Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2009., 12:32   #101
teret je identičan na svim stanovima u toj zgradi. 1 stan je prodat i novi vlasnik se upisao u vlastovnicu ali ovaj teret mu i dalje stoji.nitko uopće ne zna u zgradi koji su to ljudi...

kako očistiti ovakve papire? da su 1/1
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 12:34   #102
Mishko vrlo vjerovatno je da su ljudi jednostavno umrli, nema ih vise. Sa svim mogucim podacima od tih ljudi idite traziti smrtne listove i onda ih prilozite sudu za brisanje dozivotnog sa svih nekretnina upisanih u zk.ul. xy k.o....
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 12:41   #103
thanx.provjerit ću,inače u zgradi nema previše volje za etažiranjem i dijeljenju financiranja iste. stara zgrada 5 stanova.jel ima načina da ih se natjera da se papirologija sredi jer tu su još i neke dvorišne zgrade u pitanju dvorišni prostor etc....
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 12:44   #104
Donata da bi uknjizili nekretninu morate imati citav slijed ugovora. Od dodjele zemljista, gradjevisnke do izgradnje zgrade, tko ju gradio, kome su stanovi dodjeljeni.... Za pocetak mora se izvaditi izvadak iz posjedovnog lista za tu kat.cesticu a to se vadi u katastru. Vecinu dozvola i ostalih papira vezanih za cijelu zgradu i samo zemljiste imas u Opcini u arhivi ili Opcinskom gradjanskom sudu na zemljisno knjiznom odjelu. Zatim moras otici vidjeti tko je pravni sljednik firme koje vise nema kako bi dobili u ime firme koje vise nema pravovaljanu tabularnu izjavu ili ocitovanje kojim dopustaju upis nekretnine na ime onog tko je i platio taj otkup.Da bi to dobila moras imati i zapisnik o bodavanju stana koji se obicno nalazi u gradskom stambenom u arhivi...
Sve u svemu to se moze rijesiti (sigurna sam 99%) ali ima dosta cackanja po papirima i hodanja... I na kraju ce stan biti upisan u knjigu pu ako nije u tijeku etaziranje, al sta te briga bitno da bude upisano
Po nekoj mojoj gruboj procjeni mogu se papiri skupiti za cca 30 -50 dana ovisno o tome sto sve fali. Odvjetnika uzmite i nek vam to rijesi...
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 12:47   #105
Quote:
Mishko Pishko kaže: Pogledaj post
thanx.provjerit ću,inače u zgradi nema previše volje za etažiranjem i dijeljenju financiranja iste. stara zgrada 5 stanova.jel ima načina da ih se natjera da se papirologija sredi jer tu su još i neke dvorišne zgrade u pitanju dvorišni prostor etc....
brisanje zabiljezbe dozivotnog mozes ti sam za sve napraviti (ili sam za sebe) bez njihovih suglasnosti...

ako placate pricuvu predlozi na sastanku da se iz pricuve etaziranje naplati i kad pristanu nek to lijepo i potpisu da kasnije ne mogu odustati. kod vas mislim da je dovoljna suglasnost od 3 stana da bi se etaziranje sprovelo i da ide iz troska pricuve...
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 18:41   #106
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
brisanje zabiljezbe dozivotnog mozes ti sam za sve napraviti (ili sam za sebe) bez njihovih suglasnosti...

ako placate pricuvu predlozi na sastanku da se iz pricuve etaziranje naplati i kad pristanu nek to lijepo i potpisu da kasnije ne mogu odustati. kod vas mislim da je dovoljna suglasnost od 3 stana da bi se etaziranje sprovelo i da ide iz troska pricuve...
ne placa se pricuva.totalno neorganizirani su.reci gdje da pokrenem brisanje zabilježbu?

thanx
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 19:51   #107
Quote:
Mishko Pishko kaže: Pogledaj post
ne placa se pricuva.totalno neorganizirani su.reci gdje da pokrenem brisanje zabilježbu?

thanx

Za pocetak odi u MUP sa kupoprodajnim i vlasnickim listom i trazi da ti u terminalu pogledaju jesu li zivi, ako jesu (ili nisu) neka ti daju Uvjerenje o prebivalistu za oboje i onda ih pronadjes, objasnis u cem je stvar i neka Izjavom ovjerenom kod biljeznika dopuste Opcinskom gradjanskom sudu brisanje prava dozivotnog uzivanja sa predmetne nekretnine. Najbolje nek ti odvjetniks astavi tu izjavu. Ako su umrli pisat ce ti na uvjerenju o prebivalistu da su umrli i pisat ce ti imena njihovih roditelja pomocu kojih mozes mozda lakse naci smrtne listove...
Kad pronadjes smrtne listove (ORIGINALE ili ovjerene prijepise napravis kod javnog biljeznika) predas ih u Opcinski gradjanski sud na zemljisno knjizni odjel , salter A, tam ce ti pomoci sto da u pijedlogu popunis , kupis odmah 50 kn biljega i to je to.

Zadnje uređivanje pistacija : 23.06.2009. at 19:57.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 21:12   #108
Quote:
pistacija kaže: Pogledaj post
Za pocetak odi u MUP sa kupoprodajnim i vlasnickim listom i trazi da ti u terminalu pogledaju jesu li zivi, ako jesu (ili nisu) neka ti daju Uvjerenje o prebivalistu za oboje i onda ih pronadjes, objasnis u cem je stvar i neka Izjavom ovjerenom kod biljeznika dopuste Opcinskom gradjanskom sudu brisanje prava dozivotnog uzivanja sa predmetne nekretnine. Najbolje nek ti odvjetniks astavi tu izjavu. Ako su umrli pisat ce ti na uvjerenju o prebivalistu da su umrli i pisat ce ti imena njihovih roditelja pomocu kojih mozes mozda lakse naci smrtne listove...
Kad pronadjes smrtne listove (ORIGINALE ili ovjerene prijepise napravis kod javnog biljeznika) predas ih u Opcinski gradjanski sud na zemljisno knjizni odjel , salter A, tam ce ti pomoci sto da u pijedlogu popunis , kupis odmah 50 kn biljega i to je to.
hvala hvala sad bi ti najradje kupio vrećicu pistacija i pivu ili gemist
Mishko Pishko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 23:55   #109
Moze li se upisati vlasnistvo kad se naknadno provede zabiljezba spora?

Osoba X i osoba Y su muz i zena.
Ako osoba X daruje nekretninu (zemljiste) osobi Y (svojoj supruzi), (Dakle, postoji ovjereni ugovor o darovanju i predan je prijedlog za upis u Gruntovnicu.), a pet dana nakon toga osoba Z podnese u Gruntovnicu prijedlog za zabiljezbu spora (te tvrdi, mislim, da ima ovjereni ugovor o zajmu a osobom X (muzom), moze li to utjecati na stjecanje vlasnistva te nekretnine od osobe Y (supruge)?
(Supruga nije znala da njen muz ima ikakva dugovanja prema osobi Z)

Ako moze tko pomoci..
pixer782 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2009., 21:36   #110
Kao prvo kakva je to zabilježba spora ? tj.kakvog spora?
Ako se radi o parnici za isplatu, onda se taj spor ne može zabilježiti u zemjišnu knjigu, jer se može zabilježiti samo spor kojim se stjeće neko knjižno pravo, a parnicom za isplatu se ne stjeću, niti se utjeće na knjižna prava...osim ako je Sud u okviru te parnice donio privremenu mjeru zabrane raspolaganja nekretnine, onda se može upiati takva privremena mjera...

Dakle, ako je netko podnio samo ZABILJEŽBU spora radi isplate, takav prijedlog za zabilježbu se mora odbiti!

No, u svakom slučaju, ako je darovni ugovor predan prije te "zabilježba" ili privremene mjere, on se mora provesti i uknjižiti u zemljišnim knjigama, bez obzira kakav je ZK predmet iza njega zaprimljen, dakle bitno je što je prije zaprimljeno kod zk odjela...

Znam, da referenti na pojedinim sudovima, neće da knjiže predmete ako je iza zaprimljena zabilježba spora (bez obzira kakva), jer ih je strah nečega, a ni sami neznaju čega...iako to njihovo postupanje nije po zakonu... ako je to slučaj, odi kod zk suca na razgovor, on će im morati to objasniti.

Zadnje uređivanje Suey : 17.07.2009. at 13:35. Reason: caps
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 09:12   #111
Thumbs up

Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Kao prvo kakva je to zabilježba spora ? tj.kakvog spora?
Ne znam, samo na izvadku iz gruntovnice (na internetu) pise da je predana zabiljezba. (moguce je da se radi o ugovoru o zajmu kojeg je muz sklopio sa osobom Z a u kojem muz za povrat tog zajma jamci tom nekretninom.

Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
No, u svakom slučaju, ako je darovni ugovor predan prije te "zabilježba" ili privremene mjere, on SE MORA provesti i uknjižiti u zemljišnim knjigama, bez obzira kakav je ZK predmet iza njega zaprimljen, dakle bitno je što je prije zaprimljeno kod zk odjela...
Je li moze osoba Z osporiti pravo zene da se upise u zemljisne knjige tj.da sud kasnije dopusti osobi Z da na toj nekretnini (makar je vlasnica sada zena!) upise svoju hipoteku?
Ponavljam da zenam nije znala da joj muz ima bilokakvih dugova u vezi sa tom zemljom.

hvala file30!
pixer782 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 11:12   #112
Ako si na internetu vidio da piše "predmet : zabilježba spora" onda je to nemoguće učiniti temeljem samog ugovora, već se zabilježba spora podnosi uz preslik tužbe - dakle ne prilaže se nikakav ugovor. Dakle, za podnošenje zabilježbe spora je nužno da se pokrenuo neki spor, a to se dokazuje zk odjelu, prilaganjem preslika tužbe (ali ne tužbe za isplatu!). Je li znaš da je u tvom slučaju pokrenut neki spor?

I ovo drugo... osoba koja ima pravo na hipoteku ne može osporiti pravo na upis žene u zemljišnu knigu, ako je prijedlog za upis hipoteke podnio zk odjelu nakon prijedloga žene da se upiše njeno vlasništvo...
Uvijek vrijedi pravo prvenstva..a problem je tog tko ima hipoteku, šta je čekao da podnese upis hipoteke u zemljišnu knjigu...Dakle, sam upis vlasništva žene ne bi trebao biti sporan.

Ali ta osoba može u posebnoj parnici osporavati sam taj darovni ugovor između supružnika, tj dokazivati da je sačinjen da bi se njime naštetilo vjerovniku itd.... ako u toj parnici uspije pobiti taj darovni ugovor, ona i otpada osnov uknjižbe žene u zemljišnj knjizi, pa se žene kao vlasnica briše iz zemljišne knjige, i taj se onda može sa svojom hipotekom upisati.

Zadnje uređivanje Suey : 17.07.2009. at 13:36. Reason: caps
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2009., 11:23   #113
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Ali ta osoba može u posebnoj parnici osporavati sam taj darovni ugovor između supružnika, tj dokazivati da je sačinjen da bi se njime naštetilo vjerovniku itd....
Kako se to moze dokazati? (igra li tu kakvu ulogu to sto je zena vlasnistvo dobila darovanjem (nenaplatnim poslom)?)
pixer782 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 10:09   #114
plomba na nekretnini

edit: brisem jer sam promasila temu.

Zadnje uređivanje Kris79 : 08.07.2009. at 10:19.
Kris79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 20:51   #115
kupovina suvlasništva zemljišta

Planiram kupiti zemljište od gospođe koja je uknjižena u 1 polovinu kao vlasnica.Druga polovina glasi na njenog oca koji je pokojan 30 godina.Budući je pokojna i n jena majka i brat ona je jedina nasljednica i tog dijela.Mislila sam kupiti ovu polovinu koja je na nju (radi se o 2 katastarske čestice )a za drugu polovinu pričekat ostavinsku koja nije provedena na vrijeme i na kojoj će ona bit jedina nasljednica.Dala sam joj kaparu za njenu polovinu,ne znam dali da je dam i za drugu polovinu ako bude sve u redu i kupim njen dio.
mala zemljanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 21:41   #116
Koliko sam shvatio to su 2 čestice, jedna do druge, koje u suštini čine jedno zemljište. Ova prva čestica je 100% na njoj, a za ovu drugu se čeka sud i JB da odradi svoje.

Pitanje je trebaju li ti za gradnju kuće obje čestivce ili ti je dosta ova prva? Ako ti je dosta ova prva koju si kaparila, onda ju i kupi pa možeš krenuti zidati pa tek kasnije kupiti drugu česticu. Za ovaj drugi dio koji još nije na njoj, nemoj joj ništa davati. Može ona umrijeti u međuvremenu, a ti joj dala kaparu. Kada bude na njoj, lagano joj daš kaparu.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 06:42   #117
To su dvije čestice kojima je ona po pola vlasnik (obadvijema).Zasad mogu kupit samo njenu polovinu zemljišta dok ona drugi dio ne prenese na sebe.Kao što rekoh jedina je nasljednica.Ne znam samo dali da joj kaparim (simbolično)i taj drugi dio ,dali onada imam pravo prvensta kod kupovine kad ona riješi papirologiju.
Graditi još ne mislim ništa,stavila bi drvenu kućicu dok se to ne riješi
mala zemljanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 07:43   #118
Quote:
mala zemljanka kaže: Pogledaj post
To su dvije čestice kojima je ona po pola vlasnik (obadvijema).Zasad mogu kupit samo njenu polovinu zemljišta dok ona drugi dio ne prenese na sebe.Kao što rekoh jedina je nasljednica.Ne znam samo dali da joj kaparim (simbolično)i taj drugi dio ,dali onada imam pravo prvensta kod kupovine kad ona riješi papirologiju.
Graditi još ne mislim ništa,stavila bi drvenu kućicu dok se to ne riješi
Ovo pišem čisto praktično, laički, ne pravnički, ali imam u familiji slučaj s idealnim vlasništvom nad jednim zemljištem, a jedan od nas troje suvlasnika ne želi prodavati pa se već godinama s time gnjavimo. Koliko razumijem, riječ je o idealnom vlasništvu. Ako si sigurna da će drugi dio nakon ostavinske rasprave doista pripasti njoj (jedina nasljednica), isplati se kupiti njezin dio idealnog vlasništva, a za drugi nemaš potrebe davati kaparu, jer je malo vjerojatno da će se naći netko tko bi ga kupio. (Osim ako je u pitanju nešto izuzetno atraktivno, a on ima novaca da tebe isplati i ti pristaneš, što očito ne bi učinila, jer pretpostavljam da ne kupuješ zemljište s tom namjerom.) Za postavljanje drvene kućice, trebat ćeš suglasnost drugog suvlasnika, a taj je mrtav. Tako da mislim kako ni to ne bi smjela napraviti dok se ne riješi ostavina. Doduše, ako se prodavateljica ne protivi (traži to napismeno), inspekcija nije pretjerano revna, a ima šanse da se ostavinska rasprava brzo provede, s time ne bi trebala imati problema. No, u svakom slučaju, ne kapari ništa što ne možeš sada, nego ćeš tek eventualno moći u budućnosti kupiti.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 13:10   #119
Quote:
mala zemljanka kaže: Pogledaj post
To su dvije čestice kojima je ona po pola vlasnik (obadvijema).Zasad mogu kupit samo njenu polovinu zemljišta dok ona drugi dio ne prenese na sebe.Kao što rekoh jedina je nasljednica.Ne znam samo dali da joj kaparim (simbolično)i taj drugi dio ,dali onada imam pravo prvensta kod kupovine kad ona riješi papirologiju.
Graditi još ne mislim ništa,stavila bi drvenu kućicu dok se to ne riješi
To ti je uvijek rizik. Ti kupiš te 2 polovine, sud oteže i oteže par godina. Kad se napokon ona uknjiži kao vlasnica ove druge 2 polovine ti već imaš 100 godina , a onda se odjednom predomsli i kaže "ona ranije cijena od X kuna mi one odgovara, daj mi 2X kuna". Treba uzeti u obzir i takvu situaciju.

Ili što ako ona tijekom tog ostavinskog postupka umre, pa taj drugi dio naslijedi njen muž, djeca ... pa se počnu praviti mutavi.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 17:37   #120
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Koliko razumijem, riječ je o idealnom vlasništvu.
Ne postoji termin idealno vlasništvo - to je suvlasništvo, a svaki suvlasnik ima idealni dio koji se može kretati u pravnom prometu.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:10.