Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2013., 12:43   #2061
Može pomoć, redovni sam student i radila sam prošlo ljeto 2 mjeseca i bila sam prijavljena. Mama me vratila krajem godine na svoju pk karticu jer je njen poslodavac tako tražio. U tom slučaju ja sam sad bez pk kartice te me zanima što prilazem za prijavu osim liste primanja i obrasca za prijavu? Strah me da prijavim porez pa da ne ispadne da ja još državi moram vratit pare? Hvala

Sent from my ST18i using Tapatalk
dalma222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 12:51   #2062
dalma222, ako si zaradila manje od 10966 kn (bruto / prvi stupac ip obrasca kojeg si dobila od svog poslodavca)

tada i ti i mama možete tražiti povrat poreza

ako si zaradila više od toga , ti možeš tražiti povrat, a mama ti mora podnijeti poreznu prijavu i platiti još poreza

i zašto je poslodavac tvoje mame tražio da te ona upisuje na pk, hoće on sad snositi troškove ako ona mora platiti još poreza?
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 12:56   #2063
Zaradila sam manje od tog iznosa, znači u tom slučaju mama ne bi trebala ništa plaćat? Nemam pojma zašto je poslodavac to tražio, prošle godine nije a ove jest. Samo joj je rekao da me vrati. Da li moram donijet još ikakav dokument s obzirom da nemam pk, možda potvrdu o studiranju? Puno hvala

Sent from my ST18i using Tapatalk
dalma222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 13:06   #2064
mama ne da neće plaćati, nego može i ona dobiti povrat - one mjesece koje nisi bila na njenoj poreznoj kartici sad te u poreznoj prijavi opet može staviti kao olakšicu ( jer si zaradila manje od onog gore iznosa)

treba ti samo ip od poslodavca, nema veze što nemaš pk

a jel ti mama dobija istu plaću bez obzira na promjene na kartici? ili je dobila manju plaću dok si ti radila, a veću kad te vratila na karticu?

jer ako nije ovo drugo, neka te sad makne sa svoje kartice
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 13:13   #2065
ljudi kako se zna tko ima ili nema pravo na povrat poreza?
padam ko kruska s marsa,ali nikad to nisam predavala i nemam pojma tko, di,sta i kako..
a sad kako smo muz i ja u financijskoj stisci-mozda bi stogod i imali..(stvarno nisamo nikad trazili)
u kojim slucajevima tebe drzava opauci?
ja sam prosle godine mjenjala poslodavca,bila na burzi,isla na porodiljni..ima svega..
na muzu su djeca(mali 2,5 i novorodence)-jel on imam kakvo pravo(prijavljen je na minimalac od nekih 3000kn )

i da li stambena stednja ulazi u prosjek?
hvala
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 13:19   #2066
lianne, u svakom slučaju, ako si lani i radila i bila na porodiljnom, tada vrlo vjerojatno imaš pravo na povrat poreza.
Kod muža, ako nije bilo bolovanja ili pauze u radnom odnosu, moglo bi biti nešto po pitanju novorođenčeta (najčešće se desi da ga se prijavi na PK mjesec kasnije od rođenja, a pravo na uvećanu olakšicu se ima i u mjesecu djetetovog rođenja).

Država te opauči ako predaš poreznu prijavu po kojoj ispadne da imaš za uplatu poreza ili ne predaš poreznu prijavu, a oni skuže da si je morao predati i da imaš za uplatu.

Ako imate dionice od HT-a, i to bi vam bilo za povrat (od dividende).

Stambena štednja nije porezna olakšica.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 13:21   #2067
lianne zbroji sa ip obrasca iz svoji firmi ( burzu i porodiljni ne gledaj) svoj dohodak, iskorištene olakšice (osobni odbitak) i plaćen porez i prirez

isto za muža

u slučaju da jeste platili nešto poreza, i da imate neiskorištenih olakšica , odnosno da je osobni odbitak koji je na ip-u manji od

25600 ( za tebe) + 25 600 (za muža) + 30 720* (djeca) = 81920 , imate i povrat

*30720 za dvoje djece za čitavu godinu, ovisno kad je drugo dijete rođeno, može biti i dosta manje
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 13:23   #2068
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
mama ne da neće plaćati, nego može i ona dobiti povrat - one mjesece koje nisi bila na njenoj poreznoj kartici sad te u poreznoj prijavi opet može staviti kao olakšicu ( jer si zaradila manje od onog gore iznosa)

treba ti samo ip od poslodavca, nema veze što nemaš pk

a jel ti mama dobija istu plaću bez obzira na promjene na kartici? ili je dobila manju plaću dok si ti radila, a veću kad te vratila na karticu?

jer ako nije ovo drugo, neka te sad makne sa svoje kartice
Dobila je uvijek istu plaću, i bruto i neto su isti u odnosu na prije. Da li moram za prijavu odnijet i njen ip obrazac jer mi je rečeno kao s obzirom da nemam pk da donesem mamin ip?

Sent from my ST18i using Tapatalk
dalma222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 13:32   #2069
Quote:
dalma222 kaže: Pogledaj post
Dobila je uvijek istu plaću, i bruto i neto su isti u odnosu na prije. Da li moram za prijavu odnijet i njen ip obrazac jer mi je rečeno kao s obzirom da nemam pk da donesem mamin ip?
Ne mogu i bruto i neto biti isti kad nisi i kad jesi na maminoj PK. Ono što knjiza pokušava skužiti je da li poslodavac tvoje mame koristi olakšicu u svoju korist. Ako da, mama bi te trebala skinuti s PK da bi ona imala više novaca, a ne da poslodavac to zloupotrebljava.

Prilažeš samo potvrde o primicima, PK kartica tvoja ili mamin IP obrazac ne idu u tvoju poreznu prijavu.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 15:01   #2070
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
dobro si napravila
Uh,hvala
Lake is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 15:29   #2071
Dividenda HT

Pozdrav,
ovo mi je prva porezna prijava pa sam malo zbunjola. Erste ima online obrazac u koji sam prvo upisala podatke iz IP kartice i ispalo je nula kuna po obračunu (tak i treba biti). Zapela na dohotku od kapitala - dividenda.
Na potvrdi od SKD imam podatke:
Brutto primitak: 2.291,49 ( toliko sam trebala dobiti love )
Uplaćen porez i prirez: 274,98
Neto iznos: 2.016,51 ( toliko sam dobila isplaćeno )

Prijava - ja ispunika ovako:
Primitak: 2.291,49
Neoporezivi dio primitka: 2.291,49
Dohodak: automatskom računicom nula kuna ( to tak treba biti ??? )
Uplaćeni porez i prirez: 274,98

Jedino tak dobijem na kraju za POVRAT = 274,98 kn

Molim dobru dušu da mi odgovori jel to ok ???

Hvala
Deni.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 15:34   #2072
To je ok.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 15:46   #2073
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
To je ok.
Hvala
Deni.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 16:37   #2074
Hvala svima na odgovorima i pomoći.
eastcoast is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 16:47   #2075
Porezna prijeva

Molim znalce za pomoć pri ispunjavanju obrasca porezne prijave.
Bio sam u radnom odnosu do konca svibnja a od lipnja sam nastupio
u starosnu mirovinu.
Pitanje: da li u poreznoj prijavi moram navesti iznose mirovine koja iznosi
3300,00 kn i popuniti kolonu sa osobnim odbitkom za te mjesece.
Bio bih zahvalan ako ima kakav primjerak. Može i na pp

lp inigo
inigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 17:01   #2076
Hvala . sad sam išao se registrirat u skdd da mogu preuzet ove podatke za plačeni porez vezi dividende. traži mi oznaku investitora i pin. ALI SAM ODUSTAO .sad bi samo da mi potvrdi Netko je li ima rizika tu ostavit podatke -tj da netko moje podatke tamo iskoristi u svoju korist (npr trgovanje mojim dionicama) i da li je dovoljno taj online podatak isprintati da bude vjerodostojan za prijavu poreza.

Zadnje uređivanje kanotolki : 19.02.2013. at 17:02. Reason: c
kanotolki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 18:17   #2077
opet trebam pomoć.
unijela sam sve podatke u obrazac (onaj Erste banke) i excel mi je izračunao da sam još dužna lovu za porez i prirez. i sada mene zanima kako to može biti ako poslodavac uredno plaća porez i prirez a i Mirovinsko?
istina da mi onaj IP obrazac u stupcu za uplatu poreza izgleda u najmanju ruku čudno..može li biti da su u firmi nešto zbrljali (a nije da im se ne desi nešto takvo malo malo) i još sam bila 2,5 mj na bolovanju i nikako mi nije to jasno, pa da prvo s njima provjerim ili ću stvarno morati to nadoplatiti?
ti.bi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 18:26   #2078
hvala ljudi..evo bas danas mi stigla ip kartica od bivse firme,pa cu sad u novoj vidjeti sta i kako dalje..

jer moze to rijesiti i knjigovoda trenutne firme?tj da ide njihovim posredstvom?
jer ja se sjecam da mi je to nesto ispunjavala ex knjigovoda i da sam dobila to uz placu..ako je to bilo to
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 21:18   #2079
Quote:
lianne kaže: Pogledaj post
hvala ljudi..evo bas danas mi stigla ip kartica od bivse firme,pa cu sad u novoj vidjeti sta i kako dalje..

jer moze to rijesiti i knjigovoda trenutne firme?tj da ide njihovim posredstvom?
jer ja se sjecam da mi je to nesto ispunjavala ex knjigovoda i da sam dobila to uz placu..ako je to bilo to

može ti to knjigovođa rješiti al nije njegova obveza.....

Quote:
ti.bi kaže: Pogledaj post
.....istina da mi onaj IP obrazac u stupcu za uplatu poreza izgleda u najmanju ruku čudno..može li biti da su u firmi nešto zbrljali (a nije da im se ne desi nešto takvo malo malo) i još sam bila 2,5 mj na bolovanju i nikako mi nije to jasno, pa da prvo s njima provjerim ili ću stvarno morati to nadoplatiti?
a što ti je to čudno na tom obrascu, npr.obrazac ima rogove ili.....

napiši što ne štima na IP obrascu,krivo zbrojeno ili...
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 22:04   #2080
Evo jedne dosta opskurne situacije, ako netko slucajno zna odgovor...

Odradio sam honorarni prijevod za doticni EU projekt koji je provodilo ministarstvo poljoprivrede, no ugovor se sklapao sa stranom tvrtkom (iz Engleske) koja financira projekt. Uredno sam po primitku novaca (6 mjesec 2012) obracunao i uplatio porez i prirez po modelu za autorski ugovor, te dostavio papire poreznoj. Samo da napomenem - nemam obrt ni d.o.o., ugovor je bio na osobno ime.

Sad me zanima - sto treba poreznoj prijavi priloziti kako bih dokazao da je stvarno rijec o autorskom ugovoru (buduci da je za obicni ugovor o djelu porez veci + treba uplatiti doprinose). Imam potpisani ugovor s naruciteljem na engleskom jeziku (contract for translation services). Da li je dovoljno priloziti njega ili sto?

Please help ako itko zna
__________________
The past is a puzzle, like a broken mirror. As you piece it together, you cut yourself, your image keeps shifting. And you change with it. It could destroy you, drive you mad. It could set you free.
- Max Payne

Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:25.