Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2012., 09:02   #21
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ne, nije logično da se u državnu školu financiranu sredstvima poreznih obveznika ne može upisati bez krsnog lista i preporuke župnika
To nisu državne škole, već privatne.
Uvjeti upisa i financiranje su riješeni ugovorima sa državom.
Vrijedi za sve obrazovne ustanove sa religijskim predznakom i sa pravom javnosti.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 09:31   #22
Skole vjerskog predznaka bi se trebale finacirati same...a ne novcem poreznih obveznika..i onda josh postavljati uvjete... ako su privatne.

barem je tako u normalnim zemljama, no to je tema za politiku..ionako vec zestoko debatirana na pdf.politika.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 09:57   #23
Pa svatko ima pravo na svoje mišljenje.
Htio sam samo skrenuti pažnju da to nije nezakonito, regulirano je ugovorima sa državom, a temeljeno na ugovoru Hrvatske i Svete Stolice.

Inače, nije neobično u Evropi da su privatne katoličke i protestantske škole financirane od strane države.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 11:35   #24
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Pa svatko ima pravo na svoje mišljenje.
Htio sam samo skrenuti pažnju da to nije nezakonito, regulirano je ugovorima sa državom, a temeljeno na ugovoru Hrvatske i Svete Stolice.

Inače, nije neobično u Evropi da su privatne katoličke i protestantske škole financirane od strane države.

Ugovor Hrvatske i Vatikana je protuustavan. Ne razgovaramo o privatnim školama, pročitaj temu.
Svačije pravo na mišljenje ne govori ništa o vrijednosti raznih mišljenja.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 11:37   #25
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Ugovor Hrvatske i Vatikana je protuustavan.
Daj mi link na odluku ustavnog suda koja to potvrđuje.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 11:50   #26
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Ne razgovaramo o privatnim školama, pročitaj temu.
Link koji si dala vodi na stranice Salezijanske Klasične Gimnazije u Rijeci koja je privatna škola.
Isto tako, ako je netko našu forumsku kolegicu tražio krsni list onda se radi o privatnoj katoličkoj gimnaziji. Ne bih rekao da su mi upisi van teme.

Zadnje uređivanje mestar : 24.05.2012. at 12:00.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 13:22   #27
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Daj mi link na odluku ustavnog suda koja to potvrđuje.
Odluku ustavnog suda? Pa pročitaj Ustav.
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Link koji si dala vodi na stranice Salezijanske Klasične Gimnazije u Rijeci koja je privatna škola.
Isto tako, ako je netko našu forumsku kolegicu tražio krsni list onda se radi o privatnoj katoličkoj gimnaziji. Ne bih rekao da su mi upisi van teme.
Nije privatna škola.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 14:20   #28
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Odluku ustavnog suda? Pa pročitaj Ustav.
Zašto onda ne podneseš ustavnu tužbu i srušiš ugovor?

BTW, "čitanje" ovog ili onog zakona je poprilično osebujno provođenje prava .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 14:24   #29
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Odluku ustavnog suda? Pa pročitaj Ustav.
Dakle namjerno lažeš ili jednostavno ogorčeno bubaš gluposti.



Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Nije privatna škola.
E baš je!
Lakše je duriti se kao dijete nego provjeriti?

Privatna je, kao i niz drugih privatnih škola čiji osnivači su vjerske zajednice.
Uostalom, lako je provjeriti što kažu sami za sebe (kad si već linkala na njihove stranice):
Quote:
Salezijanska klasična gimnazija u Rijeci (u daljnjem tekstu: Škola) privatna je srednja škola s pravom javnosti koja obavlja djelatnost srednjeg školstva.
Link
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 14:48   #30
Hvala Mestar na informacijama, mislim da je tema zrela za ključić budući joj je i namjera bila izazvati zgražanje i pljuvanje...
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 16:38   #31
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Dakle namjerno lažeš ili jednostavno ogorčeno bubaš gluposti.





E baš je!
Lakše je duriti se kao dijete nego provjeriti?

Privatna je, kao i niz drugih privatnih škola čiji osnivači su vjerske zajednice.
Uostalom, lako je provjeriti što kažu sami za sebe (kad si već linkala na njihove stranice):
I tko je financira?
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 10:10   #32
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Daj mi link na odluku ustavnog suda koja to potvrđuje.
Ustavni se sud proglasio nenadležnim jer je za mišljenje upitan tek dobrano nakon što su ti ugovori – koji su po važnosti iznad ustava – već potpisani.

U Sloveniji su Ustavni sud pitali prije potpisivanja takvih ugovora. I slovenski je Ustavni sud presudio – na temelju identičnih ustavnih odredbi koje mi imamo – da bi takvi ugovori bili protuustavni.

Ista pravna tradicija. Identične ustavne odredbe.
Razlika je samo u tajmingu.

Tako da možeš, recimo, tvrditi da nisu vatikanski ugovori protuustavni. Ali onda nužno moraš tvrditi da je Ustav RH protivan tim ugovorima.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 10:18   #33
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
I tko je financira?
zar da ti mestar objašnjava i na kojem principu rade koje škole?

kažeš lijepo , oprosti pogriješila sam, sorry but jbg
Dalika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 10:42   #34
Kada ustavni sud ugovore proglasi neustavnima, onda će to i biti.
Sve ostalo je prepucavanje za forumsku razbibrigu, istina više svojstvena pdfu politika nego ovdje.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 13:58   #35
ma ja nekak i mogu vjerovati da ju je netko to i tražil(krsni list) meni se to dogodilo kod upisa na faxdjevojačko prezime mi nije baš po njima bilo čisto hrvatsko pa su me tražili krsni listno ako je olakšavajuća okolnost bile su to rane 90-te
lea321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 15:16   #36
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Kada ustavni sud ugovore proglasi neustavnima, onda će to i biti.
Sve ostalo je prepucavanje za forumsku razbibrigu, istina više svojstvena pdfu politika nego ovdje.
Aha. I ubojica je kriv tek kad ga osude, ne kad ubije.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 14:52   #37
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ne, nije logično da se u državnu školu financiranu sredstvima poreznih obveznika ne može upisati bez krsnog lista i preporuke župnika, i da u nekim županijama postoji određena državna srednja škola i da se nekatolici u nju ne mogu upisati.
Gle u ovu se ne mogu upisati oni koji ne polože prijemni o sposobnosti likovnog izražavanja, a u ovu oni koji nisu išli u osnovnu glazbenu ili u bar dva pripremna. ima toga još.
Ali tu ti nije problem ako ne žele nekog tko ne svira ili ne zna crtat, a baš mu se sprdnulo da bi počeo sad i od kud im pravo to ograničavati jer dobijaju lovu od države, jel?
Ili je problem samo kad se o vjeri radi?
Ljudi koji u HR žele glazbene i baletne škole plaćaju porez isto kao i ljudi koji žele katoličke ili bilo koje druge vjerske škole pa tako imaju i pravo na njih i na posebne uvjete kao što ih svaka škola i ima.
U čemu je problem?
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 15:30   #38
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
U čemu je problem?
U tome da ti je analogija za Trash.

Kakve predispozicije za uspješno svladavanje nastavnog programa jamči posjedovanje krdnog lista?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 15:38   #39
..i preporuka župnika, ne zaboravi
Paaaa... vjerojatno predispozicije za vjeronauk ili još pokoji sličan predmet koji imaju.

Ne zaista, ne vidim u čemu je problem. Ljudi žele takvu školu i imaju takvu školu. Da ner žele ne bi imali dovoljno polaznika.
Zašto je to problem?
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 15:47   #40
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
vjerojatno predispozicije za vjeronauk ili još pokoji sličan predmet koji imaju.
Glupost.

Dakle, glupan s krsnim listom će bolje svladati gradivo vjeronauka od genijalca bez istoga?
Quote:
Ne zaista, ne vidim u čemu je problem. Ljudi žele takvu školu i imaju takvu školu.
To je druga priča - ukoliko je po zakonu, problema nema.

Komentirao sam samo besmislenu analogiju s umjetničkim školama.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:14.