Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2012., 13:29   #21
ne znam, mislim da je to svakako za povecani oprez, kao i svako "devijantno" ponasanje. samo mislim da postoji razlika izmedju crtanja sestarom i slicnih stvari i pravog samoozljedjivanja.
mislim da bi neka vrsta panike roditeljske i ogromnog ataka na dijete iz svih oruzja mglo biti jako kontraproduktivni.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 13:39   #22
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ne znam, mislim da je to svakako za povecani oprez, kao i svako "devijantno" ponasanje. samo mislim da postoji razlika izmedju crtanja sestarom i slicnih stvari i pravog samoozljedjivanja.
mislim da bi neka vrsta panike roditeljske i ogromnog ataka na dijete iz svih oruzja mglo biti jako kontraproduktivni.
I barem za početak napraviti jednu "obiteljsku evaluaciju". Kako komuniciramo, na kojoj razini smo povezani, kakvo je povjerenje, toplina, autoritet, pozitivno roditeljstvo, kakvi su partnerski odnosi...i naravno šta trebamo mjenjati u partnerskim i/ili roditeljskim odnosima. A ako to ne znamo ili ne možemo učiniti sami, onda potražiti pomoć stručnjaka.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 13:45   #23
Rezanje je malo preko granice prihvatljivih tinejdžerskih mušica. Neke stvari se mogu tolerirati, neke se mogu lako raspraviti s pubertetlijama, ali mislim da ovo nije jedna od njih.

Tko se samoozljeđuje?

Osobe koje se samoozljeđuju mogu biti muškog ili ženskog spola, heteroseksualne, homoseksualne ili biseksualne, visokoobrazovane ili neobrazovane, bogate ili siromašne, iz bilo koje zemlje na svijetu. Neke osobe rade na odgovornim pozicijama i efikasne su u poslu. Dob osobe koja se samoozljeđuje može ići od rane tinejdžerske dobi do starosti. Bez obzira na to, zajedničko im je da imaju neke ili većinu od ovih osjećaja ili karakteristika:

*jako podcjenjuju ili ne vole sebe
*jako su osjetljive na odbacivanje
*kronično su ljute, obično na sebe same
*pokušavaju potisnuti ljutnju
*impulzivne su i teško se kontroliraju
*sklone su reagirati u skladu s raspoloženjem tog trenutka
*sklone su ne raditi planove za budućnost
*depresivne su
*kronično su tjeskobne
*iritabilne su
*ne vide sebe sposobnima da se suočavaju sa stresovima
*nemaju fleksibilan repertoar strategija suočavanja sa stresom
*misle da nemaju puno kontrole nad time kako se suočavaju sa životom
*sklone su izbjegavanju
*osjećaju se nemoćno



Bilo bi dobro pročitati i ovaj mali članak. Izdvajam:

Roditelji i nastavnici mogu pomoći djetetu šaljući mu poruku da su tu zbog njega, mogu pokušati razgovarati s tinejdžerom, poslušati njegove brige i probleme nudeći pritom suosjećanje i empatiju te pomoć u rješavanju problema.
Zajedno roditelji i tinejdžer trebaju potražiti stručnu pomoć. Da bi se tinejdžeru pomoglo, potrebna je suradnja roditelja jer je loša komunikacija između članova obitelji jedan od najčešćih uzroka samoozljeđivanja. Takva se djeca mogu obratiti psihologu u školi, domu zdravlja, bolnici, savjetovalištu ili liječniku opće prakse koji će ih uputiti dalje.




Nadalje, iako samoozljeđivanje nije naznaka da se tinejdžer želi ubiti, navodno je 75% veća šansa da će jednog dana pokušati počiniti samoubojstvo. Pročitati cijeli članak, ovo je samo dio:

... Samoozljeđivanje je povezano sa opasnostima za daljnje psihičko zdravlje. Djevojke koje su razvile sklonost samoozljeđivanju pokazivale su slabije rezultate d svojih vršnjaka u svim mjerenjima pozitivne psihološke prilagodbe, a više na svim mjerenjima negativne psihološke prilagdbe, kao što su depresija i delikvencija.

I kao treći razlog za ozbiljno shvaćanje ovog problema, Beauchaine navodi da je samoozljeđivanje povezano sa rizikom razvoja graničnog poremećaja osobnosti u odrasloj dobi, odnosno kroničnog i teško izlječivog mentalnog stanja koje karakterizira impulzivno ponašanje, problemi u samoreguliranju osjećaja, promjene u raspoloženju i visoka stopa samoubojstva. Naime, samoozljeđivanje je jedan od najboljih prediktora koji za čak 75% povećava rizik od pokušaja samoubojstva u kasnijoj dobi. Ovaj je postotak svakako alarmantan.




Tinejdžeri internetoholičari se češće samoozljeđuju.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 13:48   #24
objasnila sam vec osobi u porukama.. nije rijec o trolanju.. samo.. kcer mi ima vec korisnicki racun na ovome pa pisem s njezinog.. ja nemam ta mail pa nisam znala mogu li se registrirati.. stvarno mi nije bila namjera stvoriti zabunu.. samo sam ocajna.. a to sto se reze.. pokusat cu sto prije otici s njom kod nekog psihologa.. ali nije mi jasno njezino ponasanje.. sva djeca se mijenjaju u pubertetu ali mislim da ovo nije normalno.. a otac od tog decka je stvarno na losem glasu a jabuka ne pada daleko od stabla.. bar ja tako mislim.. zato sam bila toliko zabrinuta..
OoOoOo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 13:55   #25
po mom iskustvu prosjecni teenager ima barem 90% ovih natuknica medju svojim karakteristikama.
nitko ne tvrdi da je to u rangu kasnjenja kuci ili jedinice u skoli, ali velik dio teenagerske populacije radi poveca sranja u jednom razdoblju puberteta.
Bar po mom iskustvu.
Ne vidim npr neku veliku razliku izmedju crtanja srca sestarom na ruci i oblokavanja do riganja.
reakcija j epotrebna, ali po mome to nije nikakav razlog za paniku i histeriju.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 14:04   #26
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
po mom iskustvu prosjecni teenager ima barem 90% ovih natuknica medju svojim karakteristikama.
Pa i ne samo tinejdžeri, ako ćemo tako. Ali samoozljeđivanje nije nešto na što trebamo odmahnuti rukom i reći "ah, u pubertetu je", nije isto kao napiti se.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 22:30   #27
Quote:
OoOoOo kaže: Pogledaj post
ovako..
inace bas i nisam na ovom forumu.. sad mi moja starija kcer kaze da mi mozda mozete pomoc.. ugl. imam kcer kojoj je sad 15 godina..imala je jako problematicnog decka ciji je otac na losem glasu.. nakon silnog kritiziranja napokon je prekinula s njim.. dalje.. ima vise od pola godine nenormalno se ponasa.. dobro.. rec cete da je to normalno za tu dob,ali ona reze ruke sestarom.. crta srca i slicne gluposti.. pokusam joj ukinuti internet ali ne smeta joj.. pokusam ukidanjem dzeparca ali ni to ne pali.. stalno se dere na sve.. od osobe kojoj sam mogla povjerit i najvece tajne ( imale smo krasan odnos ) postala je osoba koja laze kad stigne.. ne znam vise sta cu s njom.. ne znam jel ova tema bas za RiD ali molim vas pomozite mi.. ocajna sam..
Razgovaraj s njom i pokušaj se zbližiti s njom. Pusti je da sama bira dečka jer nije on kriv što ima takvog oca. Ako razgovor ne uspije posavjetuj se sa školskim ili bilo kojim psihologom.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 10:04   #28
Quote:
OoOoOo kaže: Pogledaj post
ne znam.. kod vas je mozda normalno ali u nasoj sredini nije.. pocela se i cudno oblacit i slusat neku cudnu muziku..
Koju to točno čudnu muziku i kako izgleda čudno oblačenje?

Quote:
na kraju cu je poslat u dom kod casnih da vidi kako joj je lijepo kod kuce..
Mislim da tvom djetetu sad treba tvoja ljubav i prihvaćanje, a ne rastrojena mater koja je se želi riješiti.

Zašto je kažnjavaš, misliš da će se zavoljeti od toga ili ti je svejedno voli li se ili ne tako dugo dok ne komeša seosku žabokrečinu?
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 10:08   #29
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Mislim da tvom djetetu sad treba tvoja ljubav i prihvaćanje, a ne rastrojena mater koja je se želi riješiti.

Zašto je kažnjavaš, misliš da će se zavoljeti od toga ili ti je svejedno voli li se ili ne tako dugo dok ne komeša seosku žabokrečinu?
U pravu si. Potpuno se slažem s tobom.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 10:13   #30
Quote:
OoOoOo kaže: Pogledaj post
objasnila sam vec osobi u porukama.. nije rijec o trolanju.. samo.. kcer mi ima vec korisnicki racun na ovome pa pisem s njezinog.. ja nemam ta mail pa nisam znala mogu li se registrirati.. stvarno mi nije bila namjera stvoriti zabunu.. samo sam ocajna.. a to sto se reze.. pokusat cu sto prije otici s njom kod nekog psihologa.. ali nije mi jasno njezino ponasanje.. sva djeca se mijenjaju u pubertetu ali mislim da ovo nije normalno.. a otac od tog decka je stvarno na losem glasu a jabuka ne pada daleko od stabla.. bar ja tako mislim.. zato sam bila toliko zabrinuta..
ja mislim da nije normalno da su mama i kcer frendice.
niti da je normalno da mama koristi forumski account od jednog djeteta da bi pisala o drugom djetetu

zapravo, uopce mi nije normalno da se pise sa necijeg tudjeg nicka, koristi tudji identitet za bilo kakve rasprave
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 10:37   #31
Quote:
OoOoOo kaže: Pogledaj post
ovako.. vidim da sam napisala premalo informacija.. imale smo uzajamno povjerenje.. znala sam svaku njezinu tajnu...ja sam jedna od onih cool mama koje imaju razumijevanje za sve.. pricala mi je sve o deckima i to.. ...
Nisam primjetila da imaš razumjevanja za sve. Što je zapravo čuno oblačenje i čudna glazba? Ako su minice i poderane traparice tebi čudne ljudima u malo većim gradovima i njenim vršnjacima nisu. Šta bi ti radije da nosi dolčevite i suknje do poda i da sluša crkvenu glazbu?! Pošalješ li je kod časnih vjerojatno će te zamrziti, a možda i pobjeći pa nećeš znati ni kad se uda ni kad dobije djecu. Želiš li to? Pusti je da ima dečka kojeg želi i, kako sam već rekla, nije on kriv što je njegov otac takav kakav je.

Zadnje uređivanje Tashi : 19.02.2012. at 19:05. Reason: predug quote
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 10:42   #32
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ja mislim da nije normalno da su mama i kcer frendice.
"Prijateljstvo" roditelja i djeteta je najčešće pokušaj roditelja da zezne biologiju i malo se isfurava na "mladi smo, ludi smo" spiku, tek prividno objeručke prihvaćen od djeteta koje mudro okreće takvu situaciju u svoju korist neutraliziranjem "odgojne oštrice " ("pa frendovi smo si, nećemo se sad odgajati").

Preferiranjem/zagovaranjem prijateljskog odnosa nad odnosom roditelj-dijete, roditelj nesvjesno razotkriva svoje viđenje roditeljskog odnosa kao manje bliskog, hladnijeg i "službenijeg odnosa no što je to prijateljski (što je teška i temeljita glupost). Time razotkriva i sebe kao nebliskog, hladnog i "službenog" roditelja.

Naposlijetku, istinski frendovski odnos dvoje ljudi podrazumijeva i dijeljenje intime: nisam baš siguran da majke s kćerima razmjenjuju priče o tatinom sinoćnjem stanovitom problemu s ukrudbom, ili smiješnom izrazu lica koji ima Marko iz osmog be dok svršava.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 10:42   #33
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ja mislim da nije normalno da su mama i kcer frendice.
niti da je normalno da mama koristi forumski account od jednog djeteta da bi pisala o drugom djetetu

zapravo, uopce mi nije normalno da se pise sa necijeg tudjeg nicka, koristi tudji identitet za bilo kakve rasprave
Zašto misliš da nije normalno da su majka i kćer prijateljice? Ne trebaju izlaziti zajedno, ali što fali tome da se jedna drugoj povjeravaju?! Misliš li da je bolje da budu zaraćene?!
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 10:54   #34
Quote:
HacijendaST kaže: Pogledaj post
što fali tome da se jedna drugoj povjeravaju?! Misliš li da je bolje da budu zaraćene?!
Zašto misliš da je povjeravanje i bliskost i ljubav i toplina i svaštanešto, nespojiva s roditeljskim odnosom?

Ako s nekim nisi prijatelj (u smislu sadržaja prijateljskog odnosa), ne znači da si zaraćen .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 11:12   #35
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
"Prijateljstvo" roditelja i djeteta je najčešće pokušaj roditelja da zezne biologiju i malo se isfurava na "mladi smo, ludi smo" spiku, tek prividno objeručke prihvaćen od djeteta koje mudro okreće takvu situaciju u svoju korist neutraliziranjem "odgojne oštrice " ("pa frendovi smo si, nećemo se sad odgajati").

Preferiranjem/zagovaranjem prijateljskog odnosa nad odnosom roditelj-dijete, roditelj nesvjesno razotkriva svoje viđenje roditeljskog odnosa kao manje bliskog, hladnijeg i "službenijeg odnosa no što je to prijateljski (što je teška i temeljita glupost). Time razotkriva i sebe kao nebliskog, hladnog i "službenog" roditelja.

Naposlijetku, istinski frendovski odnos dvoje ljudi podrazumijeva i dijeljenje intime: nisam baš siguran da majke s kćerima razmjenjuju priče o tatinom sinoćnjem stanovitom problemu s ukrudbom, ili smiješnom izrazu lica koji ima Marko iz osmog be dok svršava.
kak ne, pa postovi autoricine starije kceri na LJES-u upucuju da mama i kcer ipak pricaju o svemu
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 11:19   #36
Quote:
HacijendaST kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da nije normalno da su majka i kćer prijateljice? Ne trebaju izlaziti zajedno, ali što fali tome da se jedna drugoj povjeravaju?! Misliš li da je bolje da budu zaraćene?!
dakle po tebi odnos roditelj-dijete moze biti ili prijateljski ili zaracen?

ja sam mislila da je roditelj roditelj, a dijete dijete.
i to bas tako.
dijete, za svoj rast i razvoj, od mame i tate treba roditelja, ne prijatelja. prijatelja, obzirom na interese i sklonosti najcesce bira sam, medju vrsnjacima. i treba imat medju vrsnjacima.
i tu su ogromne razlike, posebno na temi "povjeravanje jedna drugoj" u teenagerskoj dobi djeteta, iako problemi koji proizlaze iz "prijateljskog" odnosa, najcesce pocinju znatno ranije.
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 11:24   #37
Quote:
HacijendaST kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da nije normalno da su majka i kćer prijateljice? Ne trebaju izlaziti zajedno, ali što fali tome da se jedna drugoj povjeravaju?! Misliš li da je bolje da budu zaraćene?!
Meni se na "mogla sam joj povjeriti i najveće tajne", kad je to napisala majka petnaestogodišnje djevojke, nekako naježio vrat.

Možda iz mene izbija istraumatiziranost time što mene mama nije pokušala pretvoriti u svoju najbolju prijateljicu i pričati mi o tome kako je poštar Jure jučer nije dobro polizao, štajaznam.

Majka i kćer, mislim, trebaju biti majka i kćer. Ne, ne mogu biti prijateljice. Ali mogu biti majka i kćer.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 11:57   #38
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
dakle po tebi odnos roditelj-dijete moze biti ili prijateljski ili zaracen?

ja sam mislila da je roditelj roditelj, a dijete dijete.
i to bas tako.
dijete, za svoj rast i razvoj, od mame i tate treba roditelja, ne prijatelja. prijatelja, obzirom na interese i sklonosti najcesce bira sam, medju vrsnjacima. i treba imat medju vrsnjacima.
i tu su ogromne razlike, posebno na temi "povjeravanje jedna drugoj" u teenagerskoj dobi djeteta, iako problemi koji proizlaze iz "prijateljskog" odnosa, najcesce pocinju znatno ranije.
Mislila sam na prijateljski odnos kao da se kćer majci može povjeriti, a da će je majka mirno i pažljivo saslušati.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 12:00   #39
Quote:
HacijendaST kaže: Pogledaj post
Mislila sam na prijateljski odnos kao da se kćer majci može povjeriti, a da će je majka mirno i pažljivo saslušati.
Upravo to i jest jedan od osnovnih sastojaka roditeljskog odnosa, nema potrebe takav odnos nazivati "prijateljskim".

S druge strane, postoji jasna razlika načina i "tematike" tog povjeravanja u roditeljskom i prijateljskom odnosu.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 12:03   #40
Quote:
HacijendaST kaže: Pogledaj post
Mislila sam na prijateljski odnos kao da se kćer majci može povjeriti, a da će je majka mirno i pažljivo saslušati.
To je dobar odnos roditelja i djeteta, ne prijateljski odnos.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:06.