Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2009., 20:09   #41
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
krece nam nova sezona veselih radova na zemlji. pored lagane povisice nafte i njenih derivata ( decki, jesmo li pripremili strojeve za sezonu ili cemo na vrat-na nos mijenjati ulje, filtere, popravljati zmigavce, mjenjati diftunge i raditi ostale divote pred samo otvaranje sezone? ) novu glavobolju mi zadaje bezobrazno visoka cijena umjetnih gnojiva.

umjetno gnojivo, pored kan-a i ostalih neophodnih prihrana, zastita i svega ostaloga cini nasu proizvodnju nezamislivom. ajmo si malo pripomoci sugestijama, prijedlozima i informacijama.

petrokemija kutina je bez sumnje najkvalitetniji proizvodjac gnojiva. i drzi najvisu cijenu svojih proizvoda. sto se uvoza tice, nudi nam se ukrajinsko gnojivo koje mi moj dobavljac zastitnih sredstava ne zeli prodati jer je covjeka strah moje reakcije jer je gnojivo totalna nepoznanica a ja veliki potrosac istoga. trenutno, kod mog dobavljaca gnojiva nema. ima kod drugih ali je cijena iohoho visoka.
ja koristim npk 7-20-30, cijena mu je od 550-590 kuna za 100 kg. po hektaru koristim od 400-800 kg po sezoni.

gdje vi proizvodjaci nabavljate umjetno gnojivo i po kojoj cijeni? kolika je cijena kan-a i gdje ga ima?

trazili ste podforum, ajmo izmjenjivati iskustva, informacije i sve sto nam je potrebno za poslovanje.
Ja zivim u Madjarskoj i vec odavno ne koristim umetnicko gnojivo, samo svake
druge godine djubre od goveda. Ako ne bih to koristili imali bih mnogo briga,
jer ni ne poljivam samo vrlo retko. Djubre tako zadrzi mokrocu - makar samo
u zoru bilo - da napr krompir ogroman imamo. U poslednje vreme zbog te zege
takve biljke sijem sto ne trebaju to stalno poljivanje, kao sto moj sused radi.
Obamrla bi kad bi za poljivanje dobila racune.

A i onda sam sjela kad sam cula da ove godine koliko kosta umjetnicko gnojivo, ne znam u Vasim novcima - preracunajte 8,5oo forinti.

I spricovanje ja vrlo na kratko uzmem, 3-4 puta godisnje pa makar me pojeli
kukci. Imamo i jabuke i kruske, ribizle, malne, smokve i ruze, sad cu pos-
lednji put spricovati krizanteme zbog tih dosadnih sitnih buba, osim ako doce-
kam da zbog zime opadaju a krizantemi ipak do dana Svihsvecih ostanu.

A nekad spricujem i uspijem ih unistiti - kad ostane zelena kopriva - sa kopri-
vom i suvim duvanem. Na suncu stoji dok skoro se gadim od boje i mirisa,
procedim i spricujem, a bube opadaju i druge bolesti nekad nestaju.
Ne kazem de u najvecem zivljenju insekata je to korisno, ali mnogo put jeste.
Anica Fujsz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 20:21   #42
Quote:
Mačakvn kaže: Pogledaj post
Hajde da se i ja javim ; situacija je ovakva, zaposleni smo i ja i supruga, imamo kuću i pola jutra zemlje na 5 min od grada, uglavnom posadili smo vočnjak sa 50 stabala raznog voća koji je star 3 godine i ove bi godine trebalo biti dosta voča za naše potrebe, no radimo i vrt gdje uzgajamo gotovo sve povrće za naše potrebe. Imamo i plastenik od 25 m2 koji koristimo cijelu godinu, znaći povrće te presadnice povrča. Ali s obzirom da smo i ja i supruga ljubitelji cvijeće već se 3 godine nazovimo to tako ućimo na svojim pogreškama kako uzgojiti kvalitetne presadnice mačuhica, kadifica i pelargonija. Uglavnom smo sada došli do faze da gotovo i nema pogrešaka, no imamo i jedan problem a on znanje, teško se dolazi do potrebitih informacija oko uzgoja cvijeća, ako netko može pomoći to je u redu jer i mi imamo raznih iskustava koje podijelimo ako to nekoga zanima.
U našem je planu nakon odlaska u mirovinu poćeti se baviti ozbiljnim uzgojem presadnica tako da je svaka pomoć dobrodošla.
Ja zivim u Madjarskoj u selo Dávod, pokraj rodnog sela Santova.
Ako dolazite u Baju slucajno blizu smo 26 km. Javite mi i cekat cu Vas.
A sto se cveca tice mnogo sam vec probala sejati-saditi, neka iskustva
sam sama i od mojih starih drugarica sakupila. Sto Vas zanima, poslat
cu odgovore na pitanja. Ja sam u invalidskoj mirovini i ne brine me bas
kad nesto ne uspe, ucim od toga za iduce godine.
Sad napr. nije uspeo zelen i grasak - tojest golubovi nasi ih pozderali.
Treba ih ulovit, ali pre muza! Pardon. Mnogo se svadjamo zbog golubova.
Anica Fujsz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 20:27   #43
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
imam skromnih 10 hektara jabuka. zadnji hektar posadjen prije jesenjih kisa, najstariji ima 15 godina i na jesen leti van. ( podloga m-106, ostatak je sve m-9). sortiment je razlicit, prilagodjavam se potrebama trzista, u hodu cupam van sve sto ne valja ( primjerice sadnice zlatnog deliseza koje mi je podvalila jedna poznata hrvatska firma a ispostavilo se da ne valjaju nista) i sadim odmah novo.

analiza tla je napravljena, radim ju u prosjeku svake 3 godine bas iz razloga da ne bacam novac na preskupo umjetno gnojivo koje u nekontroliranim kolicinama moze napraviti kaos u tlu.

sto se dusika tice, s njim sam krajnje oprezna. prevelika kolicina dusika u tlu izaziva pretjeranu bujnost same biljke a time izaziva i pojavu ervinie koja obicno dolazi do punog izrazaja u vegetaciji i to na mladim izbojima. ne treba mi milion mladih grana, zelim sto vecu diferencijaciju cvjetnih pupova a to mi znaci dobru berbu iduce sezone.

svi nasadi imaju sustave za navodnjavanje kap na kap, osim na 106-ici koja ima antifrost sustav koji na jesen takodjer leti van.

od mehanizacije - malcer, atomizer 1 500 l , rastepac umjetnog gnojiva, sprica za herbicide,traktori ( imt 546 i same dorado f-90), prikolice, hladnjaca.

hej dirk, ako nije tajna, hm, vidim po upisu da si doma kaj se vocarenja tice. da li ti je to struka, hoby ili posao?
Draga tetaelza!

I ja bih dodala za tlo i proizvodnju voca nesto.
Jos uvek mislim da djubre marve je najbolje, a kad ima briga sa vocem da u sredini trulavi, treba ispod drva u sirini korena posipati pepo ili osusen krec.
To svake 2-3 godine je dosta i ne treba mnogo i treba plitko ukopati.
Kad se pokosi trava, to isto ispod drva u sirini drva i korena pokriti, da odrzi
vlagu. Znaci u red vocnjaka ispod drava pobacati tanko seno.
Ne skodi ako su insekti ispod trave tojest sena - nece na drvo ici.

Sad mi vise ne dodje u secanje.
Anica Fujsz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 18:07   #44
anci,ajd mi daj savjet na koju foru da ja pognojim 10 hektara sa stajnjakom? strojno-nema sanse uvuci se sa normalnim traktorom u medjured. rucno? ne hvala. ( ajte vi). lako je pricati kad imas 30 vocaka. a vocka treba hranu, vodu, zastitu,toplinu. sve. bas kao i covjek.

hvala na pozivu. rado bih ti dosla ali nemam pojma di si. ja idem u nadjatad, vizvar i barcs. ako si tu negdje, javi se.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 13:32   #45
kako se peletirani stajski gnoj razbacuje? Jeli to moguce sa razbacivacem umjetnog?
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 21:15   #46
razbacanje gnojiva

Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
kako se peletirani stajski gnoj razbacuje? Jeli to moguce sa razbacivacem umjetnog?
Ne znam kakve strojeve moz kod vas kupiti sto se ukopcaju za traktore
i nisi sirji od 1,5 m s tima moz uvuci medju 2 reda i ne treba bas uvek
pod drva bacati vec izmedju dva reda.
Kad nemam snage rucno ukopati, stavim ispod stabla i bacam na to
pokosenu travu, tojest tanki sloj sena. Kisa sve otapa i gnojivo cuva vocnjak
od mnogih zaraza.
Anica Fujsz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 21:26   #47
Djubrenje

Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
anci,ajd mi daj savjet na koju foru da ja pognojim 10 hektara sa stajnjakom? strojno-nema sanse uvuci se sa normalnim traktorom u medjured. rucno? ne hvala. ( ajte vi). lako je pricati kad imas 30 vocaka. a vocka treba hranu, vodu, zastitu,toplinu. sve. bas kao i covjek.

hvala na pozivu. rado bih ti dosla ali nemam pojma di si. ja idem u nadjatad, vizvar i barcs. ako si tu negdje, javi se.
Nema kod Vas manjih traktora sa manjim strojevima za bacanje?
A i rucno ako se moze svake druge g. vredno makar i pomoc platiti,
isplati se u vocnjaku. Imali smo i vecu zemlju i sve rucno sa konjskim
kolima.
Zivim u selu Dávod pored Hercegszántó - Santovo - sto je granicno selo
kraj Srbije - Backi Breg.
A drugo blize mesto je grad Mohács, treba preci Dunav i doci prema
Santovu ili Nagybaracska. Sve ispisano na putevima.
Anica Fujsz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 14:14   #48
Konjski gnoj

Pozdrav svima,

kako vidim, ima ovdje riječi i o gnoju. Nudim potpuno besplatno konjski gnoj u većim količinama tokom cijele godine. Nalazim se u Sv.Ivanu Zelini (30 km SI od Zagreba).
Stelja je od piljevine, tako da se gnoj lako rasipa.
U posljednjih 5 godina od kako se "rekreativno" bavim vrtlarenjem, ovaj gnoj mi se pokazao odličnim za sve biljke uključujući povrće, voćke i cvijeće. Biljke naprosto i doslovno bujaju od njega.
Ako nekome mogu pomoći, bit će mi drago

Da ne budem OT (ipak je ovo tema "predstavimo svoju proizvodnju"), evo da i ja predstavim svoju: bavim se i uzgojem ovaca romanovske pasmine (između ostalog). Ovčice su u ekološkom uzgoju tako da se slobodno kreću na 7.5 ha ograđene površine najveći dio godine.

Imam i ovčjeg gnoja u ponudi ali on je na području koje je malo teže dostupno mehanizacijom.

Pozdrav
BiG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 21:40   #49
Big, drago mi je da si tu

Pohvale za dijeljenje konjskog gnoja (sigurno će se naći udomitelj, tko bi ga odbio ) i za uzgoj irskih vučjih hrtova. Jel mogu navratiti do vas kad budem u tvojim krajevima i kad se uželim jahanja ? Prevolim konje, samo nemam priliku za koji krug...

Pozdrav, ugodno forumašenje!
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 06:59   #50
Quote:
BiG kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

kako vidim, ima ovdje riječi i o gnoju. Nudim potpuno besplatno konjski gnoj u većim količinama tokom cijele godine. Nalazim se u Sv.Ivanu Zelini (30 km SI od Zagreba).
Stelja je od piljevine, tako da se gnoj lako rasipa.
U posljednjih 5 godina od kako se "rekreativno" bavim vrtlarenjem, ovaj gnoj mi se pokazao odličnim za sve biljke uključujući povrće, voćke i cvijeće. Biljke naprosto i doslovno bujaju od njega.
Ako nekome mogu pomoći, bit će mi drago

Da ne budem OT (ipak je ovo tema "predstavimo svoju proizvodnju"), evo da i ja predstavim svoju: bavim se i uzgojem ovaca romanovske pasmine (između ostalog). Ovčice su u ekološkom uzgoju tako da se slobodno kreću na 7.5 ha ograđene površine najveći dio godine.


Imam i ovčjeg gnoja u ponudi ali on je na području koje je malo teže dostupno mehanizacijom.

Pozdrav
A baš sam mislio pitati za konjski gnoj.
Dugoročno se bilježim
Jedini mi je problem prijevoz, ali snaći ću se nekako, blizu sam.
Svaki ste dan tamo ?
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 13:00   #51
Hvala na dobrodošlici, svatko je naravno dobrodošao na jahanje i upoznavanje sa irskim vučjim hrtovima
Na stranicama su brojevi telefona (najsigurniji je onaj s predbrojem 092), pa nazovite kad dolazite radi uputa za smjer kretanja

Diabolica, što se tiče prijevoza i tovarenja - imali smo aranžmane gdje su ljudi plaćali prijevoz kamionim i utovar bagerom, tako da postoji i ta mogućnost ako nemaš vlastite mehanizacije (ni mi je nemamo), samo bi trebalo vidjeti o kojem bi se iznosu radilo - s obzirom na kilometražu.
Javi se pa ćemo razgovarati o pojedinostima
BiG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 11:27   #52
Quote:
BiG kaže: Pogledaj post
Hvala na dobrodošlici, svatko je naravno dobrodošao na jahanje i upoznavanje sa irskim vučjim hrtovima
Treba biti "jahanje konja i upoznavanje sa irskim vučjim hrtovima"
Ili se i ti irski vucji hrtovi mogu jahati
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 13:18   #53
Sve je moguće
BiG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 20:13   #54
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
kako se peletirani stajski gnoj razbacuje? Jeli to moguce sa razbacivacem umjetnog?
Naravno, kak nebi išlo.
sale sitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 11:29   #55
Kad je riječ o gnojivu da se i ja uključim.Već desetak godina proizvodim povrće u plastenicima i uglavnom gnojim kompostom na kojem rastu šampinjoni.Kod mene je zemlja dosta loša za povrće i treba joj puno humusa pa je takav način prihrane idealan.Vjerujem da bi i konjski gnoj bio dobar samo pitanje je utovara,ima li BIG utovarivač ili slično?
palac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2010., 21:39   #56
Napisala je , imaju ručni bager. To su ti dva prigorca, demižon, 2l mineralne i gablec.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 16:41   #57
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Napisala je , imaju ručni bager. To su ti dva prigorca, demižon, 2l mineralne i gablec.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2010., 23:59   #58
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ovdje nas ima i pocetnika i proizvodjaca koji imaju donekle uhodan biznis. bez strojeva smo nula, vrijeme motike je hvala bogu iza nas.

osobno me zanima cime se bavite, odnosno sto proizvodite, u kakvom vam je stanju mehanizacija, da li koristite sredstva koja su vam dostupna preko ministarstva poljoprivrede za nabavu novih strojeva, kakvi su vam planovi ( ne znamo dokle ce nas drzava pomagati, ulaskom u eu bi mogli ostati debelo prikraceni) , ajmo se malo upoznati.

Spojila sam dvije teme u kojima se predstavlja osobna proizvodnja i mehanizacija pritom korištena radi lakše preglednosti.
Pozdrav svima!
Bavim se plasteničkom proizvodnjom povrća,te kontejnerskim uzgojem presadnica povrća...
Također sam imao vertikalni uzgoj jagoda dvije sezone,ali sam od njih digao ruke...
Uglavnom sve plasiram kroz vlastitu maloprodaju,a nešto se povrća uvijek proda u restorane i trgovine...
Na početku sam sve prodavao na veliko jednom trgovačkom lancu,ali nisam više mogao tolerirati njihovu bahatost i rušenje cijena...
Od kada sam krenuo u taj posao,nisam dobio ni lipe poticaja,ali si je ministarstvo zaštite okoliša i prostornog uređenja dalo truda da mi sruše plastenike (bilo je o tome par priloga u Plodovima zemlje prije nekih 6 godina)...
Od mehanizacije imam jedino motokultivator sa frezom,plugom,pumpom,te termogene za grijanje i pneumatsku sijačicu za sijanje povrća u kontejnere...
Ove godine mi je u planu izgradnja sustava grijanja na biomasu...
fahrenheit 37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 00:14   #59
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
krece nam nova sezona veselih radova na zemlji. pored lagane povisice nafte i njenih derivata ( decki, jesmo li pripremili strojeve za sezonu ili cemo na vrat-na nos mijenjati ulje, filtere, popravljati zmigavce, mjenjati diftunge i raditi ostale divote pred samo otvaranje sezone? ) novu glavobolju mi zadaje bezobrazno visoka cijena umjetnih gnojiva.

umjetno gnojivo, pored kan-a i ostalih neophodnih prihrana, zastita i svega ostaloga cini nasu proizvodnju nezamislivom. ajmo si malo pripomoci sugestijama, prijedlozima i informacijama.

petrokemija kutina je bez sumnje najkvalitetniji proizvodjac gnojiva. i drzi najvisu cijenu svojih proizvoda. sto se uvoza tice, nudi nam se ukrajinsko gnojivo koje mi moj dobavljac zastitnih sredstava ne zeli prodati jer je covjeka strah moje reakcije jer je gnojivo totalna nepoznanica a ja veliki potrosac istoga. trenutno, kod mog dobavljaca gnojiva nema. ima kod drugih ali je cijena iohoho visoka.
ja koristim npk 7-20-30, cijena mu je od 550-590 kuna za 100 kg. po hektaru koristim od 400-800 kg po sezoni.

gdje vi proizvodjaci nabavljate umjetno gnojivo i po kojoj cijeni? kolika je cijena kan-a i gdje ga ima?

trazili ste podforum, ajmo izmjenjivati iskustva, informacije i sve sto nam je potrebno za poslovanje.
Što se tiče organskog gnojiva,ja koristim kompost od šampinjona i jako sam zadovoljan...
Od mineralnih gnojiva koristim peters-scots,haifu,a kalcij kupujem od yare (hidro)...
Za osnovnu gnojidbu koristim osmocote (6 mjeseci) i pokazao mi se odličnim u uzgoju plodovitog povrća...
Mislim da su to trenutno najbolja gnojiva na kugli zemaljskoj,doze za osnovnu gnojidbu su duplo manje nego kod ovih iz Kutine...
Vodotopiva gnojiva ovih proizvođača mogu se miješati sa kalcijem,meni je to jako važno,jer mi je ph zemlje oko 5,a voda kojom navodnjavam je tvrda...
fahrenheit 37 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 00:59   #60
Quote:
fahrenheit 37 kaže: Pogledaj post
Što se tiče organskog gnojiva,ja koristim kompost od šampinjona i jako sam zadovoljan...
Od mineralnih gnojiva koristim peters-scots,haifu,a kalcij kupujem od yare (hidro)...
Za osnovnu gnojidbu koristim osmocote (6 mjeseci) i pokazao mi se odličnim u uzgoju plodovitog povrća...
Mislim da su to trenutno najbolja gnojiva na kugli zemaljskoj,doze za osnovnu gnojidbu su duplo manje nego kod ovih iz Kutine...
Vodotopiva gnojiva ovih proizvođača mogu se miješati sa kalcijem,meni je to jako važno,jer mi je ph zemlje oko 5,a voda kojom navodnjavam je tvrda...
ako imaš tvrdu vodu valjalo bi gnojivima dodavati malo kiseline.Ja koristim 59%fosfornu kiselinu a ponekad i dušičnu,ali scots ima i gnojiva za sve tipove vode pa samo treba obratiti pažnju.Kada imam kiseline onda koristim 13-5-20+7+2 a kada nemam tada je dobro i 14-10-26 naravno tome uvijek dodajem kalij i kalcij nitrata.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:22.