Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2017., 11:51   #201
Išli veterinaru jutros jer je stolica premekana nalik proljevastoj. Stavio ju na dijetu do pon pa ćemo vidjeti. Jutros svježi sir sa kuglicama čak malo pojela.
__________________
"Always have a fun!"
mslm is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 16:36   #202
Quote:
mslm kaže: Pogledaj post
Ne kužim koja je razlika u uzgajivačima? Štene smo naručili preko frenda. Ima pedigre, sve papire, jedino je frajer u Bg. Probali smo par vrsta neće, i kaf pomiješam s jogurtom neće, a čim stavim malo konzerve i promiješam jede. Stoluca joj je također malo rjeđa. Jede 2x na dan i to me brine. Gdje mogu naručiti te uzorke hrane?

U svim ducanima koji drze te hrane ima i malih vrecica od 380g, nema psa koji je ostao ravnodusan na riblju verziju.

Brine te sto jede samo 2x ? Neki psi si sami odrede ritam hranjenja koji im odgovara i to nije zbrinjavajuce
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2018., 11:58   #203
Pozdrav

Mislim da mi je ovo prvi post na k.ljubimcima. Digla sam najsuvisliju pudla-temu koju sam iskopala.

Odlučili smo se nabaviti jednu srednju (a moožda i kraljevsku) pudlu.
Pročitala sam gro materijala o pudlama na netu, nisam pala s marsa, znam puno teorije. Iskustva sa psima nemam.
Al moj muž ima iskustva, cijeli život je imao pse, ali pasmine koje su više dvorišne.
Dok nikog nema doma,obavezno su bili vani, na dvorištu, preko noći obavezno unutra u kući, ostatak dana kombinirano.

Sa pudlom ne znam kako bismo. Znam da nema poddlaku koja ju grije i nije pasmina za biti vani zimi satima.

Muž veli da je njem ovčar bio napravio veliku štetu kad su ga jednom ostavili u kući. Naravno da mnooogi psi koji žive u stanu "odrade" u stanu puno radno vrijeme svojih gazdi ali nemamo iskustva kako to postići.
Teoretski: psa se ostavlja postepeno samog, sve dulje...

U praksi, možemo li se pozdraviti sa namještajem, kaučem? Žicama? Srušit će sve što nije zašarafljeno? Pričamo o razigranom živahnom štenetu. Ne skuliranom odraslom psu.

A na kojim temperaturama pudlama nije ugodno vani?

O ovim odgovorima ovisi moment tj godišnje doba nabavke pesa. Nije samo do vanjske temperature nego i o mogućnostima organizacije unutar obitelji, tko je kad doma..

Previše sam išla u širinu.
Ukratko:
-da li je za pudle kao pasminu neprimjereno da "žive" na dvorištu? (imao bi slobodu trčkaranja, hrane, vode, hlada..)
-da li je za štenca nesigurno da je na dvorištu (netko ga ukrade)
-kad im postaje prehladno?
-da li je neminovno da naprave trajnu štetu u kući, se to podrazumijeva?
-da li manju štetu napravi odnosno bude skulirniji peso koji ima cca 1+ godinu u odnosu na 4-5mjesečno štene?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2018., 12:15   #204
Pa naravno da mu je ovčar napravio štetu ako nije bio naviknut na ostavljanje unutra. Ja ih znam koji budu po doma sami nekoliko sati pa ne uništavaju ništa osim svojih igračaka. I to ne pudle i slične pasmine već boxeri, stafordi i sl (njih namjerno navodim jer su to psi koji imaju izrazito jake čeljusti i ti ako se zainate poglođu štok sa vratima , o kauču i ostalome da ne pričam)

Pitaš kako se postiže neuništavanje, dresurom i bavljenjem sa psom. Pod bavljenjem mislim na to da ga se dovoljno izmori psihički i fizički (što se postiže šetnjama i dresurom i učenjem što smije a što ne).

Kako si dijete naučila šta smije dirati, a šta ne? Isto tako se i psa nauči šta može žvakati, šta ne. Naravno ne ide preko noći, ali to znači imati psa. Odgajati ga.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2018., 13:24   #205
Ne podrazumijeva se da naprave veliku štetu u kući. Ovisi o odgoju i samom psu.
Našu smo dobili s dva mjeseca. U hodniku i kupaoni maknuli smo sve i ostavili donju polovicu sličnog transportera s jastukom unutra za spavanje, zdjelice za hranu i vodu te igračke. Po noći bi je ostavili u tom hodniku i zatvorili sva vrata.

Kako tako malo štene ne može izdržati cijelu noć, budili smo se redovito i vodili je van.

Dečko je preko dana veći dio vremena doma pa bi tada imala pristup većem dijelu stana, ali uz nadzor da nešto ne uništi. Čim bi se zainteresirala za nešto što ne bi trebala, ne bismo joj dali da to grize i uvalili bismo joj ono što smije.

Bez obzira što je on bio doma odmah smo počeli i s navikavanjem na ostajanje preko dana. Ostavio bi je u tom hodniku i izašao van stana na kraće vrijeme (pola minute u početku) pa se vratio unutra, svaki put na sve duže, radio krug oko zgrade, otišao na kavu...

U jednom trenutku smo na transporter stavili i gornji dio. To je bilo njeno mjesto za spavanje, odmor. Nakon nekog vremena, kada bi preko dana otišla unutra spavati počeli smo zatvarati vrata na trasnporteru. Kada bi se probudila pustli bismo je van. Gdje god smo išli autom s njom, vozila se isključivo u transporteru.

I tako je bilo nekoliko mjeseci dok jednom slučajno netko nije po noći zatvorio vrata dnevne sobe. Ujutro sam nju našao u hodniku u transporteru kako spava, a u dnevnoj nije bilo nikakve štete. Tada smo maknuli transporter iz hodnika i noću spava u dnevnoj sobi.

A transporter joj je danas nešto super. Mjesto za povući se i spavati kada smo na putu, u gostima, hotelu... I nešto u čemu se ide na super mjesta - pseće parkove, nasip, Sljeme, Maksmir, Dotrščina... I na malo manje super mjesta - veterinar.

Ovo nam je bila osnova.

Nevezano za tvoje pitanje, meni nisu jasni ljudi koji ne nauče svog psa da ostane sam doma. Ne mora to biti cijelo radno vrijeme nego ni pet minuta. Ok, doma si i možeš imati psa sa sobom stalno, ali kad tad će doći trenutak kada će pas morati ostati sam doma neko vrijeme. I što onda? Situacije se promijene. Banalan primjer, osoba ne može ni u kino otići da nekom ne odovede psa na čuvanje. Pas je prije ostajao sam, ali su se preselili i sada kada ga ostavi, laje, zavija... No, njemu se ne da navikavati ga na novi stan. Glupo mu je čučati ispred stana, zgrade... kada za to vrijeme može sa psom šetati i raditi nešto. Pa onda okolo razvaža psa kada nekamo ne može s njim.
Coco_Nut is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2018., 13:46   #206
Puno ti hvala na opisanom iskustvu i linku
Proučit ću pomno.

Samo još da se osvrnem na što nije jasno; kad imaš dugodlakog ovčara, dobro izoliranu pseću kućicu i dvorište, onda nije nužno navikavati pesa da ostane sam doma u kući jer mu je vani i više nego dobro, zabavno, može lajati na prolaznike, grickat travu, kopati, skakutati..

Nisam baš kod nas viđala vrata sa vratašcima za pse...(samo u američkim filmovima)
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2018., 13:54   #207
Katjes ja uopće nisam htjela reći da je tom psu bilo loše vanka, već da nije bio naučen biti sam unutra i da normalno da je malo žvakao okolo kad je bio bez nadzora. Nema ti baš nešto puno veze ni sa veličinom ni sa pasminom, bit će onako kako ih se nauči. Neke je pse lakše naučiti, neke teže, ali sve ti je to odgoj i navikavanje.

U početku ih se može držati u boxu ili transporteru (ali i to ih moraš učiti kako biti tamo), kasnije postupno ostavljati veći dio dostupan, postavljati im kojekakve zanimacije (napunjene igračke), izmoriti ih malo prije nego ostanu sami i tako.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2018., 15:36   #208
E da, sad je sve puno jasnije. U vezi navikavanja na samocu i interijer. Nakon sto sam procitala cijelu knjizicu. A bogme i dresura i sve je uzasno korisno. Obvezno stivo za sve odgovorne vlasnike.

Svrljajuci po forumima na tu temu, citala sam kak neki spominju box u stanu i bila sam wtf. Kakav box. Sad kontam kako to ide

Da, eto, taj dio nije bio odradjen, ali je pas (taj od muza, kojeg sam upoznala kad je vec bio star) bio divan. Bilo je jos par stvari na sto pes nije bio naucen sto ce buduci morati biti; odlazak u grad odnosno doslovno svugdje. Taj se drzao doma, sume, prostora izvan grada. Tramvaji i gradska vreva, voznja automobilom, mu je bio malo stres. Jbg drugaciji stil zivota.
Tako da cemo u nekim aspektima biti iskusni a nesto nam je i novo.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2018., 16:49   #209
Najbitnije je psa u ranoj dobi ( to je obicno oko tri mjeseca) i nakon druge injekcije upoznavati sa svijetom tj. drugim zdravim psima, zvukovima, vozilima, ljudima.....

Kad se taj period zatvori sve je teze.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2018., 16:50   #210
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Samo još da se osvrnem na što nije jasno; kad imaš dugodlakog ovčara, dobro izoliranu pseću kućicu i dvorište, onda nije nužno navikavati pesa da ostane sam doma u kući jer mu je vani i više nego dobro, zabavno, može lajati na prolaznike, grickat travu, kopati, skakutati..
Da je bar tako jednostavno.

Rekao bih da psi dvorište shvaćaju kao prošireni dnevni boravak. Nekima će biti svejedno ostavlja li ih se same u kući ili vrtu, shvatit će to kao napuštanje pa tada krenu raditi svakakve nepodopštine. Znači treba ih naviknuti na ostajanje u dvorištu.

A i u njemu mogu napraviti štetu stvarima, mogu time sebi naštetiti - pojesti nešto, ozlijediti se na nešto... Neki prekopaju cijelo dvorište da se više ne može koristiti za bilo što osim za još kopanja.

Što ako susjedima smeta konstantno lajanje?

Samo psa na vrijeme upoznajte sa što različitijim stvarima. Trudili smo se da vidi što više ljudi, pasa, tramvaj, dućane, kafiće... Sada uđemo u tramvaj i ona se izvali na pod i spava ako je umorna.
Coco_Nut is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2018., 00:05   #211
Nego, zasto nema bas puno uzgajivaca smedjih/crvenih pudla? Najvise je bijelih i crnih. I mini. Pokoja bljedunjava aprikot.

A ja bi srednju ili kraljevsku nepreogromnu (45-50cm) smedju. Onako teddybear smedja, kustrava med medeni

Cini mi se nemoguce izguglati postojanje tako neceg u hrv a ni slo mi se ne cini da vrvi pudlama. Il ne znam naci.

Eto, ako netko zna nek mi dojavi. Hvalaaa

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2018., 02:22   #212
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Nego, zasto nema bas puno uzgajivaca smedjih/crvenih pudla? Najvise je bijelih i crnih. I mini. Pokoja bljedunjava aprikot.

A ja bi srednju ili kraljevsku nepreogromnu (45-50cm) smedju. Onako teddybear smedja, kustrava med medeni

Cini mi se nemoguce izguglati postojanje tako neceg u hrv a ni slo mi se ne cini da vrvi pudlama. Il ne znam naci.

Eto, ako netko zna nek mi dojavi. Hvalaaa

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
Najbolje da kontaktiraš HKS ili pasminski klub pa te oni upute nekome tko ima (vrlo vjerojatno van HR). Ja sam takvu kakvu opisuješ, tamno aprikot vidjela samo jednu kod nas (kraljevsku).
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2018., 04:24   #213
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Ukratko:
-da li je za pudle kao pasminu neprimjereno da "žive" na dvorištu? (imao bi slobodu trčkaranja, hrane, vode, hlada..)
DA!!! Imam pudle 30 godina i svaki ozbiljan uzgajivac ce te odmah potjerati samo zbog pitanja...takva sam sama a i hvala Bogu mnoge kolege!
Jednostavno odaberite drugu pasminu, sve ostalo su ti vec rekli, odgoj i samo odgoj!!
Da ne duljim dalje...
Dinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2018., 08:37   #214
Quote:
Dinki kaže: Pogledaj post
DA!!! Imam pudle 30 godina i svaki ozbiljan uzgajivac ce te odmah potjerati samo zbog pitanja...takva sam sama a i hvala Bogu mnoge kolege!
Jednostavno odaberite drugu pasminu, sve ostalo su ti vec rekli, odgoj i samo odgoj!!
Da ne duljim dalje...
Dobro bez histeriziranja. Moze li vise objasnjenja. Pudla ne moze provesti 5-6h na dan na dvoristu na lijepom proljetnom danu umjesto da cami u kuci -zasto tocno?

Citala sam na stranom forumu specijaliziranom za pudle razne teme. Ne znam koje podneblje, klima, koliko dvoriste al spomenuta su razna iskustva i da je pas pretezno vani...
Takodjer sam citala koliko dugo "spoo" moze biti vani u setnji na -10prije nego mu postane hladno i odg me sokirao: vele vlasnici da bi isli po 2h na dulju setnju i da nisu primjetili da je psu hladno. Da se jos uvalja u snijeg i ne zuri u kucu.

Pokusavam steci predodzbu o svemu prije nabavke.

Biti ce odgoj, odgoj i samo odgoj, ne brini.


Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2018., 10:32   #215
imam mješanku pudla i kokera, puno više je pudl.
navikavanje na samoću mojoj je teže padalo od navikavanja na prostor (prvih par sati bojala se s parketa preći na keramičke pločice).
kod nje nije funkcioniralo nikakvo zatvaranje, pregrađivanje niti odvajanje od nas kada smo doma. ima svoj jastuk blizu ulaznih vrata i tamo boravi kada je sama i/ili većinu vremena kada sam ja s njim, jer je privrženija suprugu. hodnik, dnevni boravak i kuhinja nemaju pregrada pa joj je u ranoj dobi bilo omiljeno mjesto za zabavu...
opis nepodopština obrisala sam da te ne obeshrabrim
pudl je kućni pas. pod tim mislim da dvorište ili kuća bez vas psu puno ne znači. mislim da je unutarnji prostor blizu ulaznih vrata bolji izbor ili druga pasmina psa.
socijalizacija i odgoj pudla nisu problematični, pametni su i vole učiti...
ines.a is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2018., 13:46   #216
TOY pudla,zenka,apricot

U potrazi sam za stenetom TOY pudle, zenka, apricot ili sampanj boje. Lokacija ljubimca po mogućnosti Karlovac, Zagreb, Rijeka. Ne bavim se izlozbama niti planiram potomke ali voljela bi da roditelji budu testirani na bolesti i da mogu doći vidjeti i upoznati leglo. Ima li netko od uzgajivaca u planu leglo?
Aqua5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2018., 23:17   #217
Postoje uzgajivači toy pudle u Hrv - , ako želiš mogu poslati u poruke, a možeš pogledati prijavljena legla kod HKSa. Jedino, toy pdule su skupe, a iskreno -ako ne izlažeš nema bitne razlike između patuljka od 30cm i toyke od 28...osim u cijeni naravno. Pa si razmisli i o patuljastim pudlama. Iskreno, mislim da su osim što su povoljnije, i stabilnije u naravi, a i zdravstveno pouzdanije.
OliviaPope is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2018., 03:03   #218
TOY pudla, zenka, apricot

Hvala, bilo bi super ako moze u inbox. Nemam nikakvog iskustva sa pudlama to mi je dugogodisnja zelja. Do sada sam udomila dva mjesanca i sve je super jednom godisnje cijepljenje i tako vec 10 godina. Znaci da sam imala srece do sada se ne upoznati sa bolestima psa pa se nadam da ce me sreca sa tim posluziti i kod pudle ako je kupim kod registriranog uzgajivaca. Do sada popis na hks nije se pokazao ucinkovit neki se niti ne javljaju na kontakt. Na popisu su i stara legla jos od pocetka ljeta a niti stranice tih uzgajivaca nisu azurirane sa informacijama o raspolozivim leglima.
Ako netko ima toy pudlu bila bi zahvalna za pozitivna i negativna iskustva.
Aqua5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2018., 12:54   #219
Možda da odeš na neku izložbu i tamo razgovaraš s uzgajivačima?
Ili kontaktiraš pasminski klub(ove)? Evo jedan. Imaš i brojeve telefona voditelja uzgoja.
Coco_Nut is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2018., 19:08   #220
Nažalost morala sam propustiti izložbu u Zagrebu prije par dana. Zanima me i pošto radimo i ja i suprug da li može takav psić ostati sam u kući 8-9 sati i kako će se to odraziti na njega jer ne bih voljela da zbog tuge i usamljenosti ugine (na internetu svašta pišu pa nisam sigurna u što vjerovati). Imam trenutno mogućnost rada na 4 sata ali se povremeno događa i puno radno vrijeme. Kućni uvjeti su odlični prostor od 120m2 + mogućnost korištenja 10-metarske natkrivene terase + travnjak sa engleskom travom i sve lijepo ograđeno. Svejedno me brine može li ta vrsta psa boraviti toliko sati sama. Svako vaše iskustvo će mi pomoći u potrazi za mojom toyicom i njenim kasnijim odgojem.
Aqua5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:56.