Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2008., 06:07   #1
Ambis

Ja to uopšte ne osvajam nova područja, već se vraćam kući. Ambis. Proteže se ispred mene kao nepregledno mračno more. Ispred mene je tmina, jedan totalni mrak, nezamislivo crnilo. Kako da zakoračim u to crno slepilo bez ijednog tračka sivila u sebi? Nemam hrabrosti. Nemam još uvek ni dovoljno znanja. Dok stojim tako ispred tog ambisa, pitam se šta uopšte tražim na ovoj strani? Ambis mi je u svakom slučaju poznat. Jasno mi je da sam ga prešao sa suprotne strane da bi došao na ovu stranu i čini mi se da se to zbilo jako davno. Ali, zašto sam to uradio? Kada se to dogodilo? Ko sam ja bio kada se to dogodilo i kako sam ga prešao?
Odgovori se nalaze u tom ambisu, u tom savršenom mraku. U toj nedokučivoj dubini i širina koja se sada može opkoračiti u stotinci i to u jednom koraku. Da bi došao do ovde, možda mi je bilo potrebno milion godina, a sada, da bi ga premostio, dovoljan je taj jedan korak. Hop! Ali, ja nisam u stanju da izvedem taj skok. Uplaših se da je ambis prepun bića iz različitih delova univerzuma koji su nespremni koraknuli, našavši se tako zatočeni u tom beznadežnom mraku. Kako se odatle izvući? Uz čiju pomoć?
Volimo da potcenjujemo naše stare mudrace koji su živeli u „kamenom dobu“, a znali su o ambisu verovatno više od nas. Smatramo sebe boljim u odnosu na njih, zato sto mislimo da smo tehnički napredovali i uspostavili drustveno uredjenje koje se zasniva na demokratskim načelima i ljudskim pravima. Poredeći se sa našim precima, vidimo tako u njima priprost svet lovaca i zemljoradnika koji živi ili u zemunicama ili u sojenicama i koji se, mimo toga, još bavi ratovima, sujeverjem, kreiranjem laznih mitova i obradom kamena. Muzeji nam predočavaju kako su umeli da prave vaze i kako je grnčarija bila sasvim solidan krajnji domet njihove civilizacije. Čak smo podelili njihovu eru na staro i novo kameno doba, kao da oni ništa drugo pod milim bogom nisu radili nego li tucali kamen.
I tako, dok stojim na ivici do ambisa, razmišljam o našoj tehnologiji i društvenom uredjenju, to jest o najvišim dometima naše civilizacije. Postajem neozbiljan. Bilo bi lepo kada bi se uz pomoć rakete, kao produkta savremene tehnologije, prebacio na drugu stranu ambisa ili kada bi mi transparent ”ja poštujem ljudska prava i borim se za demokratiju” potpomogao u tom istom naumu. Padaju mi na pamet još neke neozbiljne ideje i znam da je to kraj ovog mog pokušaja da pređem ambis. Vraćam se nazad u svoju dobro znanu materijalnu ravan, smejući se. Ionako nisam ni mislio da ću taj put uspeti.
Prinosim sebi kafu, ljubim ženu, sedam za kompjuter, proveravam sta se na internetu sve može pročitati o Ambisu. Google pretraživač pokazuje da o tome ima 23,200,000 pojmova. Materijala ima. Treba sesti i pročitati.
Da li ima nekog ko je raspolozen da pricamo o ambisu.
Mozda cemo ga lakse preci u drustvu?
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 10:38   #2
Quote:
talerman kaže: Pogledaj post
Uplaših se da je ambis prepun bića iz različitih delova univerzuma koji su nespremni koraknuli, našavši se tako zatočeni u tom beznadežnom mraku. Kako se odatle izvući? Uz čiju pomoć?
I tako, dok stojim na ivici do ambisa, razmišljam o našoj tehnologiji i društvenom uredjenju, to jest o najvišim dometima naše civilizacije. Postajem neozbiljan. Bilo bi lepo kada bi se uz pomoć rakete, kao produkta savremene tehnologije, prebacio na drugu stranu ...
pala mi je na pamet komplicirana ideja ...
no, pokušat ću nabacati barem asocijacije, pa ako za početak bude nerazumljivo....možemo pokušati posložiti priču kroz dijalog.
prima materia
kozmička juha; chitta, mind stuff...
staza iz tiphareta do ketera je prema sistemu zlatne zore povezana sa II arkanom tarota, daleth, svećenica... s kojom se asocira sjeme u pustinji...
digresija
koliko je meni poznato kabala koja ide preko Zlatne zore je djelomičan i netočan prijevod (Wescott?) sepher yetziraha, iz 19. st. i nije izvorno povezana sa židovskom tradicijom, već je isključivo u funkciji zapadnih okultnih sistema. kako stoje stvari sa originalnom kabalom, pojma nemam, iz tvojih postova zaključujem da se oslanjaš na okultne sisteme koji proizlaze iz zlatne zore?? btw. neki niviji enohijanci pokušavaju rekonstruirati staze pa su postavili XX arkanu na stazu...vatra...drugi koncept...pomoć enocha? iz vanjskog svemira ili samo pokušaj stvaranja novog prostorno vremenskog koncepta?
već sam taj podatak govori o formativnosti chitte, prima materije, ideja ambisa je ideja područja neformirane materije; prelaskom ambisa adeptus major afirmira saznanje principu izravnog formiranja na cijeloj vertikali iz kozmičke juhe. možda je to bio cilj okultnog reda? formativnost chitte je za okultni red u okvirima jednog ambicioznog imperija možda neodoljiv zadatak - stvaranje okultnog imperija...iz prima materije...
kako funkcionira kreacija na materjalnom planu - putem nadahnuća - ideja je prvi zapis koji djeluje na formiranje bezobličnog. sjeme.
zašto ambis...
zato što su moćni okultni i religijski sustavi već kreirali određene svjetove. možda je poanta u shvaćanju kako su ti svjetovi iluzorni?? možda je to točka na kojoj treba stvoriti novi sustav? ....
koje su prepreke postavljene za kreiranje izravno iz kozmičke juhe?
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 00:51   #3
Pta podrazumevaš kad se kaže Ambis?
Frater HPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 09:13   #4
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
ideja ambisa je ideja područja neformirane materije
Mandragora, mnogo si sjajnih pitanja pokrenula u svom prethodnom postu. Najbolje je da idemo korak po korak. efinitivno je to neformirana materija. Samo sto u tome ja vidim realnost, doduse, onostranu.
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 11:03   #5
Quote:
talerman kaže: Pogledaj post
Mandragora, mnogo si sjajnih pitanja pokrenula u svom prethodnom postu. Najbolje je da idemo korak po korak. efinitivno je to neformirana materija. Samo sto u tome ja vidim realnost, doduse, onostranu.
realnost je realnost, ja ne pravim razliku između ovostranog i onostranog
"to think according to appearance is easy, to think truth is laborous. every appearance tends to produce a corresponding form in the mind which observes it, and this can only be prevented by the thought of the truth."
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2008., 11:08   #6
Quote:
Frater HPK kaže: Pogledaj post
Pta podrazumevaš kad se kaže Ambis?
Ako bi to mogao definisati u jednoj recenici, to bi bilo:

poslednja prepreka koju treba da predjemo u cilju dosezanja duhovnih sfera.

Samo na osnovu te jedne recenice bi se mogao nadovezati citav roman

Vidim ambis kao mesto gde smo mi vec ranije bili. Kada idemo prema ambisu, mi se u stvari vracamo Bogu od koga smo proistekli. Samo sto se Bog nalazi sa one strana Ambisa.

Mene malo brine, kako je nama uopste palo na pamet da sa one predjemo na ovu stranu Ambisa?

Sada mi padaju na pamet, kako ovo pisem, neke nove ideje, ali bih o tome kasnije, jer moram prvo da promislim o svemu tome.

Pozdrav.
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2008., 03:32   #7
Exclamation

Ambis... Kada koraknemo iz Suncevog Sistema ka dubini Vasione, i iskoracimo prema centru nase galaksije, Mlecnog Puta, ambis se pokazuje u svoj svojoj velicini pred nama... Ogromna visedimenzionalna spirala beskonacne dubine sa svih strana dokle nasa Svest seze...

Taj ambis, ciji smo neizostavno sastavni deo se proteze od makrobeskonacnosti, prelama kroz nas um i nastavlja u mikrobeskonacnost unutar nas samih...

Ne postoji produkat savremene tehnologije koji nas moze prebaciti sa one, druge strane ambisa...

Resenje je jednostavno: samo treba zatvoriti linije beskonacnosti koje se kao Mobiusova traka prelamaju kroz nas um... i presekavsi Beskonacnost ambisa, prelomivsi nas mikrokosmos na dva poluprostora, uspecemo da napravimo Osnovu sa koje se obostrano mozemo rasprostreti u kontrasmerovima do nevidljivih granica druge strane koja ne postoji!

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2010., 23:48   #8
što je to ambis uopće, nikad nisam čula za tu riječ?

maloprije slušam neku pjesmu i kaže 'na dnu ambisa oazu'...
ne razumijem
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 09:00   #9
Quote:
talerman kaže: Pogledaj post
Uplaših se da je ambis prepun bića iz različitih delova univerzuma koji su nespremni koraknuli, našavši se tako zatočeni u tom beznadežnom mraku. Kako se odatle izvući? Uz čiju pomoć?
Pa prevaziđi. Tamo te čeka šakal i njegova lađa. Kerubini na drevnom kovčegu od zlata, Xolotl što okamenjen gleda užas destrukcije, geofizičkih unutarnjih i vanjskih promjena, kao kraj Kali Yuge, inertne Šive – Kao i Tothov Anubis, što vodi ka konačnom sudu. Čovijek-pas ili proždrljiva Pleroma, Sveprožimajući Orao, Kaos...

Ah, znanost – zamagljeno ogledalo. Otkriće nepoznatog nije isto što i objava nesaznajnog.
Hrabrost i žrtva su odlike čarobnjaka. Ambis je uvijek tu, prije svake odluke. Spotiče ali i mami.
__________________
Uz drveće svud već pupa cvijeće. A kraj rijeke struji vihor lak. Od drveća ti ne vidiš Šumu. Vidjet Šumu nije poso lak:)
Šuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 19:58   #10
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
što je to ambis uopće, nikad nisam čula za tu riječ?
Ambis je ponor.
Malo više učiti strane jezike, a očito i srpski pripada među takve.
Martian7 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2010., 23:02   #11
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ambis je ponor.
Malo više učiti strane jezike, a očito i srpski pripada među takve.
to nije srpska riječ
proizlazi iz grčke riječi ábyssos - i javlja se u mnogim jezicima.
bezdan
u kabalističkom sistemu predstavlja prelazak iz nižih sefirota na srednjem stupu u više - što se naziva prelazak bezdana. (ambisa)

To je smisao talermanovog pitanja - kretanje po kabalističkom sistemu po drvetu života.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2010., 10:59   #12
Nemoguće je doseći do "ruba" Bezdana bez vodstva SAČ-a; tada ili svojevoljno "skačemo" ili bivamo gurnuti inercijom vlastite karme (usporedite ovo sa "skokom" Carlosa Castanede); inercija karme je ta koja nas na svojim krilima "donosi" na drugu stranu, u Vrhovnu Trijadu (službeno prihvaćena varijanta opisuje "prijelaz" kao skok iz Heseda i doskok u Binah). Jedino se putem ZIR sa SAČ-om možemo ispravno pripremiti za suočenje sa Bezdanom; direktni rezultat Njegovog treninga je pravovaljano spoznavanje&uravnoteženje "balasta" ega&razuma koji odbacujemo sa sebe u trenutku skoka. Ovu materiju lakše ćemo pojmiti ako fiziku "prijelaza" usporedimo sa Einsteinovom teorijom relativnosti koja tvrdi da brzinom svjetlosti može putovati samo "ono" što nema masu; "masa" je "razum&ego", "ono" smo "mi" (čista svjetlost, duh); ako u trenutku skoka potajno (nesvjesno, podsvjesno) zadržimo iti jedan "atom" ljudskog ega; tada će masa tog atoma, prilikom ubrzavanja, rasti u beskonačnost; ostaćemo u bezdanu izgradivši oko svog lažnog jastva (koje predstavlja taj atom) kulu egoizma koja veliča našu samovažnost u beskraj. Bolja varijanta tog neuspjeha je "pad" niz Drvo Života; koja poput grude snjega koja se kotrlja niz planinu, eksponencijalnom progresijom nakuplja "negativnu" karmu; ljek (koji može potrajati i više inkarnacija) je u nesebičnom služenju čovječanstvu. Oni koji ostaju "zarobljeni" u Bezdanu (Crna Braća) kroz vrijeme bivaju dezintegrirani. Neizostavna priprema za suočenje sa Bezdanom je redovita praksa formule ruže&križa, formule "raspeća" koja se manifestira kao odricanje od individualnosti. Vrhovna Trijada je carstvo "ne-ja", kraljevstvo duha, duhovne inteligencije koja počiva u ljubavi (ljubav ne poznaje i ne priznaje ego, proždire ga i uništava). Vrhovna Trijada prebiva u nox-u, noći Pana; u ljubavi čija je prva "vidljiva" vanjska manifestacija "tama" razumjevanja, Šekinah (jutarnja&večernja zvijezda); golubica prosvjetljenja koja se "spušta" sa "ne-ja"(zvijezda) na "ja"(sunce). Ispod bezdana vlada logika, intelekt, razum, binarni sustav, međuigra yina&yanga. Iznad bezdana vlada Tao, duhovno jedinstvo. "Ispod Bezdana suprotnost je razdvajanje, iznad Bezdana suprotnost je jedinstvo" - ispod Bezdana izabrati A, znači odbaciti ne-A.

ZVEKAN
Samo zvekani pronalaze izvjesnost u ovim riječima.
Zamislivo je da je A ne - A;
Obrnuti to je ništa drugo do povratak u uobičajeno stanje.
Ipak, prisiljavanjem mozga da prihvati pretpostavke,
Od kojih jedna tvrdi besmislicu, a druga opće poznatu činjenicu;
Ustanovljava se nova funkcija mozga.
Nejasni i tajanstveni i sasvim neodređeni su sadržaji te nove svjesnosti;
Ipak, na neki način oni su neophodni.
Upotrebom postaju jasni.
Nerazumnost postaje iskustvo.
To podiže olovnih nogu Dušu do iskustva TOGA čega je razum samo huljenje.
No, bez tog iskustva ove riječi su laži Zvekana.
Ipak, tebi Zvekan, a meni Blesan, Bogu badalšanski Rubin neka je!

Inicijacija mora biti temeljito provedena, "spoznaj sebe" do najsitnijih detalja; "pakao" ("skriveno", podsvijest) mora biti otvoren, detaljno ispitan&pročišćen, sve mora proći koz neumoljivu duhovnu vivisekciju; sve "skriveno" mora biti prožeto svjetlošću samovijesti. Ako nam pri tom istraživanju promakne iti jedan "atom"; u Bezdanu ćemo doživjeti neumitni "poraz". Na pomoć Anđela u Bezdanu ne možemo računati; ako uspijemo prijeći, On nas čeka sa "druge" strane. U Bezdanu nema živih bića, niti bilo kakvog oblika života;u cijelosti se sastoji od nesuvislih otpadaka tvorevina ega&razuma; jer više nisu ujedinjeni u centru gravitacije Istinskog Jastva; Bezdan možemo zamisliti poput nekog "asteroidnog pojasa"; strah od Bezdana (i njegove "tame") zapravo je strah od gubitka "identiteta" i Istinske (Božanske) Ljubavi koja ne posjeduje nikakva "ograničenja"; to je strah čovjeka koji u jednom trenutku hoda po Zemlji, a u drugom "pluta" u Svemiru među Zvijezdama; bez gore-dolje, ljevo-desno, naprijed-nazad, prošlost-sadašnjost-budućnost.

Za primjereno intelektulano poimanje "bezdana"; preporučljivo je pročitati "Vizija&Glas"&"Knjiga Laži" od A.C.-a.
__________________
TELEMAAGAPE

Zadnje uređivanje LJUBAWOLJA : 04.04.2010. at 11:51.
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2010., 18:54   #13
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
To je smisao talermanovog pitanja - kretanje po kabalističkom sistemu po drvetu života.
Zašto?
Pa nije nigdje spomenuo Kabalu.
Ambis nije isključivo kabalistički termin. To je opčenit pojam i pojavljuje se u svemu i svačemu (bezdan, znanje. ništavilo, ne-postojanje...)

A "bića" koja vode preko Ambisa nisu voštane figure - već stanja koja duša prolazi na tom putu.
Tako je Xolotl (Anubis) u slikarijama opisan kao čovijek-pas (u lađi). Famozni lađar i njegov zov.
U Kabali to funkciju nosi Metatron itd.
__________________
Uz drveće svud već pupa cvijeće. A kraj rijeke struji vihor lak. Od drveća ti ne vidiš Šumu. Vidjet Šumu nije poso lak:)

Zadnje uređivanje Šuma : 04.04.2010. at 19:47.
Šuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2010., 00:38   #14
Quote:
Šuma kaže: Pogledaj post
Zašto?
Pa nije nigdje spomenuo Kabalu.
Ambis nije isključivo kabalistički termin. To je opčenit pojam i pojavljuje se u svemu i svačemu (bezdan, znanje. ništavilo, ne-postojanje...)

A "bića" koja vode preko Ambisa nisu voštane figure - već stanja koja duša prolazi na tom putu.
Tako je Xolotl (Anubis) u slikarijama opisan kao čovijek-pas (u lađi). Famozni lađar i njegov zov.
U Kabali to funkciju nosi Metatron itd.
je, općeniti je pojam, no pretpostavljam da je baš talerman mislio na drvo života. (Ne mogu, naravno, govoriti u njegovo ime, ali zaključujem na osnovu onoga što je javno ispričao o svojim iskustvima).
Ambis, općenito predstavlja duboku provaliju, u tom smislu simbolizira i konkretno predstavlja opasnost.
No u usko magičkom smislu - ambis je opisao ljubavolja u prethodnom postu.

Nisam sigurna da je uloga Metatrona i Anubisa ista.
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 18:47   #15
Lepo te je ponovo videti ovde Mandragora...

Meni se cini da postoje makar cetiri puta preko Ambisa po zapadnoj tradiciji:

1. Kabala - Drvo zivota
2. Enohijanska magija
3. Drevne hermeticke skole (prelazak u ogdobad)
4. Drevne gnosticke skole (prelazak u sfere iznad zmije koja samoj sebi grize rep)

Pretpostavljam da su i neoplatonisti imali jasnu predstavu o ambisu.

U svakom slucaju, osnovna poenta je da se predje u duhovnu sferu, nadidje uticaj planeta, isplati karmicki bilans, ukrote cetiri stihije i sl.
talerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2010., 19:51   #16
Quote:
LJUBAWOLJA kaže: Pogledaj post
Nemoguće je doseći do "ruba" Bezdana bez vodstva SAČ-a; tada ili svojevoljno "skačemo" ili bivamo gurnuti inercijom vlastite karme (usporedite ovo sa "skokom" Carlosa Castanede); inercija karme je ta koja nas na svojim krilima "donosi" na drugu stranu, u Vrhovnu Trijadu (službeno prihvaćena varijanta opisuje "prijelaz" kao skok iz Heseda i doskok u Binah). Jedino se putem ZIR sa SAČ-om možemo ispravno pripremiti za suočenje sa Bezdanom; direktni rezultat Njegovog treninga je pravovaljano spoznavanje&uravnoteženje "balasta" ega&razuma koji odbacujemo sa sebe u trenutku skoka. Ovu materiju lakše ćemo pojmiti ako fiziku "prijelaza" usporedimo sa Einsteinovom teorijom relativnosti koja tvrdi da brzinom svjetlosti može putovati samo "ono" što nema masu; "masa" je "razum&ego", "ono" smo "mi" (čista svjetlost, duh); ako u trenutku skoka potajno (nesvjesno, podsvjesno) zadržimo iti jedan "atom" ljudskog ega; tada će masa tog atoma, prilikom ubrzavanja, rasti u beskonačnost; ostaćemo u bezdanu izgradivši oko svog lažnog jastva (koje predstavlja taj atom) kulu egoizma koja veliča našu samovažnost u beskraj. Bolja varijanta tog neuspjeha je "pad" niz Drvo Života; koja poput grude snjega koja se kotrlja niz planinu, eksponencijalnom progresijom nakuplja "negativnu" karmu; ljek (koji može potrajati i više inkarnacija) je u nesebičnom služenju čovječanstvu. Oni koji ostaju "zarobljeni" u Bezdanu (Crna Braća) kroz vrijeme bivaju dezintegrirani. Neizostavna priprema za suočenje sa Bezdanom je redovita praksa formule ruže&križa, formule "raspeća" koja se manifestira kao odricanje od individualnosti. Vrhovna Trijada je carstvo "ne-ja", kraljevstvo duha, duhovne inteligencije koja počiva u ljubavi (ljubav ne poznaje i ne priznaje ego, proždire ga i uništava). Vrhovna Trijada prebiva u nox-u, noći Pana; u ljubavi čija je prva "vidljiva" vanjska manifestacija "tama" razumjevanja, Šekinah (jutarnja&večernja zvijezda); golubica prosvjetljenja koja se "spušta" sa "ne-ja"(zvijezda) na "ja"(sunce). Ispod bezdana vlada logika, intelekt, razum, binarni sustav, međuigra yina&yanga. Iznad bezdana vlada Tao, duhovno jedinstvo. "Ispod Bezdana suprotnost je razdvajanje, iznad Bezdana suprotnost je jedinstvo" - ispod Bezdana izabrati A, znači odbaciti ne-A.

ZVEKAN
Samo zvekani pronalaze izvjesnost u ovim riječima.
Zamislivo je da je A ne - A;
Obrnuti to je ništa drugo do povratak u uobičajeno stanje.
Ipak, prisiljavanjem mozga da prihvati pretpostavke,
Od kojih jedna tvrdi besmislicu, a druga opće poznatu činjenicu;
Ustanovljava se nova funkcija mozga.
Nejasni i tajanstveni i sasvim neodređeni su sadržaji te nove svjesnosti;
Ipak, na neki način oni su neophodni.
Upotrebom postaju jasni.
Nerazumnost postaje iskustvo.
To podiže olovnih nogu Dušu do iskustva TOGA čega je razum samo huljenje.
No, bez tog iskustva ove riječi su laži Zvekana.
Ipak, tebi Zvekan, a meni Blesan, Bogu badalšanski Rubin neka je!

Inicijacija mora biti temeljito provedena, "spoznaj sebe" do najsitnijih detalja; "pakao" ("skriveno", podsvijest) mora biti otvoren, detaljno ispitan&pročišćen, sve mora proći koz neumoljivu duhovnu vivisekciju; sve "skriveno" mora biti prožeto svjetlošću samovijesti. Ako nam pri tom istraživanju promakne iti jedan "atom"; u Bezdanu ćemo doživjeti neumitni "poraz". Na pomoć Anđela u Bezdanu ne možemo računati; ako uspijemo prijeći, On nas čeka sa "druge" strane. U Bezdanu nema živih bića, niti bilo kakvog oblika života;u cijelosti se sastoji od nesuvislih otpadaka tvorevina ega&razuma; jer više nisu ujedinjeni u centru gravitacije Istinskog Jastva; Bezdan možemo zamisliti poput nekog "asteroidnog pojasa"; strah od Bezdana (i njegove "tame") zapravo je strah od gubitka "identiteta" i Istinske (Božanske) Ljubavi koja ne posjeduje nikakva "ograničenja"; to je strah čovjeka koji u jednom trenutku hoda po Zemlji, a u drugom "pluta" u Svemiru među Zvijezdama; bez gore-dolje, ljevo-desno, naprijed-nazad, prošlost-sadašnjost-budućnost.

Za primjereno intelektulano poimanje "bezdana"; preporučljivo je pročitati "Vizija&Glas"&"Knjiga Laži" od A.C.-a.
Ljepa usporedba ali koliko si siguran da je ego masa naseg duha, duse?

Svidja mi se i sasvim mi je logican primjer i pristup. Dakle Einstein govori da nista nemoze kretati se tom maximalnom brzinom sto ima masu. A ti velis da -duh (koji sam po sebi ni nema masu) koji sam po sebi se vec krece bez mase- kako on ovisi o egu koji mu je masa (prema tvome). Mislim da tome nije tako.
Smaragdin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2013., 23:58   #17
Ambis je prelazak u ne-postojanje individue. Kako se prelazi - nemam pojma. Kada uskočiš u njega više te nema...barem tako piše Kastaneda.
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:02.