Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2011., 01:22   #1021
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Dakle, kupili ste cijelu nekretninu kao isključivo izvanknjižno vlasništvo cijele nekretnine, a upisali se djelomično, pa bi sada trebali ustati tužbom radi utvrđenja svoga vlasništva protiv nasljednika te upisane osobe.
Koliko troškove mogu očekivati u takvom postupku obzirom da mi nasljednici neće raditi nikakve probleme?
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 10:20   #1022
Ovisno o postavljenoj vrijednosti spora u takvom predmetu.
U pravilu se ne stavlja stvarna vriejdnost spora (nekretnine), nego daleko umanjena, više simbolička.

Npr. nas sud traži da takvi predmeti imaju označen vps.10.000,-- kn, pa onda tu kod presude zbog ogluhe troškovi budu
cca 1.500,-- kn + PDV za odvjetnika + 600,-- kn taxe sudu. Normalno, ovisi to i od odvjetnika, jer su tome može još svašata zaračunati....
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 12:03   #1023
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Ovisno o postavljenoj vrijednosti spora u takvom predmetu.
U pravilu se ne stavlja stvarna vriejdnost spora (nekretnine), nego daleko umanjena, više simbolička.

Npr. nas sud traži da takvi predmeti imaju označen vps.10.000,-- kn, pa onda tu kod presude zbog ogluhe troškovi budu
cca 1.500,-- kn + PDV za odvjetnika + 600,-- kn taxe sudu. Normalno, ovisi to i od odvjetnika, jer su tome može još svašata zaračunati....
Ne mogu to bez odvjetnika izvesti, jel toliko komplicirano podnijeti tužbu?
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 12:31   #1024
Quote:
Gustavo kaže: Pogledaj post
Ne mogu to bez odvjetnika izvesti, jel toliko komplicirano podnijeti tužbu?

Treba je samo napisati i predati na sud . 90% pravnika koji nisu odvjetnici neće dobro napisati tužbeni zahtjev pa onda nastaju problemi.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2011., 20:59   #1025
Quote:
Brazil kaže: Pogledaj post
90% pravnika koji nisu odvjetnici neće dobro napisati tužbeni zahtjev pa onda nastaju problemi.
Da.

Zato takvi postupci znaju trajati godinama. Ili se odmah u startu odbace. A kad bi se dobro napisalo, mogli bi se takvi predmeti rješiti za koji mjesec.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 00:31   #1026
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Da.

Zato takvi postupci znaju trajati godinama. Ili se odmah u startu odbace. A kad bi se dobro napisalo, mogli bi se takvi predmeti rješiti za koji mjesec.
Ok, imam jednog odvjetnika koji bi mi to mogao riješiti možda čak i besplatno
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2011., 20:10   #1027
Kupio sam zemljiste 3600m2 za jako male novce 8000kn,naime zemljiste je jako usko a dugacko i jako zapusteno i zaraslo,na tu kupovinu doslo mi je 2000kn poreza (procijenili su zemljiste na 39000kn)pise da se imam pravo zaliti,recite mi iz iskustva dali se isplati zaliti i nadati smanjenju poreza ili stisnut zube i platiti??
brale12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 16:27   #1028
Da li trebam u gruntovnici u svojem vlasničkomn listu promijeniti namjenu pojedinih prostorija u stanu ako se to i faktički mijenja? Znači ako npr. preuredim kuhinju u sobu treba li to mijenjati i u zemljišnoj knjizi u onom dijelu gdje je kratki opis stana? Ima li kakvih pravnih posljedica ako se to ne učini?
Vulpo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 09:18   #1029
Quote:
Vulpo kaže: Pogledaj post
Da li trebam u gruntovnici u svojem vlasničkomn listu promijeniti namjenu pojedinih prostorija u stanu ako se to i faktički mijenja? Znači ako npr. preuredim kuhinju u sobu treba li to mijenjati i u zemljišnoj knjizi u onom dijelu gdje je kratki opis stana? Ima li kakvih pravnih posljedica ako se to ne učini?
Ne treba ništa mijenjati ako se bitno ne mjienja vanjski izgled građevine.


Uz toliko bespravne gradnje, da ideš tako nešto raditi? Mislili bi ovi na gruntovnici da ti nisu sve na broju.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 13:04   #1030
jel se katastar sada automatski usklađuje sa zemljišnim knjigama ili treba ići osobono podnositi zahtijev? vidim da je u riješenju suda o uknjižbi vlasništva obavješten i katastar. vlasnički list je uredan 1/1 bez tereta pa ne znam jel to sad krenulo automatizmom i ako nije koji papiri su potrebni da se upiše vlasnik i u katastar. u pitanju je samo kuća bez ikakvog zemljišta
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 15:34   #1031
Ovisi o kojem se uredu za katastar radi.
Trebalo bi ic automatizmom, ali u 95% ne ide, nego trebas izvaditi sluzbeni zk izvadak sa novim stanjem i uz prijedlog katastru i 70 kn biljega, sam traziti uskladjenje sa stanjem zemljisne knjige.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 17:22   #1032
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Ne treba ništa mijenjati ako se bitno ne mjienja vanjski izgled građevine.


Uz toliko bespravne gradnje, da ideš tako nešto raditi? Mislili bi ovi na gruntovnici da ti nisu sve na broju.
OK
Hvala na odgovoru

Mislio sam da to možda može imat veze npr. kod naplate osiguranja ako bi do njega došlo i sl. Imam neko osnovno osiguranje stana, s tim da je malo podebljano za izljev vode i potres.
Vulpo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 22:41   #1033
Quote:
brale12 kaže: Pogledaj post
Kupio sam zemljiste 3600m2 za jako male novce 8000kn,naime zemljiste je jako usko a dugacko i jako zapusteno i zaraslo,na tu kupovinu doslo mi je 2000kn poreza (procijenili su zemljiste na 39000kn)pise da se imam pravo zaliti,recite mi iz iskustva dali se isplati zaliti i nadati smanjenju poreza ili stisnut zube i platiti??
Moje iskustvo je da se poreznici vrlo često vode načelom - ako prođe , prođe.

Ako se piše žalba, trebala bi biti dobro argumentirana. I treba paziti na rokove.
Dobro argumentiranu žalbu teško je ignorirati, a postoji u zakonu i članak o odgovornosti djelatnika porezne .
Ovdje je jako bitno radi li se o zemljištu koje je prostornim planom definirano kao građevinsko, ili poljoprivredno. Pojednostavljeno - građevinsko bi vrijedilo 39000, poljoprivredno 8000.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 20:16   #1034
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Ovisno o postavljenoj vrijednosti spora u takvom predmetu.
U pravilu se ne stavlja stvarna vriejdnost spora (nekretnine), nego daleko umanjena, više simbolička.

Npr. nas sud traži da takvi predmeti imaju označen vps.10.000,-- kn, pa onda tu kod presude zbog ogluhe troškovi budu
cca 1.500,-- kn + PDV za odvjetnika + 600,-- kn taxe sudu. Normalno, ovisi to i od odvjetnika, jer su tome može još svašata zaračunati....
Ogluhe? Dakle tužena strana je mrtva gospođa ili nasljednici i oni se ne moraju pojaviti na sudu ako ne žele ili moraju?
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 21:27   #1035
Ne moraju.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 22:43   #1036
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Ne moraju.
Super, ali dobiti će pozive ili ne? Ono obavijestio bih o čemu se radi da ljudi ne misle da ja njih nešto tužim i da se moraju pojaviti.
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 02:23   #1037
Ovako postoji jedna zemlja gdje smo zajednički vlasnici ja i moje tri sestre.Zbog nesuglasice u familiji odlučio sam se odvojiti i svoj dio prodati nezavisno od njih.Mene sad zanima koje dokumente moram izvaditi i šta sve moram napraviti?
nepoznati87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2011., 12:42   #1038
Vjerojatno ste suvlasnici, a ne "zajednički vlasnici".

Pročitaj temu Suvlasništvo.
Sve je već par puta odgovoreno.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 16:32   #1039
KOMASACIJA

Pozdrav,
ne znam da li ovo spada pod ovu temu, ali zanima me gdje se mogu pronaći podaci o komasacijama po pojedinim katastarskim općinama? (iz 60-tih i 70-tih godina)
Hvala
MAIRA9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 19:50   #1040
moja baka (točnije, mamina pomajka) je mojoj majci poklonila stan s time da je sebi ostavila pravo doživotnog plodouživanja. dogovor je bio da mama taj stan pokloni meni kad baka umre, no baka je postala malo sumnjičava u odnosu na mamu i odlučila je da se ja na taj stan trebam upisati odmah, a baka bi zadržala doživotno plodouživanje. mama nema problem s time i pitanje je samo kako to najjednostavnije i najjeftinije obaviti.

može li mi mama pokloniti stan običnim Ugovorom o darovanju nekretnina? ili da prepišemo ugovor o darovanju koje se baka i mama potpisale, samo da zamijenimo imena?
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:31.