Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2011., 22:55   #41
Ima hrpa maca koje su kao mali mačići bili na privremenom sa psima i mislim da je to najbolji izbor za one koji nisu sigurni kako bi pas reagirao na mačku. Ako mačka ne iskazuje agresiju prema psu i pas će bolje reagirati.
Ja imam doma 3 psa različitih karaktera i sva tri su "uličari". Od prije par mjeseci imam i dvije mace. Nisam znala kako će psi reagirati pa sam uzela mace od nekih 4 mjeseca da nisu baš skroz nemoćne a nisu ni prevelike. Moja Luna za koju sam se najviše bojala (psica lutalica koja je bila luda za naganjanjem mačaka kad je došla k meni, uz to mješanka staffa od 26 kg mišića) je super sa macama. Njuška ih, ne smeta joj ako se maze uz nju i dalje bi bez beda poganjala vanjsku, nepoznatu mačku. Pii idu na živce sve ostale životinje u stanu i mačke podnosi jednako kao i ostale dvije psice. Ako dođu preblizu zareži, nema šanse da joj uđu u zdjelicu i ponaša se prema njima kao i prema bilo kojem psu koji dođe k nama na privremeno. Mačke su to skužile vrlo brzo i međusobno se ignoriraju. Jednostavno Pia za njih ne postoji, a ona se pravi da mačke ne postoje Doru nema smisla spominjati jer su nju očito odgojile mačke u Harmici i obožava ih kao i one nju
Znam i za slučaj kad je pas (muški NJO od osam-devet godina) prihvatio mačke jer je morao. Do tada je mrzio mačke toliko da bi ih rastrgao
Ja vjerujem da to uvijek može funkcionirati ukoliko pas dovoljno želi udovoljiti vlasniku, a nema ljepšeg nego kad ih vidiš zajedno sklupčane na spavanju
Pinlu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 00:00   #42
Quote:
Pinlu kaže: Pogledaj post
nema ljepšeg nego kad ih vidiš zajedno sklupčane na spavanju
I ja o tome sanjam , ali pošto još nisam dočekala ni da dvije kujice koje imam tako spavaju, nema šanse ni da legne jedna kraj druge ni nakon nekoliko mjeseci ...

Tako da za macu... trebat će biti puno bolji uvjeti da bih se usudila pokušati takvo što, valjda ću ih i ja jednog dana moći uzimati na privremeno čuvanje
Emma_86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 10:41   #43
Da, i ja sam maštala kak će svi troje spavati zajedno; maštala sam ! Pasko je došao zadnji, mačka već prekaljena starosjediteljka, mačak mlad i razigran; on se brže adaptirao i pesu prilazio nebili se igrali; pasko je vljan igrati se ali je šeprtljavo prejak pa to zna zaboljeti malo; onda slijedi povlačenje. Staroj mački je trebalo tri tjedna da je mirne duše u kuću ulazila ;sad se to popravilo ali ga baš ne tolerira preblizu u zatvorenom ,dok ga vani provocira; priđe mu, izazove ga i pobjegne, on za njom a ona opet! Možda, možda, kad pas naraste i odraste, možda bude bolje tj, možda bude onak kak sam maštala.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 13:18   #44
Quote:
Emma_86 kaže: Pogledaj post
I ja o tome sanjam , ali pošto još nisam dočekala ni da dvije kujice koje imam tako spavaju, nema šanse ni da legne jedna kraj druge ni nakon nekoliko mjeseci ...
Svade se ili se samo ignoriraju?

Quote:
ja u kutu kaže: Pogledaj post
Da, i ja sam maštala kak će svi troje spavati zajedno; maštala sam ! Pasko je došao zadnji, mačka već prekaljena starosjediteljka, mačak mlad i razigran; on se brže adaptirao i pesu prilazio nebili se igrali; pasko je vljan igrati se ali je šeprtljavo prejak pa to zna zaboljeti malo; onda slijedi povlačenje. Staroj mački je trebalo tri tjedna da je mirne duše u kuću ulazila ;sad se to popravilo ali ga baš ne tolerira preblizu u zatvorenom ,dok ga vani provocira; priđe mu, izazove ga i pobjegne, on za njom a ona opet! Možda, možda, kad pas naraste i odraste, možda bude bolje tj, možda bude onak kak sam maštala.
Sigurno će je manje gnjaviti kad malo odraste, a i s vremenom mu neće više biti toliko zanimljivo Moja Dora je isto znala biti dosta gruba jer se sa macom igrala kao sa malim štenetom i stalno ju je gnjavila, a zadnje vrijeme je bolje...više joj nije zanimljivo stalno a i kad joj se maca dođe stisnuti za spavanje - zna otići jer ju gnjavi što joj se ova gura
Mace uvijek mogu skočiti nekud do kuda pas ne može pa se tako obrane od gnjavaže
Pinlu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 13:36   #45
Moji doma ( rotica 5 godina, mješanac rota 1.5 godina i catus domesticus 1.5 godina) se super slažu, spavaju zajedno, ganjaju se po stanu i dvorištu ( čitaj: mačka naganja pse po dvorištu i obratno, strašno voli izazivati) i strašno su ljubomorni jedan na drugog.

Ako mazimo macu psi odmah dolete i guraju njušku pod ruke i ližu mačku, ma presmiješno, kao ljubomorna braća i seka.

Prvi je bio pas , pa je dolutala u dvorište maca a zatim došla na čuvanje rotica. Problema sam imala samo sa roticom jer je prije nego što je došla kod mene ganjala mice a možda i klala, to sam zaključila iz njenog ponašanja prvih tri tjedna, fakat ju je htijela pojest i rastrgati, režala, lajala, cvilila kad nije mogla do nje, napadala i pokušala čvaknut gdje i kad god bi stigla.

Trebalo je netko vrijeme da rotica shvati da maca nije plijen al eto sad već dobrih 5 mjeseci žive u skladnom suživotu i nema grickanja, samo lizanja. Maca zna biti cijela mokra kad ovi ludi psi krenu sa lizanjem, a njena faca i izraz pun gađenja i negodovanja, dok ju oni ližu, je priceless
andyzgc is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 15:45   #46
Mi imamo bogatog iskustva pa da ohrabrimo...

Dakle u našem primjeru domaćin je mješanka lovačke krvi koja mace ne da nevoli, već ih prezire...

U svom dosjeu ima nažalost i to da je ubila dva ulična mačića , ali mnoge je i udomila...
Uhvatila, ja oduzela , pa smo ih udomili..

Usprkos svom uloženom naporu, ona se lovačkog nagona ne odriče...

Ali njen suživot sa macom doma je itekako moguć...
Uz moje korigiranje naravno, ona nakon par dana pristane da je maca njena, pa će ju radije voljeti nego gnjaviti...

Tako su mačići koji su privremno bili kod nas do udomljenja imali tretman ljubljenja,lizanja, paženja,igranja...
Evo imamo i slikovni primjer sa mistačom...
https://www.forum.hr/showthread.php?t=526967&page=3

Vjerujem da je više vremena potrebno kada se usklađuje suživot odrasle mace, ali sigurna sam da je i to moguće...
Zato mislim da je pametnije pokušati sa što mlađom macom, ali uz veću dozu opreza na početcima...

sretno
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
M.L.F. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 18:47   #47
Quote:
Pinlu kaže: Pogledaj post
Svade se ili se samo ignoriraju?
Odgovaram ti na pm da ne zaspamam temu o macama baš
Emma_86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 19:28   #48
Ja već par godina želim mačku, ali ju se ne usudim imati zbog svojih kujica. Odnosno zbog jedne. Nikako ne podnosi mačke, i nažalost, njih nekoliko je to platilo životom.
Najbolje je što sam imala starog mačka kada sam ju dovela doma i njega je tolerirala. Nije ga baš obožavala, ali je bila ok prema njemu. Onda sam dovela drugu kujicu koja ga je dobro prihvatila. I onda je mačak uginuo (od bolesti, ne od njih).
Baš negdje oko toga se dogodio slučaj da mi je kujicu (onu prvu) napala jedna mačka i ogrebla ju po njušci. I od tada ona ne može mačku nikako smisliti.
Ja se jednostavno ne usudim eksperimentirati s mačkom, jer me strah da ne bi loše prošla... Čak i da na početku sve bude ok (što sumnjam da bi), bojim se da u jednom trenutku kada ja ne bi bila prisutna možda došlo do nekog okršaja kada bi ona poludila i ubila ili jako ozlijedila macu.

Tako da se teška srca mirim da si još dugo vremena neću moći priuštiti i mačje društvo
tathinina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 22:04   #49
Ja sam za to da se "problematični" (oni koji baš ne obožavaju mace na prvu) privikavaju sa mladim macama koje su naučene na pse.
Svatko najbolje poznaje svog psa iako je mene moja Luna iznenadila. Kad je LeOna došla sa jednom macom (još je bila skroz malecka) moja Luna je sjedila ispred nje, sva se tresla i oblizivala se. Ja sam bila sigurna da bi je žvaknula samo tako Nisam imala pojma kakvo Luna ima iskustvo sa macama i što je sve doživjela dok je lutala po cesti. Na kraju je to samo bilo uzbuđenje što vidi nešto takvo malo i zapravo sama nije znala što bi s time
Isto sam ih prvo držala na lajni dok su upoznavale mace i vrlo brzo se vidjelo da nemaju loše namjere.
Usput, M.L.F. pesica ti je predivna, a i ono malo mače s njom
Pinlu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 22:40   #50
Quote:
tathinina kaže: Pogledaj post
Ja već par godina želim mačku, ali ju se ne usudim imati zbog svojih kujica. Odnosno zbog jedne. Nikako ne podnosi mačke, i nažalost, njih nekoliko je to platilo životom.
Najbolje je što sam imala starog mačka kada sam ju dovela doma i njega je tolerirala. Nije ga baš obožavala, ali je bila ok prema njemu. Onda sam dovela drugu kujicu koja ga je dobro prihvatila. I onda je mačak uginuo (od bolesti, ne od njih).
Baš negdje oko toga se dogodio slučaj da mi je kujicu (onu prvu) napala jedna mačka i ogrebla ju po njušci. I od tada ona ne može mačku nikako smisliti.
Ja se jednostavno ne usudim eksperimentirati s mačkom, jer me strah da ne bi loše prošla... Čak i da na početku sve bude ok (što sumnjam da bi), bojim se da u jednom trenutku kada ja ne bi bila prisutna možda došlo do nekog okršaja kada bi ona poludila i ubila ili jako ozlijedila macu.

Tako da se teška srca mirim da si još dugo vremena neću moći priuštiti i mačje društvo
Imala sam i ja takvu kujicu, dok je bila mala bila je dobra sa macom a kad je imala 4 mj macke vise nije bilo.. Onda su je u kvartu macke zgrebale i od tad je bila uzasna prema mackama, jedna je platila zivotom setnju kroz dvoriste

U kvartu se pojavila skotna macka koju sam hranila malo dalje od kuce i jedan dan je samo uskocila kroz moj prozor ravno pred pse.. Pesica je valjda bila u soku, ja odmah izreagirala, dala komandu da ceka, macku pustila da se prosece, nista joj nije napravila.. Macka je bila visoko skotna, ubrzo se okotila kod mene i svi su se super slagali.. Pesica i dalje nije trpila druge macke u dvoristu ali nije bila agresivna kao prije..

A sto se tice trcanja za mackama, to i moja Nessa radi a voli macke.. Zato su mali macici uvijek odvojeni od nje a druze se samo kad ja imam vremena da ih kontroliram..
__________________
😁
Le0na is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 09:12   #51
Quote:
LininLjud kaže: Pogledaj post
Naravno da ima. Mnogi od pasa koji se po krevetu maze, ljube i igraju sa svojim mačkama, bez pardona natjeravaju tuđe mačke po cesti ako se ukaže prilika.

Sam pas u tome ne vidi nikakvu kontroverzu, jer on naravno nije svijestan pojma "mačka" kao skupa jedinki, u koji bi spadala i njegova mica i cestovna vještica.
Ima puno u ovome, ja imam drukčiji primjer, kuja koja neće prihvatiti svaku odraslu ženku u šetnji, ali doma koju god smo doveli i koja je ostala, najbolje su prijateljice.
Psi ne poistovjećuju "aha... igram se doma sa ženkama, sad volim sve ženke vani", isto tako i ova priča za mace i to oni psi koji mogu uopće biti u kućanstvu s mačkama.

Ja imam jednu koja je istinski lovac, pravi terijer i ne podnosi mačke, mi smo uzeli jednog malog mačka s ceste no nije bilo šanse da ostane sa nama u kućanstvu, pa ga je dobila mama. Sad živi kao jedini ljubimac kod mame kao kralj.

Ima pasa koji bi natjeravali mačku, čim vide da bježi automatski trk za njom, ali ne bi uradili konkretno ništa više. Ima pasa koje možete naviknuti pomalo na macu i lijepo ih sprijateljiti(ima i na forumu dosta ljudi koji imaju te kombinacije, a znam i puno stafića koji spavaju u krevetiću s macom). Ali eto ima i onih s prejakim lovnim nagonima, koji doslovno ne podnose i takvim psima ne treba pošto-poto gurati macu u kuću, meni nije palo napamet jer sam znala kako bi završilo(bilo da je maca, jež, miš... tipični plije za terijera s nagonima).
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 20:36   #52
Quote:
afra kaže: Pogledaj post
Ima puno u ovome, ja imam drukčiji primjer, kuja koja neće prihvatiti svaku odraslu ženku u šetnji, ali doma koju god smo doveli i koja je ostala, najbolje su prijateljice.
Psi ne poistovjećuju "aha... igram se doma sa ženkama, sad volim sve ženke vani", isto tako i ova priča za mace i to oni psi koji mogu uopće biti u kućanstvu s mačkama.
Moja starija, to percipira suprotno, recimo ovako: ,,Vani su uglavnom svi ok, i mužjaci i ženke i nemam problema s njima u šetnji. Ali doma mi ne dovodi nikoga ni ništa živo, ni mužjaka ni ženku. Osim možda macu, hrčka, ptičicu, guštera i sl., pod uvjetom da ćeš mi dat da ih prigricnem.''

A ova mlađa, terijerka... zaboravila sam napomenut nešto bitno što se nedavno dogodilo. Naime ona inače vani ludi na mačke, stalno gleda okolo ne bi li koju vidjela, i pamti svako mjesto na kojem je ikada koju srela. I onda bi ih rado poganjala, ali je na lajni naravno. Neku večer je bila odvezana jer se igrala s ekipom, odjednom vidjela mačku i odmaglila za njom... Ja urlam, trčim, tražim, ništa...(a inače je poslušna, osim kad je maca u igri). Izgubila sam psa u šetnji, po prvi put u 10 godina ''staža sa psima''. Poanta-da stvarno je totalno luda za ganjanjem mačaka.

No nedavno se u zgradi na stubištu dogodilo nešto meni nevjerojatno. Naime na stubištu po stepenicama se odjednom stvorila nečija lijepa pitoma kućna maca iz zgrade. I to se pojavila u sekundi, takvom brzinom da se nisam stigla ni šokirati . Ja s Liom idem po stepenicama, a maca prema nama. Već u drugoj sekundi maca se nabila na Liu i mazi se onak luđački. Ja onak usrala se od straha, držim Liu za ogrlicu i drhteći govorim, dobra maca, dobra Lia (onak neuvjerljivo ). Maca se mazi s njom ko blesava, nevjerojatno nešto, a ja samo čekam da ju ova zgrabi. A Lia, nije se ni snašla, totalno u šoku, njuši macu cijelu ali onako intenzivno kao da ju snifa (kao da ne može vjerovati što joj se to događa ). Uglavnom trajalo je to možda pol minute i onda smo brzo otišli dalje jer sam ja bila skroz zbunjena.

E sad, nadam se da je to dobar znak da možda ipak ne bi ona ništa maci napravila. Ali neću se previše u to pouzdat, jer kažem Lia uopće nije djelovala prisebno kad se to zogodilo. Bila je u transu. Kasnije je valjda mislila da je sanjala .
Emma_86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 12:17   #53
Quote:
Emma_86 kaže: Pogledaj post
Bila je u transu. Kasnije je valjda mislila da je sanjala .
Ovo me baš nasmijalo.
Možda i je, nikad ne znaš.
Meni ti se desilo identično kao i tebi u šetnji prije par godina.
Imali smo svoju rutu u jednom mjestu na moru, odmarali dok nema turista i mirno šetali. Uvijek je bilo maca ali me sluša pa smo prolazili dok je bila puštena samo uz pogled.
No jedna maca... baš ta jedna, stala nasred puta, vidjela moju i trk, a moja prihvatila izazov u sekundi.
Ne mogu ti reći kako sam se osjećala, prvo ljuta na sebe, drugo pas mi je nestao u nekakvom pikavom grmlju u koje sam uletila u kratkim hlačama i sandalama u panici jer ju nisam vidjela uopće gdje je... a iza tog grmlja drvo - maca se popela gore a moja kampira, lijepo sjedi i čeka da maca siđe dole.

Joj ti nagoni, moja mlađa terijerka podnosi, prići će blizu da pošnjofa macu, ali ova starija... od onda ekstra pazim, onakve šokove ne mislim više prolaziti.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 21:47   #54
Veliki problem

Imam problem.Već 12 godina ima Škotskog ovčara tj kad sam živjela sa mamom sam ga imala.Preselila sam se i ostavila psa sa mamom,jer je previše bila vezana uz moju mamu.Pokušali smo je dovest kod nas u stan ali nije dobro prošlo,tresla se slinila, cvililia itd.Vratili smo je kod mame,iako bi joj kod nas tad bilo bolje,više je volim ja i moj dečko nego moja mama.Ali ona jednostavno bez moje mater ne može!Nabavili smo mačku našli je u nekom potoku ko malu doveli je doma ,vidjela ona moju Boni nije se preplašila.Prošlo 1 godina od tad ,pred neki dan dovela mama psa kod nas na selo ,jer da se pas malo rastči itd ušla Boni kod nas u kuću mačka popizdila!Nakostriješila se sva.Pas nije agresivan,ne ferma je par posto,inma već 14 g,mačka je doslovno napala psa jer je ona krenula u njenom smijeru!Moj pas je moja prva ljubav ,teškog srca sam se odvojila od nje i jer je nisam htijela mučit da ostane kod nas ali ipak želim da ako ponekad dođe kod nas da se ne mora bojat da će ostat bez očiju.Inače vočim sve životinje,ali psi su moja ljubav,mačke su više neovisnije i recimo malo pokvarene.Pogotovo ova moja,ali je volim i htijela bi da se slažu barem ovo malo godina što je psu ostalo!
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 22:09   #55
OVo je najmanji problem koji postoji; iako, svakom njegov največi! Kad ti dođu mama i pas, mačku zatvori.....oš u neku sobu, oš u špajzu, kupaonu, garažu, šupu,tavan, štalu ili svinjac.............tak svejedno! Problem riješen!! Pozdrav 14ogodišnjakinji i mački!
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 22:53   #56
Quote:
ja u kutu kaže: Pogledaj post
OVo je najmanji problem koji postoji; iako, svakom njegov največi! Kad ti dođu mama i pas, mačku zatvori.....oš u neku sobu, oš u špajzu, kupaonu, garažu, šupu,tavan, štalu ili svinjac.............tak svejedno! Problem riješen!! Pozdrav 14ogodišnjakinji i mački!
Wel probala sam to,ko prvo pobuni se moj dečko kojemu je mačka njegovo najveće sunce,drugomačaka ne znam kako ali cijelo vrijeme kad sam ja izlazila iz kuhinje ona čekala kod vrata da šturne unutra!Ne znam jeli bila radoznala,ugrožena ili šta već ali pas je bio prvi i pokušavala sam malo pomalo da ih navikavm ali ne ide!Nije pas problem nego mačka.Skače po kvaki ako je ova u kuhinji a ona u hodniku.Pas na miru spava u kuhinji ona sva nakostriješena čeka u hodniku.
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 22:59   #57
Onda redovitije dovoditi psa da se mačka navikne ; ne znam.............a nebi mački niš bilo da je dobro zatvorena tokom tih posjeta u nekoj sobi; spavala bi ili bi se malo kostriješila u kutu pt+rvih 15 minuta. Nemoj si problem preveliki stvarati tamo gdje ga nema, to ti oću reći. Kad bi pas i mačka provodili svaki dan zajedno; već bi se mačka smirili kroz par tjedana.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 03:51   #58
U čemu je problem ? MAčke ne vole pse i psi ne znaju s mačkama osim rijetkih..i onih koji su skupa odgajani.
POštuj tu raznolikost i gotovo..
Češće puta će mačka frktat i puhat na psa nego će on nasrnut na mačku.
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2012., 13:45   #59
Imam psa i mačku. Mačka je stara 8-9 godina (s nama je skoro svo to vrijeme).
Pas ima 2 godine. Mačka ga nikako nije prihvatila, a pas mi je poseban pa je se čak i boji, odnosno ona ga je par puta znala pojurit

On je dosta plah i jako zaigran i sa 2god se ponaša ko štene. A ona je opet vrag

I sad smo dobili prinovu i bojim se kako će sad proći to upoznavanje i suživot mačića i psa jer jedino iskustvo koje moj pas s mačkama ima je sa mojim malim crnim zlom. A bojim se i kako će to proći jer se radi o mačetu te mačke.

Kako ih "upoznati"?

Inače, nisu u stanu, imamo veliko dvorište.
Amossa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2012., 01:01   #60
Question Pas grize mačiće - bezopasna igra ili opasnost?

Udomio sam štene, kujicu, sad ima otprilike tri mjeseca. Sprijateljila se s mačićima koji imaju pet mjeseci, ali u zadnje vrijeme se vrlo grubo s njima igra. Za nju je to samo igra, ali od njih je puno veća pa ne izgleda lijepo kad ih grize, npr. za vrat i za uši, i vuče okolo... Njima se to ne sviđa, ali ne pružaju neki veliki otpor i uglavnom ne bježe, a i ako pobjegnu, brzo "zaborave" i vrate se.

Očito je da se ne boje jer su se sprijateljili, ali brinem se postoji li opasnost da u jednom trenutku kujica prijeđe granicu i ozlijedi ih?

Ima li netko slično iskustvo?

(kujica je vrlo razigrana, sve živo grabi i grize)
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:06.