Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2017., 20:35   #281
Pozdrav svima!
Kanim odletjeti do Bizeka
Hoće li još tko ovih dana gore, da napravimo kolektivni izlet?
teta na metli is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 16:46   #282
Ja bi bas htio ali nisu li najavili kisu za sve dane, recimo dok pisem sad pada kod mene, a ja bizek maltene vidim s prozora zgrade... Kad nebi padalo ja sam za
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 16:58   #283
pogledo sam prognozu i ubiti od sad nadalje do sutra negdje 19:00 nece padat kisa, onda ce sve do petka padat, pa ako bi prije petka trebalo bi se sutra tamo dogegat
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 18:15   #284
Quote:
The Ranger kaže: Pogledaj post
pogledo sam prognozu i ubiti od sad nadalje do sutra negdje 19:00 nece padat kisa, onda ce sve do petka padat, pa ako bi prije petka trebalo bi se sutra tamo dogegat
Ja sam za!
teta na metli is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 18:41   #285
kad bi a i kolko bi gore bili, i ce mozda jos ko *cough cough monty cough* dolazit?
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 18:51   #286
Oko 10-11? Par sati?
teta na metli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 20:58   #287
Nije baš Panonsko more ali je Tethys plus naši krajevi, čak i danas obalni.

https://m.imgur.com/gallery/i5HST
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:16   #288
Na kraju sam odlučila krenuti prvo od Očure, pa do Bizeka nisam ni stigla. Imala sam još nekoliko poslova usput, i vratila se doma tek predvečer.

Donijela sam malo nalaza - nekoliko lijepih dolomitnih prevlaka i dva krasna komada kamena s onim dendritnim kristalizacijama ne znam čega već, ali strašno su mi zgodne. Monty, kad vidiš ovo, pliz javi koji je mineral u pitanju. Sjećam se da je ime bilo dugačko i to je sve

http://imgur.com/a/PgVea

Sve u svemu, dojmovi s Očure su pomiješani. Prvi je: pustoš dokle pogled seže, ni travke ni bube. Bilo bi mi drago ma i da se koja zmija ukazala, ali niti jednu nisam vidjela. Kao da po Marsu šećem. I jako je monotono među silnim dolomitima i mrvama nečeg što mi se činilo kao glina kojoj se dogodilo nešto metamorfno.

Međutim, našlo se uz ove nalaze koje sam ponijela još par neobičnih stvari za koje mi se čini da su vrijedne spomena - recimo, komadići jarko tirkizne gline, ili tamno crvene, onako, boje trule višnje. I zeleni, izmiješani s njima u slojevima. Nekako su mi vukli na bakar i željezo ta zelena i crvena, ali kad sam pipnula glina mi se mrvila pod prstima, a ako je i bilo metala unutra ti su davno oksidirali. Onako smrvljene te uzorke na kraju nisam nosila doma, ali su mi bili lijepi šareni među sivim i žutim stijenama

Kalcita ni za lijek, a nadala sam se da će se bar koji ukazati. Zato imam što žuljeva što muskulfibera umjesto kalcita

Sve u svemu isrcpljujuće, začudno i vrijedno pješačenja.
teta na metli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:20   #289
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Nije baš Panonsko more ali je Tethys plus naši krajevi, čak i danas obalni.

https://m.imgur.com/gallery/i5HST
Monty!!!
Ovo je čudo! <3 <3 <3
teta na metli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 21:32   #290
I molim te, nemoj reći da je u pitaju neki kamenolom gdje se ovi divni puževi melju u šoder i posipaju po cesti.
teta na metli is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2017., 22:30   #291
Hvala, hvala.

Na žalost, još gore od toga. Radi se o iskopu u kojem će do ljeta osvanuti šoping centar tako da je uskršnji vikend kad radova nema, bio savršena (i možda posljednja) prilika za ugrabiti koji dobar nalaz. Gdje je iskopani materijal završio mogu samo nagađati.
No sad sam vidio koju stijenu treba tražiti pa će biti lakše. Od pet vrsta pješčenjaka i tri vrste lapora i gline ovaj sivi je taj u kojem su fosili. Pa će sad ići istraživanje dalje.

Ovaj mineral s fotografija je vjerojatno psilomelan, manganski oksid. Plus naravno kalcit na drugoj fotki.
Bila si na dobroj lokaciji s tim da kvaliteta nalaza ovisi o eksploataciji i miniranju. Koji puta se nose kile, koji puta si s jednim komadićem presretan.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 08:25   #292
Spašavaj što se spasiti da!
Ove slike koje si poslao su čsta fantazija svakog sakupljača Doalovno ih gledam i ne vjerujem

Uživaj, Monty! I kad uhvatis vremena, objasni kako ai ih uočio i prepoznao da tamo treba kopati. I salji jos slika

Kalciti su? Pa onda sam ih našla! Misija je bila uspješna
teta na metli is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 09:02   #293
Potrudit ću se. Ali i pronaći druga takva mjesta jer tog mora biti još. A kad nađem...jupiiii!

Da. Ono je kalcit. Za provjeru, kapni malo octa na kristalić. Ako šumi, nema greške. Inače, tamo možeš naći i žućkaste romboedre dolomita, prozirne pločice barita pa čak i prozirne kristale kvarca i zlatne kockice pirita. Ali...za to treba cijeli dan provesti tamo.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 08:13   #294
Mislim da neću skoro na Očuru opet. Nisam u kondiciji pa mi se zamjerilo svo ono hodanje

Držim fige za novi mulj! Uživaj!
Javljaj kako napreduje i šalji slike kad još što nađeš da mi manje sretni i u gradu zaglavljeni imamo na čemu parit oči
teta na metli is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 09:27   #295
Zakon su ove slike Teta i Monty, stvarno je žalosno kako se postupa sa tim fosilima na tim kamenolomima.... Sječam se bio sam gledao National Geographicov video o tome kako je netko na kuhinjskom kredencu našla fosil neke ribetine, ispostavilo se da su je tam di se režu ti blokovi mramora il ceg vec fosil raže prerezali u savršene presjeke po njenoj visini, možda tak završi neki veći fosil u zidu neke građevine.

Ja bi ponovo pitao zna li itko kaj bi ovo moglo bit http://imgur.com/gallery/hApXO, prosli post mi je prosao neodgovoren pa nisam siguran jel to zato što je bio zatrpan drugim postovima, ili jednostavno nitko nezna. Jel su muzeji voljni surađivat kad bi ih pitao kaj bi to moglo biti recimo, ili nešto drugo vezano uz fosili?
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 12:22   #296
To ti je onaj crv koji se i danas nađe po školjkama na dnu mora, ono bijelo po ljusturama. Očito se hrani organskim ostacima ili nečim što ih jede. Pa se nađe uz ljušture ili u njima kad školjka krepa.

Od lijepih fosila u građevinama već je legendarni onaj presjek jezinca na zgradi Banskih dvora (Vlade) na juznom zidu. Ima takvih još po gradu...
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 16:17   #297
hmm, imam tih crva na drugim skoljkama ali mi nije jasno kak se dogodilo da je uzduzan presjek, jer bas se vide kao komorice...
Moram vidjet taj presjek ježinca,

Bas sam danas bio u gradu u prirodoslovnom muzeju jer imaju sad zbirku mislim da se zove hrvatski eocen, pa imaju takve fosile sa medvednice, ima zavidnih fosila ali nemaju nijedan dobar fosil školjke kardum, conusnog puža a ježinca imaju 4 i samo je jedan kolko tolko lijep da se baš vide detalji.

Baš sam bio ponosan jer imam tog prekrasnog konusnog puža koj baš izglda kao da pripada u neku zbirku, fenomenalno očuvanog ježinca na kojem se puno bolje vide detalji nego njihovim, ćak se na mom vidi ostatak spužve koja je bila zaljepljena, i imam bolje školjke od njih
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 19:34   #298
Evo, ovo što Monty kaže o zgradama u Zagrebu - ako nekoga zanima može klikom na lokacije na mapi pročitati o samoj građevini, ili o geologiji stijena iz kojih je izgrađena

http://geoloskasetnjazagreb.com/

Zavidim vam obojici! Ja tek trebam naći sve to. Nemam ni ježića ni konusa, samo četvrtinu ježinca i pola isocardije ali zato se imam čemu veseliti
teta na metli is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 19:51   #299
sretno sa nalaženjem, ni moj ježinac nije cjeli neg je samo pola pa je i ćetvrtina fora
The Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 20:21   #300
Quote:
The Ranger kaže: Pogledaj post

Bas sam danas bio u gradu u prirodoslovnom muzeju jer imaju sad zbirku mislim da se zove hrvatski eocen, pa imaju takve fosile sa medvednice, ima zavidnih fosila ali nemaju nijedan dobar fosil školjke kardum, conusnog puža a ježinca imaju 4 i samo je jedan kolko tolko lijep da se baš vide detalji.
Izložba je o hrvatskom miocenu, razdoblju dosta mlađem od eocena. Iz miocena su nalazi Bizeka, H.Kostajnice, Papuka..naše mozda fosilima najbogatije razdoblje.
I školjka je Cardium (č. Kardium=srcolika). I danas žove pa se te školjke zovu Srčanke.

Vjeruj mi da za izložbu nisu tražili nikog za pomoć. A bar 5-6 ljudi ima nalaze koji bi bili "vau" iz tog razdoblja. Ali...
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:36.