Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Potencijalni budući tenk u HKoV?
M1A2 Abrams 35 22.58%
Leopard 2 A5/A6/A7 57 36.77%
Leclerc 21 13.55%
K2 Black Panther 42 27.10%
Glasovatelji: 155. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2015., 11:05   #221
Quote:
Djouzi kaže: Pogledaj post
Pitam se kako bi se ovakva igracka ponasala u dvoboju sa M-84.
M-84A4 bi trebali imati prednost, a M-84D je puno bolji. Ne znam odakle ti dvojbe.

Doduše, kao i uvijek....bitne su i sposobne posade tenka.
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 11:28   #222
Quote:
Djouzi kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam zato sto je ruska tehnologija, a mi smo u NATO-u. Ako je izbor kupnje ogranicen iskljucivno na zapadnu robu, a stalno se prica kako nemamo novca onda me zanima moze li se jeftinije proci od M60? Inace ova Sabra veze nema sa old school Pattonom.
Mozemo uzeti i Shermane kojima bi Neven Ciganovic ispleo roza obleku! Koliko smo iskompleksirani, vecina bi slavila konacni prelazak na zapadnu tehnologiju...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 11:28   #223
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
M-84A4 bi trebali imati prednost, a M-84D je puno bolji. Ne znam odakle ti dvojbe.

Doduše, kao i uvijek....bitne su i sposobne posade tenka.
Kako mrzim pisati ovakve postove ali ne, ne bi imali prednost ni po čemu.

Druga je stvar što je ta modernizacija jako skupa i namjenjena postojećim korisnicima M60 i za nas ne prihvatljiva.

Mislim da bi se trebala otvoriti nova tema za daljnju diskusiju ovdje se ide previse u offtopic.

Nesto ala budućnost tenkovske komponente u Hrvata
tutnplok is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 11:34   #224
Quote:
Djouzi kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam zato sto je ruska tehnologija, a mi smo u NATO-u. Ako je izbor kupnje ogranicen iskljucivno na zapadnu robu, a stalno se prica kako nemamo novca onda me zanima moze li se jeftinije proci od M60? Inace ova Sabra veze nema sa old school Pattonom.
Pa s opisanom modernizacijom dolazi se do cijene rabljenih M1A1.

To je dobra stvar za postojeće korisnike za nas ne.
tutnplok is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 11:37   #225
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Mozemo uzeti i Shermane kojima bi Neven Ciganovic ispleo roza obleku! Koliko smo iskompleksirani, vecina bi slavila konacni prelazak na zapadnu tehnologiju...
Slazem se s tobom u nacelu ali pokusavam se prilagoditi realnosti. Ako mora biti iskljucivo zapadna tehnologija onda smo ograniceni u skladu sa financijskim sredstvima, ne? Ne mozes mastati o novom BMW-u M3 ako imas u vrh glave €20.000 na lageru. Mozes mastati o BMW-u M3 iz 1990. i razmisljati od nadogradnji.

Takodjer, imamo T-55-ice koje se takodjer mogu napipmat da boli. Ali istocna tehnologija... jel?

Quote:
tutnplok kaže: Pogledaj post
Kako mrzim pisati ovakve postove ali ne, ne bi imali prednost ni po čemu.

Druga je stvar što je ta modernizacija jako skupa i namjenjena postojećim korisnicima M60 i za nas ne prihvatljiva.

Mislim da bi se trebala otvoriti nova tema za daljnju diskusiju ovdje se ide previse u offtopic.

Nesto ala budućnost tenkovske komponente u Hrvata
I meni se cini. Sa novim sustavom gadjanja kao i novim 120mm topom, bio bi opasan protivnik.

http://www.military-today.com/tanks/sabra.jpg

Zadnje uređivanje Djouzi : 18.08.2015. at 11:50.
Djouzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 11:41   #226
Quote:
tutnplok kaže: Pogledaj post
Pa s opisanom modernizacijom dolazi se do cijene rabljenih M1A1.

To je dobra stvar za postojeće korisnike za nas ne.
Hm... ako Turska bude prelazila na Altai u punom obujmu onda bi mogli svoje Sabre dati gotove na prodaju. Cijena ne mora biti nuzno tolika jer se ne radi o friskoj modernizaciji. No, ok za sada.


Ok, recimo da imamo opciju nadogradnje na istoku. Koliko bi ovo stajalo za T-55?

http://www.armyrecognition.com/weapo...n_1903134.html
Djouzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 12:44   #227
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Mozemo uzeti i Shermane kojima bi Neven Ciganovic ispleo roza obleku! Koliko smo iskompleksirani, vecina bi slavila konacni prelazak na zapadnu tehnologiju...
Upravo tako.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 12:50   #228
RH treba uč u projekt sa njemačkom i francuskom
pa onda kad francuzi skuže da neče bit po njihovom ostat u projektu sa njemačkom
kad za sebe naštancamo 50 kom minimalno onda na svim M84 poskidat kupole i stavit nove sa svim i svačim od PZOa minobacača pa raketa raznih itd

mislim to smo na T55 več trebali napravit
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 13:54   #229
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Upravo tako.
Mislim da je stvar puno kompliciranija od tako prizemne stvari kao sto su kompleksi. Ako je tocno da nam seru sto kupujemo na Istoku onda je tu prica valjda zavrsena. Sto je istina? Smijemo li kupovati na Istoku ili ne smijemo?

Ako ne smijemo, a zalimo se da nemamo novca onda gledas koliko imas i pratis trziste. S obzirom da ulazimo u eru potpuno nove generacije tenkova T14 Armata kao prvi predstavnik, Leopard 3 u najavi + M1A3 Abrams u najavi, onda ce se stvari pomicati bitno naprijed. Ove Sabre ce sigurno u prodaju/mirovinu, a i kud i kamo noviji tenkovi.
Djouzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 14:25   #230
Dakle, mi čekamo Leopard 3...
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 14:38   #231
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Dakle, mi čekamo Leopard 3...
Mislim da nemamo toliko dobar kreditni rejting...
Djouzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 15:46   #232
Zna li netko kakva je situacija s ĐĐ? Bilo je nekih priča o modernizacijama za "istočnjake" potkrijepljene rastom dionica tvrtke, ali izgleda da je u pitanju posao s Francuzima za vagone.
Loxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 17:04   #233
Quote:
Djouzi kaže: Pogledaj post
Hm... ako Turska bude prelazila na Altai u punom obujmu onda bi mogli svoje Sabre dati gotove na prodaju. Cijena ne mora biti nuzno tolika jer se ne radi o friskoj modernizaciji. No, ok za sada.

Ok, recimo da imamo opciju nadogradnje na istoku. Koliko bi ovo stajalo za T-55?

http://www.armyrecognition.com/weapo...n_1903134.html
Pa prije nego kod nas postoji mogućnost da završe u susjedstvu u BiH, već koriste A3, sa vrhunskom termovizijom bdw, čak boljom nego u prvih M1 ali naravno to je špekulacija.

Što se T-55 tiče slabo sam upoznat s programima modernizacije, po meni nema baš nekog smisla, jako su izraubani i stari eventualno nešto na tragu Achzarita ali sumnjam da se o tome i razmišlja.
tutnplok is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 19:36   #234
Quote:
tutnplok kaže: Pogledaj post
Situacija u Europi se značajno promijenila od krize u Ukrajni s time i odnos prema obrambenim snagama.
Potpuno se slazemo tu.

Quote:
tutnplok kaže: Pogledaj post
Ti pokloni Leoparda 2 su po meni stvar prošlosti, iz vremena kada su Nizozemci smatrali kako im tenkovi više uopće neće trebati a sad mijenjaju mišljenje i za početak misle zadržati makar simboličnu tenkovsku komponentu koju će gotovo sigurno proširivati u budućnosti.
Slazem se, ali. Njemacka mozda ce increase (Hrvatski ?) broj Lopard 2A7+ na 360, mozda i na 420, nisam siguran, ali vecina ih je narucena novigh da pogonu rade, 70 ih je naruceno novih, 70 Leo2A6 je bilo modernizirano na A7+ koji su bili knozervirani,

55 Leopard 2A6 su jos uvijek za prodaju i to imas 125 Leopard 2A5 i oko 450 A4. Svi su u KMW. Prodaja u druge NATO zemlje je jedina solucija za te tenkove. 125 Leopard 2A5 (od 250) ih je u strateskoj reservi u slucaju rate i ti se ne prodaju.


Quote:
tutnplok kaže: Pogledaj post
Nijemci također nakon darastičnog rezanja broja tenkova sada uvode ponovno otpisane, konzervirane uz remont i modernizaciju i upitno je jesu li ostali konzervirani uopće na prodaju, jer očito trebaju Bundeswehru..
Misli da sam odgovorio, 125 Leopard 2A5 su u reservenom status...

Quote:
tutnplok kaže: Pogledaj post
Iz raznih objektivnih i subjektivnih razloga propustili smo takve poklon kupnje, situacija je sada drugačija, potražnja za vojnom opremom veća.
Mozda, nisam suguran jer Hrvatska je kupila Pzh 2000, Lithuenia isto, u vrijeme najgore krize u Ukraini.

Quote:
tutnplok kaže: Pogledaj post
Nakon rješavanja gorućih stvari kao što je PZO, nadzvučna, IOOB...jesam za zamjenu M84 sa nečim sa zapada, prvi favorit Leo 2 ali vjerojatnije i cijenom bliže M1A1 sa MTU motorom, npr. SA konfiguracija, takvo što će jedino doći do 5M$ po komadu.

P.S. Malo mi se čini da ipak olako, odokativno procjenjuješ količine tenkova u rezervi i razne suport pekiđe.

P.P.S. Diskusija je više za moderni tenkovi, nije joj mjesto ovdje.
Broj tenkova se moze procjeniti od koliko ih je orginalno naproavljeno + novi tenkovi, ne A4 conversions. Oko 3700 Leopard 2 tenkova je napravljeno,


Orginalno 445 Za Holland, 2250 za Njemacku 387 Za Switzerland, svi Leopard 2A4 i poslje modernizacija na A5 (700 Leopard 2A5 Tenkova u Bundeswehr, 420 Leopard 2A6 u Bundeswehr, oko 174 Leopard 2A6 u Dutch Army.

Novi tenkovi su 120 Strv 122, 219 Leopard 2A6E Spain, 57 Leopard 2A5DK , 170 newly built Leopard 2A6 HEL, 72 Leopard 2A7+ za Njemacku.

Leopard 2A4, A5, A6 and conversions


Njemacka 595 Leopard 2A5, 407 Leopard 2A6, 72 Leopard 2A7+, 109 Leopard 2A4 KNMW stored,
Holland - 17 Leopard 2A6, 25 Leopard 2A4 (stored)
Poland - 142 2A4 and 105 Leopard 2A5
Austria - 56 A4 (58 sold to KMW)
Canada - 107 Leopard 2A4+ and 40 Leopard 2A6+
Chile - 132 A4 modernized to A4+
Denmark - 57 Leopard 2A5DK and 6 Leopard 2A4 spare.
Finland - 224 (A4 and A6)
Greece - 183 A4
Indonesia - 103 A4
Norway - 52 A4 to be modernized to A7+
Portugal - 37 A6 conversion from A4
Singapore - 96 A4 modernized
Sweden - 160 A4, 120 Leopard 2A6+ (STVR 122)
Switzerland - 134 Leopard 2a6+, 180 Leopard A4 for sale.
Turkey - 354 A4
KMW - 170 or so in storage offered for sale or upgrade.

totalni broj za prodaju ili konzervirano: 645~

Zadnje uređivanje defecitrunner : 18.08.2015. at 20:41.
defecitrunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 19:37   #235
Quote:
tutnplok kaže: Pogledaj post
Pa prije nego kod nas postoji mogućnost da završe u susjedstvu u BiH, već koriste A3, sa vrhunskom termovizijom bdw, čak boljom nego u prvih M1 ali naravno to je špekulacija.
Kako neki termini ne stare... tamo negdje prije 25 godina bosnski M60 su dobili tada naprednu termoviziju... koja ocito ne stari... Ne vidim smisla uope mijenjati nase MiGove 21, kada je u pitanju izvrstn presretac... u davnih pedesetih skoro da i nije bilo boljeg...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 19:43   #236
Gospodo ne znam čemu besmislena nagađanja sa T-55 kad znamo da su ti tenkovi otpisani i nikome ne pada na pamet raditi nekakve pakete modernizacije za iste.
Danas ti tenkovi koji su inače iznjeli teret našeg domovinskog rata mogu se vidjeti na ulazima u vojarne HV-a kao podsjetnik jednog teškog ali časnog vremena kroz koje su naša domovina i oružane snage prošli.
Što se tiče tenkova M-84 oni nemaju nikakvu perspektivu,obzirom da su prošli rat
treba ih koristiti do isteka resursa i zatim staviti u pričuvu,
Zašto?U prvom redu što su tenkovi bazirani na T-72 beznadno zastarjeli,sa za današnje pojmove upravo smješnom oklopnom zaštitom,niti jedna partnerska zemlja koja je kao i mi ušla u NATO više ne proizvodi te tenkove,da ne spominjem samu Rusiju koja je projektom Armata napravila revolucionaran odmak od svoje dosadašnje filozofije izrade tenkova čiji je T-72 predstavnik.
Neki pišu o pokretanju proizvodnje M84,s kim,čim,di?
Možemo jedino po istočnim deponijima skupljati elemente pa sklapati,mislite da to ima smisla??Mislim da ne.
Obzirom da su naši mjerodavni odlučili imati vojsku od malo više od desetak tisuća vojnika,zar da tako male snage opremamo reliktima prošlosti,ne bih rekao..nabava panzerhaubica pokazatelj je u kom se smjeru mora ići,polovno,samim tim jeftinije ali vrhunske kvalitete.
Naša GOMBR-a mora biti naoružana sa po meni najboljim dostupnim tenkom i to od prijateljske Njemačke a to je Leopard 2A6 min 60-80 komada.

Pogledajte te makinje na paradi oružanih snaga nama prijateljske i katoličke Poljske . od 11:50.

https://www.youtube.com/watch?v=1EOy92uTjJg

Zadnje uređivanje ColdSteel : 18.08.2015. at 19:43. Reason: dodatak
ColdSteel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 19:49   #237
Quote:
ColdSteel kaže: Pogledaj post
prijateljske Njemačke

nama prijateljske i katoličke Poljske
Niti su Poljaci toliki katolici, a bogme ni toliki prijatelji Hrvatske. A i o njemačkom prijateljstvu bi se dalo popričati...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 19:59   #238
Quote:
ColdSteel kaže: Pogledaj post

Pogledajte te makinje na paradi oružanih snaga nama prijateljske i katoličke Poljske . od 11:50.

https://www.youtube.com/watch?v=1EOy92uTjJg
Hrvati naravno ne samo da moraju biti veci katolici od pape... vec moraju biti veci katolici i od poljaka, a to je jos korak iznad pape...

Hrvatima je M84 zastario... i treba ga mijenjati jer nema perspektivu.... Poljacima je PT-91 sasvim dobar i ne pada im ga na pamet mijenjati... Poljacima je i MiG29 dobar, iako su vec nabavili F-16.. kao sto im je i Su-22 dobar, i biti ce dobar jos barem 10 godina.... Hrvatima istocna tehnika nema perspektivu... kao sto ni S-300 nema pespektivu u NATO grckoj... blah... neda mi se dalje...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 20:14   #239
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Kako neki termini ne stare... tamo negdje prije 25 godina bosnski M60 su dobili tada naprednu termoviziju... koja ocito ne stari... Ne vidim smisla uope mijenjati nase MiGove 21, kada je u pitanju izvrstn presretac... u davnih pedesetih skoro da i nije bilo boljeg...
Bosanski nisu nikad imali termoviziju i uglavnom nisu u voznom stanju.
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 20:31   #240
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Hrvati naravno ne samo da moraju biti veci katolici od pape... vec moraju biti veci katolici i od poljaka, a to je jos korak iznad pape...

Hrvatima je M84 zastario... i treba ga mijenjati jer nema perspektivu.... Poljacima je PT-91 sasvim dobar i ne pada im ga na pamet mijenjati... Poljacima je i MiG29 dobar, iako su vec nabavili F-16.. kao sto im je i Su-22 dobar, i biti ce dobar jos barem 10 godina.... Hrvatima istocna tehnika nema perspektivu... kao sto ni S-300 nema pespektivu u NATO grckoj... blah... neda mi se dalje...
Normalno da je zastario,što ne znači da nije upotrebljiv,dakle perspektivan do isteka resursa.
Što se tiče provociranja na bazi vjere,ne bih komentirao..mada se razumimo jel tako?
Ne znam što je loše u primjerice prijateljstvu pravoslavnih srba i grka.
Al kolega vratimo se tematici,svu tu rusku tehniku poljaci će poslati u ropotarnicu povjesti u sljedećih desetak godina,kao i mi te 84-ke,al ne zato što mislim da je ta tehnika loša,već šta je vrime učinilo svoje!
ColdSteel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:54.