Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2005., 19:25   #1
Korejski rat

Imam za maturalni rad Korejski rat pa jel zna netko nešto o tome? btw. Gdje bi mogao naći literaturu i ima li kakvih dobrih siteova vezanih uz temu?
Bundy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2005., 23:07   #2
pogledaj MASH



:-D
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2005., 23:15   #3
počni od wikipedije:

http://en.wikipedia.org/wiki/Korean_war

edit: štoviše, članak ti može poslužit za cijelu koncepciju diplomskog... sam malo razradi... da sam morao pisat diplomski i da je onda wikipedije bilo...
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 20:48   #4
Hvala za wikipediu.
Bundy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 21:47   #5
Ovo je jedna od tri teme koje postoje, s najviše postova(čak 3) i htio sam staviti ovdje link na zemlje koje su sudjelovale u Korejskom Ratu i to kao borbene misije

U prvom redu su mi zanimljivi Turci
http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_Brigade

To čak nije bilo ni toliko beznačajno 5.455 boraca u borbenim akcijama, 721 je poginuo, 2,111 je ranjeno,skoro svaki drugi, a 168 je nestalih

Sve u svemu,pristojan doprinos,ne znam jesu li tada već bili u NATO-u?

Važnu ulogu su imali i Kanađani,oni su navodno i napravili najveći padobranski desant u poviejstu upravo u tom ratu,ali je slijetanje bilo navodno beznačajno...

Ovdje je popis zemalja sa borbenim jednicama:

United States
United Kingdom
Australia
Belgium
Canada
Colombia
Ethiopia Ethiopia
France France
Greece Greece
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Philippines
South Africa South Africa
Thailand
Turkey

Plus ne-borbene:
Norway
Sweden
Denmark
Italy
India
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 22:07   #6
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ovo je jedna od tri teme koje postoje, s najviše postova(čak 3) i htio sam staviti ovdje link na zemlje koje su sudjelovale u Korejskom Ratu i to kao borbene misije

U prvom redu su mi zanimljivi Turci
http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_Brigade

To čak nije bilo ni toliko beznačajno 5.455 boraca u borbenim akcijama, 721 je poginuo, 2,111 je ranjeno,skoro svaki drugi, a 168 je nestalih

Sve u svemu,pristojan doprinos,ne znam jesu li tada već bili u NATO-u?...

Važnu ulogu su imali i Kanađani,oni su navodno i napravili najveći padobranski desant u poviejstu upravo u tom ratu,ali je slijetanje bilo navodno beznačajno...
Od Amerikanaca koji su ucestvovali u Korejskom ratu i koji su imali kontakt sa Turcima, cuo sam dva puta gotovo identicnu izjavu: "Ti ljudi ne znaju sto je strah".
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 22:12   #7
čuo sam da je bilo i Hrvata u ratu!?
al ovo sa Turcima stvarno nisam znao
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 22:23   #8
Quote:
Alsam Lud kaže: Pogledaj post
čuo sam da je bilo i Hrvata u ratu!?
al ovo sa Turcima stvarno nisam znao
Hrvatska nije sudjelovala jer je bila dio Jugoslavije,a niti ona nije sudjelovala...

Ali posotji urabana legenda da je Rafael Boban se borio kao Američki časnik ili u Koreji ili u Vijetnamu,logičnije bi bilo ovom prvom,jer je manji vremenski odmak...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2010., 22:33   #9
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Od Amerikanaca koji su ucestvovali u Korejskom ratu i koji su imali kontakt sa Turcima, cuo sam dva puta gotovo identicnu izjavu: "Ti ljudi ne znaju sto je strah".
Nakon bitke za Kumyangjang-Ni, 25-26 Siječnja, u kojem je Turska Brigada odbila napada tri puta brojnijih Kineza, jedinica je dobila posebnu pohvalu i odlikovanje od Američkog Predsjednika Trumana

Turke ne moramo voliti,ali kao Osmanlije su bez većih trikova redovito poražavali Europske vojske, zgazili su Grke 1922.,a vidi se i da ni nakon par desetljeća nisu izgubili snagu
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 00:13   #10
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nakon bitke za Kumyangjang-Ni, 25-26 Siječnja, u kojem je Turska Brigada odbila napada tri puta brojnijih Kineza, jedinica je dobila posebnu pohvalu i odlikovanje od Američkog Predsjednika Trumana

Turke ne moramo voliti,ali kao Osmanlije su bez većih trikova redovito poražavali Europske vojske, zgazili su Grke 1922.,a vidi se i da ni nakon par desetljeća nisu izgubili snagu
Galipolje 1915-e, Ataturk svojim vojnicima: "Ja vam ne naredjujem da idete u borbu, ja vam naredjujem da idete u smrt"!

Daleko im kuca, ali sto je, je.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 00:27   #11
A da uz ovo nadodamo i povijest Koreje od početka 20. stoljeća do Korejskog rata?
LostWisdom is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 00:48   #12
http://www.boston.com/bigpicture/201...an_war_60.html

Galerija fotografija iz rata.

Na youtubeu se može naći dosta intervjua sa američkim veteranima, sjećam se jednog koji je slikovito opisao svoj susret sa Kinezima kod Chosina na -30 stupnjeva. Ako ga opet pronađem, stavit ću link.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 10:31   #13
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
http://www.boston.com/bigpicture/201...an_war_60.html

Galerija fotografija iz rata.

Na youtubeu se može naći dosta intervjua sa američkim veteranima, sjećam se jednog koji je slikovito opisao svoj susret sa Kinezima kod Chosina na -30 stupnjeva. Ako ga opet pronađem, stavit ću link.
Čovječe, pa ovaj rat po meni izgleda duplo gore nego WWII
Alsam Lud is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2010., 11:07   #14
Quote:
Alsam Lud kaže: Pogledaj post
Čovječe, pa ovaj rat po meni izgleda duplo gore nego WWII
U Japanskom zarobljeništvu reživjelo je oko 45% Amerikanaca,a u Kineskom 35%
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 19:14   #15
neće baš puno pomoći u rasvjetljavanju i učenju činjenica o korejskom ratu, ali obavezno pogledati korejski film "izgubljeno bratstvo". ima ih u videotekama i naspram tog filma, vojnik ryan je mala beba.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 19:58   #16
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
neće baš puno pomoći u rasvjetljavanju i učenju činjenica o korejskom ratu, ali obavezno pogledati korejski film "izgubljeno bratstvo". ima ih u videotekama i naspram tog filma, vojnik ryan je mala beba.
potpisujem, film je jedan od najboljih ratnih filmova svih vremena
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 01:21   #17
Fotke su super kvalitetne. Tko bi rekao da je vec proslo 60 godina.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 01:29   #18
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Da je slika s helićem u boji, gleda bi di su Hot Lips, Radar, Hawkeye...
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2010., 20:36   #19
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
potpisujem, film je jedan od najboljih ratnih filmova svih vremena
taj film je nevjerojatno los, cista patetika, i tko imalo shvaca sta bi ratni film trebao predstavljat nece hvalit ovo wanna be hollywood smece..


a sto se tice samog korejskog rata, citao sam vise puta o njemu po wikipediji i ostalim izvorima, pretezito internetskim. zanimljiv povijesni dogadaj, iako je nazalost rijec o ratu. jedna od zanimljivosti je ta da je to jedini rat u kojem su se zapravo rusi i ameri direktno sukobili. toliko o tom silnom hladnom ratu i lajanju bez ugriza sa obje strane...također, rat je bio vrlo neizvjesnog ishoda i inicijativa se drasticno mjenjala svakih par mjeseci tako da imas slucaj pocetka rata gdje sjeverna koreja dolazi skoro pa do samog mora na jugu poluotoka, do situacije kada juzna koreja uz pomoc usa zauzima velik teritorij sjeverne koreje ukljucujuci potpunu okupaciju glavnog grada pjongjanga, pa onda opet sjeverna koreja uzvraca uz pomoc sssr-a i ulazi na teritorij juzne koreje, i tek onda dolazi do kakve takve stabilizacije oko 38. paralele. i tako...

jos jedna stvar, cudno mi je sto SAD, kao ogromna masinerije filmske industrije, nije snimila vise kvalitetnih filmova o korejskom ratu, tim vise sto je to rat u kojem su sigurno imali najvise uspjeha nakon ww2 i osigurali juznoj koreji ono sto su i planirali...za razliku od recimo vjetnamskog rata kod kojeg postoje brdo filmova, ali bas brdo, a radi se o ratu u kojem su se povukli i prepustili juzni vjetnam sjevernom.

i jos nesto: korejski rat jos sluzbeno nije okoncan, samo traje dogovoreni prekid paljbe sklopljen po zavrsetku oruzanih sukoba u srpnju 1953., osim kojeg tu i tamo potopljenog broda ili ribarice
R.E. Lee 1861 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2010., 20:05   #20
Quote:
R.E. Lee 1861 kaže: Pogledaj post
i jos nesto: korejski rat jos sluzbeno nije okoncan, samo traje dogovoreni prekid paljbe sklopljen po zavrsetku oruzanih sukoba u srpnju 1953., osim kojeg tu i tamo potopljenog broda ili ribarice
Odite na google maps i tamo se točno vidi kako je crta razgraničenja.

Kod svih zemalja pojma nemate gdje je granica ali kod koreja se to baš vidi.
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:53.