Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2012., 14:25   #41
nerazumiješ ti, malo se ispricavam radi cama (previse burno,ali dobro jer se njega poštela nakon što netko prvi puta napiše program), kod proizvođača strojeva strojevi su uvijek u ciklusu inace gubis lovu, ...

i pročitaj da cijelo vrijeme pišem o proizvodnji o ljudima koji projektiraju i proizvode strojeve...

plc programer uvijek piše prvi nc programe na strojevima razumijes PLC programer daje ideju kako radi stroj a ne citas sto sam napisao pa opet baci oko na specijalne alatne strojeve, obradne centre i univerzalne strojeve itd...
plc programer napiše nc program, pa plc programer također zna nc programiranje!!!!
panel ti nije numerika u ormaru je i nc i plc i regulatori, na starijim modelima je iza panela numerika i plc, a u ormaru regulatori,

HMI ili OP panel je zasebno računao na kojem imamo bedinungsoberflache...
a npr sinumerik 840 d ti je i plc i nc i hmi i regulatori to je paket opreme za numeriku nemmozes imati numeriku bez plc- ili regulatora kada su istoj kutiji i slazu se prije regulatora, mozes imati interpolacijske karte...

i da uvijek PLC programer piše nc program UVIJEK, uz werkstuck bearbeitung postoji i grundstellung......

uvijek!!!!

grdosija se moze odnositi na stroj sa 30-40 osi sa tri četiri numerike, a isto tako neki helerov centar sa 7 osi i 200 alata moze raditi što god hoćeš

a pise se nepovezano jer treba prilagoditi oppise hrvatima, pročitaj gdje opisujem razliku izmedju van i rh.......
izmedju operatera i nc programera,
pa zato vucem analogiju plc programera i nc programera,

i plc programer koji pušta u pogon specijalne alatne strojeve ra razliku od plc programera iz sisteka ima i funkciju driverasa jer mora optimirati motore,napraviti start up......
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 14:53   #42
da ali ti se se zapričao o konstruiranju alatnih NC strojeva..a tema je o CNC programerima, dakle o proizvođačima koji na tim strojevima pile daske...i cnc programer je tu obični tehničar koji napiše g-kod, reži od vrha prema dolje, pomakni se, reži na suprotnoj strani, digni alat, stani...i to je to, to nema veze s tehnologom, tehnolog se uopće ne bavi CNC-om nego obradom samom, dakle tehnolog se bavi doticajem alata sa obratkom a ne strojem na kojem se obrađuje...pa ako ima vremena onda piše i g-kod ili radi u CAM-u sam tok obrade, ali ako radi na sto obradaka odjednom onda ima tehničara kraj sebe koji piše g-kod i crta CAM, jer za pisanje i crtanje nije potrebna škola opće...

a što se tiče PLC-a to su kontroleri zamišljeni da rade u ciklusima zato što oponašaju rad strujnih krugova, dakle tok materije ili enegrije...ko što voda teče kroz mrežu cijevi...kako bi pojednostavili kompleksne pneumatske, hidrauličke ili električne krugove, i taj rad u ciklusima itd kompletna arhitekrura samog procesora je napravljena kako bi fizički izvršavao program tom logikom...a da bi napravio CNC stroj uopće ti netreba PLC niti NC kontroler, nego raščetvoriš COM ili paralelni kabel, ili napraiš pločicu koja signale raspodjeljuje po žicama sa USB-a i kompletan "mozak" stroja napišeš u običnom C++ na računalu, i računalo simulira (ili uopće nemora simulirat nego direktno slat signale) rad "mozga" CNC-a i direktno šalje signale za pozicioniranje alata i obratka na motore...dakle PLC i NC kontroleri su samo "jednostavna" zamjena za ogromnu hrpu žica i strujnih krugova te mehanizama u nekom stroju ili sustavu recimo...dakle PLC je računalo koje je bez programa upisanog unutra tehnički "mrtvo" a komp sa kojega pišeš sa golim operativnim sustavom (recimo DOS) ne radi ništa, ali ima operativni sustav, dok PLC bez programa nema operativni sustav, dakle mrtvi čip, komad plastike i silicija...i PLC upravlja fizičkim dijelovima stroja, dakle vrši radnje u stvarnom svijetu a ne virtualnom, te zanemari sad CNC, nego općenito bilo gdje se PLC koristi prvo se razradi sam stroj (lift recimo) kako će radit i sve to pa se tek onda radi program za PLC prema tome...dakle bitno je poznavati fundamentalnu logiku a ne sad pričat ovo ono...dakle ako sam u garaži ideš radit takav stroj onda, češ prvo cijeli stroj napravit pa češ tek na kraju čipove unutra programirat da bi se stroj mogao pokrenut...a u firmi normalno da se to radi sve paralelno...dakle to nema veze sa strojem nego organizacijom firme...

Zadnje uređivanje pijanecX : 21.09.2012. at 14:59.
pijanecX is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 15:01   #43
plc ciklus ti je citanje inputa,izvođenje programa i postavljanje izlaza,


npr ako ti je plc ciklus 80 ms, to znaci sljedece
citanje inputa izvođenje programa i postavljanje outputa, za 80ms nema promjene,jer traje izvođenje programa (imamo i brzeoutput kartice i spore)pa se zna dogoditi da imamo takav proces gdje treba smanjiti plc ciklus da bi ubrzali stroj, a to ti je sparanje instrukcija.........inteligencija,isto je i u nc, i to su onda nc i plc programeri....

Zadnje uređivanje spsplc : 21.09.2012. at 15:07.
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 15:18   #44
ukljucio sam se da odgovorim sausrsu, jer on je inžinjer i pitao je posao cnc programera za van, a ovo o čemu ja pričam je zanimanje van, dok sv i vi ostali kao i onaj koji je pokrenuo priču pričate o operaterima,


i da vidim koliko znate cijelo vrijeme vam spominjem sandvik...proizvođače alata koji definiraju i garantiraju tehnologiju svog alata i cnc programer u kontaktu s njima i postavlja radne hodove...............


pišite i dalje što god.......kada nemate ni sekunde iskustva................
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 15:21   #45
ovako tema govori o ovome (slike sam izvuko prve sa googla reda radi samo da pojasnim o čemu se priča u temi)

CNC programiranje (stroj mijenja čovjeka) - CNC programer
http://www.mis-group.com/editor/cnceditor_overview.gif

tehnologija obrade (isti postupak štef napravi ručnim rezačem, netreba mu CNC) - Tehnolog
http://www.ez-router.com/assets/file...-diagram-1.jpg

Tehnolog je šef CNC programeru...i u području proizvodnje termin tehnologija je piljenje, rezanje, brušenje a ne PLC-i i slično, dakle ti nisi uopće proizvođač nego konstruktor strojeva a tema priča o proizvodnji, dakle
http://www.stdtechnology.com/assets/...machining1.jpg o ovome i tu netreba faks za natjerat stroj da radi, to tokar natjera stroj ra radi, a inžinjeri vrše ulogu tehnologa...pa ako tokar nezna natjerat stroj da radi onda tehnolog natjera stroj da radi


znam ja kaj je ciklus i kako plc radi, i da taj ciklus služi jer je PLC povezan sa vanjskim svijetom dakle ne vrti softwer tipa kompjuterska igrica nego pokreće strojne dijelove fizički, i nakon čitanaj ima izvršavanje "dio po dio" jer oponaša rad nekakvog realnog kruga, to je poanta kontrolera...dakle zadnja stvar koja se opće gleda kod izrade alatnog NC stroja, prva koja se gleda je mehanizam a ne kontroler...finoća izrade zupčanika, remenica, letvi itd...jer ak to ne funkcionira onda stroj ili fula ili zašteka i strga se

dakle mi pričamo da smo kupili stroj i na njemu oćemo nešto tokarit i o tome tema govori i opće nas briga kako taj stroj radi, mi nemožemo nikakve cikluse skraćivat, jedino što možemo da ubrzamo stroj u radu jest dat veći posmak, brzinu rezanja, i utjecat na putanju kretanja alata, a ti pričaš kako ti taj stroj nama konstruiraš...pokušavamo ti reć da si skreno s teme

dakle tehnolog nema veze stim, on odlučuje oćel zupčanike tokarit pa glodat, oće sve odjednom glodat ili možda hladno ili toplo deformirat pa zupce izvest hladnim ili toplim kovanjem i tebi kao konstruktoru CNC mašina otkazat ugovor o kupnji strojeva jer mu tvoje mašine netrebaju XD

Zadnje uređivanje pijanecX : 21.09.2012. at 15:58.
pijanecX is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 17:23   #46
Ma ok, chill spsplc Nitko nije mislio dovoditi u pitanje tvoju stručnost.
Samo činjenica je da u Hrvatskoj nema proizvođača CNC obradbenih strojeva za metal još od onih modela iz prvomajske. I ako će se kod nas netko baviti cnc programiranjem to se u 90% slučajeva svodi na rad u CAM softwareu vjerojatno za nekog vanjskog naručitelja. Čak je dobro ako ikad i vidi stroj
Sanable is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 17:38   #47
Quote:
Sanable kaže: Pogledaj post
Ma ok, chill spsplc Nitko nije mislio dovoditi u pitanje tvoju stručnost.
Samo činjenica je da u Hrvatskoj nema proizvođača CNC obradbenih strojeva za metal još od onih modela iz prvomajske. I ako će se kod nas netko baviti cnc programiranjem to se u 90% slučajeva svodi na rad u CAM softwareu vjerojatno za nekog vanjskog naručitelja. Čak je dobro ako ikad i vidi stroj
proizvodi jos nekoliko firmi,hstec,sas...
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 02:28   #48
takva je hrvatska realnost

Quote:
pijanecX kaže: Pogledaj post

imamo proizvodnju nekakvih dijelova i firma je ogromna, ozbiljna i profesionalna...i dobijemo narudžbu za 20 tipova zupčanika svaki po 10.000 komada...e sad imamo strojara koji je tehnolog i on uzme nacrte od naručitelja di se vide dimenzije zupčanika, materijal, tolerancije dimenzija, hrapavost površine i završna obrada...i taj tehnolog (VSS strojar) na papiru (dakle olovka i papir su mu dovoljni) na temelju materijala, i tehnoloških zahtjeva, odabire alate, posmate, brzine rezanja itd kako bi svaki tip zupčanika uspio napraviti što brže, kvalitetnije (dakle unutar svih tolerancija bez prevelikog odstupanja), sa što manje škarta, "metalne piljevine" itd...i sad on napravi listu operacija, dakle glođi prvo gornju plohu, pa glođi prvo ovaj zubac, pa radi zaobljenje, pa rupu za prihvat vratila itd...i sad tu listu operacija može lagano predati najobičnijem tokaru ili tehničaru (VKV, SSS) koji zna kako se piše G-kod i taj čovjek listu operacija prepiše u G-kod, ubaci u CNC, stavi obradak i napravi pokusni zupčanik...dakle NC programer netreba faks, a logično je da tehnolog ako sve ovo zna, dakle i zna napisat G-kod, a ukoliko je firma ozbiljna poput autoindustrije onda tehnolog nema vremena potrošiti jedan cijeli dan na pisanje samog G-koda pa zato ima CNC ili NC programera koji mu u tome asistira, jer oni pored onoga kaj se sad štanca već sastrane imaju 35 prototipova glavi mašina, zupčanika ili šta ja znam za obradit...
evo kako to izgleda u eu

svi strojevi umreženi na ethernet, svaki stroj posluzuje abb ili kuka robot (KOJE ISTO MOŽE PROGRAMIRATI PLC PROGRAMER, I ZATO JER JE NAUČIO PROGRAM KOJI KORISTI ROBOT,a može i cnc programer(e eto razlika još jedna....),svi izmedju sebe imaju transport, obradni komadi se slazu na palete eisbahn-ovi (opet robotici) ih odvoze u skladiste koje je također robotizirano od slaganja do pakiranja



operateri ili ti ga za tebe cnc programeri eventualno vrše mjerenja komada i nesto korigiraju (ako nije u stroju oprema za automatsku korekciju) i paze na stroj

Zadnje uređivanje spsplc : 23.09.2012. at 03:36.
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 03:01   #49
Odgovaram da priblizim kakvo je stanje danas u industriji, danas!!!!

Quote:
Sanable kaže: Pogledaj post
Čuj spsplc, nisam se htio svaditi i razmišljao sam da li da uopće odgovaram. Pišeš jako nepovezano, nešto točno, nešto krivo, ali ipak par stvari treba rasčistiti



PLC programer je potreban proizvođaču CNC stroja a ne korisniku CNC stroja. Točno si napisao da se preko PLCa izvršavaju G, M, F, S naredbe ali korisnik CNC stroja piše samo NC program s tim naredbama, ne mijenja sami PLC. To je napisano u tvornici gdje je proizveden CNC stroj i korisnik ne da nema potrebe već ga ni ne smije mijenjati bez ovlaštenja proizvođača jer bi izgubio garanciju na stroj iste sekunde. NC program nije isto što i PLC program, NC program se piše i izvodi u upravljačkim jedinicama stroja (Sinumerik, Fanuc, Heidenhain, Fagor...) dok se PLC program nalazi u zasebnoj memoriji u

PLC I NC SU SINHRONIZIRANI (DVA PROCESORA) I TO JE NAJVAZNIJA STVAR U CIJELOM SISTEMU IPO TAKT, VRIJEME INTERPOLACIJE KAKO BI TI REKAO NEPOVEZANO, A JA BIH REKAO TI NEZNAS KAKO TO RADI, A NEMOGUCE TI JE OPISATI SVE POJMOVE U PAR REČENICA, A NA PRVOJ STRANI IMAS DOKUMENTACIJU SKINI I UČI.....

industrijskom računalu u el. kabinetu stroja i pristupa mu se preko mrežnog ili serijskog sučelja.

DANAS JE STANDARD ZA KOMUNIKACIJU PROFINET ILI TI GA ETHERNET OBIČNI MREŽNI KABEL
SOLUTION LINE KONTRA POWER LINE

NC program ne bi radio da nema PLC ali ne piše NC programer PLC program. To su dva sasvim odvojena jezika i dva sasvim različita posla, iako su oba potrebna da bi oprema ispravno radila.

IMAŠ STANDARDE O SIGURNOSTI EU ZAKONI, SAFETY INTERGRATED,PA ZATIM IMAŠ VDI-Richtlinie, UPIŠI U GOGLE PA NAUČI ŠTO JE TO.......

Sori ali jako krivo, ne piše PLC programer NC program. PLC programer piše PLC program a NC programer piše NC program koji po svojoj strukturi i naredbama nisu ni slični.

I ZBOG ONIH EU ZAKONA IMAS IZVOĐENJE NC PROGRAMA U RUČNOM RADU (NPR. RADIŠ NAVOJ I STROJ TI STANE I NEĆEŠ VALJDA VADIT ALAT RUČNO) I POSTOJE PRAVILA KAKO SE IZVUĆI IZ TE SITUACIJE I ETO LAIČKI PRIČAMO O NC PROGAMU U RUČNOM RADU......A TO MORA NAPISATI PLC PROGRAMER KADA SE PROGRAMIRA NA OBE STRANE DA BI SE RJEŠIO PROBLEM....



NETREBAŠ IĆI U AUSTRIJU DODJI U ZADAR U HSTEC I VIDI MODERNU HONERICU X I Y OS I SPINDEL PA ĆEŠ VIDJER DA I U RH IMA KOMPLEKSNIH STROJEVA, PA POSJETIŠ SAS I VIDIS IGRACKE I GRDOSIJE (PA JOŠ NAUČIŠ GDJE SU SLAŽE KUNZMANN MASINE..., RAZLIKU IZMEDJU OBRADE ALUMINIJA ILI ČELIKA......

Veličina stroja nije bitna već kompleksnost stroja. Ima i malih obradnih centara s 5 osi, ne obrađuju svi blokove motora. Recimo u Austriji sam vidio mini 5osnu tokarilicu s 2 radna vretena koju koriste za proizvodnju nekakvih zubarskih implantata koji su jako mali ali jako složeni da bi se jednostavno proizveli samo na jednom stroju.

ŠTO BI PRIČAO DA ODEŠ U FORD KOELN,AUDI INGOLSTADT, WOLFSBURG.........GDJE SU HALE BEZ LJUDI, A UNUTRA TISUĆE MAŠINA, A OPET ZAPOSLENIH NA DESETKE TISUĆA....



TI SI JOŠ U VREMENU AG GLODALICA ILI HONERICA IZ PRVOMAJSKE, A DANAS HONERICE KORISTE LINEARNE MOTORE, A MASINE ALA AG IMAJU MAGAZINE PA ONDA TO POVLAČI POZNAVANJE TOOL MANAGEMENT ILI TI GA WERKZEUGVERWALTUNG, PA ONDA TI NC PROGRAMER NIJE M,S,H I DRUGE JEDNOSTAVNE GLUPOSTI I ONDA ONA TVOJA KONSTATACIJA DA SVI ZNAJU NC PROGRAMIRATI PADA U VODU JER OVO ZNA JAKO MALI BROJ, A ŠTO JE WERKZEUGVERWALTUNG ČITAJ UČI I ONDA S TOG GLEDIŠTA STRUČNJAKA POZNAVANJE CAMA A NE POZNAS OVO PRIJE ČISTA GLUPOST



Oprosti ali ovo ti je vrhunska glupost. Ako ti misliš da su CAM software-i glupost ajde molim te reci mi kako bi napisao program za obradu neke freeform površine bez CAM software-a? Ručno bi upisivao 10000 redova koda? Ne možeš naći ciklus za sve. CAM software je nužan kod bilo koje malo složenije obrade i naravno da ga i vani naveliko koriste. Točnije rečeno vani je to gotovo isključivi način programiranja. A ako netko mora ispravljati greške na takvom programu to je vjerojatno zato jer im postprocesor nije podešen za taj točan stroj i/ili upravljačku jedinicu.
EVO JOS JEDAN MALI PRIMJER ZA CNC PROGRAMERE, A NE OPERATERE,

VJEROJATNO ZNATE DA STROJEVI IMAJU UREĐAJE ZA KONTROLU LOMA ALATA

E POSTOJE I NC BEFEHLE ZA PROGRAMIRANJE, POLINOMI, TRAVEL TO FIXED STIOP, FAHREN AUF FESTANSCHLAG, GANTRY AXIS, EXTENDED STOP,NIBLING I JOS MORE STVARI KOJE OVO STO VI MISLITE DA SU NC PROGRAMERI, NJEMCI I VAS I NJIH POSLALI DOMA, I OVO JE NAJBOLJI PRIMJER ZASTO SMO U RH SVI TU DI JESMO........
a tek makroi, ini file-ovi... niste ni svjesni koliko neznate,,,,,

Zadnje uređivanje spsplc : 23.09.2012. at 03:43.
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 03:19   #50
JAVI SE S PITANJEM POMOZI MI U S300 NAPISATI PROGRAM ZA LIFT, PA ĆU TI POSLATI 12 NETWORKA KODA DA IMAŠ I TI NEŠTO PRAKSE

PODJEĆAŠ ME NA LJUDE KOJI PRIČAJU O DIGITALNIM MOTORIMA

AKO TI NETKO ŽELI POMOĆI SASLUŠAJ, NEMOJ IĆI ZA ONOM JA ČUO,A NIKAD VIDIJO
Quote:
pijanecX kaže: Pogledaj post
ovako tema govori o ovome (slike sam izvuko prve sa googla reda radi samo da pojasnim o čemu se priča u temi)

CNC programiranje (stroj mijenja čovjeka) - CNC programer
http://www.mis-group.com/editor/cnceditor_overview.gif

tehnologija obrade (isti postupak štef napravi ručnim rezačem, netreba mu CNC) - Tehnolog
http://www.ez-router.com/assets/file...-diagram-1.jpg

Tehnolog je šef CNC programeru...i u području proizvodnje termin tehnologija je piljenje, rezanje, brušenje a ne PLC-i i slično, dakle ti nisi uopće proizvođač nego konstruktor strojeva a tema priča o proizvodnji, dakle
http://www.stdtechnology.com/assets/...machining1.jpg o ovome i tu netreba faks za natjerat stroj da radi, to tokar natjera stroj ra radi, a inžinjeri vrše ulogu tehnologa...pa ako tokar nezna natjerat stroj da radi onda tehnolog natjera stroj da radi


znam ja kaj je ciklus i kako plc radi, i da taj ciklus služi jer je PLC povezan sa vanjskim svijetom dakle ne vrti softwer tipa kompjuterska igrica nego pokreće strojne dijelove fizički, i nakon čitanaj ima izvršavanje "dio po dio" jer oponaša rad nekakvog realnog kruga, to je poanta kontrolera...dakle zadnja stvar koja se opće gleda kod izrade alatnog NC stroja, prva koja se gleda je mehanizam a ne kontroler...finoća izrade zupčanika, remenica, letvi itd...jer ak to ne funkcionira onda stroj ili fula ili zašteka i strga se

TI NEZNAS NISTA O STROJEVIMA.........
IPO,G64G60OVO SU JEDNOSTAVNE INSTRUKCIJE.....PA UTIPKAJ U GOGLE I SKUZI KAKO SE MOZE SKRATITI CILKUS A DA NE RAZBIJES STROJ POVECAVANJEM POSMAKA, A ZA TOKARENJE TTE ODVEDEM NA IZLET U HEIDELBERG DA VIDIŠ ŠTO JE DREHEN MAŠINA

TI PRIČAŠ PRAZNU SLAMU
dakle mi pričamo da smo kupili stroj i na njemu oćemo nešto tokarit i o tome tema govori i opće nas briga kako taj stroj radi, mi nemožemo nikakve cikluse skraćivat, jedino što možemo da ubrzamo stroj u radu jest dat veći posmak, brzinu rezanja, i utjecat na putanju kretanja alata,

NEMOŽEŠ UBRZATI RADNI HOD, ALI IMAŠ AKCELERACIJE, PA DERIVACIJE AKCELERACIJE FEEDFORWARD,PRIJELAZ IZ JEDNOG NC BLOKA U DRUGI,MORAŠ PAZIT NA LOM ALATA IMAŠ STVARI KOJE POZNAJEŠ AKO SI STRUČNJAK A TO ZNAČI PROGRAMER



a ti pričaš kako ti taj stroj nama konstruiraš...pokušavamo ti reć da si skreno s teme

ONO STO JE U TVOJOJ GLAVI ZANIMANJE CNC PROGRAMER TO JE OPERATER, ALI NISI TI KRIV, DA IMAŠ PRAKSU ZNAO BI,

TEHNIKA NAPREDUJE ONO ŠTO JE BILO PRIJE 10-15 I VIŠE GODINA JE PROŠLOST, PA I SAM SPOMINJES DA FAKS NEMA PRAKSE,A SVOM SILOM SE BORIS PROTIV TOG DA NESTO NAUČIŠ I PRIČAŠ O ZANIMANJU A NEMAS TO ZANIMANJE,


dakle tehnolog nema veze stim, on odlučuje oćel zupčanike tokarit pa glodat, oće sve odjednom glodat ili možda hladno ili toplo deformirat pa zupce izvest hladnim ili toplim kovanjem i tebi kao konstruktoru CNC mašina otkazat ugovor o kupnji strojeva jer mu tvoje mašine netrebaju XD
zbog takvih tehologa je sve propalo (e sad skontaj poantu)......


posjeti lth ljubljanu, pa lth benkovac i na kraju lth ohrid, a onda odi u stutgart i posjeti mercedesovu ljevaonu ili u austriju
i onda napiši komentar

Zadnje uređivanje spsplc : 23.09.2012. at 03:49.
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 03:20   #51
Pijanec jedno pitanje sto misliš što bi ti njemac rekao kad bi pisao plc program u lad-eru,a ne stl-u?
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 11:46   #52
caps nije radi deranja vec ostao uključen zbog programiranja, sorry
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 12:28   #53
A šta pišeš u 3 ujutro kad si pijan? Pogle kako suvislo zvuče postovi ovog pijanca prema tvojima
Postao si bezobrazan bez ikakvog razloga. Ako meni nešto pokušavaš dokazati ne pričaš mi ništa novo. 5 godina sam radio posao vezan uz programiranje CNC strojeva i robota, puštanja u rad i podešavanja te opreme. Nisam ti rekao da pišeš nešto krivo, samo si nepovezano nabrojao hrpu termina a ne znaš ih ispravno postaviti u kontekst.

I koliko mi je poznato hstec proizvodi visokobrzinske motore i vretena, ne rade kompletan stroj. Doduše vidio sam na velesajmu prije nekoliko godina njihovog robota. Ne znam jel bilo šta korisno od toga. Ali da, to je jedna od rijetkih firmi koja radi nešto inovativno.

Zadnje uređivanje Sanable : 23.09.2012. at 12:35.
Sanable is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 13:21   #54
Quote:
Sanable kaže: Pogledaj post
A šta pišeš u 3 ujutro kad si pijan? Pogle kako suvislo zvuče postovi ovog pijanca prema tvojima
Postao si bezobrazan bez ikakvog razloga. Ako meni nešto pokušavaš dokazati ne pričaš mi ništa novo. 5 godina sam radio posao vezan uz programiranje CNC strojeva i robota, puštanja u rad i podešavanja te opreme. Nisam ti rekao da pišeš nešto krivo, samo si nepovezano nabrojao hrpu termina a ne znaš ih ispravno postaviti u kontekst.

I koliko mi je poznato hstec proizvodi visokobrzinske motore i vretena, ne rade kompletan stroj. Doduše vidio sam na velesajmu prije nekoliko godina njihovog robota. Ne znam jel bilo šta korisno od toga. Ali da, to je jedna od rijetkih firmi koja radi nešto inovativno.

a što ćeš oktober fest je počeo, čitaj što pišem pa ćeš i pronaći odgovor sto radi hstec
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 19:55   #55
Quote:
spsplc kaže: Pogledaj post
evo kako to izgleda u eu

svi strojevi umreženi na ethernet, svaki stroj posluzuje abb ili kuka robot (KOJE ISTO MOŽE PROGRAMIRATI PLC PROGRAMER, I ZATO JER JE NAUČIO PROGRAM KOJI KORISTI ROBOT,a može i cnc programer(e eto razlika još jedna....),svi izmedju sebe imaju transport, obradni komadi se slazu na palete eisbahn-ovi (opet robotici) ih odvoze u skladiste koje je također robotizirano od slaganja do pakiranja
to nije tehnologija obrade i sa tehnologom veze nema...ti si opisao organizaciju proizvodnje i logistiku a ne tehnologiju...

daj mi reci dva načina na koji bi napravio navoj na vijku M20 recimo? i opiši mi razliku u kvaliteti izrade tog navoja na ta dva načina

ili ovako, napravili smo dva potpuno ista zubčanika, jedan smo djelomično tokarili i glodali, dok smo drugi toplo deformirali i kovali...oba zubčanika su potpuno ista...no dali postoji mogučnost da među njima ima razlike?

čisto da vidimo jesi li tehnolog

Zadnje uređivanje pijanecX : 23.09.2012. at 20:18.
pijanecX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 16:44   #56
ti pričaš o programerima logičkih i numeričkih KONTROLERA a ne o programerima CNC strojeva, prvi programer programira i zadužen je za upravljačku elektroniku samog stroja u toku konstrukcije ili proizvodnje stroja (obradnog centra), a CNC programer je zadužen da programiranje radnih operacija unutar koordinatnog sustava za vrijeme eksploatacije stroja, dakle zadužen je za program koji stroj izvršava u cilju obrade obratka...i ta dva programa jedan s drugim veze nemaju, dapače prvi je fiksni (operativni sustav) a drugi je promijenjiv (izvršni program), ti si programer "operativnog sustava stroja" a ne stroja, terminologije se uopće ne držiš...
pijanecX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 17:42   #57
Quote:
pijanecX kaže: Pogledaj post
ti pričaš o programerima logičkih i numeričkih KONTROLERA a ne o programerima CNC strojeva, prvi programer programira i zadužen je za upravljačku elektroniku samog stroja u toku konstrukcije ili proizvodnje stroja (obradnog centra), a CNC programer je zadužen da programiranje radnih operacija unutar koordinatnog sustava za vrijeme eksploatacije stroja, dakle zadužen je za program koji stroj izvršava u cilju obrade obratka...i ta dva programa jedan s drugim veze nemaju, dapače prvi je fiksni (operativni sustav) a drugi je promijenjiv (izvršni program), ti si programer "operativnog sustava stroja" a ne stroja, terminologije se uopće ne držiš...
tako stvari stoje u eu:

poanta koju neželiš zakljuciti
cnc programer=tehnolog,
a plc programer obvezno je i cnc programer jedino nezna tehnologiju...

kupnjom strojeva kupuje se i tehnologija (specijalni alatni strojevi) što povlači da ozbiljna firma iz eu koja bi proizvodila tvoje zupčanike uz strojeve kupuje i tehnologiju,(necemo valjda i ovo razjašnjivati)
kod prozivođača se ispitala i tehnologija izrade komada i proizvođač stroja je odgovoran čak i za nastalu štetu u zastoju ako je njegova krivica(vani se ne kupuju strojevi, pa onda oni sami rade tehnologiju,kupuju sve...)dakle imaju oni tehnologa,i cam i sve za odrzavanje proizvodnje, i ne proizvode samo zupčanik nego sve gdje se ugrađuje taj zupčanik (konkurentost....)i nerade taj zupčanik od jučer nego sto godina....
dakle u eu nece uzeti jednog dixia i s njim stancati zubčanike, jer na taj način neće biti konkurentni........

konkurentost na trzistu zahtjeva da proizvedes sto vise komada....

započeli smo s pričom da nam faksovi i škole nisu in sa eu,

jasno je meni sto je tehnolog,operater u rh...
odnosno kakvu proizvodnju imaju somek,perković ili netko drugi,ali svima nama će biti sve teže opstati ako ne uhvatimo korak sa eu,a u eu
tehnolog pozna cnc programiranje, imaju jednu vrstu upravljanja u firmi, uglavnom sve je standardizirano,isplanirano,dakle imaju razvoj,proizvodnju,odrzavanje....




jos jednom vama se cini da pisem nepovezano, a ja ponovno odgovaram ako razumijete neke pojmove onda znate o čemu pričam...
razlika je izmedju firmi koje imaju 10 do 20 strojeva i koje se bavu obradom dijelova koje se koriste u specijalne svrhe, u odnosu na serijsku prozivodnju.....

evo npr. imate zahtjeve da strojevi nekoriste emulziju već samo uljnu maglu....

i što to povlači, pa puno problema za proizvođača stroja, za alate ili ti ga tehnologiju


i sada mi napisite sto je netočno u mojim postovima, a ponavljam još jednom s načinom na koji mi radimo propast ćemo da kraja!!!!
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 17:55   #58
I po tko zna koji put pravi plc programer nije onaj sto zna programirati loga, već s200,s300,s400,scade (a plc progrmaer za strojeve obvezno mora znati cnc programiranje i biti driver-aš) i isto vrijedi i za cnc programera mora poznavati basic,advanced,extended i takodjer tehologiju, i jedno upravljanje mora imati u malom prstu,bilo siemens,indramat ili nesto drugo
i nemojte opet spominjati mjesanje plc-nc, kod nas i van je nebo i zemlja pa van ti električar može parametrirati fu,a tu tehnolog nezna napisati nc program, i to ne program g1 naprid nazad nego nesto ozbiljnije npr da sam izmjeni alat u magazinu i spremi ga na praznu lokaciju, uz uvjet da nije fiksno kodiran..........
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 21:11   #59
Quote:
spsplc kaže: Pogledaj post
i sada mi napisite sto je netočno u mojim postovima, a ponavljam još jednom s načinom na koji mi radimo propast ćemo da kraja!!!!
netočno je to što je stroj samo stroj, automatika koja mijenja čovjeka, a korištenje emulzije uljne magle je tehnologija, i tu tehnologiju nije napravio proizvođač stroja nego je dobio zahtjev od tehnologa (proizvodni inžinjer, ili inžinjer za materijale) kao što si i sam sada rekao, i napravio je stroj koji može koristiti takvu emulziju jer je tehnolog razvio novi tehnološki postupak podmazivanja/odvođenja topline koristeći termodinamiku a ne programiranje, tehnologija kao termin je postupak ili skup postupaka kako nešto napraviti (kako rezati, kako montirati, kako spajati) i ona nema veze sa strojevima, strojevi su samo zamjena za ljudsku snagu i oni se zovu tehnika...

tehnolog=određuje tehnološke postupke, razrađuje ih i usavršava, ispitiva postupak i tek na kraju napiše G-kod (ukoliko se radi o numerički upravljanom stroju), dakle nemožeš tehnologa izjednačivati sa CNC programerom, CNC programer u najmodernijoj tvornici obično bude asistent samom tehnologu ukoliko je obim posla toliko velik da tehnolog nema vremena potrošiti cijeli dan na pisanje samog koda...tehničar zato jer je cijeli tehnološki postupak pa čak i kako će se alat kretati prilikom obrade riješen od strane tehnologa, dakle tehničar to samo kopi pejsta u g-kod

PLC programer sa tehnologijom veze nema, on je osoba koja "automatske" algoritme iz stvarnog svijeta pretvara u programski kod...PLC je hrpa elektronike i NC isto, i to nema veze s tehnologijom, u tehnologiju se ubraja postupak i alat, i čak u tom slučaju PLC i NC osim što vozaju alat po prostoru veze nemaju s tehnologijom jer nemogu utjecati na ono šta se dešava između alata i predmeta obrade, na to je utjecao tehnolog davši vama programerima i konstruktorima nalog da to tako napravite jer je isti to izmislio...

Quote:
spsplc kaže: Pogledaj post
a tu tehnolog nezna napisati nc program, i to ne program g1 naprid nazad nego nesto ozbiljnije npr da sam izmjeni alat u magazinu i spremi ga na praznu lokaciju, uz uvjet da nije fiksno kodiran..........
rekao sam gore čime se pravi pravcati tehnolog u pravoj firmi aka neka autoindustrija bavi, i takav nema vremena zajebavati se tamo nekim g-kodom, jer se ima 6 mjeseci bavit kako montirati kompletno jedan auto a ima 124125423523523 dijelova za spojit u 2 sata, i to se zove postupak montaže...dakle nije svejedno oćel prvo motor ili instalacije pod haubu...a za programiranje NC strojeva ili robota koji će to radit imaš tehničare ili stručne inžinjere koji ih u pogon puštaju i tehnolog im daje naloge kako ti roboti trebaju radit, kako okrenut predmet, kojom silom čak šarafit itd, a oni samo upisuju program, nemaju šta razmišljat koji silu zašarafljivanja da stave jer ju je odredio tehnolog...a to sa alatom u magazinu ako kažeš da si radio ili radiš za ozbiljnu švapsku firmu koja proizvodi obradne centre (alatne strojeve) onda nemoj nakon posla zaboravit napisat manual za alatni stroj i softver koji ste snjim isporučili...jer ako ste firma onda ćete uz obradni centar isporučit i softver za upravljanje istog kao neki siemens tamo...

dakle dobio si zahtjev da stroj umjesto tekuće emulzije koristi uljnu maglu i tebe kao programera osim ta uljna magla uopće ne zanima, nego imaš kolegu na poslu koji je strojar neki i specijaliziran za tehnološke postupke dakle tehnolog je i on se zabavlja oko toga kako izvesti cijeli sklop sa tom uljnom maglom, nakon što sve napravi dođe tebi kao programeru i kaže da imaš vrijeme otvaranja ventila toliko i toliko ms, bla bla bla bla, i ti programiraš onako kako ti je on rekao ...

pravi programeri nisu ing. elektrotehnike, nisu ing. strojarstva, nisu ing. informatike, nego pravi programeri sposobni programirati ama baš bilo šta se zovu inžinjeri matematike

lako je otić van radit, vratit se i onda govorit vi tu nemate pojma itd...odi reci štefu onda koji ima bravarsku radionu i radi 10000 komada nečega godišnje neka nabavi za 23523562346346346 € sve moguće obradne centre i reci mu kak je to dobro i kak će bit u minusu sljedećih 2352352 godina za te novce, i reci mu da mu se sigurno isplati kupit ABB-a za zavarivanje jer njegov kolega franc koji je 35 godina zavarivao iako tih 5 zavara godišnje kojih treba napravit potegne jednako precizno i jednako točno kao i svaki robot., neka francu da otkaz...jer eto franc nije na ethernet spojen

još nešto Željezara Sisak je sa opremom i strojevima starim po 50 godina, eventualno malo dorađenim i malo moderniziranim radila do obustave proizvodnje NAJKVALITETNIJI čelik u regiji, a turska sa 2348952395 € vrijednom najmodernijom opremom radi čelik 3 klase....


spominjao si izradu bloka motora...pa recimo radimo aluminijski blok motora...zaboravi na CNC obradne centre, najbrža, najkvalitetnija i najpouzdanija tehnologija izrade takvih blokova je tlačno lijevanje u metalne kalupe ako se ne varam...sa linije blokovi doslovce izlaze jedan za drugim i to samo sa jedne linije...tu nema nikakvih CNC-ova, imaš par PLC,a koji upravljaju pretežito pokretnim trakama i kotlovima za grijanje i lijevanje aluminija i isti PLC-i veze nemaju s tehnologijom izrade, iste blokove iste kvalitete štef i franc ručno mogu lijevat....radijatori lipovica, jedni od najkvalitetnijih u svijetu, štef i franc tamo ručno još uvjek praktički lijevaju rastaljeni metal u kalup, rukama eeeeeee rukama...i dobe pločasti radijator (onaj modernog dizajna) kojemu nije potrebna nikakva završna obrada skoro...a ako poradiš na toj tehnologiji radiš blok motora koji iz kalupa izlazi spreman za eksploataciju u autu, nema nikakve završne obrade, površina u cilindrima glatka ko bebina guza, i sve to lijevanjem postignuto

i još nešto, oni stari tokarski strojevi iz prvomajske ako se nešto izrađuje isključivo tokarenjem ništa ne kaskaju za ovim novim CNC tokarilicama, ako je potrebno samo zamjeniš motor i staviš jači i metneš ultrakvalitetan tokarski nož i možeš nabit brzinu rezanja 25m/s, a stroj će biti spor ne radi tehnologije, nego zato jer štef ručno mora vrtiti kolo kojim pokreće alat i radit će to sporo da ne fula dimenziju...tehnologija je dapače ista na oba i zovemo ju tokarenje

i još čekam odgovor na pitanje o navoju i zubčaniku????

Zadnje uređivanje pijanecX : 24.09.2012. at 22:03.
pijanecX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 22:36   #60
Quote:
pijanecX kaže: Pogledaj post
netočno je to što je stroj samo stroj, automatika koja mijenja čovjeka, a korištenje emulzije uljne magle je tehnologija, i tu tehnologiju nije napravio proizvođač stroja nego je dobio zahtjev od tehnologa (proizvodni inžinjer, ili inžinjer za materijale) kao što si i sam sada rekao, i napravio je stroj koji može koristiti takvu emulziju jer je tehnolog razvio novi tehnološki postupak podmazivanja/odvođenja topline koristeći termodinamiku a ne programiranje, tehnologija kao termin je postupak ili skup postupaka kako nešto napraviti (kako rezati, kako montirati, kako spajati) i ona nema veze sa strojevima, strojevi su samo zamjena za ljudsku snagu i oni se zovu tehnika...

tehnolog=određuje tehnološke postupke, razrađuje ih i usavršava, ispitiva postupak i tek na kraju napiše G-kod (ukoliko se radi o numerički upravljanom stroju), dakle nemožeš tehnologa izjednačivati sa CNC programerom, CNC programer u najmodernijoj tvornici obično bude asistent samom tehnologu ukoliko je obim posla toliko velik da tehnolog nema vremena potrošiti cijeli dan na pisanje samog koda...tehničar zato jer je cijeli tehnološki postupak pa čak i kako će se alat kretati prilikom obrade riješen od strane tehnologa, dakle tehničar to samo kopi pejsta u g-kod

PLC programer sa tehnologijom veze nema, on je osoba koja "automatske" algoritme iz stvarnog svijeta pretvara u programski kod...PLC je hrpa elektronike i NC isto, i to nema veze s tehnologijom, u tehnologiju se ubraja postupak i alat, i čak u tom slučaju PLC i NC osim što vozaju alat po prostoru veze nemaju s tehnologijom jer nemogu utjecati na ono šta se dešava između alata i predmeta obrade, na to je utjecao tehnolog davši vama programerima i konstruktorima nalog da to tako napravite jer je isti to izmislio...



rekao sam gore čime se pravi pravcati tehnolog u pravoj firmi aka neka autoindustrija bavi, i takav nema vremena zajebavati se tamo nekim g-kodom, jer se ima 6 mjeseci bavit kako montirati kompletno jedan auto a ima 124125423523523 dijelova za spojit u 2 sata, i to se zove postupak montaže...dakle nije svejedno oćel prvo motor ili instalacije pod haubu...a za programiranje NC strojeva ili robota koji će to radit imaš tehničare ili stručne inžinjere koji ih u pogon puštaju i tehnolog im daje naloge kako ti roboti trebaju radit, kako okrenut predmet, kojom silom čak šarafit itd, a oni samo upisuju program, nemaju šta razmišljat koji silu zašarafljivanja da stave jer ju je odredio tehnolog...a to sa alatom u magazinu ako kažeš da si radio ili radiš za ozbiljnu švapsku firmu koja proizvodi obradne centre (alatne strojeve) onda nemoj nakon posla zaboravit napisat manual za alatni stroj i softver koji ste snjim isporučili...jer ako ste firma onda ćete uz obradni centar isporučit i softver za upravljanje istog kao neki siemens tamo...
Za razliku od tebe radim za grob i još neke za tvoje pojmove nepoznate proizvođače strojeva,pa znam vrlo dobro o čemu pričam..

Ono što ti neznaš a to je da svaki specijalni stroj koji proizvođač prodaje
prodaje uz tehnologiju (od stege do alata), i da niti jedan tehnolog nezna dok se stroj nenapravi kako će točno izgledati sve, a u koliko nije taj specijalni stroj i obradni centar (dakle ima magazine alata), logiku stroju daje iskljucivo plc programer, on sastavlja i nc program i pripremi ti stroj da bi stroj na start - stop stancao komade, i to vrijeme o kom ti pričaš davno je prošlo (najčešće imaš tri mjeseca da podignes stroj od nule i nema tu komfora koji ti zamišljaš, da ćeš dobiti algoritam kako stroj radi,a da radis nesto konretno u stvaranju proizvoda onda bi znao da postoje problemi i sa najnovijim upravljanjima beta verzije i sl...)

tehnolog=cnc programer i pravi tehnolog nije u audiju nego kod proizvođača strojeva onaj koji nesto stvori valjda je pametniji od onog koji koristi
zasto?

kupac ti daje ciklus za koji moras izvrsiti obradu komada i to najčešće da nemaš baš puno milosti u vremenu, a da bi dobio posao od puste konkurencije najvaznija je stvar za koliko ćeš obraditi njihov workpiece i naravno geometrija, (rijetke su firme koje imaju pruefstand da unaprijed mogu izračunati sve...) i dakle audi daje uvjet hoću da mi se napravi duboko bušenje na radilici uz tu i tu geometriju za 80s, salje upite grobu,heleru,unioru,sasu............
uz to oni ti specificiraju opremu (isključivo npr rade sa jednim upravljanjem (siemensom)) radi lakšeg odrzavanja,svaka auto industrija ima svoj standard, (od nacina kako da koristis merker u plc-u do einricht funkcija......)audi,mercedes svaki svoj standard, dobiješ ghost arhivu da poštelaš kako oni kazu...

dobio si posao,zoves sandvik,marpos i gledas koji su alati jeftiniji jer se mora sto vise novca zaraditi (ovo rade tehnolozi, a svi ostali rade isto za svoj posao i svi moraju sto vise ušparati) sagradio si stroj,
tehnolog je prilikom ponude proračunao otrprilike radne hodove i alate, kazem otprilike zato da bi dobio posao vazna je cijena, dakle nemozeš uzeti najjače motore za servo osi,najbolje alate, inače gubiš i sve je jako optimalno uglavnom u 99 % slučajeva se događa da tehnolog (koji takodjer ima problem da mu kupac daje jako mali broj komada,uz jako kratki rok gradnje i isporuke) nema jos ni steznu napravu,alate jer najčešće se stroj sastavi prije nego se izradi stega ili ti ga spannvorrichtung,
stroj je gotov ima tjedan dana da napravi tehnologiju, geometrija stima i mora da bi se masina prodala ući u ciklus (a takodjer zbog optimizacije posla nema tu cnc programera i tehnologa nego tehnolog je i cnc programer),stroj odradi 24 sata bez zastoja, svi komadi su u zadanoj toleranciji i kupac kupuje (zbog problema u obradi premale tolerancije,špene,hladjenja,a ta tehnologija nije kako ti zamišljaš samo proračun...),

dakle isto ti je sa kompletnim linijama, dakle onaj koji proizvodi stroj npr za duboko bušenje je i specijalist u tehnologiji s tim istim strojem, sarafljenje i montazu audi-ja je odredila firma koja je dobila posao sa svojim robotima, audi se u cijeloj pričiu ponaša kao kupac zelim to i to, ti mi napravi i daj mi garanciju da ce tvoja linija za toliko i toliko vremena sastavit moj auto, dakle nekupuju audiovci helera i sami rade tehnologiju,pa onda robote i sami sastavljaju auto......

dakle u autoindustriji naručioci strojeva kupuju stroj sa tehnologijom, i tako robote,linije i svaki šaraf.....a sve je to zato jer pričamo o specijalnim alatnim strojevima, e sada npr. ono što ti pričaš vrijedi za sljedeću situaciju,

u grobu ima dixia,helera,mausera i svega i svačega i sve su to univerzalni strojevi dakle strojevi koji ne rade iste komade i gdje nije vazan ciklus obrade jer su male serije i prilikom izrade stege bi se radilo da operater dobije nacrt i gotov program uz postojeće alate i radi po tvom principu.....


i normalno da tehnolog koji radi u slicnoj firmi dakle perković somek hstec sas gdje se radu komadi za neke specijalne stvari tipa kopča,stator ili nešto drugo neće imati iste probleme kao onaj sto "sastvalja" nove strojeve i tehnologije....

ali zbog tržišta i razvoja postoje firme koje spustaju cijenu jer proizvode kopče,statore u takvoj količini da je to postala serijska proizvodnja i vazno je proizvesti što više komada i onda se oni ponašaju ala audi, specijaliziraju strojeve da im radi samo jedan obradak npr.5 godina...


uglavnom nisu u toku ni sa cnc-om ni sa tehnologijom.....


e da se vratimo na uljnu maglu pojave se problemi špene, ili seljački za par sati ti stroj pun špene i planeti nedihtaju kako treba,pa nije isto stezanje, pa je treba smanjiti,usporiti obradu,pa nisi više u ciklusu,drugi strojevi čekaju,gubitci na sve strane i opet nije ti u ozbiljnim firmama u eu tako kako ti misliš

Zadnje uređivanje spsplc : 24.09.2012. at 22:44.
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:22.