Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2017., 18:45   #1021
Quote:
Do.K. kaže: Pogledaj post
Ja mislim da se kupoprodajni potpisuje tek nakon sto se vrate papiri iz APN-a.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Mislik da je to sto se tice subvencija totalno nebitno jer moglo se traziti subvencije temeljem ugovora kao i predugovora. Tak da skroz nebitno. Mozda neki idu sa odgadjanjem zbog poreza, da se to prolongira.
servitus is offline  
Old 15.09.2017., 19:02   #1022
Quote:
Do.K. kaže: Pogledaj post
Da, rekla je bankarica da je moguce da ce to trajati i oko 2 tjedna. Koma.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zna li netko detaljnije što se šalje u APN?
Zar nisu banke odmah slale ugovore na potpis?
Ili su to neki kupoprodajni ugovori na koje se potpisuje i APN?

Meni uskoro ističe datum iz predugovora, tako da zbog svoje zaštite planiram potpisati ugovor sa prodavateljem. Postoji li razlog iz kojeg to ne smijem učiniti?
MS11 is offline  
Old 16.09.2017., 00:04   #1023
Quote:
MS11 kaže: Pogledaj post
Zna li netko detaljnije što se šalje u APN?

Zar nisu banke odmah slale ugovore na potpis?

Ili su to neki kupoprodajni ugovori na koje se potpisuje i APN?



Meni uskoro ističe datum iz predugovora, tako da zbog svoje zaštite planiram potpisati ugovor sa prodavateljem. Postoji li razlog iz kojeg to ne smijem učiniti?

Koliko sam shvatila to su neki ugovori vezani uz subvenciju, a sigurno nemaju veze s kupoprodajnim ugovorom. Znaci, nakon sto APN odobri subvenciju, salju banci rjesenje, a banka njima salje ugovor koji trebaju potpisati i vratiti banci. Nakon toga ide procedura izmedju nas i banke.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
And did they get you to trade your heroes for ghosts?
Hot ashes for trees?
Hot air for a cool breeze?
Cold comfort for change?
Do.K. is offline  
Old 16.09.2017., 09:13   #1024
Pozdrav svima i pitanje za one koji kupuju kuce,da li ste na predugovoru/ugovoru morali imati navedeno koliki dio cijene se odnosi na kucu a koliki na zemljiste ili je bilo dovoljno to sto je na procjeni navedeno kolika je neto korisna povrsina? Nasa bankarica nikako da posalje zahtjev za apn i sad je dosla na ideju da to treba definirati u aneksu ugovora sto se tice cijene posebno samo za kucu.
kayeela is offline  
Old 16.09.2017., 10:41   #1025
Quote:
kayeela kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima i pitanje za one koji kupuju kuce,da li ste na predugovoru/ugovoru morali imati navedeno koliki dio cijene se odnosi na kucu a koliki na zemljiste ili je bilo dovoljno to sto je na procjeni navedeno kolika je neto korisna povrsina? Nasa bankarica nikako da posalje zahtjev za apn i sad je dosla na ideju da to treba definirati u aneksu ugovora sto se tice cijene posebno samo za kucu.
Ja kupujem kuću i uz nju vrt - fizički je to isti komad zemljišta, no u knjigama je vrt upisan odvojeno, kao zasebna čestica. U predugovoru smo naveli da vrt kupujemo vlastitim sredstvima, a kuću (naravno, s pripadajućim zemljištem na kojem se kuća nalazi - pa ne kupujemo kamp-kućicu!) kupujemo određenim omjerom vlastitih i kreditnih sredstava.
U banci to nisu zahtijevali, no ja sam inzistirao da se to tako navede u ugovoru kako nam u APN-u ne bi rekli da ne možemo dobiti subvenciju jer i vrt plaćamo kreditom, a oni ne subvenconiraju kupnju vrta.
Dakle mislim da nema razloga odvajati kuću od parcele na kojoj se kuća nalazi, pa drugačije se kuća ne može ni kupiti.
AureliusA is offline  
Old 16.09.2017., 11:00   #1026
I nama je logicki tako,rekli smo joj neka samo ona salje pa ako APN bude nesto zahtijevao da cemo mijenjati. Prodavatelji nam nisu u RH pa nije bas jednostavno svako malo ih zvati da nesto mijenjamo.
kayeela is offline  
Old 16.09.2017., 11:42   #1027
Quote:
kayeela kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima i pitanje za one koji kupuju kuce,da li ste na predugovoru/ugovoru morali imati navedeno koliki dio cijene se odnosi na kucu a koliki na zemljiste ili je bilo dovoljno to sto je na procjeni navedeno kolika je neto korisna povrsina? Nasa bankarica nikako da posalje zahtjev za apn i sad je dosla na ideju da to treba definirati u aneksu ugovora sto se tice cijene posebno samo za kucu.
Kupujes ono sto je navedeno u ZK izvatku i posjedovnom listu. Procjenitelj procjenjuje sve sto se nalazi na parceli tako da bankarica komplicira.
S druge strane, ne mozes izmanipulirati banku i APN pa kupiti veliko zemljiste s kucom recimo 20 kvadrata jer je definirano da cijena kvadrata (kuc, odn. stana) ne moze biti veca od 1500€. Dok god upadas u okvire procjene i cijene kvadrata, mozes imati okucnice koliko te volja.
__________________
RB foto
clyde is offline  
Old 16.09.2017., 12:29   #1028
Kuca je 70 kvadrata na zemljistu od 520 kvadrata,nije uopce rijec o nikakvoj manipulaciji nego kuca je sa ogradjenim dvoristem i kupujemo naravno kucu s dvoristem i radi se o tome da bankarica ne zna da li se gleda samo kuca ili kuca i dvoriste,pa jedan dan kaze da bi trebalo to podijeliti u ugovoru koliko placamo kucu a koliko dvoriste a drugi dan opet kaze da mozda i ne...a prodavatelji nisu u HR i onda nije bas jednostavno ih zvati da skoknu pa da mijenjamo ako ne treba. A procjena je isla naravno na kucu sa dvoristem.
kayeela is offline  
Old 16.09.2017., 13:20   #1029
Quote:
kayeela kaže: Pogledaj post
Kuca je 70 kvadrata na zemljistu od 520 kvadrata,nije uopce rijec o nikakvoj manipulaciji nego kuca je sa ogradjenim dvoristem i kupujemo naravno kucu s dvoristem i radi se o tome da bankarica ne zna da li se gleda samo kuca ili kuca i dvoriste,pa jedan dan kaze da bi trebalo to podijeliti u ugovoru koliko placamo kucu a koliko dvoriste a drugi dan opet kaze da mozda i ne...a prodavatelji nisu u HR i onda nije bas jednostavno ih zvati da skoknu pa da mijenjamo ako ne treba. A procjena je isla naravno na kucu sa dvoristem.
pozdrav,
ja sam u predugovoru napisao da kupujem kuću,zemljište i oranicu (sve na istoj čestici) i savjetovali su mi iz banke i kada sam kontaktirao apn da to promijenim..
pa sam napisao da kupujem kući iz kredita a kao da za 5000 kn kupujem ostalo.. npr napisao sam da mi je cijena ukupno 415000 a da kuću od 410000 plaćam iz subvencioniranog kredita..tako da kasnije ne bi bilo problema
sqwer is offline  
Old 16.09.2017., 13:25   #1030
Quote:
sqwer kaže: Pogledaj post
pozdrav,
ja sam u predugovoru napisao da kupujem kuću,zemljište i oranicu (sve na istoj čestici) i savjetovali su mi iz banke i kada sam kontaktirao apn da to promijenim..
pa sam napisao da kupujem kući iz kredita a kao da za 5000 kn kupujem ostalo.. npr napisao sam da mi je cijena ukupno 415000 a da kuću od 410000 plaćam iz subvencioniranog kredita..tako da kasnije ne bi bilo problema
a da li ste onda odvojili kucu sa zemljistem posebno a oranicu posebno ili samo kucu posebno a zemljiste i oranicu zajedno posebno?
kayeela is offline  
Old 16.09.2017., 15:04   #1031
Evo jucer dobio riješenje od porezne, da platim porez na stan. Javni bilježnik automatski šalje u poreznu kad se potpisuje kupoprodajni ugovor.

Al u svakom slučaju zanimljivo. Apn nije odobrio subvenciju još niti ništa, a kamoli banka isplatila, al bitno da su oni poslali da im u roku 15 dana platim porez, za nešto što uopće još nije ni moje, u suprotnom slijede zatezne kamate.
Uglavno dobio tocno poreza 4% od cijene iz kupoprodajnog ugovora



Sent from my iPhone using Tapatalk
Gogob is offline  
Old 16.09.2017., 15:05   #1032
Quote:
kayeela kaže: Pogledaj post
a da li ste onda odvojili kucu sa zemljistem posebno a oranicu posebno ili samo kucu posebno a zemljiste i oranicu zajedno posebno?

Kupoprodajna cijena iznosi 415.000,00 kn, od čega je kupac 5.000,00 kn isplatio prodavatelju u ime kapare.

Članak 2.

Za nekretninu iz čl. 1 ugovorena je kupoprodajna cijena u iznosu od 410.000,00 kuna. Kupac će prodavatelju isplatiti kupoprodajnu cijenu iz kredita PBZ-a na račun u Hrvatskoj poštanskoj banci
sqwer is offline  
Old 16.09.2017., 15:42   #1033
Quote:
Gogob kaže: Pogledaj post
Evo jucer dobio riješenje od porezne, da platim porez na stan. Javni bilježnik automatski šalje u poreznu kad se potpisuje kupoprodajni ugovor.

Al u svakom slučaju zanimljivo. Apn nije odobrio subvenciju još niti ništa, a kamoli banka isplatila, al bitno da su oni poslali da im u roku 15 dana platim porez, za nešto što uopće još nije ni moje, u suprotnom slijede zatezne kamate.
Uglavno dobio tocno poreza 4% od cijene iz kupoprodajnog ugovora



Sent from my iPhone using Tapatalk
to i mene zanima, kako moramo platiti porez, a još nam ni kredit nije odobren, a kamoli da si u posjedu te nekretnine? npr. meni lijepo piše u ugovoru da stan kupujem isključivo kreditom banke... Hoćeš li zvati u poreznu da vidiš kako to riješiti, možda se dobije odgoda dok ne dobiješ ugovor o kreditu?
monkica24 is offline  
Old 16.09.2017., 16:02   #1034
Quote:
monkica24 kaže: Pogledaj post
to i mene zanima, kako moramo platiti porez, a još nam ni kredit nije odobren, a kamoli da si u posjedu te nekretnine? npr. meni lijepo piše u ugovoru da stan kupujem isključivo kreditom banke... Hoćeš li zvati u poreznu da vidiš kako to riješiti, možda se dobije odgoda dok ne dobiješ ugovor o kreditu?
možda možeš dobiti odgodu ali ide ti zatezn kamata sigurno...
znam da je teško pametovat sada ali stvarno ne shvaćam one koji su potpisali ugovore prije svih odobrenja...po zakonu bilježnik mora poslati tvoj ugovor u poreznu, a poreznu boli briga jesi ti nešto platio ili ne....
možda ste trebali zamoliti bilježnika da pošalje ugovore u poreznu zadnji dan roka( mislim da je 30 dana)
sqwer is offline  
Old 16.09.2017., 16:44   #1035
pa napravila sam to zato što nisam znala, tj. to je novitet od ove godine da javni bilježnik automatski šalje u poreznu... vjerujem da je i kod ostalih tako da nisu znali (niti ih je bankar upozorio na to)
monkica24 is offline  
Old 16.09.2017., 17:09   #1036
Quote:
sqwer kaže: Pogledaj post
možda možeš dobiti odgodu ali ide ti zatezn kamata sigurno...

znam da je teško pametovat sada ali stvarno ne shvaćam one koji su potpisali ugovore prije svih odobrenja...po zakonu bilježnik mora poslati tvoj ugovor u poreznu, a poreznu boli briga jesi ti nešto platio ili ne....

možda ste trebali zamoliti bilježnika da pošalje ugovore u poreznu zadnji dan roka( mislim da je 30 dana)


Ma gle kod mene je situacija da smo se dogovorili sa prodavateljem da nas ceka do subvencija tj. da kupujem bez obzira dobio subvenciju ili ne, tak da smo potpisali prvo predugovor, a po isteku njega kupoprodajni.

Sve ok porez se treba platiti samo mi je malo glupo to jer cu platiti porez za nesto sto je daleko od mog vlasnistva, s obzirom na procedure u APN-u.
Zvat cu ih sutra pa javim kaj su mi rekli


Sent from my iPhone using Tapatalk
Gogob is offline  
Old 16.09.2017., 17:13   #1037
Quote:
Gogob kaže: Pogledaj post
Ma gle kod mene je situacija da smo se dogovorili sa prodavateljem da nas ceka do subvencija tj. da kupujem bez obzira dobio subvenciju ili ne, tak da smo potpisali prvo predugovor, a po isteku njega kupoprodajni.

Sve ok porez se treba platiti samo mi je malo glupo to jer cu platiti porez za nesto sto je daleko od mog vlasnistva, s obzirom na procedure u APN-u.
Zvat cu ih sutra pa javim kaj su mi rekli


Sent from my iPhone using Tapatalk
isto tako i mi, s tim da je meni u predugovoru kao krajnji rok isplate kredita naveden 30. listopada, ja sam u PBZ-u i nadam se da će se dotad stvari riješiti ali pravi kupoprodajni sigurno neću potpisivati prije nego što znam na čemu sam, a kamoli da ovoj šugavoj državi plaćam taj porez prije nego što sam službeno vlasnica nekretnine...mene će on ispasti oko 33 000 kuna, kad se sjetim koliko namještaja mogu za to kupiti muka mi bude
melodies moon is offline  
Old 16.09.2017., 19:14   #1038
Evo jučer me ponovno zvala bankarica iz erste banke da su ponovno promijenili proceduru, te će sad skupiti sve ugovore koji su prvi predani i poslati ih u APN 20.09. Kada im APN vrati potpisane ugovore onda mi potpisujemo kupoprodajni. Ali su, kao da izađu klijentima u susret, omogućili da će sve svi papiri ovjeravati odjednom kod javnog bilježnika (solemnizacija, kupoprodajni, i još neke izjave).
vikend is offline  
Old 16.09.2017., 19:17   #1039
Quote:
vikend kaže: Pogledaj post
Evo jučer me ponovno zvala bankarica iz erste banke da su ponovno promijenili proceduru, te će sad skupiti sve ugovore koji su prvi predani i poslati ih u APN 20.09. Kada im APN vrati potpisane ugovore onda mi potpisujemo kupoprodajni. Ali su, kao da izađu klijentima u susret, omogućili da će sve svi papiri ovjeravati odjednom kod javnog bilježnika (solemnizacija, kupoprodajni, i još neke izjave).
A ne spominje se kad se očekuju ti ugovori povratno?
MS11 is offline  
Old 16.09.2017., 21:22   #1040
Ja sam predao zahtjev u erste i bio sam u grupi što su odmah 04.09. predali i evo do sada još ništa iz APN-a nisu za mene javili
novakovc is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:37.