Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2016., 17:08   #1
Doprinosi za mlađe od 30 godina - HITNO MOLIM POMOĆ

Dakle, prema Zakonu o doprinosima poslodavac za mlađe od 30 godina ima pravo na 5 godina olakšica na doprinose (ako se ne varam treba plaćati samo mirovinsko, poreze i prireze) ukoliko je zaposlio radnika na neodređeno vrijeme.

Planiram otvoriti jednostavno trgovačko društvo i zaposliti samu sebe na puno radno vrijeme. Imam 23 godine. Da li sam ja oslobođena također plaćanja tog dijela doprinosa na plaću za samu sebe?

Zovem poreznu na sve strane već 2 dana i nikoga ne mogu dobiti. Na centrali i informacijama su mi rekli da oni ništa ne znaju . Poslala sam i upit, a odgovora također nema.

Hitno mi treba pomoć jer sam zatražila poticaje sa burze i sad kada moram prepraviti troškovnik nisam sigurna koliko da stavim iznos doprinosa koje namjeravam pokriti sa sredstvima. Iskreno, nisam niti znala za taj zakon, ali su mi na burzi rekli da provjerim. Prijaviti ću sebe na 4000,00 kn neto plaće.


Unaprijed puno hvala na svakoj informaciji!
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2016., 17:26   #2
Ne znam hoće li ti ovo pomoći:
http://www.porezna-uprava.hr/Lists/V....aspx?ID=1139&

http://www.rif.hr/naslovnica/novosti...g-od-30-godina

Al to si vjerovatno već izguglala.
Niti na centrali, niti na informacijama to naravno ne znaju. Oni znaju tko u kojoj sobi sjedi, tko je za što zadužen, ali zakone ne poznaju.
Nazovi centralu i traži da te spoje s referentom za porez na dohodak, dakle s osobom koja to prati i koja će ti moći reći preciznije.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2016., 18:31   #3
Quote:
alfa111 kaže: Pogledaj post
Dakle, prema Zakonu o doprinosima poslodavac za mlađe od 30 godina ima pravo na 5 godina olakšica na doprinose (ako se ne varam treba plaćati samo mirovinsko, poreze i prireze) ukoliko je zaposlio radnika na neodređeno vrijeme.

Planiram otvoriti jednostavno trgovačko društvo i zaposliti samu sebe na puno radno vrijeme. Imam 23 godine. Da li sam ja oslobođena također plaćanja tog dijela doprinosa na plaću za samu sebe?

Zovem poreznu na sve strane već 2 dana i nikoga ne mogu dobiti. Na centrali i informacijama su mi rekli da oni ništa ne znaju . Poslala sam i upit, a odgovora također nema.

Hitno mi treba pomoć jer sam zatražila poticaje sa burze i sad kada moram prepraviti troškovnik nisam sigurna koliko da stavim iznos doprinosa koje namjeravam pokriti sa sredstvima. Iskreno, nisam niti znala za taj zakon, ali su mi na burzi rekli da provjerim. Prijaviti ću sebe na 4000,00 kn neto plaće.


Unaprijed puno hvala na svakoj informaciji!
Savjet - ako si tražila poticaje sa burze za samozapošljavanje ne možeš koristiti duplu olakšicu, ali ono što možeš je:

1) prijavi se sad na određeno na godinu dana (burza uvjetuje minimalno godinu dana) i uzmi poticaje

2) nakon godine dana kad rješiš burzu i uzmeš zadužnicu nazad fino promijeni prijavu na HZMO - ugovor na neodređeno, prijava mlade osobe do 30 godina i fino narednih 5 godina plaćaš samo mio1 i 2 i porez+prirez.

devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2016., 22:18   #4
Hvala puno na odgovorima.

Naime, na taj zakon me upozorila savjetnica sa burze, a ona bi prva trebala znati o tome da očito dvije olakšice nisam u mogućnosti koristiti.

O referentima u poreznoj neću ni govoriti. Spajali su me i sa centrale i dali mi da sama zovem, no nitko se nije javio. Govorim o 5 različitih brojeva, ali to je sad već druga priča jer tako je svaki put kad zovem bilo koju javnu službu

Naime, nisam ni planirala doprinose financirati iz poticaja, no ove godine su odlučili ukinuti financiranje materijala (predavala sam plan prošle godine), pa sada te novce moram utrošiti u nešto drugo.
Odlučila sam staviti u troškovnik da ću iz poticaja financirati doprinose iz brutta 1 (osim poreza i prireza jer to niti ne financiraju),a zdravstveno i ostalo ću svojim sredstvima, ako kojim slučajem dobijem neki pozitivan odgovor sa porezne.
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2016., 13:52   #5
zapravo porezna nema puno veze s olakšicama za zapošljavanje mlađe osobe od 30g, već mirovinsko. kad sam dobila poticaje isto nije bilo to nikakve veze s poreznom, već sa hzz. ja u ponedjeljak zaposlila osobu mlađu od 30g. u poreznoj su mi samo rekli da prilikom predavanja joppd obrasca navedem šifru 0010 (mislim da je ta) koja je za mlađe od 30g i plaćam samo mirovinsko i drugi stup.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2016., 13:29   #6
Ja u firmi isto imam zaposlene 2 osobe mlađe od 30 godina i nemam nikakvu potvrdu od porezne jer tako nešto niti ne izdaju pa u slučaju nečega pozvat ću se na Zakon. Plaćam za njih samo MIO I. i MIO II. te porez i prirez. A za jednu od te 2 osobe sam koristila poticaj za zavoda za zapošljavanje, mjeru za zapošljavanje osobe bez radnog staža tako da je imala ugovor na određeno na godinu dana i nakon toga sam ga prebacila na ugovor na neodređeno.
cura na zadatku is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2016., 15:27   #7
Ja imam zaposlene dvije osobe mlađe od 30 godina za koje sam dobila isti poticaj zavoda za zapošljavanje - po tome sam dobila obje olakšice. S time da su obje osobe zaposlene odmah na neodređeno, što je bio uvjet za dobivanje tog poticaja. (što je pak suprotno od ovoga što @cura piše...)
lollipop is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 08:45   #8
jeste za njih predavali joppd obrazac? može primjer kako izgleda, mislim da za prvu plaću ide jedna šifra, za ostale plaće druga šifra
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 11:22   #9
@zlocka, ako pitanje ide meni - na žalost, ja nemam pojma ni što je joppd obrazac sve te stvari mi knjigovođe rješavaju.
lollipop is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 12:38   #10
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
jeste za njih predavali joppd obrazac? može primjer kako izgleda, mislim da za prvu plaću ide jedna šifra, za ostale plaće druga šifra
Za ove mlađe od 30 godina moj JOPPD izgleda ovako: oznaka stjecatelja - 0010, oznaka primitka - 0001, prvi mjesec oznaka 1, ostale mjesece oznaka 3.
cura na zadatku is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 12:41   #11
Ovo je za zaposlene osobe bez prethodnog radnog staža:

Ukoliko se zaposli radnik bez prethodnog staža (prvo zaposlenje - nema obveze doprinosa NA plaću godinu dana), prvi JOPPD ima oznaku 1 (u polju 6.1. je oznaka stjecatelja/osiguranika 0002 - radnik/osiguranik po osnovi radnog odnosa–osoba koja se prvi put zapošljava prema odredbama Zakona o doprinosima), pa dalje ide trica sve do mjeseca kad ta godina istječe. U tom mjesecu ima za prvi period oznaku 2, a za drugi (za koji se obračunavaju doprinosi na plaću) ponovno oznaku 1 (ali polje 6.1. se mijenja u 0001 - radnik/osiguranik po osnovi radnog odnosa). Dalje ide trica do prekida zaposlenja.
cura na zadatku is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 13:24   #12
hvala. to si moram zapisati

edit: kaj nije da mlađi od 30g se zaposle i doprinosi na plaću se ne plaćaju sljedećih 5g?
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2016., 14:24   #13
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
hvala. to si moram zapisati

edit: kaj nije da mlađi od 30g se zaposle i doprinosi na plaću se ne plaćaju sljedećih 5g?
tako je 5 godina, nije bitno jel im to prvo zaposlenje nego je bitno sklapanje ugovora o radu na neodređeno

Zadnje uređivanje nedica : 11.02.2016. at 14:36.
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 07:47   #14
ali ako je prvo zaposlenje onda 1. godinu isto ne idu doprinosi na plaću ....
ili sam u krivu? pa je onda moguće tu prvu godinu na određeno i ne plaćat doprinose pa onda mijenjaj na neodređeno pa još 5 godina ...
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 22:06   #15
da, prvo zaposlenje osobe mlađe od 30g, plaća se plaća mirovinsko i drugi stup
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 09:52   #16
Nakon natezanja od skoro 2 tjedna sa poreznom, napokon sam dobila odgovor. Kopiram ga u nastavku ovdje kako bi pomogla ukoliko će netko drugi imati iste nedoumice:

Ako otvorite obrt nemate pravo na neobračun doprinosa na osnovicu, a ako sklopite ugovor o radu sa društvom u kojem ste osnivač možete obračunavati samo doprinose iz osnovice pet godina uz uvjet da u trenutku sklapanja ugovora o radu ne neodređeno vrijeme imate manje od 30 godina života i niste imali prethodno sklopljen ugovor o radu na neodređeno vrijeme sa istim poslodavcem ili sa povezanim društvom.
alfa111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 10:02   #17
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Savjet - ako si tražila poticaje sa burze za samozapošljavanje ne možeš koristiti duplu olakšicu, ali ono što možeš je:

1) prijavi se sad na određeno na godinu dana (burza uvjetuje minimalno godinu dana) i uzmi poticaje

2) nakon godine dana kad rješiš burzu i uzmeš zadužnicu nazad fino promijeni prijavu na HZMO - ugovor na neodređeno, prijava mlade osobe do 30 godina i fino narednih 5 godina plaćaš samo mio1 i 2 i porez+prirez.

ja imam jednog zaposlenog, i koristim poticaj, ali mi je uvjet bio da ga zaposlimo na neodređeno, ugovor od burze o sufinanc. 15.12.2015.-14.12.2016.
znači kad mi prođe godinu dana, tj. od 15.12.2016. ja moram raditi dva obračuna i više nemam pravo na razliku 4 godine na olakšice po tom djelatniku, jer kad smo ga zapošljavali striktno na buri su rekli da ugovor mora biti na neodređeno inače ne mogu dobiti subvenciju
prvi JOPPD ima oznaku 1 (u polju 6.1. je oznaka stjecatelja/osiguranika 0003(novozap.osoba prem odredbama Zakona o poticanju zapošljavanja) i tako do 14.12.2016. (sa oznakom 2), a od 15.12.2016. novi obračun JOPPD oznaka 1 (polje 6.1. oznaka stjecatelja/osiguranika 0002) i kad prođu 4 godine oznaka 2 ili nakon ove godine o subvenciji gubimo pravo na olakšicu, pa za ubuduće da znamo da ne sklapamo ugovor odmah na neodređeno nego na godinu dana pa ostalim redom kako si navela.
Dobro je znati

Zadnje uređivanje rrosi : 07.04.2016. at 10:05. Reason: višak slova
rrosi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 15:27   #18
Pozdrav,
mene zanima koje ave dokumente moram donijeti na mirovinsko kod prijave osobe mlađe od 30godina?
��
Linda1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 04:55   #19
A što je s ovim (sa stranica HZZ-a)

Quote:
Potpora za zapošljavanje ne može se odobriti za zapošljavanje vlasnika, suvlasnika, osnivača, člana uprave direktora, prokuristu kao ni za osobe koje poslodavac mora zaposliti zbog ispunjavanja zakonskih uvjeta (stručne osobe, poslovođe, ovlašteni projektanti i sl.).
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 23:25   #20
Ukoliko osoba ima radni staž 2 mjeseca nevezano za struku, dali može iskoristiti potporu na 5 godina?
Pacifica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:09.