moram provjeriti s carinom sutra.
Možda ti se čini glupo, ali čega je dizajn? Može se i po tome odrediti porezna obveza.

Ako idemo kao usluga, onda moramo na racun uvrstiti PDV jer je usluga ostvarena u RH iako ce je oni koristiti u Danskoj. Ne plaća se na sve usluge obavljene u HR PDV u HR, imaš točno navedene u Zakonu na koje da na koje ne, pa pokušaj prema tome opisati i svoju u računu :-)
Ovo mi bas nije jasno. svi primjeri koje sam uspjela naci za usluge su tipa: popravak automobila ili sl. To mi je jasno jer ako stranac dodje tu i popravi auto, udje u njega i odvze se... ali ovi bidni Danci ce nas dizajn koristiti izvan RH, nitko nikad u RH nece vidjeti taj dizajn.... ne znam...
Imaju li onda oni bar pravo na povrat poreza? Mogli bi dobiti povrat kad bi to tražili od HR, ali teško i neka ne računaju na to.

Nisam uspjela naci podatak da li postoji opcija izvoza usluga a da se ne zaracunava PDV. Već sam rekla postoji cijeli popis...
Takodjer sam nasla podatak da se na izvoz softwra ne naplacuje PDV. Moze li dizajn proci pod softwere? Ko da carinici znaju sta je na CD-u!
Možda nisam puno pomogla, ali nije to sve isto i mislim da ti je najbolje, pema tvojoj zadnjoj rečenici pronaći Zakon o PDvu i popis usluga na koje se u HR ne plaća PDV i prema tome (čemu najviše sliči) opisati tvoju uslugu!

Što se tiče bankovnih naknada, min je oko 60 kn. Ostalo ide na postotak, pa ako se radi o manjim iznosima bolje da plate od jednom. I da to ne ide po tome da li si izdala jedan ili više računa nego prema njihovom plaćanju, to jest na iznos koji su uplatitli.

Obavezno na računu napiši i IBAN uz svoj devizini račun.
rosa_salvaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 09:56   #13
rosa hvala, puno si pomogla. pronašla sam zakon o pdv-u i sad ga idem iscitat i naci nešto sto bi nama najvise pasalo.

Radi se o grafickom/web dizajnu. Upotreba ce biti na Intrenetu.
Imas li ti mozda kakav prijedlog?

Ljudi hvala svima. Slobodno jos pisite ako imate sto korisno za podijeliti.
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 11:38   #14
"..ako je primatelj jedne od usluga iz stavka 6. ovog
clanka poduzetnik, tada se smatra da je usluga obavljena tamo gdje je sjediste
poduzeca primatelja..." - dakle ne obračunavaš PDV na:
1. prijenos, ustupanje i koristenje autorskih prava, patenata,licencija, zastitnog znakovlja
i slicnih prava te odricanje odtih prava,
2. promidzbene usluge, ukljucujuci i usluge posredovanja u tim uslugama,
3. usluge: inzinjera, odvjetnika, revizora, racunovodja, tumaca,prevoditelja i druge slicne usluge savjetovanja,
4. usluge elektronske obrade podataka,
5. ustupanje informacija, ukljucujuci i informacije o poslovnim postupcima i iskustvu,
6. usluge banaka, osiguranja i reosiguranja,
7. ustupanje osoblja,
8. iznajmljivanje pokretnih dobara, osim prijevoznih sredstava,
9. odustajanje od obavljanja poslovne djelatnosti,
10. sve usluge posredovanja u svezi s uslugama iz ovog stavka."

Samo na računu napiši da se PDV ne obračunava prema tom i tom stavku Zakona
rosa_salvaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 12:12   #15
rosa, carice, hvala ti puno

jos samo jedno pitanjce. ako ja sastavim takav racuna da li ga moram igdje prijavljivati, tipa carina ili nesto slicno ili ga ja njima posaljem i knjizim normalno ko bilo sto drugo?

hvala ti jos jednom!
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 15:23   #16
Ti sastavi račun s takvim opisom i pozovi se na Zakon...
Račun trebaš predati svome računovodstvu a ono će ga kroz poreznu prijavu (mjesčnu ili kad već ide) prijaviti u poreznu... Dakle kao svi rn u HR. Ne trebaš ništa dodatno, tipa carina i sl...
Kao obični račun. I kao što sam rekla ako je na eng. ručno ispod opisa usluge napiši prijevod.
rosa_salvaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 15:55   #17
ok! hvala puno ste mi pomogli!
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 16:23   #18
dodao bih da se dokumentira ta usluga još pratećom dokumentacijom
zbog kontrole
npr. odvjetničke usuge su također u toj grupi i iza svakog računa postoji nekakav predmet/spis koji ostaje u odvj.arhivi i tu dokumentaciju može porezna tražiti na uvid...to je jako karakteristično za usluge jer da vam dođu u kontrolu i znaju da se bavite dizajnom a samo prema inozemstvu fakturirate usluge elektronske obrade podataka može im biti čudno, oni mogu tražiti još dodatna objašnjenja i dokumentacije ili izjave...
...oprezno i pamet u glavu...
PRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2007., 19:23   #19
Pro, hvala na informaciji.
Ja sam zapravo mislila da idemo s ustupanjem koristenja autorskih prava jer mislim da se o tome zaista i radi.

Mi radimo odredjeni dizajn po njihovoj narudzbi, ali nas dogovor je da oni imju neogranicena prava koristenja, no mi zadrzavamo pravo daljnjeg koristenja i eventualno prodaje nasim drugim klijentima koji im nisu konkurencija.

Dakle, mi niti ne prodajemo dizajn kao finalni proizvod vec samo pravo na njegovo koristenje.

Molim vas, ispravite me ako mislite da grijesim u necemu. Ja zaista ne zelim krsiti zakon, samo si zelim olaksati zivot i posao
amneka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 09:33   #20
rješenje je Čl.5 st.6. t.1 Zakona o PDVu, a o tome još govori i Čl.33b st.8 t.1 Pravilnika o PDVu....dakle to su NEOPOREZIVE usluge (a ne oporezive s 0%)
to se napomene i na fakturi
PRO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:45.